Film Květ pouště vznikl podle stejnojmenné autobiografické knihy autorky Waris Dirie, která vyrůstala do svých třinácti let v Somálsku a po útěku do Londýna se stala jednou z nejznámějších světových topmodelek. Když se kniha v roce 1998 objevila na pultech knihkupectví, svět byl šokován. Bývalá modelka vypráví dechberoucí životní příběh, v němž popisuje svou neuvěřitelnou cestu od kočovného života v somálské poušti na nejznámější světová přehlídková mola. Byl to sen a noční můra zároveň. V New Yorku, na vrcholu své kariéry, poprvé v rozhovoru otevřeně promluvila o problému ženské obřízky, kterou sama vytrpěla, když jí bylo teprve 5 let. Krátce po rozhovoru se rozhodla, že skončí s kariérou modelky a zasvětí život boji proti tomuto starobylému rituálu. Od roku 1997 je Velvyslankyní UNFPA (United Nations Population Fund) pro odstranění problému ženské obřízky ve světě. (oficiální text distributora)

Dont

Příběh je to velmi silný, ale filmové zpracování ničím neohromí, bylo spíše průměrné. Hlavně v první třetině postrádá jednání některých postav motivaci a scénář je zkratkovitý a nečitelný. V závěru houstnou dramatické pasáže a snímek vyvíjí vcelku úspěšně značný tlak na emoce, ale tenhle snímek asi prostě není můj šálek kávy. Není snadné točit podle skutečných událostí, a tvůrci tohoto filmu to nepokazili, ale přesto si myslím, že scénář i režie mohly být na vyšší úrovni. ()

Hamaradža

Dobre natočená i obsadená, ale maximálne vypočítavá uplakaná citová vydieračka, ktorá sa ospravedlňuje poslednou štvrťhodinkou, o ktorú tu vlastne celú dobu išlo. Ináč pre mňa utrpenie sledovať, totálna neoriginalita, dve hodiny o tom že hlavná hrdinka je krásna (čo divák od začiatku vie) a že jej všetci ubližujú (čo divák od začiatku vie). ()

ibeh

Je to důležité téma a dramatický lidský příběh. Díky každému, kdo dokáže aktivně bojovat proti takovým zvěrstvům jako je ženská obřízka. Miliony žen na světě jsou stále utlačovány a je to velmi nespravedlivé. Nevím, čím si to zasloužily. Jedině vzdělávat a informovat, jinak se nic nezmění. Po filmařské stránce hodnotím pouze 3/5, ale obsahu a milé hlavní představitelce dávám 5/5. ()

sofiapetra

Jistě silné téma, krásné pohledy na poušť, ale scény a dialogy z města byly dosti idiotsky zpracované. Scénárista byl pěkný fušer. ()

peiton

Milujem príbehy silných žien.. Neskutočná autobiografia autorky, ktorá zažila niečo, čo ešte aj dnes (!!!) zažije mnoho mladých dievčat - obriezka. Aj napriek tomu sa však vyrovnala so životným osudom a vybrala sa na neľahkú dráhu modelingu a popritom našla svoje šťastie, aj keď jej život hádzal polená pod nohy.. .Vynikajúce filmové spracovanie,každý si príde na svoje.. my čo žijeme v civilizovanom svete aj keď sa možno nemáme najlepšie môžeme byť vlastne vďační kde žijeme...Veľmi ma uchvátilo čo dokázalo také malé dievča, že sa dostala z úplného dna až na vrchol.Silný,úchvatný príbeh,ktorý nesie v sebe posolstvo a je volanie o pomoc.Volanie,aby sa prelomilo tiché tabu,ktoré zahaľuje utrpenie týchto žien - obetí nezmyselného zákona..Uprimne som rada,že žijem v Europe. ()

Aljak

Už som sa dlho chystal na tento autobiografický film, ale až teraz som sa odhodlal... Púštny kvet rozkvitol do krásy a vďaka svojej sláve mohla verejne a s plnou vážnosťou prehovoriť o dni, ktorý zmenil jej život. Samozrejme, každý by čakal, že tým dňom bolo náhodné stretnutie s prestížnym fotografom v jednej malej reštaurácii a vďaka nemu sa z nej stala topmodelka... Ale nie - za Waris sa totiž skrýval oveľa dramatickejší príbeh, ktorý zmenil jej život - a takýto deň v mnohých "tradicionalistických" krajinách zažívajú denne stovky mladých dievčat. Veľmi prínosný film o intímnej problematike, ktorá zaujala celý svet - navyše na základe skutočného príbehu púštneho kvetu Waris. Páčilo sa mi aj spracovanie so spomienkami v retrospektíve, počas ktorých sa vlastne vyjasňuje všetko čo predchádzalo jej úteku do Londýna. Jediným mínus asi zostáva len to, že niektoré časti toho jej "hviezdneho" života zostali nerozvinuté a zamlčané. ()

