Nezdolný Everest (TV seriál)

• Česko

Everest: za hranice možností

Everest: Beyond the Limit

Dokumentární / Dobrodružný / Drama

USA, 2006–2009, 14 h 20 min (Minutáž: 44–48 min)

Matt Green

Mark Inglis

Jamie Berry

Mike Denny

Zvuk:

Jon Thomas

Nelíbí se mi, jak to celé degraduje tento krásný a nebezpečný vrcholový sport. Nelíbí se mi, že je všechno na prodej a že boaháči, kteří si myslí, že jsou neohrožení, riskují životy "šerpů", kteří jim dělají průvodce. Nelíbí se mi, že se z Mount Everestu stala atrakce, jejíž krásu teď hyzdí odpadky. Ale i přes to všechno bylo krásné nahldéhnout do takové expedice..(3.4.2014)

Zlej sen profesionálních horolezců. Komerční výprava narvaná amatéry, kyslíkem a chudáky šerpy, kteří jim vydláždí cestu kilometry jistících lan a spoustou O2 bombiček až k vrcholu. Takže neuvidíte Radka Jaroše nebo Martina Minaříka, jak podávají špičkové výkony v obtížném terénu alpským stylem bez kyslíku. Jenže tohle taky není k zahození. Jednak mě potěšilo, že se jde normálkou ze severní strany, kterou jsem neznal tolik jako tu jižní a taky si uvědomíte, kvůli jakým trotlům musel v 96tým umřít Hall a Fischer. A abych byl korektní, tak uvidíte i frajera bez nohou nebo astmatika, což jsou i s pomocí šerpů velký borci. Everest je úžasná hora a vzhledem k tomu, že záběrů s elitními horolezci je dost, není špatný, že díky Discovery máme teď téměř kompletní představu o tom, kteří lidé se o zdolání pokoušejí. Ještě by to chtělo video s "kolibříkem" Bémem, jak ho tlačí skupina šerpů na summit.(4.5.2012)

Degradace Mount Everestu boháči, co myslí, že si koupí všechno a všechny. Lehkomyslně hazardují s životy Šerpů a dělají si "selfíčka" na vrcholu. Za nimi je zničená krajina a tuny odpadků. Pro ně adrenalinový zážitek. Bez řádného výcviku, bych se na ně vyprdnul, at okusí pravou sílu přírody. Nicméně úchvatné záběry a dramatické okamžiky posouvají dokument do nebeských výšin.(27.8.2015)

Fantázia! Ťažko hľadám slová k opísaniu toho, ako som nadšená. Jeden z najsilnejších filmových zážitkov. 270 neuveriteľných minút na jeden hlt a hladina adrenalínu sa vyšplhala do poriadnych výšok (aj keď je jasné, že ani zďaleka nie do takých, ako u účastníkov expedície:) Fanúšikom hôr a lezenia odkazujem len jednu vec - povinnosť!!! Toto vás nemá šancu sklamať. Minútu čo minútu sa dejú také veci... Neskutočné zábery (asi najlepšie z hôr a reálnych situácií z čelových kamier, aké som doteraz videla), napínavé príbehy plné emócií a odhaľovania vnútra lezcov a ich odvahy, sily, sebazaprenia, srdečnosti, či ochoty pomôcť. Ale aj obraz obrovskej hlúposti (budete si vravieť - je ten chlap normálny? nech už ide konečne nadol!) a silných ambícií napriek tomu, že ohrozujú nielen svoj vlastný život... Dokument plný vášní, lásky, smrti a nezabudnuteľných záberov. Jednoducho - istotka.(18.2.2011)

Koukám, že hitparádě přejatých hitů momentálně vévodí pecka s názvem "Everest je plný odpadků." Kolik z vás tam bylo, kamarádíčkové? Až někdo přijde s tím, že veslaři při záběrech pádly pod vodou ruší kapry ze spánku, budete to zpívat taky? Nicméně souhlasím s tím, že expedice z téhle show mají s vrcholovým sportem zvaným horolezectví společného asi tolik jako podniková liga s NHL. Průser je, když si hráči tyhle ligy pletou, jinak ale ať si dělá každý, co chce. O tom to tady konec konců je.(4.9.2015)