Slepé lásky

Film o láske medzi nevidomými ľuďmi. Lásky sú jemné, lásky sú smiešne, lásky sú aj slepé... Nájsť si pravé miesto a šťastie vo svete je neraz ťažké pre ľudí vidiacich. O čo citlivejšia je táto cesta pre nevidomých. Ich pohľad je v mnohých veciach základný a čistý. A často veľmi vtipný. Ich pohľad odkrýva „nevidené dimenzie“ toho, čo vlastne šťastie znamená. Film zobrazuje štyroch nevidomých protagonistov, prostredníctvom ktorých spoznávame ich vlastné príbehy lásky:
1. Nevidomý učiteľ hudby Peter je človek plný svojráznej fantázie. Rád počúva dobrodružné rozhlasové hry, ktoré ho vťahujú do svojho rozprávkového sveta. Peter so svojou ženou žijú milý vzťah medzi stenami malého bytu. Práve tam sa odohrá ich malý, veľký príbeh.
2. Nevidomý Róm Miro sa zaľúbi do takmer nevidiaceho bieleho dievčaťa. V jeho príbehu spoznávame jeho neľahký boj za svoju veľkú lásku.
3. Nevidomá Elena túži mať dieťa. Príbeh predstavuje ponor do cítenia budúcej nevidomej matky. Prežívame s ňou radosť i strach a hlavne veľkú túžbu a silu mať dieťa a vychovať ho. Čakanie na dieťa prináša jemné situácie naplnené radosťou aj otázkami.
4. Nevidomá tínedžerka Zuzka sa pokúša nájsť svoju prvú lásku. Spoznáva ju cez internet. Skrýva však svoje tajomstvo, že nevidí. Téma života nevidomých ma zaujala predovšetkým z dôvodu nahliadnutia do tajomstva ich života. Narodenie človeka do „tmy“ vyvoláva vo mne mnohé otázky existencie týchto ľudí. Tá najhlavnejšia otázka je, kde pramení v ich živote šťastie. Ich svet je ochudobnený o videnie, ale možno je duchovnejší... možno práve oni nachádzajú tú pravú podstatu šťastia. Nájsť si pravé miesto a šťastie vo svete je neraz ťažké pre nás vidiacich, o čo citlivejšia je táto cesta pre ľudí nevidomých. Ich život je v mnohých veciach základný a čistý. A často veľmi vtipný. Ich pohľad odkrýva „nevidené dimenzie“ toho, čo vlastne šťastie znamená. (oficiální text distributora)

rawen

Výtečná a poutavá záležitost, která mi nejednou nahnala slzy do mých jinak veskrze cynických koutků... 8/10 ()

ScarPoul

Slepé lásky sú citlivým filmom o snoch a túžbach nevidiacich ľudí, ktoré nie sú až tak rozdielne od tých našich. Sledujeme tu príbehy učiteľa hudby Petra, ktorý zbožňuje hudbu a vďaka nej si dokáže predstaviť aj nemožné. Mira, ktorý je róm a ktorý sa zamiluje do nerómky a o ich hanblivej láske, ktorá je odsudzovaná okolím, Eleny, ktorá čaká dieťa a dúfa, že nebude slepé a Zuzky, ktorá je v puberte a dopisuje si s chlapcom ktorý nie je slepý a ktorý jej rozumie. Všetky tieto príbehy podáva Lehocký z neuveriteľnou ľahkosťou a úprimnosťou a ukazuje nám svet nevidiacich tak ako sme si ho nedokázali ani predstaviť. plus mu patrí moja pochvala za animáciu v hneď prvej poviedke o Petrovi, ktorá vzdáva hold Julesovi Vernemu. Dúfam, že sa čoskoro dočkám podobnej pecky. ()

hous.enka

Dokument o tom, že i když je láska občas slepá, přesto je to jeden z nejsilnějších citů. Ať už jde o lásku k partnerovi, k vysněnému princi nebo lásku mateřskou. Nejvíc se mi líbil první příběh Petera, který hraje na piano. Ta jeho exkurze do podmořského světa - páni, to jsem nečekala a byla jsem nadšená a dávám za Petera hvězdu navíc. "Zbytkem filmu" už jsem proto byla poněkud zklamaná, protože nic tak originálního už nepřinášel. A to je škoda, prootže i v dalších příbězích byla spousta skvělých postřehů. Nejsilnější mi přišel asi příběh Eleny a jejího miminka (v kině, na bruslích) a hlavně poslední příběh - ten Zuzanin. To, jak hledá prince, který ji uvidí takovou, jaká se vidí sama. Příběhy jsou sice zajímavé, ale jako celek fungují dost špatně. Sjednocuje je sice láska, ale chybí tomu všemu šťáva. ()

