Architekt odpadu

Garbage Warrior

Dokumentární

Velká Británie, 2007, 84 min

Oliver Hodge

Chcel som dať 3*, ale napokom som sa rozhodol pre 4* kôli atypickej téme a zaumavosti dokumentu. USA a jej obyvatelia si myslia, že su najvyspelejší, najdokonalejší, najslobodnejší, najbohatší, ale v skutočnosti sú to otroci svojho obmedzeného myslenia. Mal som pocit, že okerem byrokracie každý čakal všimné, aby niečo vôbec urobil a podporil niečo. Američania sa držia striktne pravidla "Zadarmo ani kura nehrabe". Z pomedzi tých seniorov ta ženská bola snaď jediná, čo za ten plat aj odvádza svoju robotu a niečo okerem prdenia do stoličky aj robí. Aspoň som mal ten dojem z toho čo som videl a počul v dokumente. Ak by som mal stručne opísať film, tak partia mierne strelených hipi rebeluje).(16.1.2013)

Fantastický chlapík. Obdivuhodný uletený vizionár, ktorému na rozdiel od mnohých iných nie je všetko jedno. Krásnym spôsobom dokazuje, že geniálne riešenia bývajú najjednoduchšie. Film je popritom vystavaný ako zaujímavý príbeh s viacerými rovinami a ponúka nespočetne podnetov k zamysleniu. Pritom ani zďaleka nie je iba ekologickou agitkou, ale zaváňa ako víchrica výbornými riešeniami, širokými súvislosťami, vizionárskymi snami, energickou aktivitou a fascinujúcou angažovanosťou.(25.6.2009)

Promarněná šance na osvětu, která se místy až pateticky soustředí na hlavní postavu a to, jak jí neustále autority hážou klacky pod nohy. A mě by přitom dost zajímalo, jak teda ty baráky přesně fungují, kolik prostoru je potřeba na pěstování potravy, kde na to vše berou peníze a kolik jich je potřeba. Pozadí politických procesů má něco do sebe, ale těžko mě bude bavit, když film předtím nastíní tak zajímavé téma, jako jsou komplet soběstačné domy.(6.4.2011)

Poměrně dramatický dokument o velice zajímavém člověku - jakýmsi novodobým Noem, ke kterému se navíc sám přirovnává. A tak jako asi Noe ve své době potýká se s nepochopením a s nevolí firem i státních úřadů a úředníků, kterým vadí, pokud někdo chce vyjet ze zajetých kolejí, které už jsou přece tak dlouho vyježděné a všem to vyhovuje... Nezávislost jeho domů je obdivuhodná a jeho vytrvalost, s kterou jde za realizací svých snů (tentokrát ne typicky amerických, protože si při tom nevydělá miliony dolarů a ještě se umaže od hlíny) také. Dokument obsahuje různé zvraty - je libo základní seznámení s M. Reynoldsem, drama jeho boje se senátory při snaze o prosazení vhodného zákona nebo M. Reynolds jako milosrdný Samaritán, který naučí postavit vhodné domy své bližní stižené přírodní katastrofou? Se všemi těmito polohami se tu můžete setkat. Pokud vás víc zajímá, jak ty jeho domy fungují, doporučuji český dokument "Zeměloď pluje" o prvním českém domu M. Reynoldse. Čeští tvůrci vyšli myslím více vstříc české kutilské duši :-) Zajímavé komentáře: genetique, JANARYBA, FlyBoy, petaspur, Flipper(28.11.2012)

Nepřijde mi to moc jako dokument, kde by se srovnávaly pro a proti. Spíše jeden pohled na věc. Od pana architekta je to hezké řešení problému s odpadem, ale zase dělat si ze starých pneumatik dům, jen proto, abych byl pokrokový a recykloval odpad a ne protože je to dobrý a nezávadný materiál, je blbost. Ať už si někteří fanatici říkají cokoli.(28.9.2010)

• - Dokument získal v roce 2009 hlavní cenu na 35.ročníku mezinárodního festivalu o životním prostředí Ekofilm v Českém Krumlově. (Kamkon)