The Battle for Anzio

• Austrálie

The Battle for Anzio

Válečný / Drama / Historický

USA / Itálie, 1968, 117 min

Anzio som si pozrel, aby sa mi opäť potvrdilo, že Peter Falk bol skutočne všestranný herec a ani zďaleka nie len predstaviteľ jednej úlohy, či jedného typu postáv. Osobne nemám príliš v láske britské a americké filmy z tohto obdobia o druhej svetovej vojne, príliš sa nebavím ani pri špičkách žánru, ako napríklad Bitka o Britániu. Prvá polovica je zaplnená dialógmi a chystá sa akcia, druhá je už samotná akcia, ktorá nepôsobí nijak zvlášť veľkolepo, s výnimkou zopár záberov. Potešia najmä tie v Ríme. Celkovo slušný mierny nadpriemer, kde ma ale najviac potešil práve Falkov výkon, za najlepšiu scénu považujem jeho rozhovor (a zopár božtekov k tomu) s troma Taliankami v súkromí...70%(16.8.2019)

Nadprůměrný snímek z doby, kdy Hollywood produkoval jeden válečný film za druhým, což mi mimochodem v dnešní době chybí. Bojových scén je zde méně než u jeho bratříčků, ale přesto se zde vyskytují scény, které stojí za zhlédnutí. Například scéna se snipery. Bojová technika je typická americká. Pattony sem, Chafee tam - tvůrcům je nějaká technika ukradená, ale na to jsem si už v amerických filmech zvykl.(12.8.2010)

• DocBrown

Bohužel jsem přišel o prvních 20 minut a nejspíše zrovna o to nejlepší. Vylodění je fajn, ale jakmile se děj zaměří na skupinku pár lidí, je film prakticky o ničem. Ten konec, kdy se skupinka vrátí a podá informace mi připadá, jako kdyby najednou vystřihli nejlepší hodinu filmu, kde spojenci útočí na němce. Tohle tam vůbec není, najednou střih a spojence vítají na němcuprostých ulicích. Tenhle film dává hodně falešný pohled na skutečnou bitvu. No možná až uvidím ten začátek, tak ještě hvězdu přidám.(21.5.2011)

Opravdu tak trochu neprávem zapomenutý a hlavně dost opomíjený, leč jinak dobrý válečný film. Bitva u Anzia, jedna z rozhodujících bitev za 2. světové války, na západním pobřeží Itálie, kde se americké a britské jednotky v lednu 1944 vylodily. Samotné spojenecké vylodění, obklíčení a masakr amerických vojáků, scéna v domě a finální scéna s třemi německými odstřelovači je asi ve filmu to nejlepší a zároveň i nejnapínavější..Jinak film nepostrádá, jak už jsem psal akci, některé situace byly vyloženě komické, jiné nervy drásající..V těch komických se blýskl především známý Peter Falk (desátník Jack Rabinoff), v těch dramatických pak všichni ostatní včetně skvělého cynického válečného zpravodaje Dicka Ennise:-) Kvalitní film o velkých hrdinech i velkém krveprolití, k němuž postačil jeden fatální rozkaz amerického generála..(12.2.2008)

Ďalší z veľmi kvalitných filmov, ktorý poukazuje na obrovskú chybu veliaceho amerického generála, ktorý zastavil ľahučký postup svojich vojsk po vylodení na Sicílii a tak dal priestor nemeckej armáde na vytvorenie dôkladného opevnenia. A keď sa generál Lesly konečne rozhodne k postupu, čaká ho miesto voľnej cesty ťažké a krvavé prebíjanie po dobu 4 mesiacov. A tak 1 a 3. prápor Rangerov stratil takmer všetkých mužov. Takéto chyby sa vo vojne neodpúšťajú.(13.9.2014)

• - K vylodění došlo přesně ve dnech od  22. ledna 1944 do 5. června 1944. (ArthasKarfa)

• - V Itálii během amerického vylodění velel německým vojákům Generalfeldmarschall Albert Kesselring. (ArthasKarfa)

• - Dick Ennis (Robert Mitchum) nosí hodinky značky Rolex. (dyfur)