Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Příběh o dvou naprosto odlišných lidech. Noda Megumi ("Nodame") je studentka hry na klavír. Talentovaná klavíristka, která chce být učitelkou ve školce, preferující improvizaci a hrát, jak prsty dovolí, než čtení z not. Je nepořádná, věčně hladová a dětinská. Naproti tomu Čiaki Šiniči je arogantní perfekcionista hrající na klavír a housle; jeden z nejlepších studentů, jehož cílem je však dirigovat orchestr. Pokud chce být uznávaným dirigentem, měl by studovat v zahraničí, sám by chtěl, ale nejde to kvůli fobii z létání, kterou si vytvořil jako malý. Díky náhodě se ti dva potkají. Co se stane dál, když jsou to tak naprosto odlišné povahy?
Natočeno na základě mangy Tomoko Ninomiyi, o rok později vyšlo i stejnojmenné anime. (Zíza)

(více)

Recenze (12)

Ceres 

všechny recenze uživatele

Docela jsem se bál filmového zpracování, resp. hraného seriálu dle originálu. Ale ono to dopadlo hodně dobře. Herecké obsazení bylo skvělé, zvláště dobře byla zahrána Nodame díky Ueno Juri. Dobrý tah byl i obsadit Strezemanna Takenakou. V seriálu ale opět dominuje klasika, takže si tu můžeme pěkně poslechnout skvělou hudbu od Mozarta, Beethovena, Schuberta, Brahmse, Debussyho atd. čili z tohoto pohledu skvělé. Nemohu se ale ubránit dojmu, že anime bylo lepší, neboť v animé byla mnohem lépe ztvárněn koncert pro piáno č.2 od Rachaminova, což je můj nejoblíbenější kus, takže sem byl malinko zklamán, ještěže to v seriálu žehlily Beethovenově 7. symfonii. Dále je tu výtka k některým funny momentům, které prostě nejdou tak dobře hraně realizovat, např. scény kdy je Nodame „bita“ nepůsobí tak dobře. Každopádně zfilmování se povedlo, musím říct, i když o lepší považuji korejský Beethoven Virus díky perfektnímu Kim Myung-minovi. Tak či tak získává tenhle seriál ode mě krásných 80%. ()

Anet21 

všechny recenze uživatele

⚪Dobre, fakt sa priznávam, že to nedám. Hanbím sa, ale keď to nejde, tak to nejde, končím po treťom diele.⚪Myslím, že rozumnejším krokom by bolo zapnúť si anime, tam ako divák ste schopní odpustiť oveľa viac, ako v live action snímku, predsa len, v animovanom svete aj odperoxidovaný Japonec alebo Japonec s afrom a lá Bob Ross vyzerá celkom vtipne, v realite je to skôr bizár a ak je to celé ešte aj brané vážne, už z toho trošku režú oči. Takisto Japonec v šedej nakulmovanej parochni, ktorý má byť vraj známym dirigentom. No, dobre teda.⚪ Ďalší problém je, že sa tento seriál snaží spojiť vážnu tému lásky ku klasickej hudbe s úplne detinským humorom, pričom často už bežné rom-com nefungujú, ale v tomto mixe je to celé viac ako divné.⚪Keďže, nefunguje ani jedno - vtip je klasicky japonský, všetko 100x prestrelené, teatrálne, veľké gestá, infantilnosť, aj vážna situácia je zabitá detinským vtipom, následne vážne scény vôbec nefungujú, aj keď sú vyplnené známou klasickou hudbou, chýba im ,,reálna" duša, zobrazenie vášne.⚪Mojou chybou bolo, že som od seriálu čakala niečo na spôsob seriálu Secret love affair, ktorý je zase veľmi ťažkým dramatickým kórejským seriálom, vyspelým, so skoro žiadnym humorom, s obrovským využitím potenciálu klasickej hudby, s neskutočne zobrazenou vášňou pre hudbu i lásku a až stravujúcou posadnutosťou pre obe. Tak akosi som čakala, že toto tomu bude podobné, pričom som sa nemohla viac mýliť.⚪Čiže, kto túži po seriáli pre dospelých, s presahom, s klasickou hudbou a dokonca hercom, ktorý na 99% aj reálne hrá na klavír v klavírnych scénach, odporúčam vyššie spomenuté. Pretože niečo podobné som zatiaľ ako seriál v Kórei nikdy nevidela.⚪Ps.: Tie ,,fyzické" scény faciek, kopancov a podobne, ktoré dokážeme prepáčiť v bizarnom anime sú tu tak mimo, že ma v začiatkoch celkom vystrašili. Pretože áno, je rozdiel nakrútiť scénu, v ktorej hrdina klepne hrdinke po prstoch, lebo pri hre nedrží tempo a nakrútiť scénu, v ktorej jej hrdina pridrbe tak, že odletí ešte tri metre ďalej. A áno, ja chápem, že v rozdielnej kultúre im toto možno ani nepríde ako problém, ale pre mňa je to už strop toho, čo som schopná brať v podobnom seriáli vážne. Lebo na toto sa nechytá ani tá najblbšia comedia dell arte.⚪ ()

