Architekt odpadu

Garbage Warrior

Dokumentární

Velká Británie, 2007, 84 min

Oliver Hodge

Ze začátku jsem ho pokládal za nějakého přestárlého hipíka, ale ten film mě vyvedl z omylu. Režisér si našel opravdu zajímavý objekt a pak provedl filmařsky naprosto profesionální práci, takže boj architekta s byrokratickými větrnými mlýny není žádná politická nuda, ale velmi dramaticky vypadající záležitost. Ale bydlet bych v tom nechtěl...(13.12.2009)

• selviskhed

Michael Reynolds je pracovitý hipík, který není ani tak architektem odpadu jako spíš architektem bláta zdobeného pivními plechovkami a sklenicemi od sodovky. Michael Reynolds si myslí, že ho politici šikanují, protože chtějí, aby jeho stavby splňovaly statické a hygienické normy a navíc požadují, aby zákony, které navrhuje, nebyly napsány humpoláckým slohem. Michael Reynolds chce svými stavbami snížit objem emisí v atmosféře, což by omezilo počet zemětřesení, které způsobuje globální oteplování.(18.10.2012)

"Snažím se zachránit si zadek a to je mocná síla." V době, kdy se svět potýká s nedostatkem energie a doufá, že se neutopí v haldě odpadků, přichází Michael Reynolds s návrhem energeticky soběstačného levného bydlení vytvořeného z lehce dostupného odpadu. Místo toho, aby mu byl okamžitě udělen grant, medaile za zásluhy a poplácání po ramenou, přichází na řadu spolehlivě zkostnatělý úřední šiml s razítkem, který si užívá své důležitosti. Mně se líbilo zejména to, že Reynolds není žádným postávačem u rýsovacího prkna, nýbrž člověkem, který rychle vymyslí řešení problému, oblékne si pracovní rukavice a jde se patlat v betonu. Jsem zaujat myšlenkou na stavbu domu, ve kterém je v zimě teplo, v létě chládek a krb v místnosti stojí jenom pro ozdobu. Obávám se však, že můj nepříliš tvůrčí mozek nepochopil použitý princip technického řešení.(11.7.2017)

Poměrně dramatický dokument o velice zajímavém člověku - jakýmsi novodobým Noem, ke kterému se navíc sám přirovnává. A tak jako asi Noe ve své době potýká se s nepochopením a s nevolí firem i státních úřadů a úředníků, kterým vadí, pokud někdo chce vyjet ze zajetých kolejí, které už jsou přece tak dlouho vyježděné a všem to vyhovuje... Nezávislost jeho domů je obdivuhodná a jeho vytrvalost, s kterou jde za realizací svých snů (tentokrát ne typicky amerických, protože si při tom nevydělá miliony dolarů a ještě se umaže od hlíny) také. Dokument obsahuje různé zvraty - je libo základní seznámení s M. Reynoldsem, drama jeho boje se senátory při snaze o prosazení vhodného zákona nebo M. Reynolds jako milosrdný Samaritán, který naučí postavit vhodné domy své bližní stižené přírodní katastrofou? Se všemi těmito polohami se tu můžete setkat. Pokud vás víc zajímá, jak ty jeho domy fungují, doporučuji český dokument "Zeměloď pluje" o prvním českém domu M. Reynoldse. Čeští tvůrci vyšli myslím více vstříc české kutilské duši :-) Zajímavé komentáře: genetique, JANARYBA, FlyBoy, petaspur, Flipper(28.11.2012)

Žádné art záběry architektury ani umělcovy duchaplné aforismy, ale celoživotní boj s byrokracií a americkou zkostnatělostí. Každodenní tvrdá práce, tým spolehlivých kumpánů, velké ústupky a malé krůčky jsou to, co Michaela Reynoldse posouvají dopředu, na trnité cestě k ekologickému bydlení a čistému žití. Ne vážně, bydlet v takovém soběstačném domku by asi nebylo nic pro mě. Zlaté viktoriánské vily, ale jinak k práci v postižených oblastech respekt.(1.4.2010)

• - Dokument získal v roce 2009 hlavní cenu na 35.ročníku mezinárodního festivalu o životním prostředí Ekofilm v Českém Krumlově. (Kamkon)