Všichni jsou v pohodě

• slovenský

Sme v pohode

Drama / Road movie

USA / Itálie, 2009, 96 min

Roberta jsem adoptoval při mém prvním setkání s ním. Měl takovou hustou bouchačku a já v ruce div ne dudlík. Jakožto starší dítě mé, byl obdivován. Skákali jsme z břehu do Neznáma a někdy si solidně namleli... Možná omámen jarním větrem či jen sentimentem, vrážím absolutorium. De Niro sebral poslední zbytky sil, kuráže, vůle a já se uchyloval k pláči. A pak - nahodilý vzpomínky na taxík, na casino, na muže bez umu k psaní a čtení, na muže určenýho k pokání. Tam někdo to bouchlo. Považoval jsem to jako rozlučku, kterou R. vystřihl na jedničku, bez patosu. Chvilku mi trvalo, než jsem přiletěl do reality, ale to bývá, když opouštíte. Neomámen, vlepím čtyřku a bye, ale za tu kuráž a chlapáctví..rád sejdu z cesty. A pohled na telefonní dráty už nikdy nebude, co býval...(20.3.2010)

Po komediálně laděné pohádce o chůvě McPhee přichází britský tvůrce Kirk Jones s melancholickou road movie. Stárnoucí Frank vyjíždí navštívit své čtyři děti, protože každé pod nuceným úsměvem něco nemilého skrývá a tenhle chlapík začíná objevovat malé i velké lži. Sbalil si kufr, který měl dokonce i kolečka, a odjel překvapit své potomky. Po smrti manželky se totiž leccos změnilo a svolat kvarteto ratolestí k jednomu stolu není tak úplně snadné. Stejně jako cesta letadlem kvůli Frankovým zdravotním trablům, tak ani milosrdná lež není tou nejlepší cestou (ne všechny děti to totiž dotáhly tam, kam si osamělý vdovec myslel). Nostalgické bilancování drží pohromadě především herci, zvláště pak spolehlivý DeNiro. Ten je opět výborný. Uvěřitelný chlap, který baví, kárá, dojímá, mentoruje. Potěšilo mě sympatické propojení Frankovi bývalé práce (specialista na potahování telefonních kabelů) s prolínáním telefonních hovorů do příběhu.. ostatně komunikace jak s divákem, tak na plátně nepostrádá spád. Prostě Jones se svým týmem několikrát donutí přemýšlet, připraví i jedno dramatické překvapení. Sympaticky osobní film, který víc dává, než bere!! A to se cení..(7.2.2012)

Nádherná paralela: Muž, který celý svůj život vytvářel PVC obaly na různé kabely, aby se lidé mohli spojit, se nedokáže spojit s vlastní rodinou. // Poutavý film, který mě svou upřímností a excelentním výkonem Roberta de Niro odrovnal. Jinými slovy: Už dlouho jsem takhle nesmáčela kapesníky u filmu... 4 a půl *.(7.5.2010)

Film je celkem v pohodě, ale zároveň taky trochu nuda. Robert De Niro v poněkud netradiční roli nemocnýho důchodce, kterej cestuje po USA a navštěvuje svoje "povedený" dětičky. Je to dobře zahraný, celkem uvěřitelný, ale zároveň tohle neni téma, který by mě zrovna dvakrát zaujalo. Kdybych neměl De Nira rád, tak možná nedám ani ty 3 hvězdy.(10.1.2011)

Škoda, že Jones neudržal nervy na uzde a neponechal príbeh v uveriteľnejších tónoch. Na druhej strane sa mu darí až prekvapivo dostať pod kožu De Nirovej postave a jeho problémy nevyznievajú vôbec triviálne. Aj napriek relatívnemu happy endu (kto vie, čo bude po tej večeri, keď sa všetci znova rozpŕchnu domov) pôsobí scenár úprimne a aj ono celkové vyznenie môžeme brať ako súčasť hry a melanchólia je predsa emocionálnou výbavou dôchodcov. Taktiež sa k nemu dostaneme poriadne tŕnistou cestou, hlavná postava si toho dosť užije. Pokiaľ máte De Nira zafixovaného ako herca jednej úlohy, tak vám Everybodys fine vrelo doporučujem. Taký malý polonezávislý (jedným slovom Miramax) film, ktorý na prvý pohľad možno pohľadí na duši, na ten druhý však ukazuje veľmi tienisté stránky životného obdobia, ktorý si ešte mnohí ani nepripúšťame, že môže vôbec prísť.(23.12.2013)

• - Okrem mesta New York sa filmovalo aj na viacerých miestach v štáte Connecticut. (MikaelSVK)

• - Film je předělávka italsko-francouzského filmu z roku 1990 Všem se daří dobře. (virus10)

• - O emotívnu hudbu sa postaral oscarový skladateľ Dario Marianelli (Pokánie). (Very_kuul)