Malý princ

Muzikál / Fantasy / Rodinný

Velká Británie / USA, 1974, 88 min

Stanley Donen

Předloha:

Antoine de Saint-Exupéry (kniha)

Alan Jay Lerner

Stanley Donen

Scénografie:

John Barry

Kostýmy:

Shirley Russell

Skvělý herec představující Malého prince. Krásné prostředí, kostýmy a výprava. Celkově hodně působivé zpracování, které vypadá přesně tak (nebo ještě líp), jak jsem si Malého prince představoval podle Exupéryho knihy. Jenom hudba, písničky a taneční čísla pro mě byla nesnesitelná. A to je u muzikálu celkem závažná chyba.(14.12.2005)

Je to nadherne dilo, zdarene a dechberouci. Klobouk smekam a na kolena klekam, vazeni. Skvele zvoleni herci a maly princ byl dokonale vybran. Na jeho smich asi jen tak nezapomenu. Bez pisni bych se obesla, ale nic filmu neubraly, takze nevadi. Vrele doporucuji vsem. Myslim, ze zakladni myslenka knihy se rozhodne podarila prenesti na platno.(1.10.2012)

Dívám se na to jako dospělý, takže i mně by možná Malý princ úplně nerozuměl. Takže musím říct, že ten kluk byl velice roztomilý, ale byl také velice rozmazlený a umíněný. Všichni museli dělat to, co on chtěl, jinak se s vámi prostě nebavil. Postupem ale zjišťujeme, že si i ten malý kluk umí některé věci uvědomit. Hlavně se tedy mluvilo o odpovědnosti. Co se týče dospělých postav, byly prezentovány jako lidé, kteří se soustřeďují jen na svou primární činnost (tak jako, když vám učitel toho a toho předmětu řekne, že jeho předmět je nejdůležitější) a naprosto zapomínali na životní realitu. Takže suma sumárum si tam každý dělá to své a Malý princ v tom musí najít nějaké průsečíky. Což se mu nakonec snad podařilo. Pravdou je, že cesta malého dítěte k pochopení dospělých je velice náročná a vše přichází s věkem. Malí se na svět dívají jinýma očima než velcí a tak to má být. Proto si myslím, že dětem patří dětství a je na nás dospělých jim je udělat co nejkrásnější.(3.9.2011)

Saint-Exupéryho knižka je zvláštnym javom, ani nie tak skvelou myšlienkou, ale spôsobom napísaním. Po slovenskej televíznej verzii z roku 1995 som si nemohol nechať újsť ani túto adaptáciu. Prekvapením bolo prezentovanie Malého princa ako muzikál, čomu som nemohol dosť dlho prísť na chuť, hoci mám muzikály rád. Inak sa mi to pozdávalo, malý Steven Warner bol v úlohe princa kúzelný.(3.9.2011)

• Morien

Takhle zprznit tak dokonalou předlohu. Debilní popěvky, narážky na Rusáky, růže nymfomanka, had podivný metrosexuál, pedofilní liška, letec a vypravěč (který ani ve filmu není vypravěčem) scvrklý na dospěláka, jenž už nevěnuje svoje vyprávění Léonu Werthovi, když byl malým chlapcem, a nejpravdivější filozof proměněný ve žvatlajícího troubu. Film je plný přitroublých muzikálních čísel, rádoby efektních prolínajících se záběrů a směšných připsaných dialogů snad pro "lepší pochopitelnost", ale v záplavě toho všeho zapomíná, proč je kniha kouzelná - je to v jednoduchosti vyprávění a prostých faktech říkaných tak samozřejmě, že na to nelze nic namítat a také je to tím, že hlavní postava je i vypravěčem - tím je příběh naléhavý, mrazí nás, oslovuje, ponouká k zamyšlení, k činnosti, ke katarzi. Na plátně z toho nezůstalo nic.(12.11.2008)