Architekt odpadu

Dokumentární

Velká Británie, 2007, 84 min

Oliver Hodge

Oliver Hodge

Ne, ne, ne, ne, ne! Takhle dokument určitě ne! Sakra, jasně že Michael Reynolds je poměrně týpek, ale Oliver Hodge z něho skoro udělal modlu a trpitele - to se v dokumentu prostě nedělá. Žádný druhý pohled na věc - politici jsou zde předloženi jako absolutní blbci, přitom jejich připomínky mi místy přišly vhodné. Také by alespoň trochu mohl být nastíněn způsob fungování Reynoldsem navrhnutých domů (samozřejmě, chápu že jde o know-how, ale hrubý náčrt by jistě neuškodil). A můj poznatek - není trochu nebezpečné mít vyrobený dům z pneumatik či plastových lahví? Hlína-nehlína.. jedna jiskra a obyvatelé domečku jsou udušeni během pár vteřin.. No, chtělo by to dopilovat, pane režisére.(5.10.2009)

Zneklidňující. Aneb přesně jak to pravila senátorka: "Proč bychom měli chtít, aby si lidé dokázali obstarat veškeré suroviny sami. Proč bychom měli chtít, aby se stali nezávislými na systému?" Btw: super je srovnání s českým "dokumentem" Oko nad Prahou, který se celý odehrává na výstavách, v apartmánech či kavárnách.(28.4.2010)

"Pravidlá sú na to aby sa porušovali". Ak bojujete za správnu či prospešnú vec, tak sa s tým dá (podľa môjho názoru) iba súhlasiť a desiatky príkladov tento výrok potvrdzujú. Vymenovávať ich netreba, kto si priebežne rozširuje obzory alebo aspoň zriedkavo nazrie za horizonty vsugerovanej poslušnosti tak je dosť možné, že sám od seba postupne dôjde ku kýženému poznaniu - byť súčasťou stáda ešte nemusí znamenať byť spokojným, dobrým, štastným jedincom a práve ono únosné nedodržovanie predpisaného môže prispieť k získaniu týchto dosiahnuteľných atribútov nielen kvôli vnútornej vyrovnanosti, ale tiež schpnosti obdarovávať okolie. Napokon revolta je v každom z nás (u jedného drieme, u druhého sa prebúdza, u tretieho horí) a pristihnúť sa pri niečom, čo zrovna nie je moc košer dokáže nasrať snáď len málokoho. Pokiaľ sa jedná o dobročinný úmysel, tak niet nad čím rozmýšľať a treba konať. Ako ďalší oslňujúci vzor poslúži chýrečný architekt Mr. Michael Reynolds, ktorého ekologické koráby zasluhujú dostatok pozornosti. Enviromentálna impozantnosť postavená na príncípe osožného spracovania prírodných zdrojov a odpadových materiálov za účelom vytvorenie tzv. sebarecyklačných príbytkov. Neskonalá húževnatosť pri pretláčaní svojho presvedčenia na predpojatých súdoch a nonsensových zasadnutiach. Okamžitá pomoc, hlbokánska viera, sympatickosť, odbornosť, prostovravnosť - tomuto pánovi by som chcel podať ruku.(1.7.2011)

Nepřijde mi to moc jako dokument, kde by se srovnávaly pro a proti. Spíše jeden pohled na věc. Od pana architekta je to hezké řešení problému s odpadem, ale zase dělat si ze starých pneumatik dům, jen proto, abych byl pokrokový a recykloval odpad a ne protože je to dobrý a nezávadný materiál, je blbost. Ať už si někteří fanatici říkají cokoli.(28.9.2010)

Co se týká osobnosti Michaela Reynoldse, jeho staveb a idey vůbec, tak je to jednoznačně za 5. Vždycky mě potěší někdo, kdo se snaží hledat nové způsoby oproti konvenčním metodám, pokud stavby vypadají takto skvěle, tak je to ještě lepší a když se ještě k tomu snaží druhotně využít odpadový materiál, tak je to úžasné. Líbí se mi ale, že zde nejde pouze o ten stavební materiál, ale o celkové řešení, kde je do důsledku promyšleno využívání přírodní energie a vody, vytvářící udržitelný dům nezatěžující životní prostředí. Dokonce i dokument samotný jak je zmíněno, vznikl za pomocí druhotného využítí různých materiálů. Toto je cesta, která by se podle mého rozhodně neměla opomíjet a v budoucnosti by mohla být alespoň částečně využita. Podobnými systémy se zabýval třeba i Hundertwasser, jen je nestihl do své smrti realizovat, proto oceňuji, když se najde někdo další, kdo myslí trochu jinak a hlavně v kontextu se životním prostředím. Co se týká kvality dokumentu, tak tam už je to trochu horší. Trochu mi vadila stylizace Mika do role oběti v boji jednotlivce proti zkostnatělému politickému aparátu, kde jsou všichni tupohlavci, ale mají tu moc rozhodovat (i když neříkám, že to tak není). Raději místo omílání uvedených sporů o zákony a výčtů všech klacků házených pod nohy bych dala větší prostor pohledu na stavby samotné, zejména všechny systémy, které spoluvytváří jejich zmíněnou udržitelnost. Samotné konstatování "Nemám zavedenou elektřinu ani vodu" nestačí. Také dávání do souvislosti s přírodními katastrofami jako tsunami nebo hurikány, způsobené globálním oteplováním, mi přišlo trochu zbytečné. Jinak Mikovi fandím a doufám, že se najdou další, kteří jsou schopni při projetkování staveb myslet podobně.(14.12.2009)

• - Dokument získal v roce 2009 hlavní cenu na 35.ročníku mezinárodního festivalu o životním prostředí Ekofilm v Českém Krumlově. (Kamkon)