Freemind

Vše podstatné již bylo napsáno - výtečný polodokument představující 4 životní příběhy nevidomých lidí a jejich lásek. Je tady všechno - od rozverné hry (pan učitel pod vodou) po dojemné scény (kino), které mi sevřely hrdlo, až jsem se za sebe styděl :) Scénář i všichni hrdinové jsou naprosto dokonalí, pokud bych měl něco vytknout, pak snad jen vcelku mdlou kameru a střih, ale to je až na zářné výjimky typická nemoc prakticky celé evropské kinematografie. ()

01Zuzana10

Po tomto filme mi príde zvláštne, že vidím. A že si musím zažať, aby som prešla normálne bytom. Inak úplne fascinujúce. Všetky tie prekážky, kt. musia nevidiaci prekonať. Ako zistiť čas, ošúpať zemiaky. Ten pohľad na tmavú izbu a v nej činných ľudí, ktorým nevadí, že je tma... Drsne ma však zarazilo, prečo slepé dievča zaujíma, či sú chalani okolo pekní... Inak ako to s ňou dopadlo? Nemala som titulky v poslednej scéne. Veľmi zaujímavý počin. ()

hygienik

AK NECHCETE POZNAŤ DEJ FILMU NEČÍTAJTE NASLEDUJÚCI TEXT!! Pozrime sa na jednotlivé poviedky: 1. PETER učí hru na klavír. Hudba mu skrášľuje život a umožňuje mu vnímať svet cez jeho vlastnú fantáziu. Táto poviedka je obohatená o animáciu – Peter si predstavuje, že skúma podmorský život asi v štýle 20 tisíc míľ pod morom – tým sa stáva vizuálne príťažlivou a v porovnaní s ostatnými originálnou. 2. MIRO je Róm a miluje nerómku Moniku. Ich okolie z toho radosť nemá. Monikina mama je proti jej vzťahu a situácia sa ešte skomplikuje, keď Monika otehotnie. Príbeh je presvedčivý a emocionálne silný. 3. ELENA čaká dieťatko a dúfa, že nebude slepé ako jeho rodičia. Príbeh je málo rozvinutý, a asi najmenej zaujímavý. 4. ZUZANA sa prostredníctvom chatu zaľúbi do vidiaceho chlapca (on nevie, že je slepá) a dúfa, že ju bude mať rád aj keď je slepá. Za pomoci svojej sestry sa chystá na stretnutie s ním. Už len za túto poviedku by som dal filmu 5 hviezd. Zuzana ako jediná budí dojem, že jej príbeh je prežitý reálne v danej chvíli keď beží kamera a nie retrospektívne zinscenovaný ako príbehy Mira alebo Eleny. Dialógy na chate dávajú poviedke punc reálnosti aj krásy zároveň. V záverečných 5 minútach sa dozvedáme buď rozuzlenia jednotlivých poviedok alebo niektoré zostanú nedopovedané, s otvoreným koncom, čo je pre mňa ďalším pozitívom tohto filmu. V prípade Mira a Zuzany som mal pocit, že sa jedná o akýsi nepatričný náhľad do súkromia postáv – teda som bol rád, že ich konečné rozhodnutia sa divák nedozvie. Mnohí diváci môžu mať pocit, že film ako celok svojou ľúbostnou tematikou neustále útočí na diváka v snahe vyvolať „silné emócie“. To je možno pravda, ale mne to neprekážalo ()

Aleee89

Slepé lásky jsem viděla v rámci AFO na olomouckém náměstí, to hned udělá z filmu jiný zážitek, když si člověk připadá jako v letním kině. Musím však říct, že po tak skvělých recenzích jsem čekala nějakou bombu, ale ta se nekonala. Ano, film se mi líbil, byl natočen s citem, ale ne sentimentem, příběhy lidí byly zajímavé, ale prostě jsem čekala trochu více, takže dávám "jen" tři hvězdy. ()

wipeout

To, že dokumentaristika bola jednou z mála ostrovčekov tvorivosti v inak finančne a podporou zo strany verejnosti a inštitúcii poddimenzovanej slovenskej filmovej tvorby, svedčia výnimočné diela z 90 rokov a ich úspechy na medzinárodnej festivalovej scéne(napriek ignorácii zo strany STV a Slovenských distribučných kanálov). O tradícii dokumentu svedčí aj toto veľmi špecifické a nielen na Slovenské pomery originálne dielo o nevidiacich pre nevidiacich(plánuje sa vydanie špeciálneho DVD, ktoré bude obsahovať i audiostopu pre nich) ako aj tých so zrakom ochotných vidieť krásu a načerpať z nej silu a pochopenie. K zážitku určite prispel aj fakt, že samotný režisér i scenárista merali cestu do kina spolu s nami divákmi a následne zaujímavo dotvorili mozaiku zážitku svojimi postrehmi a odpoveďami na otázky. A im patrí aj vďaka, za ľudské a srdečné spracovanie témy, ktorá patrí k bežne ignorovaným a tabuizovaným. ()

