La Californie

Předloha:

Georges Simenon (povídka)

Jacques Fieschi
  • d-fens

ocenenia : MFF Cannes 2006 - uvedené v sekcii "Un certain regard"(19.6.2014)

Od Georgese Simenona jsem četl jednu detektivku s jeho slavným Maigretem, která mě děsně nudila. Pokud ale psal i tak zajímavé povídky a romány jako tenhle film, tak klobouk dolů. Ikona francouzského filmu, Nathalie Baye, vévodí tomuto snímku a září po boku dalších skvělých herců - Ludivine Sagnier a Roschdy Zem. Ludivine Sagnier mám rád, ale co kdyby její místo zaujala Laura Smet, tedy skutečná dcera Nathalie Baye? Snad se jednou dočkáme filmu, kde si obě spolu zahrají.(26.10.2008)

Zklamání. Na Simenona jsem se moc těšil. Jenže, jak vidno, k tomu, aby byla literatura přvedena na dobrý film, nestačí předloha napsaná velikánem, ale je k tomu ještě zapotřebí i určitá velikost převaděčů. Tohle jakž takž drama rozhodně Simenonovu psychologickou drobnokresbu a hraní si s detaily nepostihlo. Markantní je, že se například za celý film nedozvíme ani to, proč je ona ústřední dáma tak extrémně bohatá, aniž jakkoliv pracuje, nebo třeba i jen to, proč by nás to nemělo zajímat. Kde zůstal její manžel, proč opustila svou dceru - to nejsou věci, které mohou autoři takového filmu pominout, aniž by divákovi nechyběly k pochopení motivací jednání hlavních postav.(24.7.2009)

• - Literární předlohou k tomutou snímku byl román Georgese Simenona "Chemin sans issue". (claudel)