Reklama

Reklama

Nezdolný Everest

(seriál)
  • Česko Everest: za hranice možností (více)
všechny plakáty
Dokumentární / Dobrodružný / Drama
USA, (2006–2009), 14 h 20 min (Minutáž: 44–48 min)

Scénář:

Steve Eder

Kamera:

Matt Green

Hrají:

Mark Inglis
(další profese)

Série(3) / Epizody(19)

Obsahy(1)

Série z produkce Discovery Channel o expedicích na Mount Everest žánrově mezi dokumentem a reality show. Každá sezóna zachycuje výstupy jednotlivých expedic po severní straně z roku 2006, 2007 a 2009, všechny pod taktovkou novozélandského horského vůdce Russella Bricee. Díky všudypřítomné kameře a speciálním kamerám umístěnm na helmách šerpů, můžeme být svědky napínavého boje horolezců (jak profesionálů, tak amatérů) v drsném prostředí nejvyšší hory, který je často pouze zosobněním zápasu se sebou samým. (void)

(více)

Recenze (25)

POMO 

všechny recenze uživatele

Miestami síce americky patetický až sentimentálny dokument, navyše tak trochu v pojatí „strhujúcej akčnej reality-show“ (eh!), ale udalosťami, ktoré zachytáva vo finále na daných miestach, sa stáva neprekonateľným. Prvé tri epizódy síce otravujú neustálym vracaním sa k informáciám pre divákov, „ktorí nevideli predchádzajúcu epizódu“, ale neskôr pochopíte, prečo bolo dôležité prežiť si s jednotlivými účastníkmi expedície niekoľkotýždňovú aklimatizáciu a spoznať ich bližšie. V tretej a štvrtej epizóde, počas výstupu do vyšších táborov sledujete, ako sa po „dosiahnutí vrcholu svojej vlastnej hory“ jeden po druhom sklamaní vracajú dole a v napätí pozorujú ďalšie počínanie ich „úspešnejších“ kolegov. Tí sa v zóne smrti v štyridsiatke pod nulou a s obmedzeným množstvom kyslíka zasekávajú na skalných technických partiách, na ktorých ich brzdia zástupy menej skúsených, tápajúcich ázijských expedícií; bojujú s bezohladnosťou vlastných členov, ktorí 100 metrov pod vrcholom nevládzu urobiť ďalší krok, no napriek tomu sa nechcú vrátiť, čím ohrozujú životy všetkých kolegov i ich sherpov. A stretávajú tam hore umierajúceho neznámeho človeka, ktorému nemôžu pomocť a ktorého identitu a národnosť odhaľujú až dole v základnom tábore podľa cestovného pasu s nálepkou „tohtotýždňové missing persons“. A veľa ďalšieho, a všetko v autentických záberoch, ktoré vás zamrazia do sedačky o to viac, ak máte k danej problematike vzťah. Dopozeral som nad ránom, skôr to proste vypnúť nešlo. Chcem 150-minutový filmový zostrih na Blu-ray disku! [1. sezóna - 6 epizód - Expedícia r. 2006] ()

Pepinec 

všechny recenze uživatele

Koukám, že hitparádě přejatých hitů momentálně vévodí pecka s názvem "Everest je plný odpadků." Kolik z vás tam bylo, kamarádíčkové? Až někdo přijde s tím, že veslaři při záběrech pádly pod vodou ruší kapry ze spánku, budete to zpívat taky? Nicméně souhlasím s tím, že expedice z téhle show mají s vrcholovým sportem zvaným horolezectví společného asi tolik jako podniková liga s NHL. Průser je, když si hráči tyhle ligy pletou, jinak ale ať si dělá každý, co chce. O tom to tady konec konců je. ()

Reklama

Ajinka126 

všechny recenze uživatele

Nelíbí se mi, jak to celé degraduje tento krásný a nebezpečný vrcholový sport. Nelíbí se mi, že je všechno na prodej a že boaháči, kteří si myslí, že jsou neohrožení, riskují životy "šerpů", kteří jim dělají průvodce. Nelíbí se mi, že se z Mount Everestu stala atrakce, jejíž krásu teď hyzdí odpadky. Ale i přes to všechno bylo krásné nahldéhnout do takové expedice.. ()

AlfaNumerO 

všechny recenze uživatele

Ač nemám s horolezectvím žádné bližší zkušenosti, představují některé scény z tohoto dokumentárního cyklu jedny z nejsilněji podaných zážitků, s kterými jsem se měl tu čest v dokumentární tvorbě setkat. Za vše mluví krátké shrnutí ve finální epizodě, kde několik týdnů po ukončení natáčení ukazují horolezci prsty na rukou, které jim museli amputovat kvůli omrzlinám či horolezce procházejí okolo svých mrtvých kolegů, kteří to prostě nezvládli. Hodnocení za 1. sérii 83% ()

poz3n 

všechny recenze uživatele

Na jednu stranu je úžasné sledovat z takové blízkosti všechno, co v dnešní době souvisí s výstupem na Everest, na stranu druhou je Beyond the Limit absurdním dokladem toho, že si dneska můžete na Everestu točit už i reality show. A času na to máte dostatek. Stačí si třeba něco natočit když čekáte několik hodin ve frontě pod vrcholem. ()

Galerie (5)

Reklama

Reklama