Slepé lásky

Film o láske medzi nevidomými ľuďmi. Lásky sú jemné, lásky sú smiešne, lásky sú aj slepé... Nájsť si pravé miesto a šťastie vo svete je neraz ťažké pre ľudí vidiacich. O čo citlivejšia je táto cesta pre nevidomých. Ich pohľad je v mnohých veciach základný a čistý. A často veľmi vtipný. Ich pohľad odkrýva „nevidené dimenzie“ toho, čo vlastne šťastie znamená. Film zobrazuje štyroch nevidomých protagonistov, prostredníctvom ktorých spoznávame ich vlastné príbehy lásky:
1. Nevidomý učiteľ hudby Peter je človek plný svojráznej fantázie. Rád počúva dobrodružné rozhlasové hry, ktoré ho vťahujú do svojho rozprávkového sveta. Peter so svojou ženou žijú milý vzťah medzi stenami malého bytu. Práve tam sa odohrá ich malý, veľký príbeh.
2. Nevidomý Róm Miro sa zaľúbi do takmer nevidiaceho bieleho dievčaťa. V jeho príbehu spoznávame jeho neľahký boj za svoju veľkú lásku.
3. Nevidomá Elena túži mať dieťa. Príbeh predstavuje ponor do cítenia budúcej nevidomej matky. Prežívame s ňou radosť i strach a hlavne veľkú túžbu a silu mať dieťa a vychovať ho. Čakanie na dieťa prináša jemné situácie naplnené radosťou aj otázkami.
4. Nevidomá tínedžerka Zuzka sa pokúša nájsť svoju prvú lásku. Spoznáva ju cez internet. Skrýva však svoje tajomstvo, že nevidí. Téma života nevidomých ma zaujala predovšetkým z dôvodu nahliadnutia do tajomstva ich života. Narodenie človeka do „tmy“ vyvoláva vo mne mnohé otázky existencie týchto ľudí. Tá najhlavnejšia otázka je, kde pramení v ich živote šťastie. Ich svet je ochudobnený o videnie, ale možno je duchovnejší... možno práve oni nachádzajú tú pravú podstatu šťastia. Nájsť si pravé miesto a šťastie vo svete je neraz ťažké pre nás vidiacich, o čo citlivejšia je táto cesta pre ľudí nevidomých. Ich život je v mnohých veciach základný a čistý. A často veľmi vtipný. Ich pohľad odkrýva „nevidené dimenzie“ toho, čo vlastne šťastie znamená. (oficiální text distributora)

pOne

Myslím, že se tvůrcům povedlo vtáhnout vidícího člověka do života a pocitů lidí, kteří to štěstí nemají. Z tohoto pohledu byly asi nejzajímavější scény v temném bytě. ()

exoomer

Film samotny nie je ziadne veldielo, ale nemyslim ze to je v tomto pripade podstatne. O kazdom zo spomenutych ludi vo filme by mohlo byt natocenych niekolko filmov a kazdy by ma zaujal. Az pri takomto filme si clovek uvedomi, ake neskutocne tazke zivoty maju niektori ludia, ako sa s nimi dokazu vyrovnat a kazda takato skusenost nam (aspon mne osobne) ukaze, ze nemusi byt starost iba to, ze nemam take boty ake som chcel, alebo ze moj mobil nema 5 MPix fotak. ()

kaaamiiii

Bylo to.. zvláštní.. Možná mi trochu unikala pointa, ale i když jsem se místy (bohužel) lehce nudila, byl to pohled někam jinam. Proto tyto čtyři milé příběhy hodnotím jak hodnotím.. ()

Sticks

Mierne rozčarovanie z konceptu prevláda nad emóciami. U prvého príbehu som zadržoval slzu v oku v ostatku už nie. Po Petrovi som očakával dajaký podobný synkretizmus, keďže ma priam zaskočila podmorská scéna. Nekonalo sa to. Ak idete na film aby ste sa priblížili ,,zraku´´ nevidiacich budete mierne sklamaní. Dokumentárny štýl sa venuje len ich snímaniu ako oko kamery. Žiadne odpovede na ich vnímanie sveta len útrapy v otázkach lásky. Výber protagonistov je pestrý či už generačne alebo štýlu osobnosti. Postava Mira bola pre mňa väčším prekvapením. Hudba je, tak povediac, ako kde. Zo začiatku hrá ako o náladu, no neskôr, kde by mohla diváka vyžmýkať, chýba. A že tie zábery boli úprimne úsmevné! Príde mi to o stupeň horšie ako Katka(2009), preto teda dávam tri hviezdy. Možno to bude na druhé pozretie lepšie, ako mi spomínalo dievča z kina, neviem. ()

garten

Dokument poňatý filmovým štýlom, ale postavy hrajú samých seba. Poetický príbeh 4 osudov, ľudí bez zraku...Reflexia ich každodenného života, ktorý je plný nástrah. ()

matous1974

velmi dobré. rozhodoval jsem se mezi **** a *****, hvězdičku navíc dávám za výborný animovaný předfilm Štyri. doporučuji navštívit kino, dlouho se asi v sálech neohřeje. holt český divák raději chodí na pekelného chlapíka a jemu podobné........ ()

norionn

Dát méně než 5* by byla čirá hanebnost vůči tomu, jak se tento dokument dotkl nejniternějších pocitů protagonistů a dokázal je přenést i na diváka. ()

nataska

Za námet a rozmanitosť príbehov 5 hviezdičiek! Celý čas som však mala pocit, že režisér svojich protagonistov nepoznal dokonale, lebo som mala často pocit, že nie sú úplne prirodzený (napr. podľa reči...) a to je jedna zo základných vecí dokumentu, aby si režisér so svojimi protagonistami veril a dôveroval. Možno to tak aj bolo, ale ja som mala často pocit nereálnosti. A za to uberám 2 hviezdičky. ()