Standard Operating Procedure

Steve Hardie

Kostýmy:

Marina Draghici
  • jafuska

tak ani nevím jak začít, bohužel musím dát jen dvě hvězdičky, protože mám pocit, že bych podporovala co se dělo v tomto filmu a to rozhodně nechci, bylo to hrozný jak ukazovali, americké vojáky jak krutě zacházeli s iráčanama, přitom mám amriku ráda i její politiku, ale tohle rozhodně nebylo správné, nevěřila jsem ani minutu, že by toho litovali, bylo mě jasné, že kdyby měli šanci, vrátili by se tam znovu a udělali stejné zvěrstvo jak bylo zde ukázáno, nevím jestli tento film má cenu vůbec doporičit, protože je to jakoby schválení a podílení se na tomto filmu a jakoby to mě být snad správné, ani omylem.(30.8.2009)

Ospravedlnenia z hláv odsúdených amerických vojakov vysvetľujú pozadie vzniku fotiek mučených irackých väzňov vo väznici Abú Ghrajb. Vo vysokom rozlíšení sa striedajú úkony vykonávané na príkaz amerických väzniteľov: nútená onania, pyramída naháčov, prikladanie elektrinou nabitých drôtov na telo, nohavičky na hlavách, symbolické ukrižovanie, zastrašovanie útočným psom a pod. Hlavné príčiny podľa zainteresovaných: rozkazy veliacich dôstojníkov, sadista v tíme, mladosť-pochabosť, zamilovanosť. Z emočne studenej obhajoby vyplýva: my nič, len poslušné bábky, kolieska v stroji zvrhlého systému. Trpká pachuť z potrestania nastrčených pešiakov a rýchleho upratania tajných rozkazov ostáva. Pri uvedomení si nasledovných vecí nastúpi aj niečo z uvedomenia si cynickosti obetovaných, presadzujúcich svoju pravdu o minimálnom prehrešku. 1.Všetci odsúdenie pociťujú ako vysokú krivdu; aj tí, čo priznali vinu mali argument o nespravodlivosti, spôsobenej nepotrestaním pôvodcov 2. Nebolo cítiť ani závan ľútosti, len chladnú, racionálnu a vypočítavú obhajobu. Vlastne sa nič nestalo. 3. V závere hlas vyšetrovateľa všetko priklincúva tvrdeniami, čo z ukázaných fotiek je zločin a čo štandardný postup. Brutus, ozaj. Spracovaný efektne, technicky presvedčivo, s neutešeným podtónom o dokonalom svete zabezpečenom nastupujúcou generáciou. Neohrozene ovládajúcou spúšť fotoaparátu. A ak je scéna neatraktívna, vždy sa dá zinscenovať pútavo, podobne ako fotky z filmu, porozosievané po všetkých mysliteľných svetových médiách.(8.12.2008)

Už jenom vizuální zpracování doprovodných scén či fakt, že hudbu složil profík Danny Elfman Vás musí varovat předem, že nesledujete další obyčejný dokument o událostech z nechvalně proslulého vězení Abu Ghraib. Errol Morris vytvořil giganticky působivý snímek, který je daleko za hranicí běžné dokumentární tvorby. Těžko se popisuje slovy, to se musí prožít na vlastní kůži. 90 %(4.6.2009)

When you see the picture, you don´t see outside the frame. Temná strana těch "hodných". Těžko říci zda je obdivuhodnější Morrisův výběr témat či jejich podání, které syndromem mluvících hlav tedy opravdu netrpí ani v nejmenším. Fascinuje mě jak dokáže z lidí vytáhnout i to co evidentně ani sdílet nechtějí, mlčky zírám jak se nebojí nechat beze slov pracovat kameru a zaznamenávat detaily zpovídaných, které vám mnohdy prozradí více než tisíce slov. A žeru jeho spolupráci s předními skladateli. Platilo to u jeho předchozího počinu a platí to i zde. Prostě přesný opak barvotiskových nicneříkajících sraček, které mají tu drzost říkat si dokumenty.(15.8.2009)

Nahlednuti pod poklicku jednoho z nejvetsich (respektive nejznamejsich) prusvihu, ktery se USA po 9.11.01 povedl. Zainteresovani ucastnici z americke strany pusobi na kameru pomerne dost otevrene a ven se dostavaji i veci, o kterych se lide do tehle chvile meli sanci dozvedet jen velmi utrzkovite anebo vubec."Didn't I feel that it was morally wrong? Yes, but when you're in war, things change."(11.7.2009)