Raja 1918

• Rusko Граница 1918 (více)
Finsko / Rusko, 2007, 114 min

Kamera:

Esa Vuorinen

Martin Bahne, Minna Haapkylä, Tommi Korpela, Leonid Mozgovoj, Hannu-Pekka Björkman, Lauri Nurkse, Risto Kaskilahti, Orvo Björninen, Pauli Poranen (více)

Vojnová dráma Lauriho Törhönena odohrávajúca sa tesne po fínskej občianskej vojne v roku 1918. Kapitán von Munck, mladý vedec a úradník, je poslaný do dediny Rajajoki na hraniciach medzi novým nezávislým Fínskom a Ruskom pod kontrolou boľševikov, aby ustanovil poriadok, stanovil pravidlá a vyžadoval ich plnenie pod najvyššou hrozbou. Cestu mu však skríži žena, ktorej názory sa od tých jeho líšia. Historický film, v ktorom nechýba krviprelievanie, ponúkne rozuzlenie konfliktu. (Marek1991)

gogo76

"Povedzte "kyllä"..." Zaujímavý film z obdobia tesne po skončení občianskej vojny vo Fínsku, veľmi podobnej tej, ktorá sa odohrala v Rusku. Sme svedkami výstavby prvých hraníc, konkrétne medzi Fínskom a Ruskom. Hlavná postava je fínsky kapitán, ktorý to celé riadi a organizuje na pokyn velenia z víťaznej strany "Bielych". Sledujeme nielen jeho kariéru, vojenský život a každodenné starosti na hraničnom prechode, ale aj jeho cestu lásky k miestnej učiteľke, ktorá však názorovo stojí na úplne opačnej strane. Veľmi pútavé sú i scény rozhovorov a postupne narastajúce priateľstvo s majorom na opačnej-ruskej strane. O to silnejšie potom vyznieva jeho tragický osud, o ktorom som nemal najmenších pochybností. Film sám o sebe nikdy nebude lámať rekordy sledovanosti, ale výborne zapadá do kategórie takz. vzdelávacích filmov, ktoré výborne vyplňujú medzery o kapitolách v dejinách, o ktorých vieme málo a mnohí dokonca vôbec nič...80%. ()

misterz

Veru, aké obyčajné maličkosti určujú ľuďom život... aj o tom je tento film. Napríklad stačilo, aby tú školu postavili na druhej strane potoka a mohlo všetko úplne inak dopadnúť. Príbeh sa síce pomalšie rozbiehal, už som skoro začínal hromžiť, že čo za nudu to zase pozerám, no našťastie sa to rozbehlo a najmä v druhej polovici aj dospelo k peknej pointe a na pohľad nepríjemnej a smutnej dráme. Sa mi páčilo ako sa na konci tí dvaja stretli... Červený či biely, áno, kedysi sa kvôli tomu umieralo a vlastne sa zomiera aj dodnes, len sa už nenosia tie pásky na rukách. Nadpriemer. 75/100 ()

Crocuta

"Raja 1918" znovu potvrzuje, že Finové o vlastní historii umějí točit opravdu dobré snímky. Po technické stránce kvalitní, slušně napsané a zahrané a nebojí se v nich objektivně (nakolik to tedy nezaujatý středoevropan s nijak hlubokou znalostí tamní historie dokáže posoudit) ukázat kontroverzní a temné stránky národních dějin. ()

Marek1991

Brutálny a nezmyselne chladný film napriek tej takzvanej láske pre mňa ako celé Fínsko. Ak to mala byť sebakritika Fínov, tak ju zvládli bravúrne, lebo takto vykresliť svoju bezohľadnosť a pritom sa vlastne nebáť ukázať svoju vlastnú históriu, kedy podľa filmu mal týpek aj svoju vlajku sprvoti za handru, pritom trval na nezmyselnom dodržiavaní hraníc, to sa veľmi nevidí. Nešetrili ani druhú stranu, ale o tej to vieme, no je dobré poznať aj túto, pretože v mnohom sa nelíšili. To, že nevedeli sa ani etnicky rozlíšiť, skôr požadovali správnu výslovnosť nejakej hatlaniny, ktorú ani sami dobre neovládali a podľa toho posielali ľudí na smrť, či do svojej krajiny, ktorá podľa mňa mohla ako iné ugrofínske oblasti kľudne zostať Rusom, to bola sila. Dej je však chabý, stále sa strieľa okolo hranice, ľúbostný príbeh na mňa dosť chladný, taký film by dokázal podľa mňa natočiť hocikto trocha znalý technických záležitostí, i keď nápad a realizácia sa cení. No jednoznačne by sa to dalo doplniť nejakými scénkami, ktoré by to ozvláštnili a mnohé by sa dalo vyhodiť, zrýchliť, či zostrihať. ()

