Pro dospívající dívku může být život osamělým místem. Román americké autorky Alicie Erianové Arabka (2005, česky 2007) vypráví o třináctileté Džazaiře, která na matčino přání odchází ke svému rozvedenému otci na předměstí texaského Houstonu. Striktní rodič, pocházející z Libanonu, má své představy o výchově dospívajících dívek a rozhodně mezi ně nepatří nic, co by se týkalo sexu. Zmatená Džazaira se potácí mezi vlastní probouzející se ženskostí, pozorností černého spolužáka a zájmem souseda, který jako rezervista čeká na povolávací rozkaz a v manželství si zjevně moc neužije. (Česká televize)

Trailer

charlosina

(Komentář by mohl zavánět spoilery!!!) Velmi zvláštní snímek... autor American Beauty se pustil do dalšího, neméně zajímavého příběhu, ovšem tentokrát se mu nepodařilo vyrýsovat (natož udržet) linii příběhu takovým způsobem, jako tomu bylo opěvovaného snímku American Beauty (možná, že kdyby to režíroval Sam Mendes, byl by výsledek "lidštější"). Towelhead je příběhem předčasně (a nejen fyzicky) vyspělé třináctileté dívky, která v brzkém věku objeví sexualitu, a ta se jí zalíbí. Je to pro ni spíše hra, zakázaná hra, které se chtě-nechtě poddává, protože ji přináší rozkoš. Vyrůstá u svého otce, který ctí rodilé zásady a snaží se své dítě ubránit tomu, aby nepřišla "do řečí", což je v případě jeho rozkošné (a koketní) dcery úkolem nelehkým. Obzvláště, když v sousedství žije muž přitahován její "nevinností" a kamarád ze školy, který rád experimentuje (čemuž se ona nebrání). To vše pozoruje sousedka, kterému se Jasirino přátelství s muži nezamlouvá a (jako budoucí matka) má tendenci dívku, vyrůstající u otce, ochránit. Na pozadí toho všeho se odehrává otázka nacionálnosti, rasismu a násilí. Zdá se vám toho příliš? Ano, mám taky ten pocit. A to, co všechno fungovalo u American Beauty, tady do sebe příliš nezapadá, i když se podařilo udržet "lehčí" tón a film nesklouzává do depresivních rovin. Je vidět, že se Alan Ball snažil ze všech sil, aby si Towelhead udržel žádaný ráz, ale v kombinaci se vším okolo působí příběh příliš "vyumělkovaně", ne lidsky. Příliš detailní kamera, přílliš kladený důraz na atmosféru, přílišné přehrávaní ze stran herců. Ve finále jsem byla tedy zmatená... k snímku jsem přistupovala s tím, že se v něm bude propírat závažné téma dětské sexuality (resp. zneužívání), ovšem v odlehčené podobě, ale čím víc snímek gradoval do sfér, kde jsem měla pocit, že onen nadhled nebyl účelem. Jednoduše to ve mě vyvolalo pocit, že se všichni snažili tak srdceryvným způsobem o "dokonalé" dílo, až to přehnali a výsledek se minul účinkem. Problém jsem měla s postavou Jasiry, resp. s o několik let starší herečkou Summer Bishil, která se snažila působit na třináct, ale moc se ji to nedařilo (ve srovnání s představitelkou Juno Allen Page nesrovnatelné), stejně jako se ji nedařilo znázornit emoce. Na jednu stranu působila opravdu koketně a vyzývavě, na druhou stranu se v klíčových situacích mermomocí snažila vypadat jako "opravdu nevinné dítko, které vlastně vůbec neví, o co tady jde" a ve stopách své výchovy udělá vše, co se ji přikáže (svou dětskost herečka předváděla tím, že v jednom záběru x-krát nastavila vyjukaný kukuč a až přehnaným způsobem tikala pohledem po místnosti ve stylu "vůbec nevím, co mám dělat"), čemuž se příliš nedalo věřit. Rovněž Aaron Eckhart v roli muže, který vnitřně zápasí s tím, že má před sebou "dítě" (i když ho fyzicky přitahuje, pořád je to dítě) na mě nepůsobil věrohodně. Co říct závěrem... snímek je to zajímavý, rozhodně mě nenechal klidnou - spíš zmatenou. To však nemyslím pejorativně, Towelhead rozhodně stojí za zhlédnutí (a v mém případě nejen jednou) a zaslouží si pozornost. To, co mi na něm "vadilo" ze všeho nejvíc, je právě ona "vyumělkovanost" - prostě jsem celou dobu koukala na "film", jestli mi rozumíte. Na Summer Bishil, která "hraje Jasiru" atd. A proto nemůžu dát lepší hodnocení, i když se to možná po dalším zhlédnutí změní (nebo naopak), protože počin, který ve mě zanechal tolik rozpolcených pocitů (byť i zmatených) si to rozhodně zaslouží. (PS: jestliže na vás můj komentář působí až příliš protimluvně, podívejte se na film a pochopíte :-)) ()

