Amelia - Stratená v Pacifiku

Dobrodružný / Drama / Romantický / Životopisný

USA / Kanada, 2009, 107 min

Zajímavý životopisný snímek, který obohatí především informacemi o jedné nezapomenutelné ženě, která se zapsala do dějin letectví a obecněji do dějin společenského pokroku. Snímek samotný je poměrně příjemný a lehce konzumovatelný, na druhou stranu mu chybí potřebný drive, dynamika a schopnost hlouběji porozumět některým souvislostem. Hilary Swank odvádí spíše svůj průměr, Gere je zde značně upozaděn, takže nemá ani příliš možnosti vyniknout. Scénáristé si z příběhu Earhartové vybrali spíše jen několik epizod, které jsou zde uměle spojené k sobě a výsledkem je spíše takový slepenec, který zahrnuje některé profesní a osobní milníky v životě této výjimečné dámy. Škoda, téma atraktivní, zpracování silně průměrné, ale rozhodně stojí za jedno podívání. 5/10!(5.7.2011)

Průměr. Od herců vzhledem k jejich jménu, jsem čekala daleko víc… ale stačila by pevná ruka režisérky a víc promakaný scénář a to by se jim teprv hrálo. Ovšem krásné záběry z letadla stojí za povšimnutí, to je jedno mála pozitiv. Ze zajímavého příběhu Amelie Earhartové se dalo vykřesat daleko víc, škoda.(29.6.2010)

• ZkuKol

Je mi to líto, ale jedná se o nepovedenou biografii velmi zajímavé ženy s krásně dobrodružným životem, během nějž překonala několik hranic do té doby považovaných ze nepřekonatelných. Film trpí okoukaností motivů, příběhové linie a "papírovostí" scénáře. Některé věty přímo řvou na diváka; "pozor, říkám něco důležitého a velkého a chci za to sošku!" Mira se snaží do leteckých scén vnášet atmosféru a poetičnost, ale ve výsledku je to spíš táhlá nuda. Vůbec celý film na mě působil tak nějak nezajímavě (což je vzhledem k hrdince dosti paradoxní). Kdybych na to natrefil při přepínání na Halmarku, nepřekvapilo by mě to, ale takhle to mrzí. Amelia chtěla vždycky létat a létat daleko, doletěla, ale divák u toho div neusne... 40%(15.3.2010)

• MartinezZ

7.6.2010 ~ Nudně, nezajímavě a nezáživně zpracovaný příběh nejznámější pilotky historie. Od teď se sterilita měří na minuty, tahle jich má bezmála 120. ~ Tedy natočit něco takhle sterilně, to musí být umění. Má to být drama, je to spíš šaškárna, ve které je nejzajímavějších jen těch pár leteckých záběrů, jinak jde o koncentrovanou nudu. ~ O samotné Amélii se moc nedozvíme, příběh totiž začíná ve chvíli, kdy se Amélie sejde se svým budoucím agentem a manželem a vstoupí tak do světa fotoaparátů, businessu a klamu. O peníze tu jde až v první řadě, samotná Amélie je jen prostředek k jejich vyrýžování. Důležité životní zvraty a posuny v ději se udávají tak "nahňácaně", že se nejde zbavit pocitu, že byl film mnohem delší a na skoro dvě hodiny ho bylo nutné brutálně sestříhat, Dialogy nic extra, zachycení atmosféry okolo nejznámější pilotky či atmosféry tehdejší doby nulové, Hilarry Swank nijak zvlášť nemusím, stejně tak herecky furt stejného Richarda Gerea a český dabing, jehož jsem se stal svědkem, mě vysloveně u Améliiny postavy prudil. ~ Jak chcete natočit dramatický příběh o něčím životě, když do filmu pořádně žádný příběh nedáte? Všichni vědí, jak to skončí, ještě dřív, než to vůbec začne, a to tedy tak, že vlastně nikdo neví, jak to skončilo. A že si na to musela Amélie vydělávat jako cvičená opička? A co? O tom má být celý film? Nebo má náboj filmu zvrátit takřka vynucená romantická vložka ála "nevím, koho vlastně miluji" ? Ach jo. Vydržel jsem to do poloviny filmu, pak už jsem musel místy lehce skákat v ději, protože, ač si nemyslím, že by můj čas byl nějak někomu drahocenný, ztrácet jej můžu u mnoha dalších filmů. Amélie, bravo! Režisérko a scénáristé, au.(22.3.2013)

Slabučké. Nuda, nuda, nuda sa strieda s banalitou a samým klišé, príbeh kĺže po povrchu, striedanie nejakými dobovými zábermi s životopisom má pramálo spoločného, zdalo sa mi, že sa herci akoby do tých rolí nehodili, obzvlášť Richard Gere a Ewan McGregor. To čo sa stalo Amelií je smutné, ktovie ako to vyzeralo v skutočnosti, či sa bála a či žila ešte dlho potom, ale vo filme ma to nezaujímalo. Nezaujímali ma jej výkony a prvé rekordy. Bolo to akoby som sledoval nemecký film od Rosamunde Pilcherovej. Páčila sa mi len doba, v ktorej sa to všetko stalo a zábery z kokpitu a z výšky.(8.2.2015)

• - Amelia Earhart byla první ženou, která překonala rychlost 290 km/hod. (jenik71)

• - Amelia Earhart už v roku 1922 ustanovila prvý ženský svetový rekord - s dvojplošníkom vystúpila do výšky 4267 metrov a v roku 1932 sa stáva prvou ženou, ktorá sama preletela Atlantik. (Merwin01)

• - V roce 2010 byly nalezeny na atolu Nikumaroro fragmenty kostí, které zřejmě patřily Amelii Earhartové a jejímu navigátorovi Fredu Noonanovi. Je pravděpodobné, že zde nějakou dobu žili, než zemřeli (zřejmě na dehydrataci). (Petulka88)