Rumunsko, leto 1944. Červená armáda postupuje Transylvániou. Poručík Denisov (Aleksej Loktev) je odvolaný z dovolenky a so skupinou sovietskych diverzantov - Grišom (Lev Prygunov), Seriožom (Viktor Filippov), Molčanovom (Leonid Zverincev), telegrafistkou Natašou (Valentína Maljavina) a rumunskými diverzantmi - podporučíkom Petrescom (Ion Dikisjanu) a seržantom Dutsom (Florin Persic) majú za úlohu zabrániť vyhodeniu Tserkanského tunela do vzduchu. Ide o jedinú spojnicu, kadiaľ môže prejsť osloboditeľská armáda. No Nemci si na nich pripravili premyslenú pascu. (Volodimir2)

Volodimir2

Opäť raz prvý komentár. Film je o oslobodzovaní Rumunska od fašizmu Sovietskou armádou. Je leto 1944 a Sovietska armáda postupuje do vnútrozemia. Aby sa zabránilo postupu sovietskych vojsk sa Nemci rozhodli vyhodiť do vzduchu tunel, ktorý je jedinou spojnicou cez Transylvániu ďalej na západ. Skupina sovietskych a rumunských diverzantov má za úlohu tomu zabrániť. Film sa stal trezorovým po emigrácii spisovateľa, autora scenára Georija Vladimova, do západného Nemecka. Tieto staré vojnové filmy sú plné smútku a úcty pred veľkými obeťami za vlastnú slobodu. A každá smrť vojaka je veľkou tragédiou. No a tak nám vznikajú filmy, ktoré opisujú príbehy, mnohé z nich skutočné, v presvedčení aby sa zabránilo opakovaniu tohto pekla. V nasledujúcich rokoch, desaťročiach sa táto minulosť premení už len na spomienku s pomocou filmov. Samotný film je dynamickým vojenským filmom, plný akcii aj keď takmer celá skupina sovietskych a rumunských diverzantov v tom nerovnom boji zahynie aj tak ho doporučujem si pozrieť. ()