Reklama

Reklama

VOD (1)

Jedna z nejkrvavějších bitev II. světové války se odehrála mezi lednem a červnem roku 1944 poté, co se spojenecká vojska vylodila u Anzia, přibližně 60 km jižně od Říma. Ačkoliv cesta na Řím byla v té chvíli volná a válečný korespondent Dick Ennis (ve skutečnosti americký novinář Ernie Pyle) o tom podal přesvědčivou zprávu generálu Carsonovi (ve skutečnosti generál Mark Clark), velící generál Lesley (podle skutečného Johna P. Lucase) se tehdy fatálně rozhodl čekat. Armáda zůstala na místě, čekajíc na vylodění zbylých jednotek. Když konečně dostala povel k cestě na Řím, byly již německé síly dostatečně zkonsolidované a v nepřehledném prostoru získaly strategické pozice, které jim umožnily úspěšně čelit spojeneckému náporu. Bitva o Anzio stála spojeneckou armádu 43 000 obětí a definitivní ztrátu nadějí na rychlý postup přes Itálii... Film o této tragické kapitole dějin druhé světové války natočil v americko-italské produkci a převážně s italským štábem americký režisér ukrajinského původu Edward Dmytryk ve spolupráci s italským režisérem a scenáristou Duiliem Colettim podle knihy britského válečného korespondenta BBC Wynforda Vaughana-Thomase. Ústřední trojúhelník ztvárnili Robert Mitchum jako válečný korespondent, Peter Falk v roli desátníka a Robert Ryan jako generál. (Česká televize)

(více)

Recenze (35)

rikitiki 

všechny recenze uživatele

Nečekaně silný zážitek. Válka viděná očima pěšáků, ne generálů. Podle názvu jsem předpokládala, že uvidím rozmáchlý epos s heroickými scénami. A místo toho – drama skupinky vojáků, kteří se probíjejí nepřátelským územím. Totálně nesentimentální film s krví, potem a bez slzí ukazuje upřímně válku, aniž by ji glorifikoval a vojáky, ze kterých nedělá nereálné hrdiny. Naopak, hned v úvodu vidíme, jak nesmyslně ničí nádherný palác, který obsadili, jak jsou sprostí, suroví, pohlceni násilím. Po předešlých bojích a v nastalé nejistotě jsou tak nabuzení, že si agresivitu vylévají jeden na druhém. ___ Děj se ztiší, když několik vojáků vyklouzne ze smrtelné pasti a obklíčeni nepřítelem se plíží ke svým. Postupně poznáváme jednotlivé muže a také lidi, které potkávají. I postavy, které jsou v ději jen na pár chvilek, jsou napsány nezapomenutelně (jedna ze tří prostitutek, která jako jediná skutečně želí toho, že jejich pasák odchází / Italka, která se vrací domů, přestože jí musí být jasné, že se tím odsuzuje k smrti). Z hlavních charakterů vyčnívá Peter Falk coby armádní šmelinář a dodavatel zboží všeho druhu, který ve válce našel svoji drogu a otrlý válečný dopisovatel Roberta Mitchuma, který už rozhodně nemá žádné iluze. ____ Přestože film nenabízí velkolepé bitvy, ukazuje i prostřednictvím drobných scén velké emoce (scéna, kdy dopisovatele málem prozradí Němcům bílý pes / Snaha o záchranu fotografie nemluvněte / Moment, kdy si válečný korespondent bolestně uvědomí, že nemůže zůstat jen pozorovatelem). ____ Konec je suchý a sarkastický. Vzpomínka na bitvu o Anzio vyvolává v těch, kteří se jí bezprostředně zúčastnili a vyvázli jen náhodou nebo se štěstím, pouze trpký úšklebek. Zatímco nezúčastněný generál, jehož jediným viditelným zapojením bylo pózování fotografům, se veze jako hrdina zasypávaný květy. Tak cynický závěr, stejně jako dokonale zobrazené chování lidí ve válce, bych čekala jen u filmu s mnohem novějším rokem vzniku. ____ Už při sledování mě napadlo, že autor scénáře musel válku zažít na vlastní kůži. Jak jsem se pak dočetla, taky že jo. A na tomto autentickém filmu je to hodně znát. /1. 6. 15./ ()

