Reklama

Reklama

Pro dospívající dívku může být život osamělým místem. Román americké autorky Alicie Erianové Arabka (2005, česky 2007) vypráví o třináctileté Džazaiře, která na matčino přání odchází ke svému rozvedenému otci na předměstí texaského Houstonu. Striktní rodič, pocházející z Libanonu, má své představy o výchově dospívajících dívek a rozhodně mezi ně nepatří nic, co by se týkalo sexu. Zmatená Džazaira se potácí mezi vlastní probouzející se ženskostí, pozorností černého spolužáka a zájmem souseda, který jako rezervista čeká na povolávací rozkaz a v manželství si zjevně moc neužije. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (106)

Blizzard 

všechny recenze uživatele

Docela jsem se na Towelhead těšil a očekával jsem další malý nezávislý poklad, ale výsledek mě příliš nepotěšil. Řekněme si to na rovinu, 13letá Jasira je prostě budoucí nymfomanka jako vyšitá, která si pod taktovkou svého rasistického tatínka hraje na nevinnou malou holčičku. Světe div se, najednou už nejsem panna, kdo v tom má asi prsty?!? Jedeme dál a hle kdopak to tu je, čokoláda ze školy, hups na to. V tomhle filmu má skutečně jen málo lidí všech pět pohromadě, jedním z nich je např. těhotná sousedka, která Jasire nabídne azyl, ta je však spokojená se svým orgasmem a tak jej v klidu odmítne. Posunem se tedy trochu v čase i prostoru a dostáváme se k otázce - Co nám tímto pseudo výtvorem chtěl autor vlastně sdělit? Pokud to měla být hrozba zneužívání dětí, tak opravdu neuspěl, neboť když si odmyslím ten vyčnívající rasismus na každém kroku, tak tu největší násilí bylo spácháno leda tak na té číče. Tenhle film zároveň nemůže být ani o tom, jak nemáme žádné soukromí. Možná jsou Američané bystřejší sousedé než Češi (vtip), ale pokud bude někdo z vašich sousedů chtít, klidně může být masovým zabijákem, chodit při tom k sousedce na kafe, venčit jí psa, hlídat jinému sousedovi děti a když to nebude úplný ucho, tak se nic nedovíte ani za několik let. Tohle je další věc přitažená trochu za vlasy, každý tu ví vlastně všechno jen díky tomu, že si o tom účinkující představitelé v čele s Jasirou pěkně poklábosí. Alespoň herecky je to v podstatě zvládnuté dobře, i když těžko něco pořádně hrát, když je celý film očividně tak trochu zmatený jako sám Ball a tak z toho nakonec vznikla jen jakási nic neříkající "parodie" na American Beauty. (6/10) ()

Dale 

všechny recenze uživatele

Už počas filmu som si uvedomil, že mi to miestami pripomína American Beauty a až na konci som zbadal, že to má na svedomí Alan Ball. Veľká škoda je, že tá podobnosť bola len občas a niekedy to pripomínalo skôr telenovelu. Väčšina postáv sa často chovala tak nezmyselne, že som nevedel, o čo im vlastne ide. Pôsobili na mňa príliš umelo a nevierihodne, nikdy som nevedel, ako v danej situácii tá ktorá postava zareaguje, čo pokladám za veľkú chybu scenáristu, ktorý to žiaľ tentoraz prepískol. Už len hlavná hrdinka - občas sa zdá, že jej ide len o to, aby ju sused riadne pretiahol a potom je z toho celá preč a hrá sa na dobré malé dievčatko. Takisto sused, občas vyzerá ako milý ujo odvedľa a hneď na to ako úchylák, čo má rad dievčatká. A o podarených rodičoch ani nehovorím, ťažko povedať, či im ide o dobro ich dcéry, alebo im je ukradnutá. Veľmi zvláštny film, ktorým chcel Ball možno šokovať (lebo iný zmysel som v ňom nenašiel), no výsledný dojem je taký nemastný-neslaný... ()

Reklama

Dadel 

všechny recenze uživatele

Vynikající film, který zpočátku začíná jako komedie o naivní odstrkované Libanonce, ale postupně z něj stále více mrazí. Nejpříjemnější překvapení za hodně dlouhou dobu. Nechápu, že tento skvost nezískal širší ohlas (ještě nedávno jsem ho vůbec neznal). A ten český název je teda "zhůvěrnost". A teď si (nebojte, jen protentokrát) zahraju na Radka Cihlu: Podobné filmy: Amreeka, Americká krása (tahle podobnost mě napadla ještě předtím, než jsem si všiml, že to je od stejného scénáristy) ()

hygienik 

všechny recenze uživatele

Uff silný, americký, veľmi emocionálny a psychologický kúsok. Jasira objavila vlastnú sexualitu. Sčasti je vlečená okolnosťami, sčasti dopláca na vlastnú zvedavosť, ale rozhodne to nie je malá mrcha, ktorá veľmi dobre vie, čo robí. Takúto dcéru môže mať ktokoľvek, kdekoľvek na svete. Keď začnú tikať biologické hodiny, môže to dopadnúť rôzne. A o čom je tento film? Myslím, že o tom, že snaha o pochopenie a úprimný otvorený rozhovor s teenagerom často pomôžu viac než výchova, alebo prísny rodičia. Paralela s Americkou krásou je zjavná, ale toto nemá až takú ideovú hĺbku, ako American beauty. Ale ako príručka pre rodičov, skvelý kúsok. ()

maverick10 

všechny recenze uživatele

Rozhodne velke prekvapeni. Alana Balla se v tematech sexu mladistvich vskutku vyziva :-) Radeji se nebudu pidit po jeho minulosti, ovsem dokaze z tohoto nametu udelat vzdycky velmi vkusnou zalezitost. Doufejme ze jeho "uchylka" zustane stale porad v mezich umeleckych a ze se nezvrtne nekam, kde by se na jeho filmy muselo koukat za plentou. P.S. Sakrys, kdyz ted vidim, jak jsou ty dnesni 13 leti deti dospeli, ze uz sni o sexu se svym ucitelem, tak lituju toho, ze ja si ve 13 letech hral se svym sousedem na cowboye za barakem a hadal se s nim kdo ma silnejsiho tatu :-D ()

Galerie (42)

Reklama

Reklama