Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Učeň Petr (P. Kříž) nastupuje do internátu a zjišťuje, že tu vládne parta kluků v čele s Edou (J. Duchoslav), kteří šikanují ty slušné. U dospělých, vychovatelky (S. Stašová), ředitelky (D. Syslová) a mistra (J. Moučka) se nedočká pochopení, a tak začne jednat sám… (Česká televize)

Recenze (11)

petrsv 

všechny recenze uživatele

Kdybych tento film viděl v tehdejší době jako kluk, který má jít na intr, tak budu mít depku už předem. Je samozřejmě důležité upozorňovat na problémy šikany, ale když tomu zároveň chybí nějaké řešení, je to k ničemu. To bohužel není problém jen tohoto filmu, kde se situace obrátila víceméně náhodou, ale i mnoha jiných. ()

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Hned v úvodu je třeba opravit úvodní text. Učeň Petr se totiž ani nemůže dočkat pochopení neboť ho u jmenovaných nehledá. Rozhodně ne u vychovatelky, která se ve filmu jen dvakrát mihne. Ani mistrovi se nesvěří. A protože nic neřekne ani ředitelce, je těžké nějaké pochopení či rozhodnutí rozdávat. Petr zkrátka čeká, jak se vše vyvrbí. A jen díky tomu, že se Eda utrhne ze řetězu a je navíc tak hloupý, že si zamaže bundu, nevšimne si toho a tím se prozradí, se všechno vyřeší. Což je samo o sobě lehce prvoplánové a tudíž málo věrohodné. Taková pohádka pro náctileté, že s nicneděláním proti šikaně se to tak nějak samo vyřeší. I celý nápad s Edou a jeho "gorilami" byl jak z amerického filmu. Gorily byly opravdu přihlouplé a tomu docela odpovídal vzhled, slepě dělali, co po nich šéfík chtěl, aniž by bylo patrné, že z toho něco zásadního mají, ale to se dá přejít neboť přihlouplé gorily mají tuto tendenci, a zarážející je i fakt, že i když se po boku Edy většinou objevily jen dva kluci, při zmlácení Petra byli tři - tedy kdyby kluci trochu uvažovali, byli čtyři na čtyři. ()

Reklama

rakovnik 

všechny recenze uživatele

Odstrašující příklad, jak špatně fungoval systém ve školství, kdy šikanu nikdo neřešil nebo řešil zcela špatně. Klasické selhání, kdy trpěla oběť a ještě byla popotahována učiteli. Autoři možná zamýšleli tento příběh jako moralitku s happy endingem, kdy poukázali na nešvary v kolektivech mladých. Nebo prostě hloupě a naivně netušili, že takto to být nemá. ()

lubospoti 

všechny recenze uživatele

Průměrná osmdesátková inscenace. Ve své době poměrně často využívané téma šikany je zpracováno nepříliš invenčně. Herecky na sebe strhává veškerou pozornost J. Duchoslav. Což není ani tak zapříčiněno jeho skvělým hereckým výkonem, jako spíš jeho rolí, která jediná dávala herci prostor vystoupit z šedi průměru. ()

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Hlavním rysem televizní inscenace je nevýraznost - prostředí, děje, postav i knižních nudných dialogů. 1) Dost naivní ukázky šikany odpovídají dobovému zobrazování jevu._____ 2) Inscenace očividně sází na angažování tehdejších mladých hvězd. Je tu 24letý Pavel Kříž (nováček Petr), šarmantní 20letý Jan Antonín Duchoslav (šéf šikanistů Eda), 21letý Sagvan Tofi (šikanovaný Roman, který se nechce vzepřít), 20letý Filip Renč (šikanovaný), 19letý Jakub Zindulka (šikanovaný ve skříni) a další._____ 3) Nechtěným mementem doby je běžná kalkulačka za 2 000 Kčs (obvyklý hrubý plat za tři týdny). ()

Galerie (5)

Reklama

Reklama