Reklama

Reklama

Japonská neděle

  • Slovensko Japonská nedeľa (festivalový název)
všechny plakáty
Dokumentární / Krátkometrážní
Československo, 1981, 13 min

Obsahy(1)

Režisérka Helena Třeštíková a kameraman Jan Vaniš využili svého pobytu v Japonsku s Divadlem Spejbla a Hurvínka k natočení zajímavého dokumentu. Jak tráví neděli průměrný obyvatel Tokia? V časově nevelkém prostoru se autorům podařilo nastínit zajímavosti a zvláštnosti tohoto obrovského města, v němž je Evropan šokován především protiklady, vyplývajícími ze staleté tradice a z vysoce vyspělé, přetechnizované, ale poněkud odlidštěné současnosti. Na začátku filmu je připomenuta jednoduchá zásada, kterou dodržují Japonci: „Přej si a přání ti bude vyplněn“. Uvidíme rybí trh Cukidži v Tokijském zálivu, malé nádrže „curibori“ uprostřed města, kde lze rekrečně chytat ryby a nebo soutěž v „ledovém sochařství“ na hlavní tokijské tepně Ginze. Podvečerní expres Hikari symbolicky uzavírá naší procházku. (Filmový přehled)

(více)

Recenze (2)

Radko 

všechny recenze uživatele

Všedný pohľad na nedeľné Tokio. Tanečníci, deti, vejáre, pár svetelných reklám. Budovanie ľadových sôch, rybacina na pultoch. Do toho pokec o exotickom východe a vzťahu tradície k modernej dobe. Celý čas škrečí jemne otravná melódia. Inak zaujímavé porovnanie s dneškom sa skrýva práve v reklamách. Hoci dokument upozorňuje na svietiace bilboardy v uliciach hlavného mesta Japonska a niekoľko ich je aj vidieť vo filme. Celkovo ostala drvivá časť verejného priestoru začiatkom 80. rokov bez reklám. Propagačno - letákovo - panelovo - megaboardový smog v uliciach miest a pri cestách, aký poznáme z každodennej reality, sa vtedy ešte zďaleka nekonal. ()

swamp 

všechny recenze uživatele

Tento krátký dokument nemá nijak zvlášť silnou výpovědní hodnotu. Autoři spíš využili možnost něco natočit v Japonsku, tak to jednoduše udělali. Ovšem chápu, že neinformovanému československému publiku mohly obrázky z Tokia učarovat či ho udivit. ()

Reklama

Reklama