stub

Ze známějších adaptací je tato nejstarší, o několik let později zpracoval stejnou látku Kenji Misumi (rovněž v podobě trilogie) a ještě později Kihachi Okamoto (jako samostatný film, který obsahuje pouze ca polovinu původního děje, u nás vydaly LK jako "Zběsilost"). Chiezo Kataoka je jako Ryunosuke docela zvláštní - chvílemi skoro sympaťák, ale když to pak přijde... Rozhodně má však blíže k podobě, kterou ztvárnil Raizo Ichikawa, než k Nakadaiovu stroji na zabíjení (ten byl působivý, až démonicky chladný, poněkud mi u něj však chyběl onen schizofrenní prvek) a spíše se rozpolceně zmítá ve svých nevyřešených vnitně-existenčních paradoxech. Tato - úvodní - část je nejdelší a dějově jednoznačně nejnahuštěnější, obsahově je nabitá zhruba jako obě následující části dohromady. Výsledný dojem je výborný, na druhou stranu nebudu zastírat, že jsem od Uchidy (především kvůli perfektnímu zpracování Musashiho) čekal ještě více - jako by se jeho silná osobnost chvílemi popotahovala se silou předlohy, výsledkem čehož je menší ponor, než jakého je TU schopen. ()