Na vlásku

Tangled

Na vlásku

Animovaný / Komedie / Rodinný / Muzikál / Romantický / Fantasy

USA, 2010, 100 min

| Scenár: Dan Fogelman / Brothers Grimm | Hudba: Alan Menken, Glenn Slater | Produkcia: Roy Conli, John Lasseter, Glen Keane | Distribúcia: Walt Disney Pictures | Štúdio: Walt Disney Pictures | Rozpočet: 260 miliónov $ | Tržba: 590,721,936 $ | Vyselo len Na Vlásku, že som neupadol úžasu behom tejto krásne vydarenej rozprávky od Disney. Príbeh je jedinečný, postavy sympatické, najviac určite chameleón, ktorý by si zaslúžil animovaného oscara za svôj ksichto-výkon, a samozrejme aj kôň s psími chromosómmi, a tiež zloduchovia mali konečne potrebný rešpekt. Nechápem ale, prečo potrebuje Disney dvojnásobok nákladov k dosiahnutiu rovnocenného animačného výsledku, ako Pixar. Respektíve pardon, chápem... :)(20.1.2011)

Doposavad pravděpodobně největší odchylka od čehokoli, co si člověk s pojmem „bratři Grimmové“ spojuje. Jo, je to vykradený Shrek, jo, má to extrémně sporné myšlenkové jádro a plejádu zásadních vad, strukturních i pro disneyovky typických, jo, pokusy o ztvárnění manipulativní zneužívající matky vycházejí jen napůl a Locika kvůli tomu místy spíš než jako oprávněně se bouřící dcera působí jako infantilní spratek, jo, dozvíme se maximálně těžkotonážně banální „buď svůj a sny jsou to hlavní“, jo, hlavní postava se chová jako tele, a přesto za to nikdy nenese následky a jo, při pohledu na zacházení s Locičinými vlasy hrůzou plešatím, a stejně nemůžu jinak než být tím filmem tupě unešená. Vinu za to kladu skutečnosti, že v Tangled Disney představili svou nejlépe vystavěnou a nejvíc okouzlující romanci, která se vůbec poprvé přesvědčivě vyvíjí a které nemám nejmenší problém uvěřit. Rozhodně neuškodí, že romantická zápletka těží z mého milovaného žánru, hepburnovského střetu krajně protikladných povah, a že na zdejší mužský typ, skrytě citlivého, okázale vtipného cvoka, letím jak kočka na šantu. Takže gratuluju, Disney, úspěšně jste mi vymyli mozek. Snad jen kondicionér v tom mohl hrát větší roli, protože to množství roztřepených konečků a přelomených pramenů, které Locika zákonitě musí mít, je vpravdě astronomické.(18.8.2014)

Na půli cesty od epického disneyovského pokoukání s písničkami a legrační zvěří ke komorněji pojatému sebe-shazujícímu vyprávění ve stylu Princezny nevěsty. Pixarovkám se Na vlásku nejvíce blíží díky sympatickému, dobře prokreslenému páru jako z dospělé romantické komedie (i když Locika oficiálně dospěje až na konci filmu), většinou ostatních aspektů bude (nej)víc bavit děti. Apendix: Pokud si můžete vybírat, běžte na nestereoskopickou verzi (ušetříte peníze) v původním znění (ušetříte své uši songů znějících v češtině poněkud přiblble). 70% Zajímavé komentáře: Flipper, Cappuccino(31.1.2011)

Jak jsme viděli, pánvička je bezpochyby nejúčinnější zbraň hromadného ničení, akorát se nevejde do kabelky a připnutou na kotníku by ji taky hned každý viděl. Upřímně mě rozesmál asi jen bělouš, jehož předci měli pravděpodobně pletky s loveckými ohaři. Takové nonverbální komunikace mezi lidmi a zvířaty mě potěší vždycky; Locika s chameleonem nebo vzájemná přitažlivost mezi Maximem a Flynem. Jsou to pohádky, kde je téměř vše dovoleno a fantazii se meze klást nemají. Příběh plný radosti, akce, dobrodružství a s rozumným množstvím sympatických písniček mě opravdu bavil.(8.5.2015)

Hudba: Alan Menken. I když na animované pohádky moc nejsem- zvláště, když se v nich zpívá- ale tahle animovaná pohádka neměla chybu! skutečný rodinný film, plný dobrodružštví, příjemnou hudbu, vítětství dobra nad zlem, výborné "herecké" výkony (kůň Maximus je prostě famózní, těšil jsem se na každé jeho vystoupení a v mnoha případech jsem se neubránil smíchu), skvělé vtipy, pochválil bych i režii a dabing Vojty Kotka. Vím, že s tímhle výrokem mnoho lidí nebude souhlasit, ale: "kam se hrabou zelení Shrekové, když půjdu s dětmi do kina, chtěl bych vidět filmy tupu Tangled (Na vlásku)".(7.2.2011)

• - Pri vytváraní softvéru na simuláciu vlasov tvorcovia sledovali šampónové reklamy na YouTube a taktiež pracovali s modelkou, ktorá mala takmer dvojmetrové vlasy, aby mohli sledovať fyzické vlastnosti ich pohybu. (drake31)

• - Na charakteru postavy Flynna se podílely všechny zaměstnankyně studia Walta Disneyho, ty měly odhlasovat barvu vlasů, očí...Takže postava Flynna je prostě dokonalá skládačka podle představivosti žen. (heydee)

• - Glen Keane, tvůrce Lociky, našel inspiraci pro postavu ve své dceři, která chtěla jako malá neustále malovat svou ložnici. Když Keane začal Lociku malovat, stala se jeho již dospělá dcera kolegyní animátorkou, která má na svědomí výmalbu Locičiny věže. [Zdroj: Kinobox.cz] (Bioscop)