larelay

V realnom zivote by sa nic podobne nestalo, tych zapletiek je tam privela. Mlada Al-Jazira :D je zrela na par faciek, a to som naozaj pacifista. Mat taku dceru, co sa tyka sexualnej stranky a tvarenia sa, ze ja nic, ja neviniatko, asi by som sa nacisto pomiatla :) Naozaj mi v celom filme nevadila ani posahana matka, ani posahany otec, dokonca ani sused-uchyl, ale Jazira, ja neviem, ale vazne som mala pocas filmu chut ju schmatnut, zatriast nou a povedat, nech sa zobudi... Alebo sa mam nebodaj ja zobudit zo sna, kedze informacie z internetu svedcia o tom, ako skoro nase deti sexualne dospievaju? no nic... Kazdopadne to bol vyborny film. ()

Blizzard

Docela jsem se na Towelhead těšil a očekával jsem další malý nezávislý poklad, ale výsledek mě příliš nepotěšil. Řekněme si to na rovinu, 13letá Jasira je prostě budoucí nymfomanka jako vyšitá, která si pod taktovkou svého rasistického tatínka hraje na nevinnou malou holčičku. Světe div se, najednou už nejsem panna, kdo v tom má asi prsty?!? Jedeme dál a hle kdopak to tu je, čokoláda ze školy, hups na to. V tomhle filmu má skutečně jen málo lidí všech pět pohromadě, jedním z nich je např. těhotná sousedka, která Jasire nabídne azyl, ta je však spokojená se svým orgasmem a tak jej v klidu odmítne. Posunem se tedy trochu v čase i prostoru a dostáváme se k otázce - Co nám tímto pseudo výtvorem chtěl autor vlastně sdělit? Pokud to měla být hrozba zneužívání dětí, tak opravdu neuspěl, neboť když si odmyslím ten vyčnívající rasismus na každém kroku, tak tu největší násilí bylo spácháno leda tak na té číče. Tenhle film zároveň nemůže být ani o tom, jak nemáme žádné soukromí. Možná jsou Američané bystřejší sousedé než Češi (vtip), ale pokud bude někdo z vašich sousedů chtít, klidně může být masovým zabijákem, chodit při tom k sousedce na kafe, venčit jí psa, hlídat jinému sousedovi děti a když to nebude úplný ucho, tak se nic nedovíte ani za několik let. Tohle je další věc přitažená trochu za vlasy, každý tu ví vlastně všechno jen díky tomu, že si o tom účinkující představitelé v čele s Jasirou pěkně poklábosí. Alespoň herecky je to v podstatě zvládnuté dobře, i když těžko něco pořádně hrát, když je celý film očividně tak trochu zmatený jako sám Ball a tak z toho nakonec vznikla jen jakási nic neříkající "parodie" na American Beauty. (6/10) ()

gudaulin

Existuje kinematografie nekomplikované zábavy, kinematografie formální krásy nebo kinematografie ušlechtilého dojímání. Důvěrnosti jsou zástupcem dalšího druhu - kinematografie provokace. Kdepak, nejde o žádný punk nebo revoltu, spíš o boření určitých tabu a zavedených společenských klišé. Pokud americké filmy nemají ve zvyku zabývat se sexualitou 13letých dívek - maximálně jako obětí zneužívání - pak běžného diváka asi zaskočí hlavní hrdinka coby puberťačka, která chce od světa dospělých sex a uznání. Učebnicově čistě se ale nechovají ani zástupci světa dospělých. Výsledkem je silné nejednoznačné drama, které se vymyká trendům a očekáváním. Abych jen nechválil, snímek obsahuje vedle velmi zdařilé sexuální roviny i rovinu rasového konfliktu, kterou ale podává v porovnání se zbytkem dost konvenčně, a tím s méně silným dopadem na diváka. Ballův kousek mi přijde nedoceněný, ale vlastně mu ani nebudu muset moc přidávat, abych nadělil 5 hvězdiček. Je opravdu dobrý, i když každý ho nerozdýchá. Celkový dojem: 90 %. ()

Dadel

Vynikající film, který zpočátku začíná jako komedie o naivní odstrkované Libanonce, ale postupně z něj stále více mrazí. Nejpříjemnější překvapení za hodně dlouhou dobu. Nechápu, že tento skvost nezískal širší ohlas (ještě nedávno jsem ho vůbec neznal). A ten český název je teda "zhůvěrnost". A teď si (nebojte, jen protentokrát) zahraju na Radka Cihlu: Podobné filmy: Amreeka, Americká krása (tahle podobnost mě napadla ještě předtím, než jsem si všiml, že to je od stejného scénáristy) ()