John Rabe - Ctihodný občan Třetí Říše

• slovenský

City of War: The Story of John Rabe

Drama / Historický / Válečný / Životopisný

Francie / Čína / Německo, 2009, 134 min

http://cs.wikipedia.org/wiki/Nankingsk%C3%BD_masakr. Celý film je velmi dobře koncipován, John Rabe, který nechtěl být hrdinou, byl jen manažerem Siemensu. Hrdinou a zachráncem se stal. Steve Buscemi jako doktor odvedl velmi dobrou práci. To se musí vidět. Popisovat jednotlivé scény smysl nemá. Všichni to tu zmiňují, jediný film z mých asi 6000, kde se civilní obyvatelstvo se šikmýma očima schovává pod hákovým křížem. Spolehlivý způsob přežití, někdo jej ale vymyslet musel...(11.12.2012)

Každé svinstvo v historii lidstva je obvykle dobře zdokumentováno a přesto se o nich neví. Tohle je takový film na který se dá dívat z více pohledů. Přišlo mi to trochu přetažené, rozvláčné, protože poselství které to nese to sdělilo tak jako tak. Na druhou stranu, vadilo mi pár nelogičností a mírněná emotivnost. Steve Buscemi se mi postupně s délkou filmu vytrácel až zapadl, což bylo docela škoda. Možná než si pohrávat s vizuálem by bylo lepší mít v ději více záchytných bodů.(28.11.2010)

Masakr v čínském Nankingu resp.jeho obsazení japonskou armádou bylo počáteční fází 2.světové války v Asii. A John Rabe, papírově nacista a šéf místního Siemensu, byl čestný chlap, který se postaral o ochranu nejen svých zaměstnanců, ale i dalších stovek tisíc Číňanů v jím vytvořené bezpečné zóně chráněné pod vlajkou s hákovým křížem. A o tom je tento film.(26.4.2015)

Je těžké vytvořit dobrý film i když je podle skutečných událostí. Právě tento snímek je tím důkazem. John Rabe je jednoznačně velké jméno v historii, ale toto zpracování nepatří k těm velkým. .. A i když je místy dojímavý, děsivý či pravdivý, jsou to stále jen části jednoho méně povedeného celku. .... HODNOCENÍ: 60% (3*)(22.2.2014)

Další příběh o člověku, který se přičinil o záchranu velkého počtu lidských životů za druhé světové války podobně jako Oscar Schindler. Moc se mi líbilo prolínání filmu dobovými záběry a navíc několik scén se skutečně povedlo. Film zobrazuje zvěrstva války v letech 1937 v Číně a příběh může, který by něměl být zapomenut i když se o toto nacisté hodně snažili- 3,5.(31.7.2010)

• - Keď chcú japonskí vojaci nasilu preniknúť do bezpečnej zóny, má dôstojník, ktorý ide vydať príkaz na paľbu, v jednom zábere ruku hore. V nasledujúcom, keď je záber od jeho chrbta, ju má dole, no hneď v ďalšom ju má opäť pripravenú na vydanie rozkazu. (Johnny.ARN)

• - Pro titulní roli byl původně zamýšlen Ulrich Mühe. Nakonec se jí chopil Ulrich Tukur. (Elwanelyn)

• - John Rabe zemřel v chudobě roku 1950, roku 1996 byl jeho náhrobní kámen přemístěn z Berlínu do Nankingu. (morgos)