Martin741

Reziserka Sherry Horman mi fakt nic nehovori, ale film to bol dobry, tematika zenskej obriezky v Somalsku am hodne do seba, hlavna herecka sa toho zhoistila dobre, film slape, a smutny koniec len dotvara dobry dojem z filmu. Ovsem, herecke vykony pokulhavaju a ide o dost nevyrovnanu reziu. V priemere sa film ale stale udrzi, to jo : 69 % ()

Garson

Květ pouště je film o statečné somálské dívce Waris,která jako malá podstoupí ženskou obřízku a když má být v mladém věku provdána za starého dědka tak sama a bosa uteče pryč před tou zlou budoucností.Odvahu jistě měla když se rozhodla přeběhnout nehostinnou vyprahlou krajinu ze své vesnice až do hlavního města Mogadišu za svou babičkou.Ta pochopí její důvody,koupí letenku a pošle jí do Londýna.Tam se Waris celých 6 let pere s osudem a s bídou která jí provází.Pracuje jako služka i jako uklízečka.Po čase se upne na jednu prodavačku Marylin,která jí poskytne dočasné bydlení a stane se i její kamarádkou.Waris začne uklízet v jednom bistru kde zrovna sedí jeden slavný fotograf,který jí pozve na focení a pak už to jde s Waris kariérně rychle nahoru.Po té co začne být slavná a její fotky se začnou objevovat na obálkách módních časopisů tak se rozhodne,že bude bojovat proti ženské obřízce,proti tomuto primitivnímu zvěrstvu provozovaném na různých kontinentech.Na Waris se mi líbilo,že byla stále skromná a pokorná i po těch letech a strastiplných cestách kterými si prošla narozdíl od Fatimy z 10.řady pořadu Amerika hledá topmodelku,která svůj srdceryvný příběh o ženské obřízce odvyprávěla před udivenou porotou,ale jinak to byla mezi děvčaty pěkná mrcha.Je sice pěkné,že se vždycky najde nějaká modelka nebo celebrita která má páky na to,aby bojovala za lepší život žen v zapadlých koutech na Zemi,ale jak je známo z historie tak pokud chce někdo u primitivních kmenů vymýtit rituály a tradice tak musí vymýtit celé skupiny obyvatelstva(Indiáni by mohli vyprávět).Není jiný způsob a to ani přes nátlak různých světových organizací,kterým se stále nedaří omezit ty tradice a rituály které na celém světě každý den probíhají.Na to je a bude západní vyspělá civilizace stále krátká. ()

pufina

Docela dobrý film, ale knižní verze je v mnohých ohledech jiná a milionkrát lepší. Téma ženské obřízky zůstalo, stejně jako problémy, které měla, když začínala s focením a s kariérou modelky. Ale co se týče dětství a pocitů, (kromě obřízky) tam z toho nebylo prakticky nic až na pár chabých záběrů. Film vyvolává spoustu pocitů, ale zkrátka nedovede vyvolat takové emoce jako kniha - proto nemůžu ohodnotit lépe, ač Liya Kebede se v mi v roli Waris moc líbila. ()

zette

Zajimavy pribeh se sikovnou hereckou v hlavni roli. Ale moc bych takove filmy do Afriky nepoustel, alespon co se tyce prvni poloviny... ()

Juto

Púštny kvet je film ženy v Somálsku, ktorá sa stane obeťou praktík mrzačenia ženských pohlavných orgánov. Ona však zmení svoj osud a stane sa supermodelkou a dokonca špeciálnou ambasádorkou OSN. Príbeh bol nerovnomerný, občas trápny, ale často pohlcujúci. 6/10 ()

Riley

Některé filmy, obzvlášť ty, podle skutečné události, povyšují o příčku navrch jen za to téma. Film chvílemi až pohádkový, kdyby to nebyla pravda, nevěřila bych. A některé scény byly opravdu působivé - modní přehlídka, učení chůze. :) Vtipné a smutné zároveň! ,,Umíte chodit? Jasně, přešla jsem celou poušť" :) 90% ()

angel74

Knižní předlohu jsem nečetla, ale po zhlédnutí filmu Květ pouště bych to ráda napravila, tak moc se mi líbil. Sice obvykle nechovám obdiv k modelkám, nicméně Waris Dirie je nejspíš tou výjimkou, jež potvrzuje pravidlo. I když v současné době patrně nijak zvlášť nestrádá, tak v dětství a dospívání si asi hodně vytrpěla, a to nejen v souvislosti s ženskou obřízkou. Kromě dojemného příběhu, který napsal sám život, mě zaujaly také herecké výkony Liya Kebede a Sally Hawkins. Obě své role zvládly na výbornou. (85%) ()

Madlenka26

Mráz po zádech a zatajený dech. Díky tomuto filmu jsem se o obřízku začala zajímat více a myslím , že by o tom měly vědět všechny ženy, co jinačí kultůry dělaji za svinctva. Velice zajímavý film a paní WARIS DIRIE považuji za hrdinku. ()

dr.fish

Ano, je to kýč ve své kategorii, kalkul na city, ale taky dobré téma na film. Jak jinak upozornit na problém, než že boháče ze Západu dojmete k slzám silným a sentimentálním příběhem....75% ()