Amelia - Stratená v Pacifiku

Dobrodružný / Drama / Romantický / Životopisný

USA / Kanada, 2009, 107 min

• castor

Vždycky se dají najít výjimky, ale životopisné firmy rád nemám. Jsou hroznou rutinou, nažehlené, akademické, točené podle příručky a vypadají, že by jim nějaké výrazné ambice, komplikovanost charakterů i skutečné nahlížení pod lesklý povrch byly jen na obtíž. Lidé za kamerou se zrovna nesnažili ani tentokrát, stačilo vybrat příběh postavený na reálných základech, několik solidních herců a na ten průměr se snad nějak vyškrabeme. Jenže pro mě osobně osudy legendární pilotky zajímavé nebyly. Jestli létala z Prahy do Brna nebo se jí podařilo přeletět Atlantik, mi tak nějak bylo jedno. A divák čeká, kdy to přijde. Kdy zatne pěsti, kdy se mu dostane nějakého svěžího/originálního momentu. Jenže ten nepřichází. Herci se snaží, ale scénář jim prostě nedovoluje dostat se pod kůži divákům, kteří už po polovině snímku začínají sledovat hodinky. A to není nikdy dobrá vizitka.(30.6.2014)

• F.man

Když Ellen Page nedávno zniňovala ve snímku Whip It jakousi Earhard, ještě jsem se moc nechytal. Po Amélii už sice vím kdo se za tímhle jménem skrývá, ale to je tak vše co mi snímek dal. Životopisné fakta a milostné problémy jsou totiž fajn, ale pokud postrádají alespoň nějakou menší zápletku, napětí a hlavně jakoukaliv gradací, stávají se pouhou nudou. Hodně mi to připomnělo nedávný Coco Before Channel , kterému jsem vytýkal úplně to samé. A je to škoda, protože Hilary Swank role sedla a i jména jako Ewan McGregor či Richard Gere rozhodně slibovali něco víc. Takže zklamání. Could you please marry my father?(22.1.2010)

Životopisný film s úžasnými leteckými záběry, bez výjimky výbornými herci, podmanivou hudbou, která připomíná klasiky Johna Barryho... A bohužel i s prachobyčejným příběhem, v němž je minimum překvapivého. Tak taková je Amelia. Vůbec ne špatná, ale zároveň nijak ohromující. Co se týče režie, výhrady bych měl k neustálému opakování stejných postupů (oba přelety Atlantiku vypadají - až na bouřku - prakticky stejně, za účelem toho, aby film působil co nejživotopisněji, se v něm pořád střídají novinové titulky a paní režisérka si zřejmě moc, moc oblíbila i fintu "z jakoby archivního černobílého záznamu se náhle stane barevný film"), pochválit je ale třeba parádní vsuvku natáčení a fotografování reklam. Takových oživení mělo být v Amelii více.(13.3.2011)

Poviem na rovinu, že som sa na tento film s H. Swank tešil. Nízke hodnotenie ma sklamalo, napriek tomu som sa chcel presvedčiť. Akosi cítiť, že film režírovala žena. Film obsahuje mnoho pekných záberov na krajinu pretkaných hudbou, hrdinku, ktorá sníva svoj sen a postavy, ktoré riešia problémy, ktoré s divákom nepohnú. Škoda, príbeh Amelie Earhart určite stál za zfilmovanie, ale chcelo to viac hĺbky dramatičnosti a v závere určite chýbalo vygradovanie a aj preto tragický záver divák jednoducho prijme, ale s citmy to nepohne. Ani z témy ako je nevera nedokázali tvorcovia vyťažiť aspoň nejaké napätie alebo iskrenie medzi H. Swank a R. Gerom. Nerád to hovorím, ale je to prierný film, ktorý stačí vidieť iba raz a do zabudnutia upadne veľmi rýchlo. 60%.(14.6.2010)

O Amelii Earhartové jsem dodnes věděl jenom to, že v roce 1932 jako první žena samostatně přeletěla Atlantský oceán. Tak jsem byl přirozeně zvědavý i na tento film. Očekával jsem, že se dozvím další zajímavá fakta o její vášni k létání a vůbec o její osobě. Jenže nestalo se tak. Film je jinak natočený opravdu moc pěkně, hlavně veškeré letecké záběry, okolní scenérie a příroda. Také dobový styl působí hodně autenticky. Jenže o samotné hrdince bych si představoval důstojnější a napínavější vyprávění. Výběr Hilary Swank do hlavní role byla ovšem trefa do černého. Nejen že svou roli zahrála jak nejlépe asi mohla, ale se skutečnou Earhartovou je tu i jistá podoba. Jako celku dávám 60%.(17.6.2010)

• - Amelia Earhart už v roku 1922 ustanovila prvý ženský svetový rekord - s dvojplošníkom vystúpila do výšky 4267 metrov a v roku 1932 sa stáva prvou ženou, ktorá sama preletela Atlantik. (Merwin01)

• - V roce 2010 byly nalezeny na atolu Nikumaroro fragmenty kostí, které zřejmě patřily Amelii Earhartové a jejímu navigátorovi Fredu Noonanovi. Je pravděpodobné, že zde nějakou dobu žili, než zemřeli (zřejmě na dehydrataci). (Petulka88)

• - Amelia Earhart byla první ženou, která překonala rychlost 290 km/hod. (jenik71)