NinonL

Mladý kapitán dostane za úkol střežit novou finsko-ruskou hranici. Lidé na obou stranách však žádné hranice nechtěli, volně se v místě pohybovali stovky let. Tomu byl najednou konec. Navíc v Rusku vypukla bolševická revoluce a tisíce lidí si chtěli zachránit život za finskou hranicí. Kapitán von Munck je nejdříve velmi zanícený pro správnou věc a o úkolech z velitelství v Helsinkách nepochybuje. Poznává však život obyčejných lidí a najde si přátele na obou stranách hranic. Objeví se i láska a finská posádka ho pomalu začíná podezřívat a dělat mu naschvály. Čím dál více Munck poznává, jak špinavou věcí válka je. A čím dál víc i na vlastní kůži. Konec je velmi silný a celý film určitě stojí za shlédnutí. Souhlasím s cabadayem24. Na tohle současní čeští tvůrci nemají ani náhodou. ()

pevico

Dechberoucí film, ve kterém barva, kterou uznáváte, a způsob vyslovení slova "kyllä", rozhodne o přežití či nikoliv.. ()

Maq

Jak čtu ty komentáře, film je místními pochopen dost špatně. Je to film pro Finy, ne pro export. Předpokládá důvěrnou znalost reálií a finských dějin. --- Ano, Finové jistě mohou točit filmy o tom, jak to měli zpočátku těžké a nepřehledné. Ale oni to chápou správně v kontextu, kdy oni zakládali ostrov lidství v moři ruského barbarství. Povedlo se, a jsou na to právem hrdí. --- Film i na finské poměry trpí úspornou produkcí. ()

Cheeter

Doře zpracovaná, podle mě věrně zachycuje dobu. Jediné, co bych snad vytkl je označení Sovětský svaz pro Rusko, na to bylo příliš brzy. Jinak jsem si to velmi užil. Dobře je vystižené, jak ke vzniku nové hranice docházelo, jak její vznik narušil sto let zaběhnutý systém, kdy hranice nebyla. Doba to byla obecně složitá a je krásně zobrazené, jak se lidé museli rozhodnout, na jaké straně vlastně chtějí být. A ještě dodám, že se mi velmi líbil závěr. ()

pabab

Opäť raz Fíni milo prekvapili. Trochu zabudnutá historická téma, ukončenia personálnej unie s Ruskom. Po páde cára, kedy dochádza polarizácií Fínska... začína sa vývoj nezávislého Fínska a boj o jeho politické smerovanie. Krvavá doba plná rozporov , spracovaná tu veľmi dobre. Veľmi dobré herecké výkony, z ktorých upúta určite Leonid Mozgovoj, v tragickej úlohe ruského veliteľa, Doporučenie pre našich filmárov...... nie veľa hercov, jednoduché kulisy a hľa...bomba. Pre mňa 90%. ()

laik_60

Mám rád finske fimy s vojnovou tematikou. Sú akosi "inakšie", na aké sme zvyknutí. V tomto prípade id o taký náznak fínskej sebareflexie na udalosti z konca I. sv. vojny. "Biely proti červeným", kto nie je fín, nepustiť za hranice, kto je červený "zastreliť". Smutný... smutný film o krutostiach v čase na konci I. sv. vojny kdesi na hranici medzi Fínskom a Ruskom (tesne po VOSR). Mimochodom takého "poslušného" von Mucka, keby sme mali na hraniciach EÚ, tak nie je problém s imigrantmi (prepáčte to bola troška krutá poznámka na margo udalosti z posledných rokov v Európe). ()

