John Rabe - Ctihodný občan Třetí Říše

• slovenský

City of War: The Story of John Rabe

Drama / Historický / Válečný / Životopisný

Francie / Čína / Německo, 2009, 134 min

Veľmi romantizovaná verzia toho čo sa naozaj v Nankingu dialo. Je pochopiteľné, že nie každý divák by zvládal drsnú a nemilosrdnú pravdu vtedajšej Japonskej vojnovej mašinérie. Kto sa chce dozvedieť viac aké zverstvá sa tam diali musí siahnuť po drsnejšej adaptácii Nanking! Nanking! alebo po dokumente Nanking(23.3.2014)

Zaujímavá dráma z obdobia tesne pred začiatkom 2. svetovej vojny, keď Japonsko napadlo Čínu, kontrétne mesto Nanking. Kvalitne natočená dráma nás oboznámi s veľkým človekom, ktorého meno mi deteraz nič nehovorilo. Vo filme sa hovorí niekoľkými jazykmi, preto odporúčam pozerať v pôvodnom znení. Predstaviteľ hlavnej úlohy U.Tukur bol dobrou voľbou, pretože je presvedčivý a v našich končinách neznámy. V menšej úlohe sa blysne čoraz obsadzovanejší D.Bruhl a S.buscemi si strihol zaujímavú úlohu doktora. Oceňujem plynulé prechody z dobových záberov k záberom filmovým a kvalitnú hudbu, prevažne piano. Za najsilnejšiu scénu považujem hľadanie strateného osobného šoféra a jeho následná poprava mečom, ktorej bol svedkom. Film určite pripomenie Schindlerov zoznam a aj keď tento film ťahá za kratší koniec , určite nesklame. Predsa len, porovnávame ho s tým najlepším čo v svetovej kinematografii vzniklo.(26.4.2010)

DIALOG : RABE ( Ulrich Tukur ) - Na co máš hlavu Changu ? CHANG ( Li Ming ) - Aby mi nepršelo do krku. Ve filmu si zahrál i Steve Buscemi a to dr. Wilsona v nemocnici Nanking. Smutný a nadějný snímek z roku 1937, kdy Japonská vojska obklíčí Čínské hlavní město Nanking a John Rabe se pokusí o záchranu tamních obyvatel. Není to tak jednoduché, zvlášť když historie potvrdila, že Japonci neradi berou zajatce. Zdařilé herecké obsazení a pěkný hudební doprovod ( Lourent Petitgirard a Annette Focks ).(8.5.2010)

Hustý film o masakru, o kterém se neví vůbec nebo v lepším případě skoro vůbec, což je prostě špatně (nabízí se zde otázka, kdyže ta druhá světová vlastně začala).Veliká obžaloba SN a vůbec selhání diplomacie. Máloco Vám znechutí japonský národ jako tohle. Z některých scén se budete dostávat horko těžko. Pět hvězd nedávám pro určité utahané, zejména diskuzní chvíle, které byly tak trochu kýčovité, přesto je to hodně dobrý a zejména hodně důležitý film.(20.2.2011)

• verbal

Po Šindlerově hlístu a eskapádách sýra Wintona tu máme dalšího, náhle se vynořivšího, podivného mesiáše, který tentokrát brání v redukci čínské populační exploze Japoncům. Zachránil jich prý 250 000! A dle glorifikační dramatizace všechno sám, těmahle rukama. Kdo ví, možná jen díky němu si teď mohu ve svém oblíbeném bistru pochutnávat na pekingské kachně. Patetická fňukpohádka, která ani trošičku nezkresluje historická fuckta a já ani chvíli nezapochyboval, že takhle to skutečně bylo. Jen jsem čekal, že na konci filmu jako bonus ještě zachrání Willyho! Odteď si kupuji všechny elektrospotřebiče výhradně od Siemensu, protože je to milá, starostlivá firma s humánním managementem!(21.9.2011)

• - John Rabe byl po návratu do Německa vyslýchán gestapem, propuštění se dočkal díky firmě Siemens. (morgos)

• - Po konci 2. světové války Spojenci popravili osoby zodpovědné za Nankingský masakr. Byli to generál Iwane Macui a generálporučík Hisao Tani. Ostatní trestu unikli. (Petulka88)

• - Ve filmu zazní velice oblíbený druhoválečný šlágr "Hitler Has Only Got One Ball", který zesměšňuje Adolfa Hitlera a jeho nejbližší spolupracovníky. Tento song byl ale napsán a poprvé zazněl až v roce 1939, děj filmu se přitom odehrává na konci roku 1937. (bejkovec)