Reklama

Reklama

John Rabe - Ctihodný občan Třetí Říše

  • Francie John Rabe (více)
Trailer

Píše se rok 1937. Obchodník John Rabe žije již téměř 30 let se svou ženou Dorou v Nankingu, hlavním městě Číny, kde vede pobočku společnosti Siemens. Jen s těžkým srdcem se chystá předat vedení do rukou svého nástupce a ještě hůře se bude z milovaného místa vracet do Berlína. Během rozlučkové oslavy konané na jeho počest se ale na Nanking sesypou bomby z japonských letadel. Rabe v nastalé panice nechává otevřít brány společnosti a nabízí úkryt rodinám svých zaměstnanců. Přestože je jako německý občan spíše spojencem Japonců, neváhá, ruší svůj odlet do Německa a pouští se do jedné z největších záchranných akcí, během které se mu podaří před japonskou brutalitou zachránit stovky tisíc lidí. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (78)

Fr 

všechny recenze uživatele

Šlechtic musí vládnout prostému lidu, chytrý musí vést prostomyslné..... Osud tomu tak chtěl, že oddaný pracovník Siemensu a národní socialista John Rabe se stal kapitánem, který odmítl opustit loď. Potápějící se. (Přeberte si to jak chcete.) Film o pobočce O.Schindlera v Číně klade důraz na zvěrstva japonské armády, má výbornou atmosféru (je prokládán dokumentárními záběry) a herecké obsazení. Také války je tu víc, než bych čekal (ale Spielberg je jiná liga). Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Že může nastat okamžik, kdy si přejete, aby nebombardovali esesáckou vlajku. 2.) Ve filmu se mluví čínsky, japonsky, německy, anglicky a všichni si rozumějí. 3.) Mám rád filmy z 2.světové války. 4.) Zajímá mě, jak vypadala japonská invaze do Číny. 5.) Zjistím, jak se fasuje teplá polívka na japonský způsob a kdo vyhrál soutěž v sekání hlav. PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ * Víte že? Film je v podstatě o tomto? ()

JFL 

všechny recenze uživatele

Nankingský maskar a John Rabe se pod tíhou midcultové idealizace proměňují do schematického vyprávění oslavujícího nadřazenost okcidentu vůči orientu, glorifikujícího hrdinství úředníků a vyžívajícího se v maloměšťácké konzervativnosti. Aneb kterak evropský byrokrat hrdině zachraňuje zaostalé nuzné Číňany před barbarskými Japonci a jak za každých okolností ustrojení lidé ze Západu šíří vzdělání v zaostalé Asii. Ani není potřeba srovnání s bravurním "Nanking! Nanking!" aby se projevila plochost a schematičnost televizního projektu. ()

Reklama

sniper18 

všechny recenze uživatele

Vzhľadom na tému sa jedná až o prekvapivo ľahko stráviteľný film, tvorcovia sa tu na utrpení ľudí v akejkoľvek forme výrazne držali na uzde a tak to emocionálne až tak nezasiahne, rovnako prevažujúci pohľad vysokopostavenej a prakticky nedotknuteľnej osoby nie je až tak silný, ako by to bolo pri bežných ľuďoch, ktorí sa o svoje životy a blízkych báli neustále, ale filmovo je to stále dostatočne kvalitný zážitok. Výborných postáv je tu nespočet, či už európskych, čínskych alebo aj japonských, takže sa dá vytvoriť pomerne komplexný obraz na celú situáciu a zaujímali ma životy všetkých. Dej nemá žiadne slabé miesto, takže som sa nenudil ani na okamih a aj napriek absencii silných emocionálnych momentov je tu stále dosť scén, na ktoré sa dá spomínať, napríklad hromadná poprava, útok na loď, snaha o záchranu šoféra s následným výberom a viacero iných a aj režíjne je to stále nadpriemerná práca. Takže na túto tému mi síce skôr vyhovoval napríklad City of life and death, ktorý mi prišiel kvalitnejší a zaujímavejší vo všetkých ohľadoch, ale aj John Rabe určite stojí za pozornosť a ani pri opakovanom pozretí mi to neprišlo o nič slabšie. 76% ()

verbal 

všechny recenze uživatele

Po Šindlerově hlístu a eskapádách sýra Wintona tu máme dalšího, náhle se vynořivšího, podivného mesiáše, který tentokrát brání v redukci čínské populační exploze Japoncům. Zachránil jich prý 250 000! A dle glorifikační dramatizace všechno sám, těmahle rukama. Kdo ví, možná jen díky němu si teď mohu ve svém oblíbeném bistru pochutnávat na pekingské kachně. Patetická fňukpohádka, která ani trošičku nezkresluje historická fuckta a já ani chvíli nezapochyboval, že takhle to skutečně bylo. Jen jsem čekal, že na konci filmu jako bonus ještě zachrání Willyho! Odteď si kupuji všechny elektrospotřebiče výhradně od Siemensu, protože je to milá, starostlivá firma s humánním managementem! ()

RHK 

všechny recenze uživatele

Masakr v čínském Nankingu resp.jeho obsazení japonskou armádou bylo počáteční fází 2.světové války v Asii. A John Rabe, papírově nacista a šéf místního Siemensu, byl čestný chlap, který se postaral o ochranu nejen svých zaměstnanců, ale i dalších stovek tisíc Číňanů v jím vytvořené bezpečné zóně chráněné pod vlajkou s hákovým křížem. A o tom je tento film. ()

Galerie (34)

Zajímavosti (13)

  • John Rabe byl po návratu do Německa vyslýchán gestapem, propuštění se dočkal díky firmě Siemens. (morgos)
  • Keď chcú japonskí vojaci nasilu preniknúť do bezpečnej zóny, má dôstojník, ktorý ide vydať príkaz na paľbu, v jednom zábere ruku hore. V nasledujúcom, keď je záber od jeho chrbta, ju má dole, no hneď v ďalšom ju má opäť pripravenú na vydanie rozkazu. (Johnny.ARN)

Reklama

Reklama