53 zimních dní

53 días de invierno

53 Winter Days

Španělsko, 2006, 91 min

• st.verka

Poněkud příliš melodramatické, v rovině, která naší mentalitě není až tak blízká.(19.11.2009)

Tak tohle je typické drama s více příběhy najednou. Ale typické ještě nutně neznamená nudné či nenápadité. Naopak, tenhle film patří rozhodně do nadprůměru. V tomto španělském dramatu večer na zastávce čekají na autobus dvě ženy a jeden muž. Jsou svědky hyenismu muže, který v chladném večeru přiváže na ulici psa a odjede. A už se začíná odvíjet příběh muže jménem Celso, který se rozhodl přivést onoho pejska domů a udělat tak radost svému synkovi, zároveň se ale od manželky dovídá, že čekají dvojčata a dá se tušit, že tato rodina má finanční krizi. A když Celso ukradne v zaměstnání zlatý náhrdelník pro manželku a ocitá se bez práce, je o konflikt postaráno. Zcela souměrně se odehrává také příběh violoncellistky Valerie, která bydlí s matkou a má poměr se svým učitelem hudby, který je zároveň ženatý. A právě závazky tohoto muže dávají tušit, v čem bude problém zde. A do třetice sledujeme souměrně příběh učitelky Mily, která se po roce, během kterého se léčila z psychického šoku po napadení studentem, vrací znovu do školství. Má za sousedku osamělou starší paní, která má doma několik opuštěných psů, o které se stará. Tato paní leží sousedům v žaludku, ale Mila je na její straně a i tady je na konflikt zaděláno. Tohle je prostě zajímavé španělské drama o různých životních situacích a o jejich řešení. A ač nakonec všechny tři příběhy skončí tak nějak uspokojivě, přesto ve mne film zanechal silný pocit jakési krutosti života a vůbec veškerého bytí zde na Zemi. Do některé z těchto situací se může dostat každý, a každý to bude určitě řešit svým způsobem. A o tom právě je tento film. Dává nahlížet na život z té horší stránky. U příběhu Celsa jsou ústředním tématem peníze a jejich nedostatek, u příběhu Valerie potom nešťastná zamilovanost a u příběhu Mily surovost a ignorance studentů vůči učiteli a osamělost ve stáří (toto téma tam vnáší ona sousedka Mily). Prostě témata, která některé z nás mohou postihnout také. Takže abych to zkrátil, tohle považuji za jakýsi film ze života a určitě je zajímavě provedený a dost mne zaujal. Jdná se rozhodně o nadprůměrnou záležitost, a proto hodnotím čtyřmi hvězdičkami.(31.10.2008)

• Drasha

Každodennosť života... No málo trpká, málo výrazná. Ako keby sa autor snažil odovzdať veľké posolstvo, no ono mu vypadlo z rúk skôr, než sa stihlo dostať k divákovi. Ktovie, možno si to len ja zle vysvetľujem..(24.5.2010)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $315,497(13.7.2010)