Zalknutí

Posadnutý sexom

Choke

Komedie / Drama

USA, 2008, 88 min

Pro mě Jako pro fanouška Palahniuka je to určitě zajímavý zážitek, ale nejsem jistý jestli je film schopen existovat sám o sobě. Nezdržuje se s žádným vysvětlováním, příběh i motivy tvůrci oholili na minimum což člově co knihu četl a májí v paměti nevadí, ale nezaujatý divák bude mít hlavu plnou otazníků. Zalknutí není podle mě až zas tak filmoý materiál a tvůrci nepřišli s žádnou geniální myšlenku jak z něj stvořit druhý Fight Club, takže fajn zajímavá zábava... 75% PS: Co takhle Program pro přeživší, třeba od Tykwera, Boyla nebo Berga:-)(6.1.2009)

Překvapivě výtečný snímek, po pravdě čekal jsem spíše další film, který zkurvil knižní předloze jméno. To se ale nekonalo, Chuck Palahniuk se svým dílem Zalknutí si mne ihned získal, byla to první kniha, kterou jsem od autora přečetl, film působil tak jak měl, herci zde také byli dobře vybráni a humor křížený s dramatem zde výborně vyniká. Chuck Palahniuk může v klidu spát, protože tento snímek se režisérům povedl.(11.4.2011)

U filmu Choke je možná dobré nevědět, kdo je Chuck Palahniuk, případně nečíst (či nemít rád) jeho knihy. Onen zoufalý pocit nutkání najít sebe sama, najít určitou universální pravdu nebo nadpozemský smysl v něčem tak vulgárním, jako je život sám, je ve snímku skoro redukován na něco jako romantickou komedii. Vyzní to ovšem mnohem lépe a skoro by to stačilo na čtyři hvězdičky, já se však stejně nedokážu zbavit pocitu, že s větším rozpočtem, lepším scénářem nebo prostě něčím... víte co. Tohle není Fight Club a ta původní látka na nový Fight Club nestačí a je ode mě nefér snímek posuzovat právě podle těchhle kritérií. Já ty čtyři dám.(3.11.2012)

Chlapík trpí poruchou sexuálnej závislosti / ten názov musel vymyslieť len nejaký doktorský impotent / samozrejme k ženám, to nieje nič hrozného, ale v tej jeho závislosti má problém s tým, že sa mu málokedy postaví. No má veľmi dobrého kamaráta, ktorému zas stojí a to v kuse a tak si ho musí honiť pätnásťkrát denne až má dlaňové problémy, veď aj Anča dlaňová má svoje hranice. Ten prvý chlapík má ešte duševne chorú matku, ktorú pravidlene navštevuje v cvokárni a tam by rád pretiahol tamojšiu doktorku a tak sa rozhodne, že jej poriadne zabúši na pošvu, ale skúste búšiť s flanelom a pritom ešte šukaju v kaplnke tunajšieho zariadenia a už, už by mu to, vyšlo, ale čo čert chcel, šukajú priamo pod krížom a ten úpreny pohľad krista mu zabráni vypustiť prúd semena do doktorkynej pošvy, ktorá ho potrebuje na vedecké účely. Pritom všetkom sa ešte dozvie, že je klonom Ježiša Krista, lebo pred časom jeho matka ukradla predkožku priamo z Vatikánu. No nieje to všetko také ako sa zdá, ale to už nepoviem. Ale poviem, že život za moc nestojí, keď Vám poriadne nestojí. No moment, ja bez problémov to zdvihnem na päť a to oceľových hviezdičiek, aby bolo jasno.(9.6.2009)

Ne, není to další Fight Club, ale bavil jsem se i přes skutečnost, že jsem z Palahniukových knížek nezahlédl ani obal nebo písmenko. Gregg má místy problémy se ztrátou tempa, ne každý vtip je opravdu vtipný a Viktorova povrchní nesympatičnost je do dobré poloviny problém, ač je to vlastně další cool hovádko s hlavou v pr_eli. Chleba se láme za polovinou, když přibývají trable, dostavují se pointy a Rockwell začne hrát na emocionální struny. Tady je Zalknutí vynikající. A při samotném konci (policejní výslech, líbačka v letadle) jsem měl malé nutkání jít na slabší čtyři.(13.3.2009)

• - Natáčení trvalo tři týdny. (gjjm)

• - Ve filmu se objeví autor knižní předlohy Chuck Palahniuk, je to muž, sedící v závěru v letadle vedle Victora. (gjjm)

• - Film byl dokončen pouhé tři dny před prvním promítáním na festivalu Sundance. (gjjm)