Hledači opálů

(TV film)
Dokumentární / Krátkometrážní
Česko, 2007, 26 min

O českých emigrantech, kteří zažívají v australské poušti opálokopáčskou horečku.  Víc jak 65 Čechů a Slováků, emigrantů po roce 1948 a po roce 1968 přilákala zlatokopecká horečka do dvou středisek opálových polí v australské poušti - do Andamooky a osady Coober Pady. Vedla je nejen touha zbohatnout, ale také okolnosti, způsobené neznalostí angličtiny. Mnozí z nich měli štěstí a vykopali drahé kameny za mnoho tisíc dolarů. Jen málokterý z nich však bohatství udržel, neboť svodů bylo příliš - hazardní hra v karty nebo sázky na dostizích. Ve společnosti "dobrodružných povah" také nebyla nouze o krádeže. V takových podmínkách se starostou Andamooky, osady v níž žilo na 40 národností, stal Čechoslovák Štefan. Kromě starostování je také záchranářem, hoteliérem a hrobníkem. Na hřbitovech opálokopáčských osad leži celá plejáda našich občanů, kteří byli přinuceni zvolit si za svůj nový domov dalekou Austrálii. (oficiální text distributora)

Marze

Tak to je hustý dokument třicet let v takovéhle poušti mezi samými samorosty, podivíny a svérázy s ložnicemi pod zemí. Český kopáč říká, že jeho nejlepší rok byl před patnácti lety, kdy s kopal s parťákem a dostal podíl 80 tisíc (australských dolarů, tedy krát patnáct?) ročně. A k tomu další podivné finanční historky. ()

sator

Skvostný dokument o tématu nám naprosto neznámém a o to zajímavější že vyprávěný Čechy. ()