Carrie_3

Ani po několika dnech od zhlédnutí tohoto dokumentu pořád nevím, co si mám o něm myslet. Zpracoval čtyři různé pohledy na nevidomé lidi. Každý je tak jiný, ovšem jejich problémy jsou mnohdy dost podobné. Už začátek snímku mě velmi pobavil v tom nejlepším smyslu slova - občas mi nedochází takové malichernosti jako např. to, že nevidomí neví, kolik je ráno po probuzení hodin. Přišla mi vtipná jejich metoda tipování času podle sousedů, kteří vstávají v různou dobu a dělají při tom rámus. Občas jsem si říkala, jak je paradoxní, že při sledování "Slepé lásky" jsem stačila uklidit komplet celý pokoj včetně povlečení postele. Neměla jsem potřebu jej neustále sledovat, stačilo mi jen naslouchat. Jediný rušivý element děje bych označila výtvarnou scénku pana učitele pod vodou, sama osobě byla velmi pěkná, ovšem podle mého názoru neměla v dokumentu co dělat. Mé hodnocení - slabší 4*. ()

E=mc2

krasne..hm "este som nevidel nikoho tak dlho pilit drevo" hm film ktory otvara srdce..hm hm ten predfilm je tak trosku uchylaren ktoru citit z tvorby vsm a vsvu..hm pekna animacia..ale prapodivny dej..hm ()

Triple H

Nie každý segment je rovnako zaujímavý, ale čím dlhšie film trvá, tým som mal pocit, že je režijne pevnejší a zovretejší. Vrcholom je pre mňa jednoznačne slepý pár, ktorým sa narodí vidiaci synček. Scéna v kine bola naozaj dojímavá. Určité časti pôsobili inscenovane (diskotéka) - dokument sa ale nesnaží pôsobiť neštylizovane, čiže výsledný dojem to nekazí. Dobrý nápad a dobre zrealizovaný. ()

rudeboy

Fanfáry poprosím!!! Po dlhej dobe sa konečne na niečo zmohla aj slovenská kinematografia a výsledkom je pekné ocenenie z MFF Cannnes. Slepé lásky sú výborným dielom, ktoré stiera hranice hraného a dokumentárneho (i keď treba uznať že toho dokumetnu je tam podstatne viac) a výsledkom je úžasny, láskavý film, ktorý nemá tendenciu citovo znásilňovať diváka. Nesnaží sa bedákať nad nešťastím nevidiacych ľudí, ale ukazuje ich životy triezvo, bez umelého pátosu a často aj vtipne (sledovanie skokov na lyžiach), milo (návšteva kina) a ľudsky (diskotéka). Bravó!!! ()

PavelR

Tak tohle bolelo. Těžko hledat silnější téma, ale měl jsem před shlédnutím o tomto dokumentu trošku jinou představu. Nejzajímavější byl první příběh, o učiteli hudby. ()

Autogram

Pozerať na bežné výjavy rodinného života by bola celkom nuda nebyť toho, že všetky postavy sú nevidiace. Pri nalievaní vriacej vody z rýchlovarnej konvice končí všetka sranda, tá scéna je môj favorit. Horšie to je, keď niekto len tak čumí alebo brnká na klavíri nepríjemné tôny. ()

Berenise

Ťažko nájsť slová vhodné k okomentovaniu tohto dielka. Spočiatku som sa zdráhala vstúpiť, ten náraz na ničím nezmanipulovanú realitu v celej svojej "obyčajnosti" bol dosť intenzívny. A práve to je devízou tohto neuveriteľne citlivého,ľudského a pritom negýčovitého filmu. Ešte aj to dietko ma dojalo, a to sa mne nestáva a ta kúzelná veta ktorú naprosto úžasným tónom prednieslo v kine, to bolo naozaj niečo. Krásny film. ()

TroiMae

Nevidomé věšení světel na vánoční stromek je pěkná epizoda... a chatování Zuzky - snímání tváře a zároveň vidět prostřihem obrazovku je efektní... jednoduché... a přitom celkově charakterizující její příběh... a pak... se začnou příběhy v čase odvíjet dál... ()

standsiller

Keď som ako malý prvý krát videl slepca prechádzajúceho cez cestu bez toho aby som vedel že je to slepec pokúsil som sa ho doma potajomky napodobniť. Prišla mi srandovná idea, že si zatvorím oči a budem len tak inštinktívne chodiť po dome. Vtedy som ale poriadne dostal po hube od dosť pevnej zárubne. Najlepšie na tomto dokumente je, že aj keď sú "zárubne" citeľné a je presekaný jasnými dverami so slušnou dramaturgiou autenticita dokáže presakovať aj skrz to. ()

bari68

Až na pár hluchých miest v príbehu som sledoval precíznu prácu Juraja Lehotského v odvíjajúcich sa životných úlohách slepých.Dokument možno dojme, možno len pohladí a možno si uvedomíme a pochopíme že šťastie je irelevantné. ()