Zalknutí

Posadnutý sexom

Choke

Komedie / Drama

USA, 2008, 88 min

Skoro mi docházejí slova, protože něco takového jsem opravdu snad ještě neviděl. Toto komediální drama je samo o sobě jakýmsi originálním počinem, ze kterého jsou mé pocity jaksi smíšené. Na jednu stranu mi čas s tímto filmem velice rychle uběhl, na druhou stranu jsem měl z filmu trochu rozpačité pocity, jako bych snad ani nevěřil tomu, co před sebou vidím. Nedokážu ty pocity přesně popsat, s takovýmto filmem jsem se snad opravdu ještě vůbec nesetkal. Bez jakýchkoliv pochybností se určitě jedná o originální příběh, který stálo za to vidět a který docela příjemně uplynul. Stejně tak je zde i sem tam něco vtipného a nápad, že hlavní hrdina by mohl být jakýmsi potomkem Ježíše byl opravdu zajímavý. Rozhodně ale musím konstatovat, že toto je velmi netypická černá komedie, kde divák snad ani nemůže vědět, na čem je, a závěr mi dal v tomto pocitu za pravdu. V hlavní roli muže, který dochází za umírající matkou a který klátí všechny ženské, které potká, zde exceluje Sam Rockwell, kterého jsem až dosud nikterak výrazněji nevnímal, ale v této roli byl výborný. I pěkné herečky jsou zde k vidění a celkově je tohle velice povedený film, který je opravdu neotřelý a originální a se mnou jako s divákem hrál velmi podivnou hru, ale nakonec ho musím zhodnotit kladně a jako velice vydařenému a nadprůměrnému filmu mu uděluji čtyři hvězdy.(16.5.2010)

Už jsem viděl hodně filmů, ale zase jednou mě nějaký překvapil. Naprosto originální, vtipné a zároveň i dost odvážné, na americké poměry. Ideální role pro Rockwella, který je v takových postavičkách jako doma. Dokonce tentokrát jsem dal i velice povedený český dabing. "Muž přes palubu" ten se opravdu nezapomíná.....85%(12.10.2015)

Kdepak, neštkám nad tím, že jsem nedostal další Fight Club, ale jsem rozčarován, že byla kniha postmdernistického provokátera Palahniuka zfilmována až tolik usedlým způsobem. Knižní Choke nemá žádný nosný děj a její kouzlo spočívá právě ve stylu jakým je psaná, z něj pramení veškerý humor i všechna důležitá sdělení. Ve filmu se tenhle problém částečně řeší přes Victorovy vnitříní monology, ale i těch je jen pár a film zůstává trčet daleko před dosažením specifické palahniukovské atmosféry. Nevím nevím, jak se na film budou tvářit diváci neznalí knihy, vypuštěno je mnoho a i to co zůstalo je podáno dosti šedivě. P.S: Když už chci točit scénu, ve které spolu dva lidé jakože souloží, tak si přece pohlídám, aby nebylo vidět, že má žena na sobě pořád kalhotky, které by už dávno měl žmoulat v ruce její partner ....(28.2.2009)

Překvapivě dobré. Zalknutí mě sice bavilo ze všech Palahniukových knížek nejmíň, ale ten pocit, co mám při jejich čtení, se filmu podařilo vystihnout docela pěkně. Jasně, Fincher by to natočil jinak, ale indie produkce (budget 3 mil. USD) se k téhle předloze fakt hodí. Moc bych si jednou přál vidět někompromisně zfilmovaný Program pro přeživší.(28.12.2008)

U filmu Choke je možná dobré nevědět, kdo je Chuck Palahniuk, případně nečíst (či nemít rád) jeho knihy. Onen zoufalý pocit nutkání najít sebe sama, najít určitou universální pravdu nebo nadpozemský smysl v něčem tak vulgárním, jako je život sám, je ve snímku skoro redukován na něco jako romantickou komedii. Vyzní to ovšem mnohem lépe a skoro by to stačilo na čtyři hvězdičky, já se však stejně nedokážu zbavit pocitu, že s větším rozpočtem, lepším scénářem nebo prostě něčím... víte co. Tohle není Fight Club a ta původní látka na nový Fight Club nestačí a je ode mě nefér snímek posuzovat právě podle těchhle kritérií. Já ty čtyři dám.(3.11.2012)

• - Ve filmu se objeví autor knižní předlohy Chuck Palahniuk, je to muž, sedící v závěru v letadle vedle Victora. (gjjm)

• - Natáčení trvalo tři týdny. (gjjm)

• - Film byl dokončen pouhé tři dny před prvním promítáním na festivalu Sundance. (gjjm)