Už od dob války, kterou v bývalé Jugoslávii oba strávili ve zbrani, jsou Mirko a Stefan přátelé na život a na smrt. A nyní přijíždějí na Francouzskou riviéru, bez prostředků, ochotní dělat téměř jakoukoli práci, jen aby mohli zůstat. Jedné noci na diskotéce jim ale osud přihraje do cesty jinou, snazší možnost - postarší poživačnou dámu Maguy, jež zde žije v honosném sídle na kopci a svoji samotu zahání hledáním spřízněných duší, které by její vilu obývaly s ní. Muži neváhají a nabídku, že by mohli v domě fungovat jako takové děvečky pro všechno, rychle přijmou, čímž se rázem stávají součástí pozoruhodné nesourodé společnosti, na kterou by jinde asi jen těžko narazili. A stejně jako Mirko záhy začne zastávat i post Maguynina milence, stejně tak Stefan podlehne kouzlu půvabné Heleny, Maguyniny dcery, jež se vrátila domů z Paříže s prosíkem o peníze na chod svého tamějšího projektu. Jenže idylka skončí v momentě, kdy Maguy zjistí, že jí zmizel její nejdražší prsten. Z bývalých přátel se najednou stávají rivalové, z příbuzných nepřátelé, lež stíhá lež a situace, jež se již dávno vymknula kontrole, začíná nabírat tragické obrátky. Hlavní hvězdou tohoto autorského dramatu režiséra a scenáristy Jacquese Fieschiho, natočeného dle stejnojmenné povídky Georgese Simenona, je bezesporu francouzská stálice a držitelka tří Césarů a Volpiho poháru z Benátek Nathalie Bayeová. (oficiální text distributora)

Aky

Zklamání. Na Simenona jsem se moc těšil. Jenže, jak vidno, k tomu, aby byla literatura přvedena na dobrý film, nestačí předloha napsaná velikánem, ale je k tomu ještě zapotřebí i určitá velikost převaděčů. Tohle jakž takž drama rozhodně Simenonovu psychologickou drobnokresbu a hraní si s detaily nepostihlo. Markantní je, že se například za celý film nedozvíme ani to, proč je ona ústřední dáma tak extrémně bohatá, aniž jakkoliv pracuje, nebo třeba i jen to, proč by nás to nemělo zajímat. Kde zůstal její manžel, proč opustila svou dceru - to nejsou věci, které mohou autoři takového filmu pominout, aniž by divákovi nechyběly k pochopení motivací jednání hlavních postav. ()

claudel

Od Georgese Simenona jsem četl jednu detektivku s jeho slavným Maigretem, která mě děsně nudila. Pokud ale psal i tak zajímavé povídky a romány jako tenhle film, tak klobouk dolů. Ikona francouzského filmu, Nathalie Baye, vévodí tomuto snímku a září po boku dalších skvělých herců - Ludivine Sagnier a Roschdy Zem. Ludivine Sagnier mám rád, ale co kdyby její místo zaujala Laura Smet, tedy skutečná dcera Nathalie Baye? Snad se jednou dočkáme filmu, kde si obě spolu zahrají. ()

• Literární předlohou k tomutou snímku byl román Georgese Simenona "Chemin sans issue". (claudel)