Na vlásku

Tangled

Na vlásku

Animovaný / Komedie / Rodinný / Muzikál / Romantický / Fantasy

USA, 2010, 100 min

Podmanivé predstavenie. Filmový svet animovaných rozprávok už síce dávno nie je o klasických disneyovkách, ale raz za čas sa ešte podarí oprášiť túto starú dobrú šablónu a preraziť s úspechom. Stávka na tradičné hodnoty v kombinácii s najnovšími trendmi sa je v tomto filme dotiahnutá takmer k dokonalosti. Skvelá animácia, úžasný tretí rozmer, ani na minútu som neľutoval drahšiu projekciu ako to býva v mnohých dnešných snímkoch. Romantika ako bič, nespočetný nával humoru a vtipných scén. Spevavé minúty priamo úmerne uberali filmu na príťažlivosti, našťastie bol dej prespievaný len z minimálnej časti. Ale kôň Maximus by mal dostať vlastný film! 85%.(17.6.2011)

Disneyovská roztomilost jak vidno ještě neřekla své poslední slovo. Může za to i kapka slunečního světla, která dopadla na zem a vyrostla z ní kytka se schopností léčit a navracet lidem mládí. Za chvíli tu máme dospívající princeznu Lociku, uvězněnou ve vysoké věži, netušíc nic o svém původu, které se ale s přibývajícími roky začnou pořádně zapalovat lýtka. Mezi lidi ji vytáhne až ukecaný světácký zlodějíček Flynn. A základ muzikální romance je na stole. Na pohled dietní děj je naštěstí zabydlený spoustou vedlejších postav, které vede mimicky úsporný chameleon nebo bojový kůň. Animovaná pohádka má navíc překvapivě dost akčních sekvencí, které ženou hrdiny kupředu k zámecké slávě, kterou touží Locika vidět. Na počítání čas nemám, ale prý jde v pořadí o padesátý film legendárního studia. Myšákovská produkce se nicméně nebála a představila sexy moderní pojetí jednoduchého příběhu, který občas překvapí sebeshazovačnými vtípky. Komediální momenty jsou výrazně otrkanější, než na které jsme byli zvyklí a příjemně sází na ironický, až sarkastický tón. Svou roli v něm hraje i několikametrový ohon hlavní hrdinky, který děvče šikovné používá jako kladku nebo provaz pro zajatce. Poctivě udělaný studiový comeback navíc oživí hudební doprovod, přičemž hudební čísla děj posouvají a dokonce nejsou úplně zlá ani v české verzi. Ostatně celý český dabing je překvapivě na velmi slušné úrovni. Emoce, které marně hledám u většiny animáků, nechám raději stranou, nicméně Na vlásku se mezi tou kulatou padesátkou disneyovských celovečeráků rozhodně neztratí. Lepší tři hvězdy, výrazně stravitelnější než řada jiných animáků, pořád ale tři hvězdy..(11.1.2013)

"Už jsem ti řekl, že jsem spíš na brunety?" Už léta mi žádný vlas nedorostl přes vysoké čelo a ač to bude znít neuvěřitelně, tak jsem se na svých vlasech nikdy nezhoupl přes hluboké údolí. A aby nebyl stesku konec, tak jsem si nikdy nehrál na schovávanou s chameleonem, v lese jsem ještě nenarazil na odhodlanou princeznu a ani jsem si nezašermoval s naštvaným koněm nadél. Když už jsem to nezažil, tak jsem to alespoň viděl. Bylo to docela hodně zábavné, ale na druhou stranu si nejsem zcela jist tím, jestli bych trval na svém tvrzení i v případě, kdybych se na to díval bez svých bavících se ratolestí.(20.11.2013)

Disney takový, jakého známe - akorát ve 3D. V Na vlásku je všechno, co se mi na pohádkách z myšákova studia líbí i nelíbí. Perfektní postavy - lidské i zvířecí (já chci psího koně!!), jednoduchý, ale dobře napsaný příběh s rozumnou mírou humoru (určeného dětem i dospělým) i romantiky, podařená hudba a několik ohromně chytlavých písní. Na druhou stranu mi ale byly vždycky trochu proti srsti animáky, v nichž postavy zpívají, a to byl částečně problém i tohohle filmu. Nejvíce mi vadil ten ohromně superromantický duet v loďce - scéna, která mi, myslím, na několik minut pěkně rozhodila cukrovku, jak moc sladká byla. I tak ale čtyři a půl hvězdy, hezké to bylo.(26.5.2011)

Dlouhé vlasy, krátké vedení, těžká pánvička a lehká ironie. Rozkošná pohádka o kleci ze zlatých vlasů, v níž je bezbranná dívka Rapunzel vybavena kromě ošklivého jména i neobratnou ninjovskou taktikou, donebevolající naivitou a touhou najít si to své místo pod hvězdami. A zároveň pozná, že s milovaným člověkem po boku jsou hvězdy zářivější a svět barevnější, i když je to lump, co si ji vůbec nezaslouží. Nicméně v kontrastu s její matkou je každá bytost mužského pohlaví vysněným princem na bílém koni. :) P.S. Toho čmuchajícího psokoníka chci domů. (viděno v originále)(5.2.2011)