Na vlásku

• Austrálie

Tangled

Animovaný / Komedie / Rodinný / Muzikál / Romantický / Fantasy

USA, 2010, 100 min

Disney ako zamlada, resp. Disney okopčil pixarovskú kvalitu a použil ju na natočenie štúdiovej klasiky. Solídny príbeh, riadna porcia dobrodružstva (dokonca napätia), humor (banda z krčmy, ba aj ten koňopes sú ako zo Shreka v najlepších rokoch), fajn pesničky a skvostná animácia. Z toho proste bude klasika.(13.2.2011)

"Už jsem ti řekl, že jsem spíš na brunety?" Už léta mi žádný vlas nedorostl přes vysoké čelo a ač to bude znít neuvěřitelně, tak jsem se na svých vlasech nikdy nezhoupl přes hluboké údolí. A aby nebyl stesku konec, tak jsem si nikdy nehrál na schovávanou s chameleonem, v lese jsem ještě nenarazil na odhodlanou princeznu a ani jsem si nezašermoval s naštvaným koněm nadél. Když už jsem to nezažil, tak jsem to alespoň viděl. Bylo to docela hodně zábavné, ale na druhou stranu si nejsem zcela jist tím, jestli bych trval na svém tvrzení i v případě, kdybych se na to díval bez svých bavících se ratolestí.(20.11.2013)

Syndrom moderních disneyovek v plné polní. Originalita pražádná (to jste se vážně od Pixaru ničemu hoši nepřiučili?), postavy absolutně (i přes 3D formát) jednozměrné (nicméně sympatické, o tom žádná) a moment překvapení na smrtelné posteli. V tempu to naštěstí docela šlape, fórky čas od času trefí do černého a ani hudební čísla nebyla z nejotravnějších. Bohužel z toho prakticky necítím pohádku. Je to spíše taková moderní animovaná komedie, kde velkolepá muzikálová čísla nahradilo „něco jako od Taylor Swift“. Použitelný animovaný výplach na víkend, který neurazí žádnou generaci a ze kterého si bohužel nebudete nic moc pamatovat. Možná jen rázného koně Maxima, který svými „Looney Tunes“ pohyby spolehlivě baví v každé scéně. P.S. Osobně mě ke konci hodně otravovalo to, že mi bylo naprosto jasné, jak se kdo zachová, jak kdo skončí atd.. Nic proti pohádkové klasice, ale až takhle okatě vyplněná šablona zkušenějšího lehce dožene na hranici zoufalství.(2.2.2011)

Dlouhé vlasy, krátké vedení, těžká pánvička a lehká ironie. Rozkošná pohádka o kleci ze zlatých vlasů, v níž je bezbranná dívka Rapunzel vybavena kromě ošklivého jména i neobratnou ninjovskou taktikou, donebevolající naivitou a touhou najít si to své místo pod hvězdami. A zároveň pozná, že s milovaným člověkem po boku jsou hvězdy zářivější a svět barevnější, i když je to lump, co si ji vůbec nezaslouží. Nicméně v kontrastu s její matkou je každá bytost mužského pohlaví vysněným princem na bílém koni. :) P.S. Toho čmuchajícího psokoníka chci domů. (viděno v originále)(5.2.2011)

Hudba: Alan Menken. I když na animované pohádky moc nejsem- zvláště, když se v nich zpívá- ale tahle animovaná pohádka neměla chybu! skutečný rodinný film, plný dobrodružštví, příjemnou hudbu, vítětství dobra nad zlem, výborné "herecké" výkony (kůň Maximus je prostě famózní, těšil jsem se na každé jeho vystoupení a v mnoha případech jsem se neubránil smíchu), skvělé vtipy, pochválil bych i režii a dabing Vojty Kotka. Vím, že s tímhle výrokem mnoho lidí nebude souhlasit, ale: "kam se hrabou zelení Shrekové, když půjdu s dětmi do kina, chtěl bych vidět filmy tupu Tangled (Na vlásku)".(7.2.2011)

• - Postava Flynna Ridera měla být původně Brit. Jeho dabér Zachary Levi dokonce dostal svou roli na základě castingu, který absolvoval s britským přízvukem. (Olafa)

• - Původně se film měl jmenovat Rapunzel Unbraided, poté to bylo zkráceno jen na Rapunzel a nakonec se tvůrci rozhodli pro snadno zapamatovatelné Tangled. (Avalon820)

• - Na konci filmu, těsně před tím, než princezna Locika příjde o vlasy, které jí Flynn odřízne, je zloděj spoután, a to dost viditelně. Jinak řečeno, je perfektně vidět, jak má na pravém zápěstí přidělané pouto. Ale když natáhne ruku k jejím vlasům, je jasně vidět, že na ruce nic nemá. (TheSlezy)