Reklama

Zíza 

všechny recenze uživatele

Co mě opravdu iritovalo, byly ty "fackovací" a "teatrální" scény. V anime, manze tam to může fungovat, někdy poměrně dobře, ale tady to pro mě bylo docela utrpení. Ale jinak celkem ucházející. Nejprve jsem viděla anime, pak četla mangu, takže mě nic nepřekvapilo. Nic nového pod sluncem. Ale ta hudba byla ženiální (ostatně kde u "Nodame" není? :-)). Možná že kdybych tohle viděla před anime a mangou, asi bych dala vyšší hodnocení. Edit. květen 2014, viděla jsem to znovu a tak nějak se do toho zamilovala – najednou jsem zjistila, jak pěkná romantika to je, víc jsem ocenila příběh a i všechny ty fackovací scény, co najednou měly funkci. Celkově jsem si to na druhé zhlédnutí neuvěřitelně užila, a proto zvedám hodnocení na 4*. Přeloženo. ()

Mikah 

všechny recenze uživatele

Skutečnost, že jsem se na tento seriál bezmezně těšila a věřila jsem, že ho budu zbožňovat, jen umocňuje mé zklamání. Dokonce jsem se do každého dílu musela nutit a musím se přiznat, že poslední dvě epizody zůstaly mnou netknuty, protože jsem si uvědomila, že by to byl zbytečně strávený čas, když navíc seriálu nevěnuji téměř žádnou pozornost. Základem celého seriálu je hudba, což mi je velmi sympatické, tóny překrásných vážných skladeb doprovází prakticky celý film, i poměrně časté koncerty školního orchestru pro mě byly vážně pohlazení. Bohužel je to to jediné, na co jsem se těšila a pouhá hudba neutáhne celý desetihodinový seriál, když příběh pro mě nestál za nic. Vlastně mám pocit, že o příběh tam vůbec nešlo, Nodame kradla svačiny, Čiaki neustále myslel na nehodu v letadle, co se mu před lety přihodila, oba se navzájem přesvědčovali, aby se šli vykoupat, všichni vzdychali po Čiakim a hráli koncerty. To se mi zdá trochu málo. Ztvárnění je chaotické a nerealistické podle vzoru mangy. Navíc mi všechny postavy byly neskutečně protivné, zejména Nodame. Seriálu dávám tři hvězdičky pro průměr. Nemyslím si, že by seriál byl přímo špatný, ale asi ho ocení diváci a divačky, kteří nedají dopustit na mangu a nevadí jim stejné ztvárnění i na obrazovce, což já bohužel nejsem. Soundtrack ale stojí za to :). ()

Tsuki 

všechny recenze uživatele

Z nějakého důvodu si mě to nezískalo na pět hvězd, ale i tak jsem si seriál hodně užila. V zásadě je Nodame Cantabile svým stylem hodně podobné jiným japonským seriálům, ale i tak atmosférou působí nějak jinak. Možná to bude zvláštním spojením japonského šíleného humoru a klasické hudby. V každém případě se mi tohle spojení líbilo. Zvláštní však je, že to na mě nepůsobilo tak, že bych se nahlas smála (jako u pár jiných japonských doramat), ale spíš tak, že jsem se u některých scén potichu hihňala, což se mi ještě u ničeho japonského nestalo. V něčem prostě musel být rozdíl. To, co dělá tenhle seriál tím, čím je, je určitě hudba, která byla úžasná (hned mě to navnadilo na to, abych si sedla ke svému klavíru a hrála). Mám takový dojem, že natočit takový typ doramatu, které se točí okolo hudby a orchestru, určitě nebylo lehké. Mangu jsem sice nečetla, ale zdá se, že bez hudební složky nemůže být manga úplně to pravé, avšak to jsou pouze mé osobní dohady. Co se týče jednotlivých dílů, některé sice působily slabším dojmem, jiné byly docela povedené, ale hlavně se mi hodně líbil konec a to i přes nějakou tu trošku trapnější dojemnou loučící scénu. A ohledně postav, ne že bych si obě hlavní postavy zamilovala (možná mi dokonce víc "seděly" některé z vedlejších postav), ale obě se mi svým charakterem docela líbily a ráda se podívám na navazující speciály i filmy, abych zjistila, jak si povedou dále. Zkrátka příjemný seriálový zážitek. ~(4,4)~ ()

Zajímavosti (6)

  • Hiroshi Tamaki se na svou roli připravoval velice pečlivě. Každý den cvičil dirigování, hru na klavír a housle. (Roby)
  • Hlavní postava seriálu, Noda Megumi (Juri Ueno), je založena na skutečné osobě, která navštěvovala na přelomu tisíciletí hudební konzervatoř. V současné době tato žena učí ve měste Fukuoka hru na klavír. (Roby)
  • Představitel hlavní role Hiroshi Tamaki přiznal, že každý den poslouchal nahrávky skladeb, které měli v seriálu zaznít a zvlášť ty, které měla jeho postava dirigovat. Například první „Brahmsovu Symfonii“, která je v seriálu velmi důležitá slyšel více než tisíckrát. (Roby)

Reklama

Reklama