Náboženství. Skupinová halucinace, jejíž zastánci bohužel mají pocit, že mohou druhým říkat co je správné a co nikoli. Zároveň nás učí být hodnými ze strachu před ohni pekelnými. Co je to pak za dobrotu, když za ni čekám odměnu? Náboženství tvrdí, že přináší absolutní morálku, přitom porovnáme-li tu biblickou (dosaďte zdroj jakéhokoli jiného náboženství) s tou, jakou moderní společnost skutečně uznává, dojdeme ke značným rozdílům (na což se ve filmu nejednou narazí - "to mustíte brát v kontextu doby" - ano, beru, leč svědčí to právě a jen o tom, že morálka je relativní a podléhá proměně, těžko tedy bude od absolutní bytosti). Náboženství učí lidi spokojit se s jednoduchými nevysvětleními (Richard Dawkins), se všeodpovědí a jistotou, o které nesmíme pochybovat ani ji zkoumat. Douglas Adams: "Religion . . . has certain ideas at the heart of it which we call sacred or holy or whatever. What it means is, 'Here is an idea or a notion that you're not allowed to say any-thing bad about; you're just not. Why not? – because you're not!" Na toto téma doporučuji také logicky sevřenější přednášku Richarda Dawkinse. "Nemusíte skládat IQ test, aby vás zvolili do senátu."(30.4.2011)

Náboženstvo už pre mnohých nie je dnes životnou potrebou, naopak stáva sa terčom a prostriedkom nielen vo vojnových a politických konfliktoch, ale aj terčom médií. Náboženstvo sa dnes, viac ako kedykoľvek predtým, prostredníctvom podobných a iných filmov, dokumentov dostáva do veľkej kontroverzie. Ale to všetko je len krásnou a jednoduchou zástierkou pre biznis. Prachy vládnu svetom, takisto aj otázkami náboženstva. Ja to nikomu nezazlievam, kto sa vie obracať v týchto témach, nech sa obracia, nech kydá, nech polemizuje, nech hľadá medzery, nech vznikajú podobné filmy, ja sa mám aspoň nad čím zasmiať, oponujúce strany sa majú nad čím rozhorčovať, a tých ľudí, ktorí majú pevnú vieru predsa nemôže niečo podobné z ich viery vytrhnúť. Bill Maher by svojou zaujímavou dedukciou, indukciou, analýzou, komparáciou a následnou syntézou dokázal spochybniť fakt, či čierna farba je naozaj čierna a vy by ste začali uvažovať o tom, či to nie je náhodou biela. Takže určite zaujímavý pohľad, často vtipný a sarkastický, čo len pridáva na atraktivite, pretože pozerať sa na túto tému očami vážneho skeptika by ma asi nebavilo. Takže do toho Bill, dúfam, že ešte vytiahneš z vrecka niečo podobné. 85%.(26.5.2009)

Jsem ohromný fanoušek Billa Mahera, té egocentrické a hlasité persony, která s razantním rozběhem kope politickou korektnost do prdele, ať se už to týká náboženství, patriotismu nebo třeba feminismu. Maherovou devízou je v dnešním komentátorském světě až zarážející arogance, považujeme-li tedy stejně jako 100% našich českých novinářů za aroganci, když se blbci řekne, že je blbec. A Maher se i se svou skepsí do Religulous otiskuje tak výrazně, že je film srovnatelný s kterýmkoli dílem Michaela Moorea (v dobrém smyslu a bez všudypřítomné demagogie). Zapomeňte na nějaký „uměřený“ přístup: kuřák marihuany Maher vyzpovídá snad všechny náboženské podoby, ve Speaker’s Corner si v bezďáckém převleku zahraje na propagátora scientologie a následně vám řekne, že veškeré náboženství stojí za hovno a že oblbuje lidský rozum, včetně sekty propagující marihuanu, a přesto nějakým zázrakem nikdy nedostane přes držku (zásah vyšší moci?). Závěrečná řeč na pozadí montáže všemožných projevů náboženského fanatismu posouvá Religulous na plné hodnocení; a já si říkám, jestli by se „coming out“ neměl posunout z homosexuálního kontextu na kontext náboženský, protože řekněte dneska, že jste ateista a je z vás stoprocentní „queer“. Doufejme v oficiální distribuci. PS to selviskhed: Kdokoli, ať už intelektuální kabrňák nebo „netrénovaný sráč“, si musí umět obhájit svou víru. Na začátku se říká, že do toho tvůrci jdou proto, aby zjistili, co lidi vede k tomu těmhle kravinám věřit a proč je podle nich víra dobrá. Ti se nezmohli na nic víc, než na „věřím, protože je to pravda.“ Pokud tihle lidé, kteří se nedovedou obhájit, ovlivňují v Americe veřejný život a volí politické představitele (zase asi podle míry víry), pak se nedivím, že to autory trošku děsí.(20.1.2009)

