Poločas rozpadu Timofeje Berezina

The Half Life of Timofey Berezin

PU-239

USA, 2006, 93 min

Takže, co jsem to měl k nočnímu menu? Jednu lini brutálně depresivní o zoufalém zoufalství jednoho ozářence, perfektně zahranou se špetkou originality. A poté příběhovou linku číslo dvě. Ta chutnala jako švihlá mafiánka, lehce komediální. A teď jsem to sežral dohromady a chutnalo to...jako meloun s kečupem, což je zlé. Meloun je dobrej, kečup by k dokonalosti potřeboval ještě něco přidat, ale taky je fajn. Ovšem dohromady je to sice zajímavé, ovšem moc mi to nesedlo. A spíš než, že by film působil bizarně, tak nudil. Škoda. Vypadalo to zvláštně, ale moc to nešmakovalo. Depresiva fungovala, komedie vcelku taky, ale když se začlo kloubit, tak jen šedý průměr.(5.1.2011)

Trošku píchnutí do vosího hnízda, o kterém všichni víme, ale málo kdo ho dokáže převést na filmové plátno. Za mě rozhodně palec nahoru, protože nejen scénář je tu to, o čem byste chtěli mluvit. Zásadním bodem jsou i herecké výkony a především pak Paddy Considine, který ozařeného Timofeje Berezina hraje naprosto parádně. Myšlenka je tedy více než jasná a její průběh tu Amíci předvedli tak, jak by standardní Amík jen tak nepředvedl. To mě trošku překvapilo. Skoro, jako kdyby na celý film nahlížel nějaký tajný spolek milovníků evropského filmu, který určuje, jak by výsledný film měl vůbec vypadat. Malý nezávislý film z USA, který by měl ocenit každý Evropan zasažený komunistickou verbeží. Není nad to, když někdo chce vyjebat se systémem a pro toho někoho je to poslední, co může udělat.(26.6.2017)

Jediným nedostatkem filmu pro mě bylo, že byl v angličtině, s ruštinou by to nemělo chybu. Docela dobře odpozorované ruské reálie i vydařené mafiánské struktury. Poslední scéna, kdy mafiánští hoši šňupají čisté plutonium opravdu nemá chybu. Pokud někoho zajímá, jak to jde rychle z kopce po vysoké dávce ozáření a jak se prodává plutonium na černém trhu, ať jde směle do toho, ale moc optimistické to není.(14.10.2008)

Jedním slovem, beznaděj! Motýli na špendlíku nebo ve sklenici byli prakticky všichni "hrdinové" filmu. Možná tak silně zapůsobil snímek jen na mě a pár soukmenovců, dle aktuálního hodnocení, ale já dávám 5 a nemám s tím žádný problém. Dvě dějové linky byly pravda trochu nesourodé, ale v poslední třetině... no, ruská jízda jak má bejt. Ono vůbec, Rusáci, to je světový výkvět civilizace, bohužel věřím, že takhle nějak to tam "v zemi kde dnes, již znamená zítra ", opravdu funguje. Proto- SPOILER- závěrečná jaderná lajna byla pro mě takovou malou satisfakcí. Chvílema jsem měl pocit, že režíroval Guy Ritchie a rozhovory byly zase trochu historkově podsvětní :), nicméně to právě příběhu hodně přidalo. Hele, takže ok, a protože jsem hysterická a vyměklá pipina mužského pohlaví, pak byl i konec pro mě celkem vytažení z nejčernější prdele. Nicméně, smutno bylo v tlupě Mamutíkově, to je jasný... doporučuji.(12.1.2012)

Najúžasnejší som ostal z toho, koľko "ruskej" atmosféry a "ruského" prejavu sa štábu i hercom podarilo do tohto filmu dostať. Naopak sklamaním je gangsterská rovina filmu, ktorá sa neviem prečo snaží byť humorná až absurdná a v mnohých chvíľach nefunguje ani sama o sebe, v rámci celku už vôbec nie. Ten zvyšok, spolu s výkonom hlavného hrdinu a záverom je ale taký silný, že vo finálnom hodnotení nakoniec musím prilepšiť. Film, aký je škoda obísť.(15.1.2011)

• - Film sa natáčal predovšetkým v rumunskej metropole Bukurešť, ale aj v Moskve. (MikaelSVK)

• - PU-239 sa používa na štiepnu reakciu v atómových reaktoroch. (vander19)