Bi Xue Jian

• Čína 碧血剑 (více)

Děj seriálu je zasazen do posledních dnů vlády dynastie Ming. Císař Chongzhen je vladař sice snaživý, ale neschopný a paranoidní, a říše se mu hroutí pod rukama. Zatímco zvenčí zemi ohrožují Mandžuové, nespokojenost poddaných narůstá a uvnitř hranic se vzmáhá neméně nebezpečný nepřítel v podobě armády povstalců vedené Li Zichengem, řečeným Chuang Wang.
Na pozadí těchto dějinných otřesů se odehrává příběh Yuana Chengzhiho, velmi nadějného mladého hrdiny, jehož otec, loajální generál Yuan, byl kdysi nespravedlivě odsouzen a s celou rodinou popraven za velezradu. Chengzhi, jakožto poslední přeživší Yuan, samozřejmě musí otcovo jméno očistit a jeho smrt pomstít – a v praxi to neznamená nic menšího, než oddělat hned dva císaře (mandžuského, jehož přisluhovači na mingském dvoře očernili generálovo jméno - a mingského, který jej následně nechal popravit); to mu nakonec velí nejen láska k otci, ale i láska k vlasti a spravedlnosti. Spojí tedy soukromou vendetu s veřejným zájmem a přidá se k Li Zichengovým rebelům (mezi nimiž je mu největším přítelem a mentorem Li Zichengův stratég Li Yan). Před Chengzhim ovšem leží dlouhá cesta, na níž si získá řadu přátel i nepřátel, stane se studentem mrtvého mistra – a potká hned dvě osudové ženy. (MaedhRos)

Vavča

Co mám do hodnocení napsat? Hmm, Sword Stained With Royal Blood je už moje několikatá wuxia série, kterou jsem viděl. Co se týče kostýmů, výpravy a akční choreografie nemůžu říct ani ň špatného. Souboje jsou na úrovni, že by se neztratily ani ve špičkových filmech. Jenže kde to vázne. Půjdu na to od lesa. Nějak mě moc neoslovila hudba není špatná, ale nic mi blíže neutkvělo v paměti, byť opening a ending je hezký. A nyní přijde největší problém. Dramatická složka, postavy. Děj je tu rozhodně napínavý a žene to člověka kupředu na další díl. Jenže, postavy mi přišly, ale příšerně nevýrazné(oproti jiným sériím, co jsem viděl), ono za to mohla asi jak slabá předloha Jin Yonga, tak herecké obsazení, kde mě kromě hlavního hrdiny zaujala pouze Eva Huang. Kyaaa, ve svých světlých šatech s límečkem z bílé kožešiny byla roztomilejší, než Liu Yifei:) A navíc hrála roli rozpustilé prostořeké slečny, která ráda škádlí svoje okolí. Historie dostává svým způsobem na frak, byť to by mi to ve fikci nemělo vadit, tak přece jen z toho vyznívá zoufalá snaha dělat z Mandžuů zloduchy za každou cenu a Chunag Wan, vesnický rebel, nebyl taky žádné kůzlátko. Ke konci děj dost řídne, je nechutně předvídatelný do té míry, že je to problém sledovat. Prostě klišé na kliše použité špatně navíc, některé momenty jsou horší, než dítě nachytané na bonbónech, postavy se moc nevyvijí, teda vlastně vůbec, až na jednu osobu. Nějak jsem k nim až na pár vyjímek nepřilnul. Posledních sedm dílů je už značně nezajímavých a mají klesající kvalitu. Co mi vadilo dále, bylo to nejschematičtější a nejčernobílejší wuxia, co jsem kdy viděl. Což by nebyl problém, kdybych se u toho skvěle bavil, ale ono to vážně někdy až moc často špatně fungovalo, myslím ta typizace, schmétizace a stylizace. Dále mě nazdvedla ze židle ta nehorázná propagace obludné myšlenky, je v pohodě, když se vám dějou největší hrůzy, zemřete pro dobro národa a míru, byť z toho těží vlastně grázlové a nejen ty miliony obyčejných lidí. To už je docela škaredá propaganda a patriotismus made in ČLR, byť ono to má asi ještě starší původ v dobách dynastie Ming. Jenže mě to mrzí, že pokud někdo uvidí tuto sérii, jako svou první z tohoto ranku získá poněkud zkreslený obraz, zase takoví rytíři a mirkové dušínové se tam neproháněli a na tu oficiální politiku a filosofii i dost dlabali. Nicméně většinu času to byla příjmená oddechová podíváná s excelentní akční choreografií. Přesto Jin Yong dostane u mě šanci na reparát, z jeho zbylých 14 děl(celkem jich má 15), zkusím tři roky starou tv adaptaci Fox Volant of the Snowy Mountain. Kde se prohánějí takové hvězdy jako Anthony Wong, Athena Chu, Gillian Chung, Alex Fong a Patrick Tam. Ostatním doporučím, aby místo BXJ zkusili nějakou jinou wuxia sérii pro začátek, která je propracovanější, herecky i příběhově mnohem více na výši. Máte na výběr z docela široké nabídky. Například: Korea - Damo, JuMong, Emperor Of The Sea, nebo něco z oblasti HK, Čína, Taiwan - Da Ren Wu, Seven Swordsmen, The Tearful Sword. A našlo by se určitě i pár dalších, ale sami uvidíte, jak Vám některá z výše uvedených nebo jiných sérií sedne. Zda se stanete fanouškem žánru. () (méně) (více)

