Kuskus (festivalový název)

The Secret of the Grain

Couscous

Kuskus

Francie, 2007, 151 min

Film, u ktorého sa i tým najkľudnejším povahám bude chcieť skočiť do deja a niekomu tam streliť po papuli! Mne sa chcelo hned' v prvej polovici filmu, kde sa nič iné nerobí, len žerie a rozpráva s plnými hubami. No na porazenie! Ale to nič nie je oproti tomu, čo vás bude čakať na konci... Tam by som to už rúbal po rade!(10.5.2014)

• Autogram

Hádavá rodina natočená štýlom reality-show s trasľavou kamerou, čo ide občas dosť na nervy. Riešenie nočníka je až príliš dôsledné a naviac cenu za plienky 7200 € ročne vypočítali aj s kalkulačkou zle, malo to byť 720, prípadne to mohla byť aj chyba v preklade titulkov, nechcem obviniť tvorcov. Riadil som sa Snorlaxovou radou a vydržal som dokonca hodinu a pol, ale stále to bolo rovnaké s minimom veľmi lenivého príbehu, ktorý je pre mňa podstatný.(25.3.2013)

Abdellatif kechiche viem ze natocil Zivot Adele, no mne sa dotycny film nepacil, a to tak, ze velmi! Kazdopadne ako Snorlkax pise, zacne sa to az po hodine, dovtedy vladnu len vatovo plane plky. Skoda no, rezisersky tiez len rutina, doteraz nejde o kult ani o prelomovy film - skoncilo to v sivom, sedivom priemere : 66 %(3.11.2018)

Film, ktorý získal na medzinárodnom festivale frankofónneho filmu v Bratislave viacero ocenení. Veľmi zaujímavo a komplexne vykreslené vzťahy i problémy "bežných" ľudí. Príbeh o mužovi, ktorí sa i vo veku 61 rokov a strate dlhoročnej práce rozhodne ešte raz vzdorovať. V prostredí ktoré sa mu stalo domovom presvedčiť nielen najbližších, ale i množstvo ostatných. Druhá polovica filmu sa odohráva v pomyselnom napätí. Ešte nič nie je rozhodnuté, treba urobiť dojem a hostia čakajú.... Vďaka tomuto filmu viem, presne ako sa cítili. Čakali sme všetci s nimi. Čakali sme veľmi, veľmi dlho. V kine sa dalo pozorovať, ako stúpa v divákoch nedočkavosť. Tým na plátne mal aspoň kto nalievať, nám nie. Ak zámerom režiséra bolo preniesť dej do reálneho času a nastaviť ho jedna k jednej, aby simuloval pocity deja v divákoch, klobúk dolu. To sa určite podarilo. No pozerať tento film od 5 do 8 rána a po predchádzajúcich 4 filmoch, ktorých spoločnou charakteristikou bola rozvláčnosť deja nikomu neodporúčam! Nechávam si rezervu na vzhliadnutie s čistou hlavou a keďže tento film vo mne stopy určite zanechal dávam 70%.(23.4.2008)

Pokud se vám podaří přežít první třetinu filmu, máte vyhráno a bude vám dopřán celkem zajímavý zážitek. Jenže ten začátek je strašně nudné home video, ve kterém mimo jiné sledujete partu lidí, která s plnými ústy žvaní o ptákovinách. Film mohl být ochuzen o první hodinu a získal by na dynamičnosti, zábavnosti a především sledovatelnosti. Vše začne momentem, kdy si Sliman pořídí loď. Pak i kameraman pochopil, že cukající se ruční kamera není ideál pro natočení celovečerního filmu. Scenárista se rozhodl pitomé dialogy zaměnit dějem, k němuž se váží dialogy. Zkrátka a dobře, počítejte s tím, že film začne zhruba po hodině.(6.10.2012)