Jello Biafra

Historický film mapujúci prvé kroky budovania samostatného fínskeho štátu v roku 1918. Mladý dôstojník armády a šlachtic dostane za úlohu zabezpečiť ostrahu na novovzniknutej hranici medzi Fínskom a čerstvo vzniknutým boľševickým Ruskom. Demokracia a humanizmus sú však v týchto poľných podmienkach neznáme pojmy a tak sa ochrancovia hraníc musia uchýliť k násiliu proti utečencom a pašerákom, ktorý sa chcú dostať do Fínska. Zároveň sa neštítia ani popráv proti údajným narušiteľom. Páči sa mi, že Fíni dokážu otvorene rozoberať nie príliš veselé obdobie ich novodobej histórie a majú dostatok sebareflexie aby odsúdili zločiny, ktorých sa dopustili ich predkovia. ()

KM Phoenix

Ne úplně špatný film, ale chvílemi jsem si nebyl jist od koho a pro koho byl film vytvořen, má jít o nějakou finskou sebereflexi nebo naopak o klasicky rusky uzurpované téma s jejich výkladem historie. Pravda teorie velkého Finska (Suur-Suomi) v té době měla dost příznivců, ale doklady i z jiných míst ukazují, že prakticky nikde nebylo soužití se sovětskou hranicí obzvlášť příjemné. ()

mira007

Drsné válečné drama odehrávající se v roce 1918, kterým si Finové řeší svou historii své občanské války a vztahů s Ruskem. Úplně mne to nepohltilo, ale závěrečná scéna byla silná. ()

DJ Kritik

Obdobie po ukončení občianskej vojny v r. 1918 a vznik hraníc medzi Sovietskym zväzom a Fínskom je to, čo je v tomto filme prezentované cez postavu šľachtica- kapitána, ktorý sa podiela práve na vybudovaní tejto hranice. Raja Jeho osud je popretkávaný trpkými životnými úskaliami a človek cítí tú ťažobu a deprimovanosť ako i nenávisť a lásku. Citlivá dráma podobná ako film Käsky i keď príbehovo iná, ale pocitovo rovnaká. ()

regentor

Velice působivý snímek finské kinematografie zabývající se vznikem státu na severu Evropy .Už dříve v tomto žánru finové předvedli své kvality , kdy vyplńují neznámá místa historie třeba fimem Talvisota.Souhlasím s názorem, že naši tvůrci toho nejsou v potřebné kvalitě schopni ani omylem Příklad :Marhoul a pár kamarádů odjedou na několik týdnů do Afriky , tam se zakopou v poušti , padne několik výstřelů , pár blábolů jako dialogy a máme tady Tobruk...brrrrr. Jaký rozdíl mezi fimařinou a hraním na vojáky.Zpět k Raja 1918. Snímek lze označit svým způsobem za vizionářské dílo , kdy naší (finští) předkové nebyli idioti a věděli , že hranice mají své opodstatnění. Pro důkaz nemusíme chodit daleko , stačí si přečíst co se v Evropě děje s cílenou migrační vlnou .Nic není černobílé jak v reálném životě tak ve filmu , to se podle mého názoru podařilo tvůrcům snímku věrohodně zachytit . Když k tomu přidali zajímavé lokace, dobovou atmosféru i akčnost tak vzniklo dílo které je nejen historické ale rovněž velmi koukatelné. ()

Brvius

Film popisující dění na nově vytvořené hranici mezi Finskem a Ruskem v roce 1918. Mladý kapitán je konfrontován s problémy, které přinesla nová hranice v místech kde nikdy žádné hranice nebyly. Musí se vypořádat s uprchlíky z Ruska, kde probíhá občanská válka mezi Rudými a Bílými. ()

backi

Veľmi dobré spracovanie rodiaceho sa Fínska a jeho ochrany vlastných hraníc. Charakter hlavných postáv by si určite zaslúžil plné hodnotenie, náš filmový priemysel môže len pozerať do zeme a v tichosti šúchať nohami. V pozadí bol navyše cítiť studený dych ruského boľševického medveďa. Jedna hviezda dole za slabšie zasadenie príbehu do kontextu historických udalostí. Inak nie je čo vytknúť. ()

BarGoldstein

Sveřepý severský národ opět vítězí. Po staletích trýznění tupými východními hordami zdegenerovanými čímkoliv zkvašeným okamžitě rozeznal zlo a vymýtil jej ze svých řad. Kdyby se i u nás stříleli komouši na potkání, měli bysme se dneska líp jak v tom slavnym Dajčlandu! ()

mudo1982

Málokedy sa stane, že neviem čo k filmu napísať. Niektoré časti vydarené, iné podľa mňa zbytočné. Celkovo mi to vychádza na priemer. ()