Zalknutí

Posadnutý sexom

Choke

Komedie / Drama

USA, 2008, 88 min

Bravúrne zvládnutý, nenásilný, úchylne načrtnutý príbeh, ktorý však neschádza z koľají a udržuje si dojem vysoko nezávislého filmu s perfektnými hercami a vyváženým spracovaním príbehu. Príbeh je absolútnou čerešničkou, originálny, štedrý na humor, i tragédiu. Línia medzi nimi je taká tenká, že by nejeden schopnejší režisér pri nastavovaní rovnováhy stratil balans, no Clark Gregg udržal svoj debut v dokonalej symbióze. Herci sú ozdobou filmu, okrem Rockwella, ktorý určoval herecké tempo, som po dlhej dobe herecky sympatizoval aj s Anjelicou Huston. Odkaz na tvorcov filmu 'Fight Club' ma trošku zarazil, hlavne po zhliadnutí, teraz ale aspoň nemusím nadávať na jeho prvoplánový význam, pretože ak nie po vecnej stránke, tak sa tvorcovia k nemu priblížili aspoň kvalitou. 80%.(28.4.2009)

Podle zdejšího hodnocení jsem nečekala, že to bude až takhle dobré. Je pravda, že to není tak dobrá adaptace jako Klub rváčů, ale výbroná Anjelica Huston a Sam Rokwell tenhel film pozvedají z průměru. Spolu s faktem, že předlohu jsem četla už před nějakou dobou a podrobnosti z mysli vyprchaly jak bublinky ze špatného šampusu, hodnotím slabšími 4 hvězdami.(30.4.2011)

Mám rád knihy Chucka Palahniuka, ale zrovna tohle byla jedna z těch slabších. Proto jsem čekal, že stejně jako kniha bude nudný i film, nicméně film měl oproti knize jednu výhodu - Sama Rockwella. Ten chlap je schopný utáhnout celý film sám. Přesto Choke nějak zvlášť nepokulhává ani jinde. Režie se agentu Coulsonovi docela vydařila a Kelly Macdonald, přestože hraje druhé housle, příjemně překvapila. Nečekejte trhák, čekejte jen docela zábavný film s dobrými hereckými výkony a dost zajímavým a nečekaným závěrem.(5.7.2014)

• IQ Tiqe

Béčková nezávislá tvorba, neznámí herci, bez hudby, erko jak vyšité kvůli sexu. Přesto koukatelné, něco do sebe to má, o humoru se sice nedá moc mluvit (ačkoliv... "Co kdybys sklapla a nechala se znásilnit po mým?"), spíš jde o spoustu absurdních nebo překvapivých situací. Pointa je ale hodně slabá a znovu bych si to nepustil. # příběh 4 | hudba 0 | humor 2 | akce 0 | napětí 0 | pustil bych si znovu 4(26.12.2011)

Od Zalknutí jsem nic světoborného nečekal a dá se říci, že to asi nikdo. A asi díky tomu jsem pozitivně překvapen, jelikož Choke je taková jiná komedie, jiná romantika. Prostě Clark Gregg vyjel ze zajetých kolejí žánru a vytvořil příjemnou zábavu bez větších hereckých hvězd (krom Rockwella). Smozřejmě šťávu dodává filmu všudypřítomný sexuální podtex, ale kde ten v dnešní době nenajdeme ?(9.6.2011)

• - Ve filmu se objeví autor knižní předlohy Chuck Palahniuk, je to muž, sedící v závěru v letadle vedle Victora. (gjjm)

• - Natáčení trvalo tři týdny. (gjjm)

• - Film byl dokončen pouhé tři dny před prvním promítáním na festivalu Sundance. (gjjm)