Komentáře uživatelů k TV filmu (10)

Tak tohle není můj šálek kávy. Takové ty zákulisní techtle mechtle a v podstatě se vůbec nic neděje. Vladimír Dlouhý hraje svého buřiče dobře, ale ten příběh je nemastný neslaný. 60%(5.9.2013)

Kvalitní televizní hra z americké historie, která staví na kvalitním obsazení v čele s Vladimírem Dlouhým jako spisovatelem E. A. Poem. Hrané pasáže jsou doplněné ocelorytinami s dobovými obrázky americké společnosti. Vyvážená hudba, slušná kamera i režie. Celkový dojem: 65 %.(4.8.2009)

Zhlédnuto bezprostředně po dočtení krátkého textu "Poe a smrt krásné dívky" z r. 1996, ve němž Josef Škvorecký se skromností sobě vlastní líčí mimo jiné okolnosti vzniku scénáře k této zdařilé dvoudílné televizní inscenaci. Už samotný titul tohoto filmu znalcům Poeovy tvorby zákonitě připomene jeho proslulý esej "Filosofie básnické skladby", kterému dal Škvorecký v tomto scénáři neokázalý hold. O detektivní motiv vraždy krásné dívky zde jde však až ve druhé řadě - primárním cílem je zde "přiblížit českým divákům dávno mrtvého básníka, k němuž se Baudelaire modlil jako k bohu na nebesích" (slova Škvoreckého). A to se dle mého soudu zdařilo měrou vrchovatou, především díky skvělému hereckému obsazení. I díky němu jsem si při sledování připadal skoro jako v divadle, protože většinu herců z tohoto filmu považuji za excelentní divadelníky (Langmajer, Hrušínský nejml., můj milovaný Pavel Rímský, a další...). A samotný konec mě dojal. Všem milovníkům kultivované televizní zábavy tento film doporučuji, pokud by to náhodou veřejnoprávní televize někdy reprízovala (na obrazovce komerční televize si to v životě nedovedu představit). Strašná škoda, že už tu Vladimír Dlouhý není - zde v roli Poea zcela exceluje...(4.5.2012)

Dokáže slavný autor detektivek objasnit skutečný zločin?(16.6.2011)

Podle povidky Josefa Svoreckeho ,reziser Viktor Polesny natocil velice zajimavou ,dvoudilnou inscenaci o nekolika dnech zivota E.A.Poe. Nachazime skveleho basnika,literarniho kritika ci autora neuveritelnych povidek v situaci, ktera se nam jeho nynejsim ctenarum znalym jeho celosvetove proslulosti a popularite jevi jako nemozna.Ale kolik uz bylo za zivota stradajicich a jejich talentu neodpovidajich umelcu, nuceno doslova protloukat se zivotem pred nim ci dokonce po nem? V case kdy Poe ma nemocnou zenu a potrebuje veskere financni prostredky se najde zavrazdena divka,kterou basnik osobne znal. Na dopadeni,usvedceni vraha je vypsana odmena $500. Prvni dil je na fantasticke urovni.Druhy dil kdy ma zacit vysetrovani jsem ocekaval dejovy koncert,avsak zklamani se dostavilo ku mne. Edie jak je ve hre nazyvan, nerozpleta klubko zlocinu vedouci k pachateli, naopak se pusti po mylne stope,jejiz spatny smer vsak odhali a v konci ukaze na jiz tou dobou mrtveho vraha, cimz pripad vyresi. Ne uz tak policie,ktere je ve druhem dile venovano dost prostoru, takze misto vysetrovani spisovatele sledujeme policistu s jeho pomocniky a jejich snahy o naleznuti pachatele. V obsahu filmu je mylka,zavrazdena Mary Rogersova byla zavrazdena v meste zvanem Hoboken , ktery se nachazi na druhem brehu reky Hudson a to znamena ve state New Jersey a ne ve state New York. Vladimir Dlouhy navysil svym vykonem me hodnoceni ze tri na ctyri hvezdy,ano takhle bych si Edgara Allana Poe predstavoval.Neodpustim si jednu jeho basen " Chces lasku mit? Pak stuj co stuj smer srdce uhlidej si,bud vsim cim jsi a pamatuj nebud nicim cim nejsi,svetu tve nezne chovani,puvab bez marnivosti, budou duvodem k uznani a Laska povinosti..."(13.10.2008)

Nebavilo...(6.12.2012)

• CorvusBlek

Poa mám docela načteného, ale tohle zpracování mě moc nepřesvědčilo, hlavně výkony některých herců, jejich pojetí role mi připadalo až moc české-seriálové. Jen Vladimír Dlouhý vcelku důstojně reprezentuje básnického génia americké literatury. 45%(15.12.2012)

Skvělé, prostě skvělé. Pan škvorecký napsal výbornou předlohu, režisér odvedl fantastickou práci - včetně obsazení a nakonec Vladimír Dlouhý zde jen a jen dokazuje svůj talent.(14.7.2010)

Klasická česká televizní hra s mizernou výpravou postavená na herectví Vladimíra Dlouhého v roli Poa. Pro příznivce krimi varování, o řešení vraždy zde zas tak nejde.(21.5.2015)

Naozaj dôstojný filmový snímok hodny E.A. Poa. Mal som možnosť vypočuť si niekoľko poviedok od tohoto majstra poviedok a film "Poe a vražda krásné dívky" nijako nevyčnieva, ako by ho napísal sám Poe.(21.9.2010)