John Rabe - Ctihodný občan Třetí Říše

• slovenský

City of War: The Story of John Rabe

Drama / Historický / Válečný / Životopisný

Francie / Čína / Německo, 2009, 134 min

Oskar Schindler zachraňoval židy, John Rabe zase držel ochranou ruku nad číňany. Tento film ale od "Schindlerova seznamu" rozhodně nijak neopisuje, i když hlavní motiv je vlastně stejný. U nás méně známí herci předvedli hodně solidní výkony, jedinou známější tváří je tu pouze Steve Buscemi. I když je to drama z války, neočekávejte žádné velké bitevní scény. Ty jsou tu v podstatě jen přiměřeně naznačeny a jsou spíše k dokreslení dané situace. Co určitě uvidíte, je příběh lidskosti, osobního hrdinství a statečnosti. A to je to, co se mi právě na tom líbilo.(3.7.2010)

Film zachycující napadení Nankingu japonskou armádou a genocidu čínského obyvatelstva. A poukazující,že před i po druhé světové válce páchali zvěrstva nejenom Němci,Rusové, ale i Japonci. A díky tomuto filmu se dozví lidé,kteří se o historii běžně nezajímají,že válečné zločiny se dějí a děly na celém světě. A film je důkazem, že i dnes můžou vznikat kvalitní válečné filmy s novými náhledy na minulost nebo s novými fakty. Sice oproti Schindlerova seznamu slabší,ale nebylo by na místě přímo s tímto filmem srovnávat, protože jsou si v mnohém podobní,ale jinak se trochu rozcházejí a nabízí odlišný filmový zážitek. Před shlédnutím tohoto filmu jsem si dokonce myslel,že se jedná už podle názvu jen o parodii nebo béčkový film (jelikož se o historii nezajímám podrobně,ale čas od času se ke mě dostanou nějaké historické skutečnosti a také mi jméno John Rabe nic neřikalo), naštěstí jsem se nedal názvem oklamat a na film jsem se podíval. A je celkem škoda, že o tomto člověku narozdíl od Oscara Schindlera není žádný kvalitní článek v češtině.(27.4.2010)

Vzhľadom na tému sa jedná až o prekvapivo ľahko stráviteľný film, tvorcovia sa tu na utrpení ľudí v akejkoľvek forme výrazne držali na uzde a tak to emocionálne až tak nezasiahne, rovnako prevažujúci pohľad vysokopostavenej a prakticky nedotknuteľnej osoby nie je až tak silný, ako by to bolo pri bežných ľuďoch, ktorí sa o svoje životy a blízkych báli neustále, ale filmovo je to stále dostatočne kvalitný zážitok. Výborných postáv je tu nespočet, či už európskych, čínskych alebo aj japonských, takže sa dá vytvoriť pomerne komplexný obraz na celú situáciu a zaujímali ma životy všetkých. Dej nemá žiadne slabé miesto, takže som sa nenudil ani na okamih a aj napriek absencii silných emocionálnych momentov je tu stále dosť scén, na ktoré sa dá spomínať, napríklad hromadná poprava, útok na loď, snaha o záchranu šoféra s následným výberom a viacero iných a aj režíjne je to stále nadpriemerná práca. Takže na túto tému mi síce skôr vyhovoval napríklad City of life and death, ktorý mi prišiel kvalitnejší a zaujímavejší vo všetkých ohľadoch, ale aj John Rabe určite stojí za pozornosť a ani pri opakovanom pozretí mi to neprišlo o nič slabšie. 76%(29.7.2015)

Další příběh o člověku, který se přičinil o záchranu velkého počtu lidských životů za druhé světové války podobně jako Oscar Schindler. Moc se mi líbilo prolínání filmu dobovými záběry a navíc několik scén se skutečně povedlo. Film zobrazuje zvěrstva války v letech 1937 v Číně a příběh může, který by něměl být zapomenut i když se o toto nacisté hodně snažili- 3,5.(31.7.2010)

• JFL

Nankingský maskar a John Rabe se pod tíhou midcultové idealizace proměňují do schematického vyprávění oslavujícího nadřazenost okcidentu vůči orientu, glorifikujícího hrdinství úředníků a vyžívajícího se v maloměšťácké konzervativnosti. Aneb kterak evropský byrokrat hrdině zachraňuje zaostalé nuzné Číňany před barbarskými Japonci a jak za každých okolností ustrojení lidé ze Západu šíří vzdělání v zaostalé Asii. Ani není potřeba srovnání s bravurním "Nanking! Nanking!" aby se projevila plochost a schematičnost televizního projektu.(8.2.2011)

• - Přesný počet obětí tzv. Nankingského masakru není dodnes znám. Odhady se pohybují od 260 000 do 430 000 zmasakrovaných civilistů. (Petulka88)

• - Pro titulní roli byl původně zamýšlen Ulrich Mühe. Nakonec se jí chopil Ulrich Tukur. (Elwanelyn)

• - Keď chcú japonskí vojaci nasilu preniknúť do bezpečnej zóny, má dôstojník, ktorý ide vydať príkaz na paľbu, v jednom zábere ruku hore. V nasledujúcom, keď je záber od jeho chrbta, ju má dole, no hneď v ďalšom ju má opäť pripravenú na vydanie rozkazu. (Johnny.ARN)