Reklama

Reklama

John Rabe - Ctihodný občan Třetí Říše

  • Francie John Rabe (více)
Trailer

Píše se rok 1937. Obchodník John Rabe žije již téměř 30 let se svou ženou Dorou v Nankingu, hlavním městě Číny, kde vede pobočku společnosti Siemens. Jen s těžkým srdcem se chystá předat vedení do rukou svého nástupce a ještě hůře se bude z milovaného místa vracet do Berlína. Během rozlučkové oslavy konané na jeho počest se ale na Nanking sesypou bomby z japonských letadel. Rabe v nastalé panice nechává otevřít brány společnosti a nabízí úkryt rodinám svých zaměstnanců. Přestože je jako německý občan spíše spojencem Japonců, neváhá, ruší svůj odlet do Německa a pouští se do jedné z největších záchranných akcí, během které se mu podaří před japonskou brutalitou zachránit stovky tisíc lidí. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (78)

Pavlínka9 

všechny recenze uživatele

Od filmu jsem očekávala úplně něco jiného, ale i tak jsem byla spokojena. Pohled na situaci před 2.světovou válkou z trochu jiného úhlu neuškodí. Alespoň jsem se dozvěděla zase něco víc. Příběh muže, který zůstal z donucení na místě, z kterého po 27 letech měl odejít, ale válka, která vstoupila do jeho života, mu v tom zabránila. Tento film bych doporučila pro všechny, kteří se chtějí něco dozvěděl o počátku 2.světové války, neboli již při vládě Hitlera, který měl již téměř celou Evropu pod palcem. Drastické záběry, kdy se japonští vojáci a důstojníci téměř vyžívali v zabíjení čínských obyvatel, jsou otřesné a jejich soutěže ve stínání hlav je ohavnost. Boj o životy na území bezpečné zóny a i v jejím okolí je opravdu boj s časem, kdy jim někdo přijde na pomoc...Nejlepší záběr pro mě byl ve chvíli Vánoc, kdy hlavní hrdina získá bábovku... ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

Zaujímavá dráma z obdobia tesne pred začiatkom 2. svetovej vojny, keď Japonsko napadlo Čínu, kontrétne mesto Nanking. Kvalitne natočená dráma nás oboznámi s veľkým človekom, ktorého meno mi deteraz nič nehovorilo. Vo filme sa hovorí niekoľkými jazykmi, preto odporúčam pozerať v pôvodnom znení. Predstaviteľ hlavnej úlohy U.Tukur bol dobrou voľbou, pretože je presvedčivý a v našich končinách neznámy. V menšej úlohe sa blysne čoraz obsadzovanejší D.Bruhl a S.buscemi si strihol zaujímavú úlohu doktora. Oceňujem plynulé prechody z dobových záberov k záberom filmovým a kvalitnú hudbu, prevažne piano. Za najsilnejšiu scénu považujem hľadanie strateného osobného šoféra a jeho následná poprava mečom, ktorej bol svedkom. Film určite pripomenie Schindlerov zoznam a aj keď tento film ťahá za kratší koniec , určite nesklame. Predsa len, porovnávame ho s tým najlepším čo v svetovej kinematografii vzniklo. ()

Reklama

sniper18 

všechny recenze uživatele

Vzhľadom na tému sa jedná až o prekvapivo ľahko stráviteľný film, tvorcovia sa tu na utrpení ľudí v akejkoľvek forme výrazne držali na uzde a tak to emocionálne až tak nezasiahne, rovnako prevažujúci pohľad vysokopostavenej a prakticky nedotknuteľnej osoby nie je až tak silný, ako by to bolo pri bežných ľuďoch, ktorí sa o svoje životy a blízkych báli neustále, ale filmovo je to stále dostatočne kvalitný zážitok. Výborných postáv je tu nespočet, či už európskych, čínskych alebo aj japonských, takže sa dá vytvoriť pomerne komplexný obraz na celú situáciu a zaujímali ma životy všetkých. Dej nemá žiadne slabé miesto, takže som sa nenudil ani na okamih a aj napriek absencii silných emocionálnych momentov je tu stále dosť scén, na ktoré sa dá spomínať, napríklad hromadná poprava, útok na loď, snaha o záchranu šoféra s následným výberom a viacero iných a aj režíjne je to stále nadpriemerná práca. Takže na túto tému mi síce skôr vyhovoval napríklad City of life and death, ktorý mi prišiel kvalitnejší a zaujímavejší vo všetkých ohľadoch, ale aj John Rabe určite stojí za pozornosť a ani pri opakovanom pozretí mi to neprišlo o nič slabšie. 76% ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Silné herecké obsadenie ako Daniel Brühl či Steve Buscemi predčilo aj danú udalosť a hlavne jej spracovanie i nájdenie nového dobré nácka. Hoci možno fakt bol dobrý a veril tomu, že Hitler to myslí dobre. Prišlo mi až vtipné, ako vypisoval listy Adolfovi, nech pokarhá Japoncov v záujme ľudskosti. A pritom Adolf mal vymyslený ešte oveľa tvrdší plán. ()

Fr 

všechny recenze uživatele

Šlechtic musí vládnout prostému lidu, chytrý musí vést prostomyslné..... Osud tomu tak chtěl, že oddaný pracovník Siemensu a národní socialista John Rabe se stal kapitánem, který odmítl opustit loď. Potápějící se. (Přeberte si to jak chcete.) Film o pobočce O.Schindlera v Číně klade důraz na zvěrstva japonské armády, má výbornou atmosféru (je prokládán dokumentárními záběry) a herecké obsazení. Také války je tu víc, než bych čekal (ale Spielberg je jiná liga). Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Že může nastat okamžik, kdy si přejete, aby nebombardovali esesáckou vlajku. 2.) Ve filmu se mluví čínsky, japonsky, německy, anglicky a všichni si rozumějí. 3.) Mám rád filmy z 2.světové války. 4.) Zajímá mě, jak vypadala japonská invaze do Číny. 5.) Zjistím, jak se fasuje teplá polívka na japonský způsob a kdo vyhrál soutěž v sekání hlav. PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ * Víte že? Film je v podstatě o tomto? ()

Galerie (34)

Zajímavosti (13)

  • Podporučíci císařské armády Takeši Noda a Tošiaki Mukai spolu soutěžili o to, kdo z nich zabije víc čínských civilistů. O tomto "sportovním" klání denně informovala japonská média, včetně jejich fotek s usekanými hlavami obětí. Každý měl na svém kontě přes sto obětí. Po válce byli zastřeleni popravčí četou. (Petulka88)
  • Keď chcú japonskí vojaci nasilu preniknúť do bezpečnej zóny, má dôstojník, ktorý ide vydať príkaz na paľbu, v jednom zábere ruku hore. V nasledujúcom, keď je záber od jeho chrbta, ju má dole, no hneď v ďalšom ju má opäť pripravenú na vydanie rozkazu. (Johnny.ARN)
  • Keď sa John Rabe objíma so svojou manželkou na konci filmu, môžeme si všimnúť, že v jednom zábere má žena v pravej ruke kabelku, ale v nasledujúcich záberoch už ju nemá. (Johnny.ARN)

Reklama

Reklama