• Hellboy

Nedokázal jsem přistoupit na hru tvůrců... asi proto, že si svět, kde lidi nelžou představuju jinak. Tady prostě každej musí říct to, co si myslí, místo toho, aby si to nechal pro sebe. Což je naprosto klíčová věc, kterou ale Ricky během úvodu nijak nerozebírá. Nedává smysl automaticky si myslet, že když někdo nelže, tak musí neustále říkat to, na co si myslí... Ale tím to jen začíná. Když například číšník - aniž by musel - řekne zákaníkovi, že upil z jeho drinku, zákazník řekne OK! Není to náhodou lež? Mě by to vadilo, neřekl bych OK. Takže všichni ve filmu jsou naprostý flegmatici...? Jo. Ten svět prostě absolutně nefunguje, což představuje zásadní problém. Vím, že jde v podstatě o maličkost, ale od prvních minut jsem cítil, že s timhle filmem jsem se minul. To, že svět vypadá stejně jako "náš reálný svět" neřeším, ale je pravda, že to také není domyšlené. ___ Musím ale přiznat, že ve chvíli, kdy jsem to už nečekal, tak mě film dokonce rozesmál, právě v okamžiku, kdy byla vynalezena lež a několika následujících minutách. To byl jediný zábavný moment. Ale ve výsledku, myšlenka dobrá, zpracování zcela mimo, strašně jsem se nudil a za týden si to nebudu pamatovat.(29.1.2010)

Liar, Liar naruby. Ako že je Muž na nebi nado mnou... zvláštny film. Fakt, že sa netlačí na komediálnu pílu, mi vyhovoval, Gervais je príjemne pohodový, hviezdne cameá milé, niekoľko scén zaváňa genialitou (keď hrdina kvôli zomierajúcej matke vymyslí náboženstvo, je to dojímavé a zároveň nesmierne vtipné), ale celý ten koncept vlastne ktovieako presvedčivo nefunguje, film v druhej polovici výrazne stráca dych a celé finále je zúfalo mdlé.(30.7.2010)

• Torision

Slabé a nedotažené. Nápad se světem, kde člověk říká jen to, co si myslí, je suprovej, ale přijde mi to takové mdlé. Jednak se mi nelíbilo, že třeba zneužívání moci, kterou hlavní hrdina měl, nebylo zase až tolik - snad kromě vymyšlení náboženství. Po komediální stránce mi to nepřišlo nijak extra a romantický pasáže s Jennifer Gardner, kterejch je ve filmu taky až příliš, mi až vadily. Jak už jsem psal, prvotní nápad filmu je skvělej, ale ten koncept podle mě ani pořádně nefungoval, nosnej příběh to pořádně nemělo a ani bych to neoznačil za nějak záživnej film. Za týden si nevzpomenu ani na žádnou hlášku a znova si to taky pouštět nebudu.(14.6.2012)

Zaujímavá idea, chutné kameá filmových hviezd a ako obvykle civilne dôveryhodný Ricky Gervais. Ale nezanechalo to vo mne celkovo prevratný dojem. Tempo po úvode spomalilo až tak, že som premýšľala, o čom to ešte chce byť. Neskôr sa znova rozbehlo, ale už sa pohybovalo len vo vodách klasických romantických komédií. Až na hru na "božieho proroka" iba klišé. Odporúčam na víkendové popoludnie, aby na večer zostal čas na nejaký lepší film ;-)(15.2.2010)

Umenie pobaviť. Nie každý dobrý nápad sa podarí zrealizovať do finálnej podoby práve tak dobre ako je to už dlhšiu dobu pravidlom pre Rickyho Gervaisa. Najmä ak ide o ničo tak komplikované ako tento námet, kde stačila malinká odchýlka na to, aby sa z filmu stal len obyčajný nedomyslený produkt dnešnej filmovej pásovej výroby. Herecky veľmi dobre zvládnuté, učinné je aj brnkanie na city, no najmä humorná zložka vo filme vynikla ako niela na čiernom. Popri tom všetkom si však na svoje prídu aj skutoční filmoví gurmáni, ktorý dokážu oceniť aj niečo viac ako len vtipné scény a rýchle odsýpanie príbehu. Gervais totiž zašiel viac do hĺbky ako som očakával a ako sa spočiatku filmu zdalo. Jemná, ale účinná a týmpádom tvrdá kritika, ktorá nastavuje zrkadlo terajšej povrchnej generácii totiž vyšla na jednotku. 75%.(2.9.2010)

• - Celovečerní režijní debut Rickyho Gervaise (spolu s Matthew Robinsonem). Stejně jako v případě jeho seriálové tvorby, i u tohoto snímku je i spoluautorem scénáře. (don corleone)

• - Film se natáčel ve městečku Lowell, ve státě Massachusetts v USA. Kostelík, ve kterém se odehrává svatba, se nachází v Sudbury v Massachusetts. (don corleone)

• - J.J. Abrams prohlásil po zhlédnutí snímku, ještě před jeho premiérou, že si ho zamiloval a jde o jednu z nejlepších komedií, kterou kdy viděl. O filmu napsal: "Ricky Gervais znovu dokázal, že je mistr. Nejen komedie, ale také sociální studie. Film je zároveň vtipný a trefný, velmi originální, ale také překvapivě dojemný. Pokud existuje označení jako "vlivná či významná komedie", tak pasuje přesně na tento snímek. Běžte všichni na film ´The Invention of Lying´. (don corleone)