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Opravdu tak trochu neprávem zapomenutý a hlavně dost opomíjený, leč jinak dobrý válečný film. Bitva u Anzia, jedna z rozhodujících bitev za 2. světové války, na západním pobřeží Itálie, kde se americké a britské jednotky v lednu 1944 vylodily. Samotné spojenecké vylodění, obklíčení a masakr amerických vojáků, scéna v domě a finální scéna s třemi německými odstřelovači je asi ve filmu to nejlepší a zároveň i nejnapínavější..Jinak film nepostrádá, jak už jsem psal akci, některé situace byly vyloženě komické, jiné nervy drásající..V těch komických se blýskl především známý Peter Falk (desátník Jack Rabinoff), v těch dramatických pak všichni ostatní včetně skvělého cynického válečného zpravodaje Dicka Ennise:-) Kvalitní film o velkých hrdinech i velkém krveprolití, k němuž postačil jeden fatální rozkaz amerického generála.. ()

Reklama

majo25 

všechny recenze uživatele

Iba priemerný klasický vojnový film o jednej z operácii spojeneckých vojsk v Európe, konkrétne v jednom z talianskych bojísk. Vojnové scény obstoja, aj keď ich mohlo byť pokojne viac, ale na postavy vo filme som si zvykal ťažšie. Dostávajú množstvo priestoru a časom nudia. Budúci Colombo je taký malý vojenský čurák, ktorý si robí z vojny prču, Mitchum v roli novinára zasa ovláda vojnové umenie (všade bol, všetko vie) lepšie ako všetci vojaci dokopy, vrátane generálov a pri prvej i poslednej príležitosti im to z očí do očí vyprskáva do ksichtu. Zapamätateľná scéna je len jedna, to keď sa vojak vrhne po fotku syna, Nemci ho pri tom zastrelia a zakrvavená fotka si pláva špinavým jarkom vody. ()

RHK 

všechny recenze uživatele

Filmové zpracování průšvihu Američanů po příliš opatrném vylodění u italského Anzia. Příběh války viděný z první linie válečným korespondentem se zmenší z původních proporcí velkolepého vylodění nejprve na fraškovitý výlet džípem neobsazenou krajinou až do Říma a zpět. Po rychlé obranné reakci schopného německého polního maršála Kesselringa se film mění v komorní drama vojáků lapených do pasti německé armády a snažících se dostat ke svým. Vedle novináře (Robert Mitchum) je zajímavý i Peter Falk v roli zkušeného desátníka Rabinoffa. Slabinu tohoto filmu vidím právě ve zjednodušení příběhu na osamocenou jednotku a jednotlivce, přičemž scénář po zbytek filmu zcela pozapomene na celou krvavou čtyři měsíce trvající operaci... Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=pOcMOmEW6-s ()

Han22 

všechny recenze uživatele

Americko-italský válečný film sledující vylodění v Itálii. Moc jsem o tom nevěděl a po přečtení obsahu jsem čekal válečný velkofilm o urputné zákopové válce, ale bohužel o tom film není. Po nudném rozjezdu a vylodění, které nenarazí na odpor přijde osudová chyba generála, který váhá s útokem a dobývání je odbyto kratičkou scénou na konci. Do akce se tak dostává pouze malá skupina průzkumníků, která narazí na konsolidující se obranu Němců. A z této jednotky poznáme v podstatě jen horkokrevného zpívajícího Rabinoffa (pro mě překvapivý Falk) a cynického novináře (Mitchum). Zbytek vojáků je v podstatě nedůležitý, takže když umírají, tak mě to bylo jedno. V jednotlivostech je to dobré - výborná scéna s plamenometným tankem za zády a minami vepředu či finální souboj se snipery. Jen jsem čekal trošku víc než v podstatě komorní válečný film. ()

Galerie (32)

Zajímavosti (6)

  • K vylodění došlo přesně ve dnech od  22. ledna 1944 do 5. června 1944. (ArthasKarfa)
  • Ve filmu jsou na americké i německé straně použity tanky M48 Patton, které se ovšem vyráběly až v letech 1952–1958. (ArthasKarfa)
  • Interiéry z úvodu filmu jsou ze zámku Caserta severně od Neapole. (optik)

Reklama

Reklama