Malý princ

Muzikál / Fantasy / Rodinný

Velká Británie / USA, 1974, 88 min

Stanley Donen

Předloha:

Antoine de Saint-Exupéry (kniha)

Alan Jay Lerner

Stanley Donen

Scénografie:

John Barry

Kdybych měla jmenovat nejbizarnější film, jaký se ke mně kdy donesl, byl by to bezesporu tenhle. Exuperyho příběh je nádhernou filozofickou pohádkou a tenhle neprávem opomíjený snímek je určitě jeho velmi zdařilou adaptací. Po celou dobu sledování jsem měla neuvěřitelně hřejivý a milý pocit, představitel Malého prince byl natolik okouzlující a věrohodný, jako by vypadl přímo z autorových ilustrací, a ona zmiňovaná muzikálová čísla byla výtvarně přinejmenším stejně zajímavá a bizarní jako zbytek filmu. Laskavá podívaná s úžasným poselstvím a koncem tak smutným, až mě z něj svíralo u srdce. Nevšední a výjimečný zážitek.(4.1.2011)

• Frajer42

Příběh, dialogy a to všechno bylo moc fajn i s jistým zastoupením dojemnosti, ale proč tam ti gayové cpali muzikál a ta debilní taneční vystoupení? No, dokurvili to slušně. Do dojemnosti vám zatancuje plešatej běloch v negerským obleku(ke všemu zřejmě teplý), nebo pedofil v oranžovým saku, který je přesvědčen o tom, že je liška a je všechno rázem v prdeli. A to jsem ochoten naprosto přehlédnout homovzhled hlavního malého hrdiny a mrduchtivost jeho kamarádky růže. No, kdybych četl knihu, k čemuž se chytám, tak by jistě bylo bývalo moje hodnocení výrazně nižší. Takhle nižší pravděpodobně brzy bude. Zatím kurevsky slabé 3*. Vlastně spíše 2*. Taneční kreace byly opravdu příšerné a o zpěvu raději ani nemluvím.(24.3.2013)

Vcelku věrná adaptace skvělé knížky, která by byla daleko lepší nebýt bizarních pěveckých částí, které mi tak trošku zaváněly pedofilním nádechem. Steven Warner hrající Malého prince je vcelku příjemný, chvilek "na pěst" má absolutní minimum. Ovšem Bob Fosse ztvárňující Hada a Gene Wilder Lišku? Absolutní děs a krapet zvrácenost... S tím si mohli tvůrci trošku víc pohrát, klidně animačně - části odehrávající se ve vesmíru jsou povedené a podobné fantazie mi k MP sedí. Ke genialitě předlohy má sice hodně daleko, ale jako rodinný film ze sedmdesátek obstojný. __CZ titulky zde __3 1/2*(9.8.2008)

Pokud se někdy rozhodnete zfilmovat knihu, ve které nikdy nevíte, na čem jste a kterou chápete v každém věku jinak, musíte brát zřetel na jistá fakta. A to taková, že to, co je pravda, nemůže být nikdy nereálné. A to, co může být nereálné, tak prostě bude nereálné! Chápete? Na začátku se film jevil jako vtipný počin. První píseň byla pěkná a hodila k celkovému dojmu, jenže ty ostatní rušily průběh. Když už vše bylo krásně dojemné, někdo začal zpívat a všechno zkazil! Kromě toho, píseň u vodopádu je jak reklama na Rajec - vodu plnou vajec... Další píseň, tentokrát s hadem, mi trochu připomněla nějakého zvláštně hýbajícího se úchyla. Nechápejte mě špatně, taneček Bobyho byl perfektní, ale hodil by se nějak úplně jinam. Malý princ nikdy neměl být muzikál. Na druhou stranu, lišák v podání Gene Wildera byl vtipný, svižný a opravdu, opravdu se hodil na lišáka. Planeta, kde chlapík počítal hvězdy (já nespoileruju, všichni jste přece museli číst knihu!) byla zajímavě vymyšlena, jen ten velký hercův nos trochu vadil v ,,Rybím oku''. Stejné zajímavé záběry byly použity na další planetu, to už ale kameraman přehnal, jelikož tyto objektivy nejsou moc příjemné pro oči, měl se vyvarovat použití číslo dva, pak už to nevypadalo tak originálně... Na druhou stranu, mohlo to dopadnout hůř, nakonec mě dostal malý chlapec hrající Malého prince. A počáteční dialog prince a pilota? Výborný! Stejně to tu za pár let bude vypadat podobně, každý bude mít svoji planetku, děti budou bez fantazie, jediné představy budou v počítačových hrách, takže, kdo mi nakreslí beránka?(22.1.2012)

• slunicko2

Svatokrádežný pokus o zfilmování nezfilmovatelného. 1) 43letý Antoine, hrabě de Saint-Exupéry, za druhé světové války, které se účastnil jako letec, napsal a opatřil ilustracemi jednu z nejkrásnějších a nejznámějších knížek světa._____ 2) Porozumění závisí na duchovní zralosti, tedy i na věku. Když jsem Malého prince hltal poprvé, ve svých čtrnácti letech, mnohé mi zůstalo utajeno. Knížka mi své kouzlo plně neodhalila ani poté, co jsem vyrostl a dospěl. Film svou doslovností a explicitností vše maže - zůstává jen lehce trapné dojetí z barvotiskového dojáku a prázdno v duši.On ne voit bien qu'avec le cœur. L'essentiel est invisible pour les yeux. Vše vidíš jenom srdcem. To podstatné je pro oči neviditelné._____ 3) Zaujal mě had 47letého Boba Fosseho a vůbec taneční čísla a songy, které kupodivu nepůsobily zle...kdyby jen ale všechno tak nevysvětlovaly._____ 4) Zajímavý koment: Oskar. Edhel to vyjádřil stručně a jasně: Tenhle film točili dospělí. Škoda._____ 5) Tu deviens responsable pour toujours de ce que tu as apprivoisé. Stáváš se zodpovědným za vše, co jsi si ochočil. C'est le temps que tu as perdu pour ta rose qui fait ta rose si importante. To, co dělá tvou růži tak důležitou, je čas, který jsi jí věnoval.(11.7.2015)