poster

Edge of Seventeen

Komedie / Drama / Romantický

USA, 1998, 99 min

Režie:

David Moreton

Scénář:

Todd Stephens

Kostýmy:

Ane Crabtree
(další profese)
 • T2

  Rozpočet $-miliónovTržby USA $871,759Tržby Celosvetovo $-(19.3.2009)

 • tomeš
  ****

  Jestli hledáte dobrý film o coming-outu se vším, co k němu patří, právě jste našli. Coming-out je zcela přirozeně jedním z klíčových témat tvorby s gay tematikou a filmy nejsou výjimkou. Co ovšem výjimečné je, je dobrý film o coming-outu, a proto jsem za tuto zdařilou režisérskou (David Moreton) i scénáristickou (Todd Stephens) prvotinu (!) velmi vděčný (pitomý název filmu velkoryse přehlédněte). Film nejen zvládá až dokonale realisticky zachytit prostředí a období poloviny 80. let na americkém maloměstě (interiéry, kostýmy, hudba, účesy!), ale hlavně velmi věrně (ale ne únavně), dojemně (ale ne přesládle) a s jemným humorem dokáže vyprávět zákruty sexuálního dospívání jednoho teenagera, kde najdeme vše: naivitu, lásku, nejlepší kamarádku, přátele, pochyby, rodinu, sex, pořádnou lesbu... a ano, coming-out. Postavy jsou dobře napsané, impozantně zahrané, stále je komu držet palce, o koho se bát, nad čím se pousmát či dojmout. Chtěl jsem zmínit i nějaké dobré scény, ale zjistil jsem, že bych musel popsat vlastně celý film (připomenu tedy jen srdceryvnou postelovou scénu po noci s Maggie, která je téměř beze slov, nebo neuvěřitelně herecky zvládnutý rozhovor s matkou u piána). Vyzdvihnout si zaslouží výkon Chrise Stafforda v hlavní roli, jehož rejstřík subtilního herectví a perfektně zvládnutá proměna během filmu jsou obdivuhodné. Britská verze kvalitního coming-out filmu viz A Beautiful Thing (1996, r. Hettie MacDonald). Škoda jen, že Todd Stephens nenapsal víc takových kousků a sklouznul k sice docela zábavným, ale zcela plochým komediím typu Another Gay Movie (2006, r. T.S.).(23.8.2009)

 • Mania
  ****

  Miluju ty sladký americký chlapce, vážně. Tenhle snímek byl pozoruhodný. Líbí se mi coming out, navíc k čemu na konci hlavní hrdina dospěje je podle mě jeden z těch správných konců. Trochu mi některé postavy lezly na nervy, ovšem hlavní hrdina je skvělý. Trochu mi svým stylem připomněl Emmetta, i když musím uznat, že tomuhle to přeci jen slušelo o poznání víc. A pak, že sedmnáct je prý krásný věk.(26.11.2009)

 • Plangi
  **

  To zase jednou bylo dílo, ale co jsem mohl čekat od scénáristy, jež spáchal mj. Another gay movie. I na téma coming outu se může natočit pěkná nuda, alespoň Edge of seventeen je toho přímým důkazem. Ve filmu je abnormální výskyt nic neříkajících scén, které mě osobně iritovaly i tím, jak byly natahované. Děj byl napěchován mimo tuto vatu klasickými (ne)zvraty typu „zkusím si vrznout s kamarádkou, která mě miluje, abych zjistil, jestli by to z mojí strany taky šlo…a ono to nepujde, hmm. Jsem teplej.“ O stupiditě některých dialogů se radši nezmiňuji. K dobru budiž připočtena výborná „choreografie“ milostných scén, škoda že byly jen dvě…takže dvě hvězdy a Edge of seventeen never more.(5.6.2010)

 • kaylin
  ***

  Dobře natočený snímek o tom, jak si mladý muž uvědomuje svou orientaci. Jeho vývoj je natočen prostě dobře, ať už to, jak mění svůj šatník, anebo jak mění i svůj postoj, vizáž, prostě i to, jak se tváří. V tomhle je snímek výborný, ale celkově mě nedokázal nadchnout, jako kdyby ani nevěděl, co má říct.(10.8.2017)