John Rabe - Ctihodný občan Třetí Říše

• slovenský

City of War: The Story of John Rabe

Drama / Historický / Válečný / Životopisný

Francie / Čína / Německo, 2009, 134 min

http://cs.wikipedia.org/wiki/Nankingsk%C3%BD_masakr. Celý film je velmi dobře koncipován, John Rabe, který nechtěl být hrdinou, byl jen manažerem Siemensu. Hrdinou a zachráncem se stal. Steve Buscemi jako doktor odvedl velmi dobrou práci. To se musí vidět. Popisovat jednotlivé scény smysl nemá. Všichni to tu zmiňují, jediný film z mých asi 6000, kde se civilní obyvatelstvo se šikmýma očima schovává pod hákovým křížem. Spolehlivý způsob přežití, někdo jej ale vymyslet musel...(11.12.2012)

Masakr v čínském Nankingu resp.jeho obsazení japonskou armádou bylo počáteční fází 2.světové války v Asii. A John Rabe, papírově nacista a šéf místního Siemensu, byl čestný chlap, který se postaral o ochranu nejen svých zaměstnanců, ale i dalších stovek tisíc Číňanů v jím vytvořené bezpečné zóně chráněné pod vlajkou s hákovým křížem. A o tom je tento film.(26.4.2015)

Oskar Schindler zachraňoval židy, John Rabe zase držel ochranou ruku nad číňany. Tento film ale od "Schindlerova seznamu" rozhodně nijak neopisuje, i když hlavní motiv je vlastně stejný. U nás méně známí herci předvedli hodně solidní výkony, jedinou známější tváří je tu pouze Steve Buscemi. I když je to drama z války, neočekávejte žádné velké bitevní scény. Ty jsou tu v podstatě jen přiměřeně naznačeny a jsou spíše k dokreslení dané situace. Co určitě uvidíte, je příběh lidskosti, osobního hrdinství a statečnosti. A to je to, co se mi právě na tom líbilo.(3.7.2010)

Film ako oslava a vzdanie hold človeku - nemcovi - člena fašistického Nemecka, ktorý zachránil mnohých číňanov ( aj za pomoci ďalších osôb) pred vyvraždovaním japoncami.....a treba priznať že poctu a akúsi oslavu svojej osoby si patrične zaslúžil svojimi skutkami a obetovaním sa pre čínsky ľud......Hodnotím však film a nie veľkosť človeka a jeho skutkov.(29.4.2010)

John Rabe byl možná o něco morálně výraznější postava než Schindler, protože jednal zcela nezištně, ale film sám už tak výrazný není. Co do obsazení není co vytknout a k výbornému Tukurovi se přidali i Buscemi s Brühlem, nicméně ani oni nedokázali překrýt hluchá místa, která se hromadila zejména v první polovině. Každopádně jakmile Japonci obsadili Nanking, nabral děj tempo a Gallenberger rozehrál poměrně slušné a syrové válečné drama citlivě prokládané dobovými záběry, během něhož člověk občas nabyl přesvědčení, že Japonci byli mnohem větší hovada, než samotní Němci. Škoda první poloviny a intenzity, která mi tu přeci jenom trošku chyběla. I tak se ale jedná a slušnou práci. John Rabe byl frajer. 65%(4.3.2016)

• - Keď sa John Rabe objíma so svojou manželkou na konci filmu, môžeme si všimnúť, že v jednom zábere má žena v pravej ruke kabelku, ale v nasledujúcich záberoch už ju nemá. (Johnny.ARN)

• - Keď chcú japonskí vojaci nasilu preniknúť do bezpečnej zóny, má dôstojník, ktorý ide vydať príkaz na paľbu, v jednom zábere ruku hore. V nasledujúcom, keď je záber od jeho chrbta, ju má dole, no hneď v ďalšom ju má opäť pripravenú na vydanie rozkazu. (Johnny.ARN)

• - Pro titulní roli byl původně zamýšlen Ulrich Mühe. Nakonec se jí chopil Ulrich Tukur. (Zdroj: ČSFD.cz)