Fitna

Dokumentární / Krátkometrážní

Nizozemsko, 2008, 17 min

Geert Wilders
  • liuk

Tak. Měl jsem tu účelově pře-tolerantní, sebemrskačský komentář, ale tak trochu už na to na všechno nahlížím jinak a musím dat Wildersovi určitě zčásti za pravdu. Sice ten film je blbě udělaný, až moc buřičský atp., ale rozhodně i u mě zavinil i to, že jsem postupně začal otevírat oči, takže si nějakou tu hvězdičku určitě zaslouží.(17.5.2008)

Provokativních, agitačních a štvavých videí s podobným cílem (zdůrazňuji podobným) jako Fitna jsou na internetových video serverech přehršle. Zdaleka ne všechna jsou však tak promyšlená a politicky korektní (jakkoli se může zdát absurdní takto Fitnu označit). Kromě mediální známosti o určité výjimečnosti svědčí i fakt, že na youtube nebylo možno dokument zhlédnout bez řádné registrace. Nebudu se pouštět do náboženských nebo politických rozborů, pro něž zde nevidím dostatečný ani vhodný prostor. Wildersovy pohnutky můžeme vidět z rozdílných úhlů, nicméně žádná z částí uvedeného dokumentu není rozumně napadnutelná - vycházíme-li z obecně lidských předpokladů, založených především (avšak nejen) na západních kulturních hodnotách. Na tom si dali tvůrci opravdu záležet. Cílem Fitny tak je mj. upozornit na zbrklost, s jakou se západní svět vzdává svých kořenů v naivní a nebezpečné víře v globální „dobro“, jež s arogancí sobě vlastní předpokládá (u víry v nekonečnou moc peněz a relativnost hodnot). A druhou, skoro stejně důležitou roli plní Fitna rovněž na výbornou: jasně ukázala, že přes veškerou korektnost a nenásilnost vzbudila obrovský a násilný odpor v muslimském světě, který si dělá nároky na kontrolu projevu nejen na svých teritoriích, ale všude na světě. Ostatně - Evropu již za své teritorium považuje také.(12.7.2010)

• Niktorius

Primitivní pamflet stojící na podporování těch nejzažitějších předsudků a stereotypů směrem k Islámu, který absolutně postrádá jakoukoli výpovědní a dokumentární hodnotu. Něco jako lacině propagandistické výtvory Národní strany. __________P.S: (Ne)překvapuje mne, že zdejší Wildersovi sympatizanti mají pocit, že je nám islám v mainstreamových médiích prezentován jako mírumilovný a neškodný, většina občanů tomu věří (naivní chudáci!) a Wilders a jemu podobní tvoří takový underground - osvícen(sk)ý odboj, který musí mimo jiné překonávat odpor všudypřítomné politické korektnosti....Eh, proč mám pocit, že mediální prezentace islámu a muslimů je přesně opačná (a dokládaly by to průzkumy veřejného mínění i třeba tento výmluvný odkaz - http://aktualne.centrum.cz/hledani.phtml?hledat=aktualne&q=isl%E1m )? To opravdu cítí antiislamisté takovou potřebu cítit se jako rebelové? ;-)__________P.P.S: Druhá věc, co mne znepokojuje, je počet přívrženců vyhánění ďábla belzebubem. Tito klidně přiznávají, že Fitna je demagogický výšplecht, ale omlouvají to tím, že "agituje za správnou věc" nebo "napomáhá ideologické rovnováze". Krom toho, že náklon ideologický vah jsem jsi zpochybnil výše a krom toho, že taková demagogie vždy cílí hlavně na emoce a zapříčiňuje potlačení rozumné soudnosti, tak bych mohl z analogie vyvovodit, že kdejaký muslim by si klidně mohl říct "ten Usáma je sice blázen a demagog, když tvrdí, že je třeba zničit ďábla jménem USA, ale mám ho rád, protože bojuje za správnou věc"....__________ P.P.P.S: "Dokumenty" doporučované Subjektivem jsou ještě větší (čti zákeřnější) hnůj, než tohle.(20.1.2010)

Dokument to není dobrý. Hodnotím jenom z přesvědčení. Islamismus je opravdu hrozba pro Evropu a mělo by se s tím něco začít dělat, dokud je ještě čas. U nás to vidět zatím není, ale v Holandsku a Francii rostou mešity jako houby po dešti. Neříkám, že jsou všichni muslimové špatní, ale taky Evropě vůbec ničím neprospívají. Ať si zůstanou na svojem písečku. Ostatně by mě zajímalo, čím přispěla muslimská civilizace světu. Nic pozitivního mě nenapadá...(26.10.2008)

• hippyman

když se člověk na chvíli odpoutá od těch hrůz, ke kterým nabádá islám, a zaměří se čistě na kvalitativní stránku tohoto dokumentu, zjišťuje, že vidí vlastně jen televizí stokrát provařené záběry z 9/11 nebo týpků v šátcích vychvalujících Alláha... k tomu pár přeložených řádků z Koránu a několik scary headlinů z holandských novin... odstrašující, děsivé, ale jako film odfláknuté... 30%(31.3.2008)

• - "Fitna" v arabštině znamená svár či rozdělení. (jonyyy)

• - Holandská televize tento snímek odmítla odvisílat, a ve Spojených státech byla stránka, kde byl film vystaven zablokována. (jonyyy)

• - Tuzemská Nacionalistická Národní strana nabídla Geertu Wildersovi, že tento protiislámský film zveřejní na svém webu, což se nelíbí českým politikům, kteří v tom vidí bezpečnostní riziko pro občany ČR. (jonyyy)