Nezdolný Everest (TV seriál)

• Česko

Jamie Berry

Mike Denny

Zvuk:

Jon Thomas

Zlej sen profesionálních horolezců. Komerční výprava narvaná amatéry, kyslíkem a chudáky šerpy, kteří jim vydláždí cestu kilometry jistících lan a spoustou O2 bombiček až k vrcholu. Takže neuvidíte Radka Jaroše nebo Martina Minaříka, jak podávají špičkové výkony v obtížném terénu alpským stylem bez kyslíku. Jenže tohle taky není k zahození. Jednak mě potěšilo, že se jde normálkou ze severní strany, kterou jsem neznal tolik jako tu jižní a taky si uvědomíte, kvůli jakým trotlům musel v 96tým umřít Hall a Fischer. A abych byl korektní, tak uvidíte i frajera bez nohou nebo astmatika, což jsou i s pomocí šerpů velký borci. Everest je úžasná hora a vzhledem k tomu, že záběrů s elitními horolezci je dost, není špatný, že díky Discovery máme teď téměř kompletní představu o tom, kteří lidé se o zdolání pokoušejí. Ještě by to chtělo video s "kolibříkem" Bémem, jak ho tlačí skupina šerpů na summit.(4.5.2012)

Na jednu stranu je úžasné sledovat z takové blízkosti všechno, co v dnešní době souvisí s výstupem na Everest, na stranu druhou je Beyond the Limit absurdním dokladem toho, že si dneska můžete na Everestu točit už i reality show. A času na to máte dostatek. Stačí si třeba něco natočit když čekáte několik hodin ve frontě pod vrcholem.(27.8.2015)

Fantázia! Ťažko hľadám slová k opísaniu toho, ako som nadšená. Jeden z najsilnejších filmových zážitkov. 270 neuveriteľných minút na jeden hlt a hladina adrenalínu sa vyšplhala do poriadnych výšok (aj keď je jasné, že ani zďaleka nie do takých, ako u účastníkov expedície:) Fanúšikom hôr a lezenia odkazujem len jednu vec - povinnosť!!! Toto vás nemá šancu sklamať. Minútu čo minútu sa dejú také veci... Neskutočné zábery (asi najlepšie z hôr a reálnych situácií z čelových kamier, aké som doteraz videla), napínavé príbehy plné emócií a odhaľovania vnútra lezcov a ich odvahy, sily, sebazaprenia, srdečnosti, či ochoty pomôcť. Ale aj obraz obrovskej hlúposti (budete si vravieť - je ten chlap normálny? nech už ide konečne nadol!) a silných ambícií napriek tomu, že ohrozujú nielen svoj vlastný život... Dokument plný vášní, lásky, smrti a nezabudnuteľných záberov. Jednoducho - istotka.(18.2.2011)

Ač nemám s horolezectvím žádné bližší zkušenosti, představují některé scény z tohoto dokumentárního cyklu jedny z nejsilněji podaných zážitků, s kterými jsem se měl tu čest v dokumentární tvorbě setkat. Za vše mluví krátké shrnutí ve finální epizodě, kde několik týdnů po ukončení natáčení ukazují horolezci prsty na rukou, které jim museli amputovat kvůli omrzlinám či horolezce procházejí okolo svých mrtvých kolegů, kteří to prostě nezvládli. Hodnocení za 1. sérii 83%(3.4.2014)

Vynikajúci dokument, ktorý v plnej nahote odhaľuje obludnosť komercionalizácie výstupov na Mount Everest. Priniesla na túto horu totálny chaos. Za peniaze sa k výstupu dostávajú ľudia, ktorí nemajú takmer žiadne skúsenosti s pobytom, nieto ešte s výstupmi v takýchto nadmorských výškach. Nechápem horského vodcu Russella Bricea, ako si mohol vziať na takejto náročnej akcii na zodpovednosť človeka, ktorému dva týždne predtým odstránili ľadvinu alebo motorkára, ktorý sa ledva vylízal zo zranení po nehode. Keby šlo len o ich život, ale popri tom hazardovali aj so životmi Šerpov, ktorí ich museli potom znášať dolu. Tieto výstupy na Everest už majú s horolezectvom pramálo spoločné.(22.10.2013)