Ben X

• Belgie

Ben X

Drama / Thriller

Belgie / Nizozemsko, 2007, 93 min

Žije ve svém světě. Autismus je problém hlavně těch ostatních. Těch okolo. Idiotů, kteří mu nacpou do pusy extázi, idiotů, kteří si na mobil nahrávají jeho ponížení v podobě stažených kalhot. Pro jakkoliv se odlišující je tenhle svět krutý. Utrápená mysl hlavního hrdiny přímo volá z plátna/televizní obrazovky, téma je věrné, natočené je zručně, i když někomu nemusí sedět dokumentárně laděné úseky zasahující do vyprávění. Vrcholná scéna v parku (výtečně zahraná), ideální pomocný výukový materiál do škol. Je mládež skutečně tak zkažená? Bohužel je. A v lecčems jí pomáhají rodiče, třeba když vyběhne v médiích zpráva typu, že se nějaký nezletilý hošan pochlubil, že má super úrodu, když se vrátil ze školního výletu, protože mu rostlinky marihuany mezitím zalévala matka.(30.9.2014)

Filmu příšerně ublížil český dabing, bylo evidentní, že mnohé herecké výkony téměř zabil. Proto před ním varuji a možná proto i trochu nespravedlivě dávám jen průměrné ohodnocení. Film se vyznačuje až tísnivým portrétem autisty, který je prostě neschopný ani náznaku obrany a divák prožívá utrpení a ponižování s ním. Promluvy některých protagonistů do kamery zvyšují pocit autentičnosti, to, že vše je podle skutečnosti. Vyvedený byl také konec, protože přinesl nečekanou (a vítanou) pointu. Hlavní představitel je sice evidentně starší, než mu předepisuje role, ale zahrál ji tak přesvědčivě, že to příliš nevadí. /15. 8. 17./(15.8.2017)

V konkurenci chladného švédského Ondskan a přespříliš explicitního estonského Klass jasně vítězí belgický (vlámský) Ben X. Nic Balthazar vsází na daleko komornější, psychologické zpracování, ve kterém sice nemusí být a není vidět úplně všechno, co se děje, ale vyznění je o to silnější. Na rozdíl od plochých postav Klass má Ben X jasného jednoho hlavního hrdinu, kterého člověk vzhledem k jeho nemoci asi nikdy nemůže pochopit, ale vzhledem k dobré práci filmařů mu aspoň může rozumět. Ben X není ani o šikaně, už vůbec ne o "počítačové generaci", ale spíš je to příběh jednoho výjimečného člověka, a to všechno kolem jsou jenom kulisy. v kterých se ten příběh vypráví. Velmi dobré a nečekaně přirozené. 75%(28.2.2011)

Tak zhruba do půlky jsem si pořád říkala, že i když má film velmi originální námět, že mě prostě nedostane. Áj, omyl, od půlky (konkrétně mám na mysli scénu v parku) se mi film vryl hluboko pod kůži a "obávám se", že už se z ní nedostane. Laura Verlinden v pořádní Scarlite byla nesmírně okouzlující, Greg Timmermans jako BennyBoy stejně tak, z něj to charisma sálalo na všechny strany .. to, čím je film nejvíce originální - videoherní vsuvky, mi ale nejvíce vadilo, takové hry jsem nikdy nehrála, hrát nebudu a jediný důvod, proč to tak nějak vnitřně tomuhle filmu prominu je ten, že zbytek je snad / téměř, bezchybný. Úžasný snímek, jenž má opravdu hloubku a doufám, že jej uvidí víc a víc diváků.(8.10.2008)

Ben je namakanej rytir, kterej zachranuje sexy bojovnici, nema problem rozsekat jakyhokoliv nepritele a vsichni ho respektujou. Bohuzel jen ve hre, ve skutecnosti to je autistickej retard, kteryho zakonite ve skole sikanujou a je za loosera. Jeho to sice rozciluje, ma z toho zachvaty, ale nikdy se nezmuze ani na slovo a tak si radsi predstavuje, ze je celej jeho zivot hra. A to doslova, hrany zabery se tu michaj ze zabery z hry, ktery ale pritom tem z reality odpovidaj. A to cely prekvapive pusobi jako hodne sugestivni, syrovy a drsny drama o sikane a jejich nasledcich. Film si celou dobu udrzuje paradni tempo, je napinavej, diky tomu prolnuti s hrou ma skvelou atmosferu, Timmermans hraje naprosto skvele, jeho vecne mlcici pohublej autista je naprosto skvelej a vzhledove vypada jak bracha Maguirea. No a pak se tvurci vytasi s paradne promyslenym, sice ne uplne stoprocentne prekvapivym, ale hodne silnym zaverem. Pro me prijemny prekvapeni a perfektni drama za jasnejch 5*.(17.7.2009)

• - V takzvanej "internetovej gramatike" názov filmu hovorí "(ik) ben niks" po belgicky, čo v preklade znamená "(ja) som nič". (Kacenka_)

• - Cesar De Sutter v roli Benova malého bratra je ve skutečnosti nejmladší syn Marijke Pinoy, která hraje Benovu matku. (D3VIL)

• - Predstaviteľ 17 ročného Bena, Greg Timmermans, mal v dobe natáčania o 10 rokov viac. (TomX2)