S obsahem tohoto filmu nelze než souhlasit, jediným problémem je jeho průvodce (a původce) Bill Maher, který je sice velmi pohotový v konverzaci, ale často mu to sklouzne do polohy arogantního povýšeného nadutce, což je jedna z vlastností, které v dokumentu sám napadá. Být na jeho místě někdo stejně nápaditý a pohodový, ale umírněnější v emocích, bylo by to i na pět hvězd. 8/10(20.1.2009)

"Paní doktorko, věříte v boha?" Tahle bezelstná otázka Bohuše z Dědictví se v různorodých tvarech vine celým filmem, který opravdu příkladně ukazuje, na jak hliněných nohou (a částečně i na porušení "autorských práv" :-P) je vlastně víra vybudována - a přesto se jí neskutečné množství lidí drží křečovitěji, než tonoucí pověstného stébélka. Náboženství (jakékoliv) vlastně vzniklo z toho, že si lidé neuměli vysvětlit celou řadu jevů (pro které dnes vysvětlení máme) a proto "stvořili" bohy (a nikoliv obráceně). Dnes už náboženství funguje jen jako nástroj k určitému zastrašení lidí, protože lidé, kteří se něčeho bojí (a skoro každý se bojí smrti) jsou prostřednictvím víry snáze manipulovatelní. Bill Maher na střídačku testuje jednu víru za druhou a odpovědi protagonistů občas, no, vlastně skoro pořád vyvolávají pochyby o jejich zdravém úsudku. Opravdu to místy může pro někoho, jako je Bill (anebo já) působit jako ryzí komedie - když třeba Portorikánec Jesus s pozlacenou kravatou bez mrknutí oka sám sebe prohlašuje za druhého Spasitele, anebo když ten pomatený rabínský kámoš od Ahmadinežáda neustále opakuje "Nechte mě domluvit"... Ale ve výsledku to vyznívá spíše smutně a strašlivě zároveň. Protože to, co se ve jménu víry děje dnes je (i bez násilí) mnohdy horší, než zvěrstva minulosti.(12.4.2013)

Bezesporu zábavné a trefné, ale IMHO i tak trochu zbytečné. Pokud se sympaťákem Maherem a jeho argumenty souhlasíte (já takřka ve všem), tak se de facto příliš nového nedozvíte (ani se nedočkáte žádné výjimečně silné scény) a pouze se sto minut vysmíváte a litujete lidi, kteří jsou ochotni dobrovolně věřit nejrůznějším báchorkám a nesmyslům. A jestli patříte k oněm nepochybujícím katolíkům, židům, muslimům, scientologům a dalším takovým, pak vás stejně ani ty nejpádnější a nejpřesvědčivější námitky a dotazy nedonutí se nad tou vaší "jedinou a správnou" vírou nějak hlouběji a kritičtěji zamyslet. Kdyby se ale přeci jen našlo alespoň několik jedinců ochotných onoho zamyšlení, považoval bych to za malý zázrak a rázem bych uznal, že tohle dílo nevzniklo nadarmo... ___ Osobně je mi fuk, kdo v co věří (je to ostatně každého věc), pokud tím ovšem jakkoliv neobtěžuje ostatní (fakt, že ve 'jménu boha' jsou dodnes někteří lidé schopní nejrůznějších zvěrstev, mě přivádí k nepříčetnosti). 80 %(27.3.2011)

Nejlegendárnější scéna: Maher se dohaduje o náboženství s hercem, který hraje Ježíše. Je ač neuvěřitelné jak ho ten "Jesus" zdánlivě argumentačně smetával a okolní věřící mu pomalu aplaudovali ve stoje, a když se přitom člověk zaměřil na ty jeho líbezná slova, byla účelová, prázdná a nafouklá, jako celé křesťanské náboženství. Víra v Boha je v dnešní době skutečně jen pro trochu méně bystré lidi, kteří se nechají utáhnout na špagetě. Jenom netuším, proč ještě někdo nepřišel s teorií, že pravý Bůh je mimozemšťan, ono by to totiž dávalo větší smysl než dědek na obláčku... Více podobných dokumentů s racionálním myšlením a věcnými argumenty (řeč je pochopitelně o ateistech, ne o těch ovcích) 90%(31.7.2012)

Američania sa vyrovnávajú s americkým katolocizmom. Prízemné útoky striedajú tie o málo racionálnejšie, pozornosť som však zbystril až pri narážke na spoločný prameň všetkých náboženských legiend. Rozvinutia tejto myšlienky sa ale nedočkáme... Tragické, že takýto dokument vôbec musel ešte v 21. storočí vzniknúť, ešte tragickejšie, že vzhľadom na cieľové publikum musel voliť formu akú volil. Hlavne ale nerozumiem, prečo bolo potrebné útočiť na vieru ako takú a zameriavať sa na pomýlených jednotlivcov-fanatikov. Sústredený útok proti inštitucionalizovaniu (akejkoľvek) viery by bol ďaleko hodnotnejším príspevkom k téme. No pre autora ďaleko náročnejší... čím som si veľmi pravdepodobne svoju otázku hneď aj zodpovedal.(6.12.2010)

• - V souvislosti s příjezdem papeže Benedikta XVI. do USA v dubnu 2008 se Maher postaral o pořádný skandál, když o papeži ve svém pořadu Real Time prohlásil: „Dámy, je svobodný, býval to nácek a nosí divné klobouky.“ Vášnivá odezva pravicových médií a věřící veřejnosti ho přiměla k „omluvě“: „Už nikdy ten vtip s náckem neudělám, protože odvádí pozornost od toho, co jsem se opravdu snažil říct. A to, že kdyby se zjistilo, že vedoucí firmy zaměstnává tisíce lidí, co zneužívají děti, skončil by ve vězení. Pokud máte pár stovek příznivců a někteří z nich zneužívají děti, tak jste hlava sekty. Když jich máte miliardu, tak jste papež.“ (kiddo)

• - Při natáčení používali tvůrci falešný pracovní název „Duchovní cesta“, aby získali rozhovory s náboženskými představiteli. Ti nevěděli, že se na snímku podílí Bill Maher, dokud se nedostavil na rozhovor. (kiddo)

• - Bill Maher se nechal slyšet, že považuje náboženství za poruchu myšlení, která lidi odvádí od skutečně podstatných věcí v životě. (Krissty)