Ben X

• Belgie

Ben X

Drama / Thriller

Belgie / Nizozemsko, 2007, 93 min

Další film o šikaně, tentokrát však pro mě mnohem atraktivnější a současně také reálnější pohled na současnou mládež. Ben, který doma u počítače hraje svou oblíbenou MMORPG ArchLord a prožívá v ní "svůj skutečný" život, lásku i vzrušení, je nucen tento krásný svět opouštět a vracet se do škaredé reality, kde musí být tím, kým ho nutí jeho geny a příroda sama. Smutný příběh, který má v sobě mnoho pravdy a dnešních problémů herním světem pohlcených jedinců (i já znám určitě stránky tohoto života:)). Právě díky propojení imaginární a skutečného života, které je neskutečně efektivní a neztrácí do konce filmu své kouzlo, divák rychle pochopí, kdo je ve skutečném světě ten divný a kdo je ten "normální". Nic Balthazar ani nemusel použít maximálně přehnané scény ala Klass, stačilo mu vystihnout obrazově i pocitově Bena ve vší jeho nevinnosti a lásce k jinému světu, kde je sám sebou. Samozřejmě tomu hodně pomohl úžasný výkon Grega Timmermanse, který si "jako třicátník hraje na ani ne dvacetiletého", ale prodává tu vše, co umí. Lehce nadsazených 5*, ale tohle by měl každý vidět, protože je v tom dost pravdy a ani by nemusela být hlavní postava jakkoliv nemocná... Ben X ukazuje dnešní mládež lépe, než mnoho jiných přehnaných dramat, končící vystřílenou školou.(20.3.2010)

Ben je namakanej rytir, kterej zachranuje sexy bojovnici, nema problem rozsekat jakyhokoliv nepritele a vsichni ho respektujou. Bohuzel jen ve hre, ve skutecnosti to je autistickej retard, kteryho zakonite ve skole sikanujou a je za loosera. Jeho to sice rozciluje, ma z toho zachvaty, ale nikdy se nezmuze ani na slovo a tak si radsi predstavuje, ze je celej jeho zivot hra. A to doslova, hrany zabery se tu michaj ze zabery z hry, ktery ale pritom tem z reality odpovidaj. A to cely prekvapive pusobi jako hodne sugestivni, syrovy a drsny drama o sikane a jejich nasledcich. Film si celou dobu udrzuje paradni tempo, je napinavej, diky tomu prolnuti s hrou ma skvelou atmosferu, Timmermans hraje naprosto skvele, jeho vecne mlcici pohublej autista je naprosto skvelej a vzhledove vypada jak bracha Maguirea. No a pak se tvurci vytasi s paradne promyslenym, sice ne uplne stoprocentne prekvapivym, ale hodne silnym zaverem. Pro me prijemny prekvapeni a perfektni drama za jasnejch 5*.(17.7.2009)

Jedno z největších překvapení poslední doby. Z filmu, o kterém jsem nikdy předtím a ni v náznaku neslyšel, se vyklubal skutečně velmi překvapivý snímek. Samozřejmě reflexí šikany, týrání či kontrastu virtuální a té skutečné reality se objevuje mnoho. "Nás mnógo!" jak by zvolal barbarský válečník. Můžete si je kosit i ignorovat, jak jen budete chtít, ale docílíte jen toho, že jejich přítomnost, stejně jako přítomnost toho, co představují, bude ještě palčivější. Ben X má v sobě myslím mnohem víc, než se na první pohled zdá. Barbarský válečník na první pohled taky smrdí tak, že to až vidíte, ale to není to, čím je - stojí za ním zástupy, které už nevidíte a které dokáží překvapit. Pozor na schématičnost a odsouzení. Ben X je stejný. Je velmi štiplavý, ale přesto překvapí závěrečným úderem a stane se vítězem celé bitvy - ať už virtuální nebo skutečné, pro něj svět splynul v jedno.(2.2.2010)

Dobře natočený film o šikaně. Jasně pár věcí se musí brát s rezervou- např to, že autista je umístěn ve třídě totálních dobytků co co ho neustále šikanují. V průběhu filmu se objevilo několik moc pěkných scén, povedené bylo i prolínání online herního světa s tím reálným offlinovým, ale třešničkou na dortu byl především překvapivý konec...8/10.(25.2.2015)

Ben X v podání výborného Grega Timmemanse by svůj život mohl rozdělit asi na dvě poloviny. V té první, virtuální části je nebojacným a neohroženým rytířem, který se při hraní počítačové hry vždy ponoří do svého vysněného světa a zvládá hravě jeden level za druhým. V té druhé, opravdové je bohužel autismem trpící chlapec postaven do role outsidera, který musí čelit nelehkému osudu a hlavně šikaně ve škole ze strany místních spolužáků. Šikana ale nabírá čím dál tím více na obrátkách a pomalu, ale jistě se schyluje k možné tragédii......... Film mě poměrně dlouho nechával chladným, ale druhá polovina mě naprosto pohltila a to už vůbce nemluvím o velmi originálním konci, ale to už byla jen pomyslná třešnička na skvělém filmovém dortu.(24.10.2014)

• - V takzvanej "internetovej gramatike" názov filmu hovorí "(ik) ben niks" po belgicky, čo v preklade znamená "(ja) som nič". (Kacenka_)

• - Predstaviteľ 17 ročného Bena, Greg Timmermans, mal v dobe natáčania o 10 rokov viac. (TomX2)

• - Ben (Greg Timmermans) má vo svojej izbe na stene mapu Antarktídy pochádzajúcu ako príloha z mesačníka National Geographic. Tiež je možné vidieť v jeho izbe čísla tohto magazínu. (vander19)