Pád do tmy 2

The Descent: Part 2

Dobrodružný / Horor / Thriller

Velká Británie, 2009, 94 min

Na druhej díl víc než slušný, ale jednička byla pro mě o dost lepší, tady se už hraje, jak je u dvojek tradiční, převážně jen na krev a brutalitu a ta přes malinovku místo krve není až zas tak dobrá, nějaký napětí a atmosféra trosku ustupuje dozadu a to hlavně kvůli neumětelství režiséra, kterej používá dost laciný lekačky a mutanty nám trochu uklidnil a místo agresivních krvelačných nájezdů se tu spíš setkáme jak mutanti řvou, když jsou odhaleni ve tmě a nebo bafaj, ale i tak je to dobrý a důstojný pokračování, který se nesnaží nic revolučně měnit a pokračuje v tom, co bylo započato v jedničce(14.3.2010)

Zeptal jsem se své dívky, nechce li večer zhlédnout pokračování descentního příběhu lásky a zrady dvou speleoložek na pozadí uhrančivého, čarokrásného prostředí krasových jeskyní. Chtěla. A pak na mě hodinu třicet řvala, že je kurva klaustrofobik, a aby se jí celou noc zdálo o nějakých posraných lidožravých mutantech, to prý taky nemá zapotřebí!! Kráva.(16.3.2010)

• Molly

Tak nám Sarah spadla do tmy podruhé, a o poznání méně elegantněji. Film sám o sobě by možná obstál lépe, avšak v kontextu jedničky, která měla pořádné grády a já v noci poté strachy nemohla zamhouřit oko, je část druhá slabota a odkaz původního filmu kazí. Když k tomu připočtu nejblbějšího šerifa v dějinách kinematografie a rádoby překvapivý konec, který je proti vší logice, docházím k závěru - tedy, spíše si potvrzuji, co už dávno vím - že dvojky by se neměly točit. A filmaři by si to už sakra měli uvědomit.(20.4.2010)

Marshallov The Descent patrí medzi moje najobľúbenejšie horory natočené po roku 2000 a pokračovanie z roku 2009 sa mi taktiež páčilo. Dvojka dejovo plynule nadväzuje na jednotku (k čomu výrazne dopomáha fakt, že sa do nej podarilo opäť obsadiť Shaunu Macdonald a Natalie Jackson Mendoza za prvého filmu) a držiac sa zvyčajne zaužívaných pravidiel hororových sequelov prináša o čosi viac gore, násilia a aj nejaký ten pokus o humor. Panenské kúzlo a originalita prvého Pádu do tmy sú samozrejme fuč, dvojka neprináša nič nové, iba ťaží z Marshallovho štyri roky starého nápadu, ktorý sa ani nepokúša nejak obohatiť alebo ďalej rozvíjať, ale kašľať na to, ja som si nočnú projekciu Descentu 2 vcelku užíval...(23.10.2010)

Už předchůdce Neil Marshall to s lekačkami a s budováním nervní atmosféry náramně uměl. Jednička byla v rámci žánru, no, nebuďme přísní, téměř geniální. Střihač prvního dílu Jon Harris sází na tradiční pokračování „o pár hodin později“ a má jednu zásadní nevýhodu. V jedničce se totiž až ve druhé polovině snímku na scéně objevovaly nepříjemné zvuky, za kterými stály dost děsivé potvůrky. Než divák první monstrum spatřil, uběhlo tak hodně vody. Marshall tak atmosféru budoval na stísněnosti a všudypřítomné tmě. Harris na to šel (musel jít) jinak, přesto obstál – a to se ctí. Může za to děkovat i Jamesi (teď hodně v kurzu) Watkinsovi, který pomáhal se scénářem i schopnému týmu lidí, kterými se obklopil. Atmosféra je totiž slušná, lekačky velmi povedené. Uvažoval jsem i o čtyřech hvězdách, ale na šestici jeskyňářek se přeci jenom dívalo líp (i když je dobře, že tvůrci zvolili zajímavou, dospělou směsici). Na režijní debut velmi dobré!!(19.4.2012)

• - Když Sarah (Shauna Macdonald) s Rose proplouvají jeskynní řekou, jsou v následující scéně úplně suché. (Nocturno culto)

• - Film dejovo bezprostredne nadväzuje na prvú časť, ktorá sa odohráva v roku 2005. Keď Rios (Krysten Cummings) zaznamenáva videosprávu pre svoju dcéru, používa mobil značky Nokia N81, ktorá však bola na trhu až v roku 2007. (misterz)