Malý princ

Muzikál / Fantasy / Rodinný

Velká Británie / USA, 1974, 88 min

Stanley Donen

Předloha:

Antoine de Saint-Exupéry (kniha)

Alan Jay Lerner

Stanley Donen

Scénografie:

John Barry
  • Morien

Takhle zprznit tak dokonalou předlohu. Debilní popěvky, narážky na Rusáky, růže nymfomanka, had podivný metrosexuál, pedofilní liška, letec a vypravěč (který ani ve filmu není vypravěčem) scvrklý na dospěláka, jenž už nevěnuje svoje vyprávění Léonu Werthovi, když byl malým chlapcem, a nejpravdivější filozof proměněný ve žvatlajícího troubu. Film je plný přitroublých muzikálních čísel, rádoby efektních prolínajících se záběrů a směšných připsaných dialogů snad pro "lepší pochopitelnost", ale v záplavě toho všeho zapomíná, proč je kniha kouzelná - je to v jednoduchosti vyprávění a prostých faktech říkaných tak samozřejmě, že na to nelze nic namítat a také je to tím, že hlavní postava je i vypravěčem - tím je příběh naléhavý, mrazí nás, oslovuje, ponouká k zamyšlení, k činnosti, ke katarzi. Na plátně z toho nezůstalo nic.(12.11.2008)

Kdybych měla jmenovat nejbizarnější film, jaký se ke mně kdy donesl, byl by to bezesporu tenhle. Exuperyho příběh je nádhernou filozofickou pohádkou a tenhle neprávem opomíjený snímek je určitě jeho velmi zdařilou adaptací. Po celou dobu sledování jsem měla neuvěřitelně hřejivý a milý pocit, představitel Malého prince byl natolik okouzlující a věrohodný, jako by vypadl přímo z autorových ilustrací, a ona zmiňovaná muzikálová čísla byla výtvarně přinejmenším stejně zajímavá a bizarní jako zbytek filmu. Laskavá podívaná s úžasným poselstvím a koncem tak smutným, až mě z něj svíralo u srdce. Nevšední a výjimečný zážitek.(4.1.2011)

|| Scenár: Alan Jay Lerner / Predloha: Antoine de Saint-Exupéry - The Little Prince | Hudba: Frederick Loewe | Distribúcia: Paramount Pictures | Ocenenia: Oscars - 2 nominácie: Hudba, Pieseň || Fantasy peklo najhrubšieho zrna. Tak nadčasovú predlohu je vždy ťažké spracovať s gráciou, a tu sa to evidentne nepodarilo. Film je silne priemerný, nomináciu hudby na Oscara nechápem, za pieseň áno. Bob Foss podáva jednoznačne svôj nanevkusnejší výkon v živote - nechcelo sa mi veriť, že je to oná tanečno-choreografická legenda v úlohe hada. Scény malého Stevena Warnera s Richadom Kileyem (pilot) sú jedinou napriemerne svetlou a funkčnou stránkou inak hororistického pokusu o umenie. 55% | HD, THX, EN DTS |(1.5.2015)

Saint-Exupéryho knižka je zvláštnym javom, ani nie tak skvelou myšlienkou, ale spôsobom napísaním. Po slovenskej televíznej verzii z roku 1995 som si nemohol nechať újsť ani túto adaptáciu. Prekvapením bolo prezentovanie Malého princa ako muzikál, čomu som nemohol dosť dlho prísť na chuť, hoci mám muzikály rád. Inak sa mi to pozdávalo, malý Steven Warner bol v úlohe princa kúzelný.(3.9.2011)

• slunicko2

Svatokrádežný pokus o zfilmování nezfilmovatelného. 1) 43letý Antoine, hrabě de Saint-Exupéry, za druhé světové války, které se účastnil jako letec, napsal a opatřil ilustracemi jednu z nejkrásnějších a nejznámějších knížek světa._____ 2) Porozumění závisí na duchovní zralosti, tedy i na věku. Když jsem Malého prince hltal poprvé, ve svých čtrnácti letech, mnohé mi zůstalo utajeno. Knížka mi své kouzlo plně neodhalila ani poté, co jsem vyrostl a dospěl. Film svou doslovností a explicitností vše maže - zůstává jen lehce trapné dojetí z barvotiskového dojáku a prázdno v duši.On ne voit bien qu'avec le cœur. L'essentiel est invisible pour les yeux. Vše vidíš jenom srdcem. To podstatné je pro oči neviditelné._____ 3) Zaujal mě had 47letého Boba Fosseho a vůbec taneční čísla a songy, které kupodivu nepůsobily zle...kdyby jen ale všechno tak nevysvětlovaly._____ 4) Zajímavý koment: Oskar. Edhel to vyjádřil stručně a jasně: Tenhle film točili dospělí. Škoda._____ 5) Tu deviens responsable pour toujours de ce que tu as apprivoisé. Stáváš se zodpovědným za vše, co jsi si ochočil. C'est le temps que tu as perdu pour ta rose qui fait ta rose si importante. To, co dělá tvou růži tak důležitou, je čas, který jsi jí věnoval.(11.7.2015)