Ben X

• Belgie

Ben X

Drama / Thriller

Belgie / Nizozemsko, 2007, 93 min

Oproti mnohokrát zmíněným tématických snímkům Klass a Zlo ve mně Ben X vyvolal nejméně emocí. Ne snad, že bych s hlavním hrdinou nějak nesympatizoval, to určitě ně (navíc jeho představitel, s výjimkou trochu podivného chováním po pilulce, byl naprosto precizní a uvěřitelný), ale to, co se mu dělo, se mnou nějak nedokázalo citově více pohnout. Což mě trochu mrzí, protože nad formou filmu jsem předl a potenciál Bena X byl obrovský. Jenže tvůrci asi chtěli za každou cenu diváka ohromit a zapůsobit na něj, a tak pomohli si ne zrovna originální (a na tomto místě docela nevhodnou) scénáristickou berličkou. A že jim pěkně drhne kvůli špatně natočené scéně u kolejí. Pak dění v kostele z toho taky nevychází moc reálně a samotný konec (možná dobře míněný) tak nějak přijmu, ale nechá mě celkem lhostejným. V jistých ohledech originální film, který si zaslouží slabší 4*, ale jestli stavíte obsah nad formu, zvolte raději výše napsané 2 filmy.(7.8.2011)

Podobně jako v Klass i zde hraje hlavní roli šikana a její následky. Nechci spoilovat konec filmu, jen řeknu, že mě závěr náležitě potěšil. Ben trpí Aspergerovým syndromem a tak má problémy v komunikaci s ostatními jedinci. Kromě svého reálného života, ve kterém zažívá leda tak šikanu, prožívá ještě další - virtuální, ve kterém hraje nepříliš známou free MMORPG jménem ArchLord vydanou na přelomu roku 2005/2006. Právě v tomto světě je Ben nesmělý, mocný, dokáže adekvátně komunikovat s ostatním a to především se svou virtuální kamarádkou Scarlite. Tyto dva světy se v jeho realitě navzájem prolínají a Benova utrápená mysl dává tušit, jakým směrem se bude ubírat. Greg Timmermans, ač vypadá na svou roli studenta Bena trochu starší, je dost přesvědčivý a role mu jinak sedne jako ulitá. Ben X je dílo, které je zručně natočené, výborně zahrané, emocionálně napjaté a ještě nás upozorňuje na důležitý fakt šikany. Jediná věc, která se mi na snímku nelíbila, byly dokumentárně laděné rozhovory zasahující do děje filmu. (7/10)(27.12.2008)

Takhle procítěný a "skutečný" film jsem už dlouho neviděl. Pohled na svět očima autisty, kterého trápí šikana. Utíká z reality do počítačové hry, kde je hrdinou. Ve skutečnosti je ale terčem posměchu a nepochopení. Filmaři tu odvedli neskutečný kus práce. Hlavní představitel byl skvělý a ostatní herci to také zvládli na jedničku. Při některých scénách jsem byl napnutý jak struna. Dramatický děj a finální rozuzlení je prostě balada, i když trochu smutná. Vřele doporučuji a vyzbrojte se kapesníky. Tenhle film si na nic nehraje. 90%(13.4.2010)

Keby tak ostatní vedeli, aký boj niektorí ľudia zvádzajú každý deň so sebou samým, so svetom a so životom (sú to síce synonymá, ale význam toho boja aspoň umocňujú). Keby to vedeli, možno by sa ho snažili tým krehkejším jedincom uľahčiť a nie skomplikovať. Ale jedine keby si nepotrebovali ventilovať komplexy a vychutnávať pocit moci. Keby bolo keby, neboli by autisti ani šikana a psychika by bola stroj, ktorý vie každý jeden človek ovládať vlastnými rukami. Lenže funguje to trochu inak a život máme na to, aby sme sa s ním učili narábať.(3.9.2014)

Nejdřív musí vždycky někdo umřít. A pak se ostatní probudí. Ale to už je pozdě..... VŠECHNO TO ZAŠLO PŘÍLIŠ DALEKO! Lidé nemají rádi nic co je ,,jiné“, odlišné. A když je to ,,jiné“ ještě ke všemu slabé – NIČÍ TO! Film o šikaně – TEČKA. Jaká můžou být očekávání? Snad, že všechno dopadne dobře jako v pohádce, nebo jako ve Švédsku. Takže malá. A jak se dají ,,malá“ očekávání překonat? Příběhem, ve kterém se zatajeným dechem sledujete Benův životní příběh. A překvapivě máte radost, když nastane ten jeho vytoužený Game Over. Někdo vždy musí zemřít. Jinak by jste nepřišli…. Za nevšední konec si u mě zasluhuje tento film maximum! PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ****(26.3.2010)

• - Ben (Greg Timmermans) má vo svojej izbe na stene mapu Antarktídy pochádzajúcu ako príloha z mesačníka National Geographic. Tiež je možné vidieť v jeho izbe čísla tohto magazínu. (vander19)

• - V takzvanej "internetovej gramatike" názov filmu hovorí "(ik) ben niks" po belgicky, čo v preklade znamená "(ja) som nič". (Kacenka_)

• - Predstaviteľ 17 ročného Bena, Greg Timmermans, mal v dobe natáčania o 10 rokov viac. (TomX2)