Fitna

Dokumentární / Krátkometrážní

Nizozemsko, 2008, 17 min

Geert Wilders

Samořejmě velmi sporné, dokument je to vpodstatně bezcený ale je to reflexe extremismu na jedné straně extremismem na druhé straně, což může mít velmi zlé následky, ale ať už je váš názor jakýkoliv, tohle je svoboda slova a každý má právo tento film vidět a sám si utvořit názor. Pokud by měl být zakázán, znamenalo by to krok do doby temna a nezáleží na tom zda křesťanského nebo muslimského, osobně v tom nevidím rozdíl.(22.4.2008)

Rozhodně hodnotím myšlenku, nikoli zpracování, které je skutečně amatérské. Přeci jen v současném přehnaně liberální západním světě je velmi odvážné přijít s něčím takovým jako Geert Wilders ( i když věřím tomu, že z jeho strany se jedná o touhu se proslavit a získat publicitu). A popravdě za 17 minut si u mě pan Wilders vysloužil více respektu než Michael Moore za celkem asi 240 minut jeho filmů. Kritizovat USA je dnes módní a člověku za to nehrozí žádné riziko, zatímco kritik Islámu se musí bát o svůj život (Theo by mohl vyprávět, že? ). Ano Fitna je agitka, to je bez debat. Leč jedná se o agitku ukazující správným směrem a tím je pro mě cenná a hodnotná.(2.4.2008)

• noctambule

Tomuhle výtvoru bych mohla udělit hvězdy jedině tehdy, pokud by to bylo myšleno jako názorná ukázka manipulace, jak prase. Odpovídat islámským radikálům stejným tónem nemá smysl, jenom to zbytečně provokuje. Wilders jen dokázal, že se od "svých protivníků" nijak neliší. Oba tábory mají stejný slovník, ale leží na opačných stranách. Líbí se mi komentáře od Niktoriuse a Isherwooda.(9.7.2011)

(!) 18. 3. 2009- prvýkrát ma dobehol handicap z vlastnej bezbožnosti. Kresťania, elegáni, majú zdravasy. Zakopali ste akurát v záhrade maminku?..... meds pre všetko….. Iným zrovna toto nestačí… pánečku, však sa predsa musíme odlišovať, no nie? Nie? ….. Holt, mňa vám skrátka dnes ráno celkom napŕhlilo, že neverím, pretože keby som verila (i v tyrkysovú trávu, jj?), už by som vedela, kde hľadať tie najsilnejšie stimulanty k uplatňovaniu "spravodlivosti".(18.3.2009)

typická agitka, ale jednoznačne na zamyslenie.... to že ponúka silný koncentrát odvrátenej stránky islamu ešte neznamená, že je to demagogická propaganda... neobsahuje ani nepresné, ani nepravdivé, ani vymyslené informácie a fakty.... je to iba úprimné vyjadrenie obáv autora zo súčasného európskeho trendu... min. jednu * pridávam za odvahu(29.3.2008)

• - Tuzemská Nacionalistická Národní strana nabídla Geertu Wildersovi, že tento protiislámský film zveřejní na svém webu, což se nelíbí českým politikům, kteří v tom vidí bezpečnostní riziko pro občany ČR. (jonyyy)

• - Holandská televize tento snímek odmítla odvisílat, a ve Spojených státech byla stránka, kde byl film vystaven zablokována. (jonyyy)

• - "Fitna" v arabštině znamená svár či rozdělení. (jonyyy)