Stranger: Mukó hadan

Sutorenjia: Mukô hadan

Sword of the Stranger

Animovaný / Akční / Drama / Historický

Japonsko, 2007, 102 min

Stranger je film krásný nejen na pohled, ale i na poslech. Tohle prostě páni a dámy od Bones umí – po audiovizuální stránce jsou jejich seriály a filmy vždycky skvělé a udělají na vás dojem. V Strangerovi to není jen oku libá kresba, ale již zmiňované souboje, které je vskutku radost vidět (a za doprovodu úžasné hudby i slyšet). Ano, pokud zanedbáme příběh, bylo by to prostě super, jenomže ten samozřejmě zanedbat nelze. Když jsem si přečetl synopsi, myslel jsem, že bude film náležitě nadupaný i po příběhové stránce, ale ouha. V tomhle ohledu se zase tvůrcům nepovedlo vyždímat z námětu maximum. Části, kde cestuje chlapec s bojovníkem, poznávají se a budují si mezi s sebou přátelské pouto, byly sice fajnové a zajídaly se mi, jenomže jakmile se děj začal koncentrovat jinam, už to nebylo ono a nudilo mě to. Rovněž mě kdovíjak nepotěšila předvídatelnost a jednoduchost děje, což zase z oné dosavadní vynikajícnosti strhává body dolů. Své dojmy ze Strangera bych asi přirovnal ke Gedo senki, kde rovněž trochu pokulhával scénář, ale stejně jako u Strangera to výtečně kompenzovala hudba, animace, příjemná atmosféra snímku a krásný závěr. Gedovi jsem dal nakonec kvůli té hudbě slabé 4*, ale... ne, dobře, aby se neřeklo, napálím stejné hodnocení i Strangerovi – a jdu si pustit znovu celý soundtrack.(11.11.2012)

Za hlavní tahák Strangera bych označil výborné souboje. Mají zběsilé tempo, dobré nápady a jsou poměrně naturalistické. Skutečnost, že nejsou moc realistické, nás nemusí příliš zajímat. Poněkud slabší je banální zápletka a dopředu čitelný děj. V pasážích, které se věnují vývoji přátelství chlapce a samuraje, se jedná téměř o rodinný film. Prosté ***.(12.5.2008)

Akční anime film, u kterého příběh jako by byl vytvořený v americe v 80. tých letech. Ale mě to rozhodně nevadilo. Dětskej hrdina nebyl přespříliš otravnej, jak normálně bývá bohužel zvykem, a souboje byly na téměř nevídaný úrovni. Určitě je lepší se podívat na tenhle film, než na 99% filmů dělaných k seriálům. A i mezi ostatními anime filmy je tohle imho těžkej nadprůměr.(21.12.2008)

Animátoři a kreslíř si dali tu práci a propracovali souboje do fyzické logičnosti a plynulosti. Příběh... trošku trapně obyčejný, kluk najde rónina, ten mu pomůže a kluk si ho potom koupí něčím vzácným, co má hlídat. Trochu klišé, ale souboje, hudba a kresba to vrací na druhou stranu, za mě 70% - ****.(11.4.2012)

Možná dosti nadsazených 5*( Zápletka i vyprávění má k originalitě skutečně dost daleko) nicméně ve srovnání s dnešními dobrodružno/historickými filmy je to vyloženě svěží vánek dob minulých, kde není třeba celý film (ať hraný či animovaný) stylizovat do fantasy žánru s nadbytečným množstvím digitálního bordelu, ale bohatě si postačí s jednoduchou schématickou premisou děje i archetypálním složením postav. Nemluvě o parádním soundtracku, který by se co do velkoleposti nemusel stydět i vedle velikánů žánru. Ale třeba mě to nadšení za chvíli přejde!(7.7.2018)