MaedhRos

Bi Xue Jian jsem nečetla, takže nakolik věrnou či zdařilou adaptací tahle verze je, nejsem s to posoudit. Moje hodnocení se opírá čistě o prožitek ze seriálu samotného - a ten byl velmi intenzivní. Po řemeslné stránce velmi podařená záležitost - vizuál, soundtrack i akce na jedničku. CGI sice poněkud drhne (holt CCTV), ale není ho naštěstí moc. Bi xue jian v té čistě "wuxia" rovině zas až taková smršť není, vzhledem k tomu, že hlavní hrdina mezi ostatními bojovníky v jianghu v podstatě nemá konkurenci a jeho ničím nezčeřená (a prudce nakažlivá) konfuciánská ušlechtilost předem bere hrany většině osobních konfliktů, k nimž se připlete. Jenže o tom BXJ tak docela není. Těmi nejhoršími protivníky, kterým Yuan Chengzhi čelí, jsou totiž zlá doba, zlé okolnosti a - říkejme tomu osud. Bi xue jian je i přes svůj nepopiratelný tradicionalismus a hojné zastoupení žánrových archetypů a klišé svým způsobem velmi "dospělý" příběh, v němž i ta nejušlechtilejší oběť vyznívá v konfrontaci s realitou jako do nebe volající marnost (aniž by ale kdokoli zpochybňoval, že obětovat se pro dobro celku/kolektivu je žádoucí - tenhle příběh JE nasáklý starosvětskou kolektivistickou morálkou od základů až po střechu a je to tak v naprostém pořádku - a pokud v tom někdo hned vidí rudou propagandu, ten IMHO Čínu a Číňany poněkud nepochopil). Pesimistický tón ve vyprávění výrazně zesílí v druhé polovině a zejména v poslední třetině seriálu - kde už v podstatě nejde ani tak o wuxia jako spíš o mix wuxia a historického dramatu. Pakliže v prvním plánu může BXJ vyznívat poněkud naivně, porovnáte-li ho s příběhy modernějších autorů jako je např. Huang Yi (Lethal Weapons of Love and Passion, Face to Fate), jen milimetry pod povrchem to vře poměrně komplikovanými emocemi. A i když k dramatičtějšímu vývoji povah zde u většiny hrdinů ani protivníků nedochází, bohatě to vynahrazují proměny perspektivy. Zářným příkladem budiž např. velitel jinyiwei An Jianqing (kterého jsem si začala v určitém momentě velmi hluboce vážit, ačkoli v první epizodě bych podobný vývoj rozhodně nepředpokládala). BXJ je vzhledem k žánru a provenienci vzniku samozřejmě acquired taste - ovšem nářez je to prvotřídní. ()