• prsvl

Bohůžel film kompletně popírá pravidla, který sám jakože vytvořil. Nelže jenom hlavní hrdina, ale několikrát i ostatní lidí ve filmu, což je tak do očí bijící, že pak divák nemůže přemejšlet nad ničim jinym, než, že tenhle "nelhací" motiv nedává smysl. A ve chvíli kdy nefunguje hlavní myšlenka, nemůže samozřejmě fungovat celej film. Nehledě na to, že je to celý hodně koncepčně nevyrovnaný.(23.3.2011)

Tvrdý oříšek. Film má skvělý scénář a strašnou režii a v jádru je mnohem víc dramatem než komedií. Jak ho tedy hodnotit? Vezmu to trochu zeširoka. Ricky Gervais je na první pohled bachratý nehezký knedlík s krhavým zrakem a úsměvem lasičky. Zdánlivě slepá ulička evoluce a člověk, kterého byste například nenechali o samotě se svým dítětem nebo životními úsporami. Dobře ale ví, jak nepříznivý první dojem vyvolává a umí si z toho dělat srandu, která chvílemi až fyzicky bolí. V seriálech Kancl a Komparz používá sice staleté komediální principy o pýše, která předchází pád, ale modifikuje je tak, že se pocit bezvýchodně trapných situací přenese i na diváky. V Umění lhát steče po jeho zádech tolik studeného potu, že často rozleptá i vděčnou situační komiku, která se sama nabízí a očekávatelně se podobá filmům jako Lhář, lhář nebo Božský Bruce. Idea světa, v němž nikdo neví, co je lež, outsider Gervais ji v zoufalé situaci "vynalezne" jako východisko z potíží a získá tak převahu nad bezelstným okolím, je skvělá. Do jisté míry sice souhlasím s výhradami Flippera nebo Hellboye - dílčích nedůsledností se ve filmu opravdu najde celá řada. Kupodivu mě ale nerušily. Dívám se na ten film spíš jako na podobenství, bajku. Je spíš karikaturou, která několika tahy vystihne a zveličí nedostatky terče výsměchu, než pokusem o realistickou kresbu. Předmětem satiry jsou všechna Rickyho oblíbená témata. Nerovnost šancí, pokrytectví politické korektnosti a vlastní neschopnost s ní správně zacházet, ale hlavně trnitá cesta naplnění prosté lidské touhy být akceptován. Ještě víc než ve zmíněných britcomech se tady ukazuje, že zejména to poslední je Gervaisovo vlastní osobní trauma a že filmem, který má bavit, něco naléhavě vzkazuje. Jenže - sneseme to od komika? Při troše ochoty nahlížet na věci z nového úhlu stojí Umění lhát za pozornost. 70%(27.7.2010)

Liar, Liar naruby. Ako že je Muž na nebi nado mnou... zvláštny film. Fakt, že sa netlačí na komediálnu pílu, mi vyhovoval, Gervais je príjemne pohodový, hviezdne cameá milé, niekoľko scén zaváňa genialitou (keď hrdina kvôli zomierajúcej matke vymyslí náboženstvo, je to dojímavé a zároveň nesmierne vtipné), ale celý ten koncept vlastne ktovieako presvedčivo nefunguje, film v druhej polovici výrazne stráca dych a celé finále je zúfalo mdlé.(30.7.2010)

Uvidíte příběh ze světa, kde lidé neumějí lhát. Mají auta, domy …, ale všichni mluví naprostou pravdu..... Vtipné reklamy, úsměvné situace, když lidi mluví pravdu, ale hlavně, když říkají co si myslí. No a taky Mark. Nepřitažlivý, trošku tlustý, nevydělávající moc peněz, užívající si svého promarněného života. Ale hlavně je to chlápek, který vysloví první lež!... Mám rád výlety do absurdních světů. A nemám nic proti tomu, když jsou vtipné. Tady mě optimismus přechází po 30ti minutách. Připadá mi to spíš stupidní – což je možná silné slovo, řekněme tedy – nevtipné! A závěrečná romantická čtvrthodinka trvá snad věčnost. Tohle mohlo bejt tak zajímavý (vtipný)! Místo toho sleduju historku o chlapovi, který (hodně často) nevtipně využívá lži. A ještě chtějí, abych R.Gervaise považoval za romantický symbol. To by kurva museli lhát jinak! Ale možná jsem jen příliš kritickej. Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Chci se konečně dozvědět, proč existuje Pepsi Cola. 2.) Zajímalo by mě, jaký to je jít na rande s protějškem, který se nepřetvařuje. 3.) Potřebuji se utvrdit v tom, že lež změnila lidstvo. 4.) Toužím po malých tlustých dětech. PŘÍBĚH *** HUMOR ** AKCE ne NAPĚTÍ ne(26.7.2010)

Zaujímavá idea, chutné kameá filmových hviezd a ako obvykle civilne dôveryhodný Ricky Gervais. Ale nezanechalo to vo mne celkovo prevratný dojem. Tempo po úvode spomalilo až tak, že som premýšľala, o čom to ešte chce byť. Neskôr sa znova rozbehlo, ale už sa pohybovalo len vo vodách klasických romantických komédií. Až na hru na "božieho proroka" iba klišé. Odporúčam na víkendové popoludnie, aby na večer zostal čas na nejaký lepší film ;-)(15.2.2010)

• - J.J. Abrams prohlásil po zhlédnutí snímku, ještě před jeho premiérou, že si ho zamiloval a jde o jednu z nejlepších komedií, kterou kdy viděl. O filmu napsal: "Ricky Gervais znovu dokázal, že je mistr. Nejen komedie, ale také sociální studie. Film je zároveň vtipný a trefný, velmi originální, ale také překvapivě dojemný. Pokud existuje označení jako "vlivná či významná komedie", tak pasuje přesně na tento snímek. Běžte všichni na film ´The Invention of Lying´. (don corleone)

• - Ricky Gervais sponzoroval v rámci propagace filmu online soutěž, jejímž cílem bylo upravit ve Photoshopu plakáty ke známým filmům, protože tvůrci na nich častou lžou obecenstvu. (HellFire)

• - Během celého filmu nevysloví slovo "lež" ani jedna z postav, použije ho pouze vypravěč. (don corleone)