dokument O BYTOSTI Z VESMÍRU, CO ZPAPRSKUJE JEDNU PANNU. NARODÍ SE JIM KLUK, KTERÝ JE ZÁROVEŇ TOU BYTOSTÍ, A TEN SE VYDÁ NA SEBEVRAŽEDNOU MISI..... /// Bill Maher – pro církev osoba nežádoucí!....... A dozvíme se proč! Má to vtip a šmrnc, na dokument až bleskový tempo. Rozhovory s reverendy, politiky, s Ježíšem Kristem Člověkem, Konopným kněžím z Amsterodamu, páterem samorostem z Říma, rabínem antisionistou nebo citacemi z Bible či z Koránu s cílem zjistit pravdu. Pravdu? KLISTÝR DUCHA SVATÝHO NA VÁS! HEZKY PĚKNĚ DO ZADNICE S NÍM! Vlastně je to dělané s jediným cílem – zjistit, jak je možné, že chytří lidé věří zrození z panny a v mluvícího hada. Nebo zesměšnit církev? Dělá si prdel nejen z náboženství, ale i z těch co ho šířej. Dělá si prdel ze všeho. Asi nejvtipnější dokument, co jsem viděl. TO CO JE NEBO NENÍ NA DEFINICI NÁBOŽENSTVÍ ŠÍLENÉ, ZÁLEŽÍ NA NAŠÍ DEFINICI ŠÍLENSTVÍ. Díky Bohu, že jsem nevěřící (Satanisti můžou bejt taky v pohodě – aspoň myslím). CO KDYŽ SE PLETEME? Cesty Páně jsou nevyzpytatelné..... /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Věřím, že v neděli piju krev 2000 let mrtvýho boha. 2.) Věřím na Santu Clause. 3.) Nevím, kolik je na světě židů a muslimů. 4.) Jsem přesvědčenej o tom, že uvidím, jak Ježíš nastolí konec světa. 5.) Nevím co Hollywood ještě neviděl. /// PŘÍBĚH **** HUMOR *** AKCE ne NAPĚTÍ ne(30.5.2011)

• niethustra

Že je to v podstatě obhajoba kontinentální dospělé podoby katolictví, která má zaručit, aby Maherova matka nevypadala jako nějaká fanatická minda, toho jste si jako nevšimli? Profreuda!(1.9.2014)

• - Při natáčení používali tvůrci falešný pracovní název „Duchovní cesta“, aby získali rozhovory s náboženskými představiteli. Ti nevěděli, že se na snímku podílí Bill Maher, dokud se nedostavil na rozhovor. (kiddo)

• - Během jednoho ze svých vystoupení Bill Maher řekl: „Nejsem skeptik ze zahořklosti. Byl jsem vychován jako katolík a nikdo mě nikdy nezneužíval. Což mě trochu uráží. Asi si nemysleli, že jsem přitažlivý. Ale já byl a oni nevědí, o co přišli.“ (kiddo)

• - Maher proslul tím, že o Bohu mluví zásadně jako o „vesmírném taťuldovi“ a o Ježíší jako o „imaginárním příteli“. (kiddo)