Černá skříňka

Boîte noire, La

Black Box, The

Mysteriózní / Thriller

Francie, 2005, 91 min

Asi jsem to nepochopila ... Celý film si říkám, jak si s takovým námětem Francouzi umí pohrát a podat ho zajímavým a neotřelým způsobem tak, jak to umí jenom oni a pak přijde závěr a já jsem v pr ... háji. Byla jsem zhruba 88 minut svým způsobem ráda, že pobírám veškeré souvislosti, jak a co se s Arthurem děje. Co ve své snaze porazit amnézii prožíval, jak se postupně dopracovával ke znovunalezení svých vzpomínek a dával do kupy poslední dílky jednoho velkého puzzle paměti. Po celý čas jsem si užívala ten odlišný způsob zpracování dramatické zápletky, než je častokrát k vidění u jiných produkcí. Předlohu jsem nečetla, ale jestli je to zakončení příběhu stejné tam jako ve filmu, tak to je masakr. Pokud si ale Richard s Ericem se scénářem hráli a mysleli si, jak je ten neukončený konec vtipný, že je to nějaká ultra zajímavá scénáristická perlička, kdy si divák všechno domyslí ve změti náhodných obrazů rychle jdoucích po sobě, pak se zmýlili. Hodně. Těch posledních pár okamžiků veškerý můj pozitivní dojem z kompletního snímku úplně pokazil a naštval mě. Ale jak říkám ... asi jsem to nepochopila. 2,5*(10.12.2015)

ČESKOSLOVENSKÁ Pay-TV PREMIÉRA: FILMBOX = 7.3.2013, réžia českého znenia (Saga TV) = ?+Pay-TV PREMIÉRA: FILM+ = 22.10.2014, réžia českého znenia (MAGIC BOX 2013) = VERONIKA VESELÁ (23.10.2014)(23.10.2014)

Nesliboval jsem si od toho nic, chytil jsem to večer v polospánku na CS Film-Horror Film. Ale nelitoval jsem. Je to mrazivý, těžko odhadnutelný, v některých momentech to působí trochu jako Angel Heart. I ta francouzská atmosféra je fajn. Fakt jsem byl napjatej jak struna... Je asi fér dodat, že hodnotím jenom asi tři čtvrtiny filmu, protože jsem pak usnul.(14.5.2016)

• mh.mail

40% — Zajímavá myšlenka a v zásadě i zajímavé zpracování. Sice jsem uprostřed asi dvakrát na chvilku zaklimbal únavou, ale nit jsem udržel. Závěrečná část filmu začínala dávat konečně smysl a vyřešení záhady s bratrem hlavního hrdiny jsem považoval za pointu celého filmu. Než došlo na posledních pár vteřin, které to všechno zabily. Ani jsem nepochopil proč. Někdy mi přijde snaha autorů za každou cenu v posledních záběrech šokovat diváka a vyznění celého filmu klidně obrátit naruby až k smíchu. Spíš to ve většině případů považuji za podvod na divákovi než za přínos.(24.11.2016)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $3,116,667(2.7.2010)