Amelia - Stratená v Pacifiku

Dobrodružný / Drama / Romantický / Životopisný

USA / Kanada, 2009, 107 min

O Amelii Earhartové jsem dodnes věděl jenom to, že v roce 1932 jako první žena samostatně přeletěla Atlantský oceán. Tak jsem byl přirozeně zvědavý i na tento film. Očekával jsem, že se dozvím další zajímavá fakta o její vášni k létání a vůbec o její osobě. Jenže nestalo se tak. Film je jinak natočený opravdu moc pěkně, hlavně veškeré letecké záběry, okolní scenérie a příroda. Také dobový styl působí hodně autenticky. Jenže o samotné hrdince bych si představoval důstojnější a napínavější vyprávění. Výběr Hilary Swank do hlavní role byla ovšem trefa do černého. Nejen že svou roli zahrála jak nejlépe asi mohla, ale se skutečnou Earhartovou je tu i jistá podoba. Jako celku dávám 60%.(17.6.2010)

• castor

Vždycky se dají najít výjimky, ale životopisné firmy rád nemám. Jsou hroznou rutinou, nažehlené, akademické, točené podle příručky a vypadají, že by jim nějaké výrazné ambice, komplikovanost charakterů i skutečné nahlížení pod lesklý povrch byly jen na obtíž. Lidé za kamerou se zrovna nesnažili ani tentokrát, stačilo vybrat příběh postavený na reálných základech, několik solidních herců a na ten průměr se snad nějak vyškrabeme. Jenže pro mě osobně osudy legendární pilotky zajímavé nebyly. Jestli létala z Prahy do Brna nebo se jí podařilo přeletět Atlantik, mi tak nějak bylo jedno. A divák čeká, kdy to přijde. Kdy zatne pěsti, kdy se mu dostane nějakého svěžího/originálního momentu. Jenže ten nepřichází. Herci se snaží, ale scénář jim prostě nedovoluje dostat se pod kůži divákům, kteří už po polovině snímku začínají sledovat hodinky. A to není nikdy dobrá vizitka.(30.6.2014)

Slabučké. Nuda, nuda, nuda sa strieda s banalitou a samým klišé, príbeh kĺže po povrchu, striedanie nejakými dobovými zábermi s životopisom má pramálo spoločného, zdalo sa mi, že sa herci akoby do tých rolí nehodili, obzvlášť Richard Gere a Ewan McGregor. To čo sa stalo Amelií je smutné, ktovie ako to vyzeralo v skutočnosti, či sa bála a či žila ešte dlho potom, ale vo filme ma to nezaujímalo. Nezaujímali ma jej výkony a prvé rekordy. Bolo to akoby som sledoval nemecký film od Rosamunde Pilcherovej. Páčila sa mi len doba, v ktorej sa to všetko stalo a zábery z kokpitu a z výšky.(8.2.2015)

Amelia je v rámci možností docela slušný film. V porovnáním s očekáváním a taky se slibovanou kvalitou v podobě hereckých představitelů, režisérky a námětu života dramaticky velmi slibné osobnosti Amelie Earhartové (americké národní hrdinky) ale nedopadá až tak dobře. Hilary Swank je v roli skvělá, Richard Gere jako obvykle sympatický, i Ewan McGregor se tváří docela příhodně (někde jsem ale zahlédla něco o šarmu figuríny z obchodního domu...:),co ale všem zmíněným hází klacky pod nohy (a Miře Nair pod režisérskou židličku) je scénář. Prvních dvacet minut filmu jsem měla problém se vůbec nějak citově zainteresovat - šlo to ráz na ráz, ani se nestačíte rozkoukat a Amelia je na druhé straně Atlantiku, podobné historické zkratky pokračují i nadále. Film se měl původně tuším zaměřit jen na některé období Ameliina života, a ne vypadat jako když vypadne z nějakého životopisného snímku "v kostce". A pak je tu ten trochu nešťastně uchopený milostný život hlavní hrdinky. Amelia měla ve skutečnosti velmi ambivalentní vztah k manželství, svatbě dlouho odolávala, zřejmě byla také bisexuální. Ve snímku Miry Nair se ale okolo tohoto tématu jen tak proletí a scény z manželského života vypadají tak trochu jako od Rosamund Pilcher, ani ten Ewan se nestihne stát plnohodnotným bodem zobrazeného manželského trojúhelníku a už je zase z kola ven. Takže, ano, podívejte se na Amelii, Hilary je dobrá herečka a její Amelie je přesvědčivá, film se odehrává ve velmi fotogenické době a krásné okřídlené stroje klouzající v oblacích mají své kouzlo. Jen je škoda toho promarněného příběhu, jaký se jen tak nestává.(19.2.2010)

• Malarkey

Amélie Earhart není Amélie z Montmartru, takže nepočítejte s kdovíjak sympatickou a střelenou postavičkou jak z pohádky, ale spíše s přeangažovanou ďůrou, která má to štěstí, že umí sakra dobře lítat. Jenže když Vám tvůrci ani letecké záběry nenatočí hezky a všechno ostatní je vysloveně průměrný až špatný, tak nemůžete počítat s dobrým biografickým filmem. Fascinuje mě, že do tak špatného filmu urvali herce jako Richarda Gera nebo Ewana McGregora a distributor má ještě k tomu ty koule tvrdit, že Hilary Swank tu předvádí nezapomenutelný herecký výkon. Nepředvádí.(3.3.2018)

• - Amelia Earhart už v roku 1922 ustanovila prvý ženský svetový rekord - s dvojplošníkom vystúpila do výšky 4267 metrov a v roku 1932 sa stáva prvou ženou, ktorá sama preletela Atlantik. (Merwin01)

• - Amelia Earhart byla první ženou, která překonala rychlost 290 km/hod. (jenik71)

• - Amelia Earhart (Hilary Swank) nosí hodinky značky Longines a Hamilton. (dyfur)