Lidská otázka (festivalový název)

• Francie

La Question humaine

Heartbeat Detector

Francie, 2007, 143 min

Katrlik je fundom Divine a zase tu toci o nejakom holokauste, ktory sa udajne odohrava aj dnes na citujem : holokaust sa odohrava na mentalnej urovni. No, to tazko. A teraz k filmu : dlho sa zda, ze sa nic nedeje, ale treba sa zapocuvat do dialogov, a hlavne vydrzata na poslednu polhodinu, ta je rozhodujuca, si myslim. Nemusite byt ani vystudovany filmovy teoretik -elitar alebo prihriaty muslitel - pederast, ba dokonca nemusite ani rozumiet filmu, aj tak pochopite na co chcel reziser poukazat. Hodne velky masaker, ale nazvat to holokaustom moze fuckt len Radko. 70 %(26.9.2017)

Toto ma odrovnalo. Podobné pocity zrejme zažíva väčšina zamestnancov dokonale premazaného súkolia firiem šľapajúcich na plné a ešte plnšie obrátky. Pohoda, dobrý zárobok, rastový profil ako účel a zmysel, podnikové večierky (vo filme trefne označené ako hromadné predčasné pohreby), interpersonálne intímne vzťahy (najlepšie len v rámci Firmy) a anarchistické uvoľnenie pri agresívnej hudbe. Sprievodné texty tejto muziky evokujú v poslucháčoch veľkohubé cynické poznanie: sme dokonale "in" a "free". Pritom toto poznanie všetci berú tak hrozne vážne, že čosi nefunguje. Čosi škrípe. Čosi nepomenovateľné, čoho pomenovaniu sa režisér dosť priblížil. Hoci barličku v podobe historickej paralely pritlačil možno až príliš na pílu, až sa zdalo že z tej píly odletia zuby a ostane len tuhá drevnatá pachuť, jej detailným rozvinutím ukázal to, k čomu by podľa mňa dobrý film mal smerovať. K ukázaniu a zamysleniu sa nad tým, čo to tu a teraz vlastne žijeme. Apendix (27. júla 2012): Len dodávam, že režisér v prípade historickej paralely s dnešným svetom firemnej kultúry absolútne netlačil na pílu. To, čo sa dnes v drvivej väčšine súkromných aj štátnych firemných štruktúr odohráva je čistý holokaust. Nič iné, len nacizmus v najčistejšej podobe a niečo, čo sa dá smelo porovnať so židovskou, rómskou a komunistickou genocídou za II. svetovej vojny. S tým rozdielom, že sa odohráva prevažne na mentálnej úrovni, ale tá napokon ovláda aj voľnočasové aktivity. A ak si myslíte, že jalovo kecám, láskavo si preštudujte pracovné a organizačné poriadky a pravidlá firiem a inštitúcii dneška a porovnajte si ich s pravidlami koncentračných táborov a s legislatívou Nemeckej ríše 1936-1945, prípadne ríši oddaných satelitov.(13.4.2008)

Tenhle film od samého začátku kašle na diváka, žije si svým vlastním životem. Nic svému divákovi nedá zadarmo. A pomaličku se sune k hektickému závěru. Hodně dlouho nechápete, proč a co se vlastně děje, vše je řečeno v závěrečné půlhodině. A tak je tak nabitá emocemi, že mi bude hodně dlouho trvat, než tento film ze sebe smyji. Ta paralela, kterou trpělivému divákovi, snímek odhalí, je vlastně k mání téměř na každém kroku, ale, ruku na srdce, kdo z nás si ji uvědomil?(1.3.2013)

Brr, děs a hrůza. Kusy, jen kusy. Stücke, Stücke. Jako kdysi, tak i dnes. Hlavy, paže, těla, v kravatách, v oblecích, v kostýmcích, v plynovém náklaďáku, v důlní šachtě. Stále jenom kusy. Chudým lidem říkáme nízkopříjmoví občané. Vyhazovu z práce optimalizace nákladů. Stejný slovník jako za Třetí říše. Tento film se dá těžko popsat, Radko to zvládl docela dobře. Ale doporučuji vidět a zamyslet se.(8.10.2014)

Téměř nic se nestane, téměř nic není vidět, a přece to stojí za vidění - nebo ještě spíš za slyšení. Sluch je tu osloven dvojnásobně: jednak skrze tklivou, tísnivou hudbu různých žánrů (zazní fado, flamenco, Schubert, rock i elektronika), která při vší své žánrové rozmanitosti mluví jedním jazykem. A jednak se postupně ukáže, že nositelem hrůzna tu nejsou přízraky ani psychopati, ale slova - ta odosobněná, která slouží k legitimizaci nejedné nelidské mašinérie. Ať už jde o "zpracované jednotky" v koncentračních táborech, o "lidské zdroje" v nadnárodních firmách, anebo - mám-li jít o krok dál než tvůrcové filmu - o "reprodukční zdraví" a "umělé přerušení těhotenství". Ano, bylo to nudné, pomalé, ale běhal mi mráz po zádech. Čeho všeho jsme schopni, když tomu dáme správné jméno?(25.6.2014)