Důvěrnosti

Nothing Is Private

Towelhead

USA, 2007, 124 min

(Komentář by mohl zavánět spoilery!!!) Velmi zvláštní snímek... autor American Beauty se pustil do dalšího, neméně zajímavého příběhu, ovšem tentokrát se mu nepodařilo vyrýsovat (natož udržet) linii příběhu takovým způsobem, jako tomu bylo opěvovaného snímku American Beauty (možná, že kdyby to režíroval Sam Mendes, byl by výsledek "lidštější"). Towelhead je příběhem předčasně (a nejen fyzicky) vyspělé třináctileté dívky, která v brzkém věku objeví sexualitu, a ta se jí zalíbí. Je to pro ni spíše hra, zakázaná hra, které se chtě-nechtě poddává, protože ji přináší rozkoš. Vyrůstá u svého otce, který ctí rodilé zásady a snaží se své dítě ubránit tomu, aby nepřišla "do řečí", což je v případě jeho rozkošné (a koketní) dcery úkolem nelehkým. Obzvláště, když v sousedství žije muž přitahován její "nevinností" a kamarád ze školy, který rád experimentuje (čemuž se ona nebrání). To vše pozoruje sousedka, kterému se Jasirino přátelství s muži nezamlouvá a (jako budoucí matka) má tendenci dívku, vyrůstající u otce, ochránit. Na pozadí toho všeho se odehrává otázka nacionálnosti, rasismu a násilí. Zdá se vám toho příliš? Ano, mám taky ten pocit. A to, co všechno fungovalo u American Beauty, tady do sebe příliš nezapadá, i když se podařilo udržet "lehčí" tón a film nesklouzává do depresivních rovin. Je vidět, že se Alan Ball snažil ze všech sil, aby si Towelhead udržel žádaný ráz, ale v kombinaci se vším okolo působí příběh příliš "vyumělkovaně", ne lidsky. Příliš detailní kamera, přílliš kladený důraz na atmosféru, přílišné přehrávaní ze stran herců. Ve finále jsem byla tedy zmatená... k snímku jsem přistupovala s tím, že se v něm bude propírat závažné téma dětské sexuality (resp. zneužívání), ovšem v odlehčené podobě, ale čím víc snímek gradoval do sfér, kde jsem měla pocit, že onen nadhled nebyl účelem. Jednoduše to ve mě vyvolalo pocit, že se všichni snažili tak srdceryvným způsobem o "dokonalé" dílo, až to přehnali a výsledek se minul účinkem. Problém jsem měla s postavou Jasiry, resp. s o několik let starší herečkou Summer Bishil, která se snažila působit na třináct, ale moc se ji to nedařilo (ve srovnání s představitelkou Juno Allen Page nesrovnatelné), stejně jako se ji nedařilo znázornit emoce. Na jednu stranu působila opravdu koketně a vyzývavě, na druhou stranu se v klíčových situacích mermomocí snažila vypadat jako "opravdu nevinné dítko, které vlastně vůbec neví, o co tady jde" a ve stopách své výchovy udělá vše, co se ji přikáže (svou dětskost herečka předváděla tím, že v jednom záběru x-krát nastavila vyjukaný kukuč a až přehnaným způsobem tikala pohledem po místnosti ve stylu "vůbec nevím, co mám dělat"), čemuž se příliš nedalo věřit. Rovněž Aaron Eckhart v roli muže, který vnitřně zápasí s tím, že má před sebou "dítě" (i když ho fyzicky přitahuje, pořád je to dítě) na mě nepůsobil věrohodně. Co říct závěrem... snímek je to zajímavý, rozhodně mě nenechal klidnou - spíš zmatenou. To však nemyslím pejorativně, Towelhead rozhodně stojí za zhlédnutí (a v mém případě nejen jednou) a zaslouží si pozornost. To, co mi na něm "vadilo" ze všeho nejvíc, je právě ona "vyumělkovanost" - prostě jsem celou dobu koukala na "film", jestli mi rozumíte. Na Summer Bishil, která "hraje Jasiru" atd. A proto nemůžu dát lepší hodnocení, i když se to možná po dalším zhlédnutí změní (nebo naopak), protože počin, který ve mě zanechal tolik rozpolcených pocitů (byť i zmatených) si to rozhodně zaslouží. (PS: jestliže na vás můj komentář působí až příliš protimluvně, podívejte se na film a pochopíte :-))(1.4.2009)

Tento snímek mě velmi překvapil. Nic jsem od toho nečekala a dostala jsem drama o sexuálním dospívání dívky, kde hlavní herečka podala velmi slušný výkon a myslím, že o ní ještě uslyšíme. Nejšokující na celém příběhu je, že dívence je pouhých 13 let, když začíná svůj sexuální život. Film si nehraje na mravokárce, nezobrazuje žádné zbytečné emoční výbuchy a spíše nechává diváka, aby si na zobrazené záležitosti udělal vlastní názor.(22.7.2009)

V realnom zivote by sa nic podobne nestalo, tych zapletiek je tam privela. Mlada Al-Jazira :D je zrela na par faciek, a to som naozaj pacifista. Mat taku dceru, co sa tyka sexualnej stranky a tvarenia sa, ze ja nic, ja neviniatko, asi by som sa nacisto pomiatla :) Naozaj mi v celom filme nevadila ani posahana matka, ani posahany otec, dokonca ani sused-uchyl, ale Jazira, ja neviem, ale vazne som mala pocas filmu chut ju schmatnut, zatriast nou a povedat, nech sa zobudi... Alebo sa mam nebodaj ja zobudit zo sna, kedze informacie z internetu svedcia o tom, ako skoro nase deti sexualne dospievaju? no nic... Kazdopadne to bol vyborny film.(28.2.2009)

Klady: profesionálně udělaný , dobrá kamera, krásná hlavní postava, dobré herecké výkony, má to spád bez hluchých míst. Zápory: Budeme řešit rasismus a budeme a budeme. Buď budeme segregovat arabáče nebo negry, nebo všechny až na věky věků i kdyby sme se z toho měli posrat. Budeme věšet americkou fangli i na hajzlu i v garáži a ráno si přivstaneme a pověsíme ji a počkáme až bude volat Alkaida. Budeme dělat nereálné scénáře, kde si malá holka vychovaná po arabsky řekne tvrdýmu amíku od maríny o porno a ještě se vykecá z toho, že když se na to čumí a mele nohama, má pak orgasmus. Těhotná pravá bílá američanka chce libanonce aby na ni civěl u porodu protože manžel nemá čas. A další a další blbé úlety. Kdy se ti pitomý požírači hamburgrů naučí dělat normální trochu reálné filmy, když už mají celkem normální a docela slušnej a citlivej námět?(4.11.2009)

Zase další zajímavý film o dospívání. Hlavní hrdinka (hezká exotická holka) hraje naprosto skvěle, ten zmatek mezi naprostou nevinností, náhlým probuzením hormonů a touhou po poznání neznámého ... a kolem začínají kroužit mlsní kocouři, nejvíc ten ze sousedství a bylo by divné, kdyby se mu to nepodařilo...Trošku mi chybělo, že se nedozvíme téměř nic, co se dívce honí v hlavě, že by to byla jen touha po sexu, to je nepravděpodobné a pak v tomto vyznění i ten kocour (přitom tyhle kocoury, kteří zneužívají děti, ať už holky nebo kluky, bytostně nesnáším) je částečně obětí vyzývavé myšky.(25.4.2009)