Kuskus (festivalový název)

The Secret of the Grain

Couscous

Kuskus

Francie, 2007, 151 min

Abdellatif kechiche viem ze natocil Zivot Adele, no mne sa dotycny film nepacil, a to tak, ze velmi! Kazdopadne ako Snorlkax pise, zacne sa to az po hodine, dovtedy vladnu len vatovo plane plky. Skoda no, rezisersky tiez len rutina, doteraz nejde o kult ani o prelomovy film - skoncilo to v sivom, sedivom priemere : 66 %(3.11.2018)

• rt12

Budu tomu muset ještě za nějakou dobu věnovat čas, ale první kolo mne dokonale uspalo. Cítím z filmu potenciál, který dokonale zabil kameraman a nezáživné dialogy v první půli. Výstup dcery z konzervárny v kuchyni mě skoro odradil film nedokoukat. Pak už jsem nebyla schopna se chytnout i když druhá půle byla o něco záživnější. Zatím na dva a půl .(18.9.2014)

Film, u ktorého sa i tým najkľudnejším povahám bude chcieť skočiť do deja a niekomu tam streliť po papuli! Mne sa chcelo hned' v prvej polovici filmu, kde sa nič iné nerobí, len žerie a rozpráva s plnými hubami. No na porazenie! Ale to nič nie je oproti tomu, čo vás bude čakať na konci... Tam by som to už rúbal po rade!(10.5.2014)

Film, ktorý získal na medzinárodnom festivale frankofónneho filmu v Bratislave viacero ocenení. Veľmi zaujímavo a komplexne vykreslené vzťahy i problémy "bežných" ľudí. Príbeh o mužovi, ktorí sa i vo veku 61 rokov a strate dlhoročnej práce rozhodne ešte raz vzdorovať. V prostredí ktoré sa mu stalo domovom presvedčiť nielen najbližších, ale i množstvo ostatných. Druhá polovica filmu sa odohráva v pomyselnom napätí. Ešte nič nie je rozhodnuté, treba urobiť dojem a hostia čakajú.... Vďaka tomuto filmu viem, presne ako sa cítili. Čakali sme všetci s nimi. Čakali sme veľmi, veľmi dlho. V kine sa dalo pozorovať, ako stúpa v divákoch nedočkavosť. Tým na plátne mal aspoň kto nalievať, nám nie. Ak zámerom režiséra bolo preniesť dej do reálneho času a nastaviť ho jedna k jednej, aby simuloval pocity deja v divákoch, klobúk dolu. To sa určite podarilo. No pozerať tento film od 5 do 8 rána a po predchádzajúcich 4 filmoch, ktorých spoločnou charakteristikou bola rozvláčnosť deja nikomu neodporúčam! Nechávam si rezervu na vzhliadnutie s čistou hlavou a keďže tento film vo mne stopy určite zanechal dávam 70%.(23.4.2008)

Nadprůměrná ukázka sociálního realismu, žalozpěv nad rozkladem velké rodiny a dostaveníčko náušnic(ím). Jedinou slabinou tohoto lidského, dojemného, občas humorného i nečekaně napínavého snímku je jeho přílišná délka. Režisérovi šlo spíš o črtání lidských povah, vztahů a společenských souvislostí než o příběh ; proto kamera přelétá z jedné nepěstěné, věrohodné, zajímavé tváře na druhou, beze spěchu s nimi prožívá rodinný oběd (nekonečné orgie bezprostřednosti musí milovníci akce nutně vnímat jako hozenou rukavici), jednání na úřadech, klábosení staříků na nábřeží.... Břišní tanec okouzlující Rym (herecká začátečnice Hafsia Herzi drží pohromadě celou Kechichovu sborovou skladbu) za doprovodu šesti důchodců ve smyslovosti předčí nejlepší hudební čísla ve filmech Tonyho Gatlifa ; já ale cítil srdce "Kuskusu" tam, kde se dívčiny slzy odrážely v okenní tabulce.(14.9.2014)