John Rabe - Ctihodný občan Třetí Říše

• slovenský

City of War: The Story of John Rabe

Drama / Historický / Válečný / Životopisný

Francie / Čína / Německo, 2009, 134 min

Hustý film o masakru, o kterém se neví vůbec nebo v lepším případě skoro vůbec, což je prostě špatně (nabízí se zde otázka, kdyže ta druhá světová vlastně začala).Veliká obžaloba SN a vůbec selhání diplomacie. Máloco Vám znechutí japonský národ jako tohle. Z některých scén se budete dostávat horko těžko. Pět hvězd nedávám pro určité utahané, zejména diskuzní chvíle, které byly tak trochu kýčovité, přesto je to hodně dobrý a zejména hodně důležitý film.(20.2.2011)

Vubec se mi do toho nechtělo, ale byla by to chyba nechat si tenhle film ujít. Možná je tam ten pán trošku moc zidealizovanej, ale třeba takovej fakt byl. Nikdy jsem o tom chlapovi neslyšel, a proto je dobře, že už jo a že se o něm dozví i ostatní. Z dobového hlediska je to skoro dokonalé, kostýmy, ruiny, ztvárnění války... Násilí, které se v ději objeví, je někdy až nadlidsky drsné a člověk jenom kroutí hlavou, že se někdy vůbec něco takovýho dělo... Japonci se za to Číně nikdy neomluvili, takže teď je za to asi za trest sejmulo tsunami a Fukušima...(27.3.2011)

Zajímavě vyprávěný film o období před vznikem druhé světové války o střetu Číny a Japonska, o němž jsem se něco více dověděl právě až zde. Zřejmě i díky tomu, že děj má svůj předobraz ve skutečných událostech, je provázen mnoha zvraty, které opravdu nelze předem očekávat, protože život je zkrátka mnohem neočekávanější než jakákoliv fantazie. Jestli je skutečnost ve filmu zidealizovaná, je mi docela fuk, takové filmy mají jiný smysl než sebepovedenější dokumenty.(19.3.2011)

Další příběh o člověku, který se přičinil o záchranu velkého počtu lidských životů za druhé světové války podobně jako Oscar Schindler. Moc se mi líbilo prolínání filmu dobovými záběry a navíc několik scén se skutečně povedlo. Film zobrazuje zvěrstva války v letech 1937 v Číně a příběh může, který by něměl být zapomenut i když se o toto nacisté hodně snažili- 3,5.(31.7.2010)

Každé svinstvo v historii lidstva je obvykle dobře zdokumentováno a přesto se o nich neví. Tohle je takový film na který se dá dívat z více pohledů. Přišlo mi to trochu přetažené, rozvláčné, protože poselství které to nese to sdělilo tak jako tak. Na druhou stranu, vadilo mi pár nelogičností a mírněná emotivnost. Steve Buscemi se mi postupně s délkou filmu vytrácel až zapadl, což bylo docela škoda. Možná než si pohrávat s vizuálem by bylo lepší mít v ději více záchytných bodů.(28.11.2010)

• - Přesný počet obětí tzv. Nankingského masakru není dodnes znám. Odhady se pohybují od 260 000 do 430 000 zmasakrovaných civilistů. (Petulka88)

• - Do bezpečné zóny, kterou spoluvytvořil John Rabe, se po obsazení Nankingu stáhlo asi 300 000 civilistů. Většina z nich díky tomu přežila. (Petulka88)

• - Keď sa John Rabe objíma so svojou manželkou na konci filmu, môžeme si všimnúť, že v jednom zábere má žena v pravej ruke kabelku, ale v nasledujúcich záberoch už ju nemá. (Johnny.ARN)