Příběh se odehrává ve světě, kde nikdo není schopen lhát. Lidé často pronášejí otevřené a často kruté poznámky, aniž by pomýšleli na následky. Jednoho dne Mark Billison, neúspěšný scénárista průměrného vzhledu i inteligence, který má ve svých čtyřiceti nelichotivé vyhlídky do budoucna, v sobě odhalí schopnost lhát a zjistí, že nepoctivost s sebou přináší růže. Ve světě, kde je každé slovo považováno za absolutní pravdu, si Mark velmi snadno vylže cestu k bohatství a slávě. Jenže lež se také velmi rychle šíří a Markovi se věci rychle vymknou z rukou - lidé totiž některé z jeho příběhů začnou považovat div ne za evangelia. Celý svět najednou visí na každičkém Markově slově - tedy kromě ženy jeho srdce. Co může Mark udělat, aby ji získal? (TV Nova)

Trailer

Omnibus

Komedie, dokonce romantická? Ani náhodou! Jen drsná (pravda, na můj vkus trochu zbytečně krotká) ukázka, do jaké prdele by všechna ta totál pravdomluvnost vedla. Protože život jen v pravdě...? Bez milosrdných či sociálně nutných lží? To by bylo k uzoufání a šílený opruz. A navíc, co potom s naší existenciální úzkostí ze smrti a z prázdnoty po ní... viďte, lidičky? Lži jsou fajn. Jsou příjemné, hřejivé a konejšivé. Například lži o krásném místě, kam půjde duše, které v nemocnici říká své umírající mamince její syn. Chtěl bych se taky naučit krásně lhát. Zatím mi to moc nejde (věř, kdo chceš), ale Ricky Gervais mi už ukázal cestu... Děkuju. ()

mat.ilda

Někde jsem narazila na domněnku, že kdyby lidé neuměli lhát, nikdo by se nedožil třicítky - až do této chvíle jsem byla stejného názoru, díky fantasknímu pohledu Rickyho Gervaise jsem nucena jej přehodnotit, i když se budu zrovna jako on pohybovat na úrovni konstruktivní imaginace, jsem ochotná se zamýšlet, což se mi u komedie často nestane... V Rickyho světě rozhodně víte, jak si ve společnosti stojíte a kde je vaše místo, pokud přijdete na svět se statutem losera, zvyknete si na něj a veškerá agresivita se tím odbourá - jak jinak si vysvětlit klid, s jakým Marc přijímá všechny invektivy okolí, jenže, kdo by pak toužil být na jeho místě, s vyhlídkou jen těch horších časů, které končí ve "Smutném domě pro staré beznadějné lidi"? Možná proto člověk vynalezl lež a je zvláštní si uvědomit, že svět bez lží by nás připravoval o veškeré naděje, snažení i šance... Na druhou stranu by bylo velmi osvobozující slyšet od muže, který rozhodně není předmětem vaší touhy: "Vím, že na tebe nemám", nebo jen tak na ulici důrazně usměrnit otrapu: "Vůbec se na mě nedívej, nelíbíš se mi!", hmm, něco do sebe by to mělo, raději však setrvám v našem modelu lží, kde právě ty milosrdné stojí za to, aby byly vyřčeny. I když si snímek v mnohém odporoval a tempo často pokulhávalo, rozhodně stojí za vidění. Nekecám :-). ()

Zeebonk

Ricky Gervais je zřejmě fascinován posmrtným životem a když mu bylo při natáčení Města Duchů striktně zakázáno kecat rejžovi do řemesla, tak si neodpustil aspoň sáhodlouhý dialog na toto téma ve svém (filmovém) režijním debutu. Mně se hodně líbil námět - svět ve kterém všichni mluví pravdu, teda kromě Rickyho a kam až to může takový prolhaný parchant dotáhnout. Jenomže Umění lhát je ve výsledku hrozně plytké, chybí tomu spád, romantická vsuvka je otravná a těch 99 minut se příšerně vleče, ten chlap má halt talent udělat z tak zajímavého námětu extrémně nudnou podívanou, snad jeho další film bude lepší. A taky že je. ()

Jinny

Lehce cynický nápad o vynálezu lhaní, který by byl výborný jako komediální skeč (postavy ostatně nejenže nedokážou lhát, ale nedokážou ani držet hubu). Ale těžko se na něm staví americká romantická komedie. První polovina je díky krutě upřímným výstupům postav fajn, druhá polovina je natahovaná, neupřímná a hloupá. ()

LihO

Neberte ten film ako romantickú komédiu, kde základ väčšinou tvoria sexi herečky a lacný humor. Invention of Lying má v sebe dokonalú myšlienku a núti zamyslieť sa. Fajn podanie, Jennifer Garner, výborná hudba a podobné veci sú len detaily, ktoré tomu filmu pridávajú na kráse. Samozrejme, že to má pár nedostatkov a určite sa to dalo spraviť lepšie, ale napriek tomu je môj celkový dojem z filmu niekde medzi 4 - 5 *. Určite sa oplatí pozrieť si to :) ()

• Ricky Gervais sponzoroval v rámci propagace filmu online soutěž, jejímž cílem bylo upravit ve Photoshopu plakáty ke známým filmům, protože tvůrci na nich častou lžou obecenstvu. (HellFire)
  • Aby režisér, scenárista a představitel hlavní role Marka Bellisona, Ricky Gervais, dostal do filmu pro roli Jima Philipa Seymour Hoffmana, poslal mu tento email: „Drahý Philipe, zahraješ si prosím v mém novém filmu? Máme hodně nízký rozpočet, protože jsem utratil všechny peníze za nové implantáty varlat, ale nedívej se na ně jako na moje varlata, dívej se na ně jako na naše varlata." (HellFire)

Související novinky

Star Wars: Rogue Squadron našlo scenáristu

Star Wars: Rogue Squadron našlo scenáristu

27.06.2021

Prvním novým Star Wars filmem po skončení ságy o rodině Skywalkerů by se měl stát Star Wars: Rogue Squadron, který chystá režisérka Patty Jenkins (Wonder Woman). O ději se zatím příliš neví, jen že… (více)