Nastala chyba při přehrávání videa.
 • ivishka
  ***

  Originální myšlenka snímku mě zaujala. Představa, že by mi v práci zákazník řekl do očí pravdu (obzvlášť ten, který je protivný a zralý na kopanec do rozkroku) by se mi asi moc nezamlouvala :-D. Něco na tom bude, že žijeme ve světě plném lží, že vlastně ani nejde fungovat bez toho aby někdo někomu zalhal, aby neranil něčí city a podobně. Když se na to ale podívám z perspektivy poctivého člověka, tak je mi to celkem líto, že je lež v podstatě denním chlebem. Ale co naplat, že? Můžeme si za to jako lidstvo sami. Rozhodně se najde spousta lidí, kteří se drží zásadami a podobné věci nemají zapotřebí, ale já takových popravdě asi moc neznám. Komik Ricky Gervais je taková karikatura sama o sobě. Snímek byl celkem dobrý, ale nezaujal mě natolik, abych si jej chtěla pustit znovu.(16.12.2015)

 • honajz
  ****

  Velice zajímavý nápad, britský suchý humor (i když je to americký film, ale Ricky zůstal Britem, a to i tou výslovností!), škoda jen té naprosto zbytečné a nakonec vlastně nedořečené náboženské linie. Kdyby t zůstalo jen u linky práce-holka-co znamená lůzr, je to sevřenější a dá to mnohem víc. Ale pořád na současné poměry nadprůměr, i co se dialogů týče. Jen Jenifer Garner kvapem odkvétá a začíná připomínat spíš opičku s botulotoxinem ve rtech.(12.3.2010)

 • Oskar
  ****

  Tvrdý oříšek. Film má skvělý scénář a strašnou režii a v jádru je mnohem víc dramatem než komedií. Jak ho tedy hodnotit? Vezmu to trochu zeširoka. Ricky Gervais je na první pohled bachratý nehezký knedlík s krhavým zrakem a úsměvem lasičky. Zdánlivě slepá ulička evoluce a člověk, kterého byste například nenechali o samotě se svým dítětem nebo životními úsporami. Dobře ale ví, jak nepříznivý první dojem vyvolává a umí si z toho dělat srandu, která chvílemi až fyzicky bolí. V seriálech Kancl a Komparz používá sice staleté komediální principy o pýše, která předchází pád, ale modifikuje je tak, že se pocit bezvýchodně trapných situací přenese i na diváky. V Umění lhát steče po jeho zádech tolik studeného potu, že často rozleptá i vděčnou situační komiku, která se sama nabízí a očekávatelně se podobá filmům jako Lhář, lhář nebo Božský Bruce. Idea světa, v němž nikdo neví, co je lež, outsider Gervais ji v zoufalé situaci "vynalezne" jako východisko z potíží a získá tak převahu nad bezelstným okolím, je skvělá. Do jisté míry sice souhlasím s výhradami Flippera nebo Hellboye - dílčích nedůsledností se ve filmu opravdu najde celá řada. Kupodivu mě ale nerušily. Dívám se na ten film spíš jako na podobenství, bajku. Je spíš karikaturou, která několika tahy vystihne a zveličí nedostatky terče výsměchu, než pokusem o realistickou kresbu. Předmětem satiry jsou všechna Rickyho oblíbená témata. Nerovnost šancí, pokrytectví politické korektnosti a vlastní neschopnost s ní správně zacházet, ale hlavně trnitá cesta naplnění prosté lidské touhy být akceptován. Ještě víc než ve zmíněných britcomech se tady ukazuje, že zejména to poslední je Gervaisovo vlastní osobní trauma a že filmem, který má bavit, něco naléhavě vzkazuje. Jenže - sneseme to od komika? Při troše ochoty nahlížet na věci z nového úhlu stojí Umění lhát za pozornost. 70%(27.7.2010)

 • playboxguest
  ***

  Ze začátku mi film připoměl Absurdistán s Lukem Wilsonem, kde byl člověk s průměrným iq nejchytřejší na světě, podobně mě i bavil, ale jak se blížil do finále, byl zábavný méně a méně. A o tom, že podvodník se má na světě nejlíp, pokud ho nikdo neodhalí, už jsem taky viděla lepší filmy. Ale i tak se jedná o solidní průměr s dobrým nápadem, který chvílema slušně pobavil a nesklouzl do trapnosti.(25.12.2010)

 • ScarPoul
  ***

  Ricky Gervais stojí za kultovou sériou office, ktorej som úprimne neprišiel na chuť, ale už samotný fakt, že vytvoril niečo kultové, vďaka čomu sa dostal do podvedomia verejnosti, z neho robia tvorcu, ktorý si svojich fanúšikov nájde. Úprimne, ja som si film pozrel skôr kvôli Jennifer Garner. Ale k veci. Film sa zahráva z veľmi originálnou myšlienkou, ktorá rovnako ako každá iná komédia so skvelou myšlienkou skončila u totálne priemerného spracovania. Dôvod? Takéto filmy lákajú do kina veľa ľudí, pretože pri nich človek nemusí rozmýšľať. Ale nechcem zase filmu krivdiť. Aj keď sa nejedná o geniálny film, rozhodne je to film na ktorý sa dobre pozerá a nebyť posledných 20 minút tak by som svoje hodnotenie zvýšil o hviezdičku vyššie. Niektoré veci mohli naozaj urobiť inak a premyslenejšie. Každopádne zobrazenie utopickej spoločnosti alá Gervais ma bavilo. Garner bola rovnako ako všade roztomilá a úchvatná. A šteky hercov ako Tambor, Hoffman, Norton už len zpríjemnili celkové vyznenie filmu. Rozhodne to nie je strata času. Pretože film je miestami naozaj vtipný. S tou paródiou na náboženstvo ma nielenže dostal ale dokázal nastaviť zrkadlo celej spoločnosti ceľkom prijateľným spôsobom. Tri zaslúžené hviezdy.(21.2.2010)

 • - Celovečerní režijní debut Rickyho Gervaise (spolu s Matthew Robinsonem). Stejně jako v případě jeho seriálové tvorby, i u tohoto snímku je i spoluautorem scénáře. (don corleone)

 • - Ricky Gervais sponzoroval v rámci propagace filmu online soutěž, jejímž cílem bylo upravit ve Photoshopu plakáty ke známým filmům, protože tvůrci na nich častou lžou obecenstvu. (HellFire)

 • - Před první klapkou, v březnu 2008, založil Ricky Gervais na svých stránkách blog, který provázel fanoušky průběhem natáčení filmu. Stal se tak populárním, že ho Gervais udržel i po natáčení jako svůj osobní blog a píše ho aktivně dodnes. Za týden si ho přečte přes půl milionu lidí. (don corleone)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace