Lidice

• Velká Británie Fall of the Innocent (více)
Česko / Slovensko, 2011, 121 min

Scénář:

Zdeněk Mahler

Kamera:

Antonio Riestra

Karel Roden, Zuzana Fialová, Roman Luknár, Zuzana Bydžovská, Ondřej Novák, Norbert Lichý, Veronika Khek Kubařová, Václav Jiráček, Jan Budař (více)

Film o největší tragédii v moderních dějinách naší země – vyhlazení Lidic... Na začátku příběhu jsou Lidice obyčejnou středočeskou obcí, která se snaží přečkat protektorát. Šíma je otcem dvou synů a rozhodně ne špatným otcem. Jeho žena Anežka však před lety ochrnula a Šíma se rozhodl celou situaci řešit pragmaticky – o rodinu se sice stará dál, ale má mimomanželský poměr. Anežka, Šímova milenka i celá vesnice jsou s celou situací – zdá se – smířeni. Jen starší Šímův syn tím trpí, v hospodě vyprovokuje rvačku, při níž ho opilý otec nešťastnou náhodou zabije. Šíma se ocitá ve vězení a snaží se vyrovnat se svojí vinou. S každou návštěvou mladšího syna, s každým balíčkem od Anežky v sobě živí naději, že ještě existuje cesta zpět. Život ve vsi mezitím plyne dál, lidé se rodí, umírají i zamilovávají. Stejně jako Pepík Fiala. Je sice ženatý, ale našel zalíbení v mladičké Aničce. Celou romanci maskuje jako ilegální odboj. Jeden z jeho dopisů se však dostane v nesprávnou chvíli do nesprávných rukou a události po atentátu na Heydricha dostávají spád – všichni muži nad šestnáct let jsou zastřeleni, ženy odvlečeny do koncentračních táborů, sedm dětí posláno do Německa na převýchovu, ostatní hromadně popraveny v náklaďácích kdesi v Polsku. Vesnice je do základu vypálena. Šíma nic z toho netuší. Že ustaly návštěvy mladšího syna i posílání balíčků od Anežky, si vykládá po svém. O to větší šok prožívá na prahu osvobození, když se dozví pravdu. Po propuštění mu nikdo jeho vinu nepřipomíná, ale také mu ji nikdo nedokáže odpustit. Nepohodlným "hrdinou" - jediným, kdo dokázal přežít vypálení Lidic - se stává i pro poválečné úřady. Stává se nikým? (Česká televize)

Ozzy2

Karel Roden-nejpřeceňovanější herec všech dob?Ať vezmu Nebela, Lidice, Habermannův mlýn...všude hraje naprosto stejně.Lidice?Jen v Bělorusku bylo vypáleno 624 podobných vesnic!Pan "president" Beneš si mohl lehce spočítat, že odveta za naprosto nesmyslný atentát na RH bude krutá.Kdyby se na to Beneš vybodl a nechal sejmout zrádce Moravce, nikdy by se nic takového nestalo a tento velmi slabý film nemusel být nikdy natočen. ()

ludva10

Skvělý film, natočený tak emociálně, že se mě tlačily do očí slzy. Bohužel válka byla v reálu jistě ještě horší, ale na film, který by mě do ní takto vtáhl, si nemohu vzpomenout. Bravo. ()

tranquill

"Tys tam nebyl, ty máš ještě naději..." Dle mého názoru je tento trochu jiný pohled na lidickou tragédii zajímavý a hodnotím ho nadstandardně. ()

greigor

Již na začátku je jasné, že vše začíná koncem a otázkou pouze zůstává to, jak se k němu dospěje. Příběh se nejdříve odvíjí velmi pomalu a místy se neděje takřka nic, posléze však zrychlí a dostává zajímavé tempo. Tato špatná kompozice musí trochu rozčilovat náročnějšího diváka. Na druhou stranu však musí být spokojen s docela dobrým scénářem...Odcházel jsem z kina se smíšenými pocity. bavil jsem se, ale nemusel bych to vidět znovu. Rozhodně měly Lidice větší potenciál.. 3*(něco přes) ()

turbou

Nejsilnějším momentem celého filmu jsou pro mě jednoznačně záverečné titulky. Už jenom kvůli nim bych nahnal do kina všechny žáky základních a středních škol alespoň dvakrát!!! Jinak pro mě vcelku zklamání. Celé to bylo takové roztahané, nevyrovnané, naprosto bez nějakého dynamického rytmu. Pietní snahu, kterou chápu ze závěrečných titulků dusí Budařova postava...Krom samotné "akce" v Lidicích byl film dost nudný - například nekonečný konec...byly tam minimálně 2 momenty, kdy mohl film skončit, ale on pokračoval dobrých 20min dál...Při odchodu z kina jsem si vzpomněl na Bathory...velké téma, velký rozpočet, velká očekávání...a NIC. ()

JamieSmith

Spousta lidí tu filmu vyčítá nudnost. Já se nenudila. Jedinkrát jsem se podívala na hodinky, to když jsem se divila, proč už se blíží vrcholná scéna filmu, když teprv před chvílí začal. A ejhle, ona uběhla hodina a půl. Že si film hraje na "ameriku"? Já si nevšimla žádných nekonečných sexuálních scén, krvavých záběrů a heroických výstupů. Patos? Hmmm, patetické věci mne nedojímají tak, že mi slzy tečou téměř nepřetržitě a mám tíživý pocit na hrudi ještě dlouho po odchodu z kina. A které že ty scény byly emocionálním vydíráním? Mě osobně nejvíc frustrovaly hákové kříže a vlajky SS na pražském hradě, a nejvíc mne rozesmála finální scéna pietní akce a vyhazovu Šímy, aby jim to nekazil (<- jak české). Nejsem filmovým znalcem, kritikem a už vůbec ne filmovědcem, takže mé hodnocení nebude "profesionální", ale jako historik a člověk s blízkým vztahem k tomuto tématu nemůžu o filmu říct křivého slova. PS: většinový souhlas s Krysou SPK a epohem. ()

Jimy

Velmi dojemný a působivý film, který má za úkol představit divákovi jednu z nejtragičtějších událostí československých dějin. Slova v některých komentářích jako "kýč" nebo "nuda" mě celkem překvapujou, ale samozřejmě na každého film může působit zdela odlišně. Vzhledem k tématu, o kterém zde mluvíme, mi však přijdou poněkud nevhodné a nedokážu si představit jakou představu měli tito lidé o tomto filmu. Pro mě se jedná o silný film s velmi vtahující atmosférou a hudbou, který je zároveň důstojnou vzpomínkou na všechny lidické oběti nacistického běsnění. ()

Camarro14

„Skutečně si myslíte, že znáte příběh Lidic?“ Jakožto osoba, která se touto tématikou, resp. celou Heydrichiádou, zabývá už od základní školy, jsem žil v domnění, že ano. Ovšem pan Petr Nikolaev mě přivedl v omyl. Od doby, kdy jsem se dozvěděl, že se má natáčet film o jedné z největších tragédií v naší historii, jsem tajně věřil, že si tvůrci vezmou příklad z dřívějších filmů, které se tématikou Heydrichiády zabývaly („Vyšší princip“ či samotný snímek „Atentát“) a vytvoří tak dílo, o kterém se bude mluvit ještě nějaký ten rok a současně přiblíží žákům na základní škole tuto smutnou událost. Bohužel tomu tak není a naopak jsem se přesvědčil, že se ve mě určitá naivita stále ukrývá. Tento snímek Vám, kromě připomenutí této události, nepřinese z kontextu historického vůbec nic, jen předloží několik málo postav, jejichž osud dožene valné publikum k slzám a to zbylé malé % diváků k rozčarování (zde se řadím já), ať už z hlediska historických událostí či samotného zpracování snímku. To se odráží zejména už na samotné atmosféře filmu, kdy máte pocit, že od první minuty neboli události, která tomuto příběhu předchází a stala se již v roce 1938, jsou výrazem ve tváři všechny postavy smířeny se svým osudem, o kterém nemají ani tucha. Což pro průběh budoucích událostí Vám moc nepřidá, abyste se sžily s jednotlivými osudy. Dalším umocňujícím faktem jsou dialogy, které snad tvůrci psali na placu, těsně před natáčením dané scény a jsou místy naprosto prázdné až mrtvolné. Z hlediska historických faktů zde tvůrci až tak moc nepochybili, krom dotáčeného atentátu na Heydricha (zde bych vyčetl lokaci, kde byl natáčen, ale zde tvůrce nemůžu odsuzovat, poněvadž původní místo, kde byl atentát ve skutečnosti spáchán, ještě existuje, ale v průběhu let se změnilo a dnes vypadá naprosto jinak), který působí naprosto mrtvolně a bez špetky napětí. Ovšem co mě velmi namíchlo je vystihnutí dusné doby po spáchaném atentátu (doporučuji se podívat na snímek „Vyšší princip“). Ono páni tvůrci nestačí vše odbýt větou: „Co tady děláš? Víš, že je zakázáno chodit ven.“ + finální zpracování oné smutné noci z 9. na 10. června roku 1942. To jste jako mysleli vážně? To byla ta tragédie? To bylo to vyhlazování? Kde je záběr z dálky na hořící vesnici a následně umocňující pohled na vypálenou vesnici, kde leží mrtvý psy, tak jako je to zachyceno na historických fotografiích. Kde je záběr na masový hrob pro postřílené muže? Kde bylo kruté a bezcitné odtrhávání dětí od matek? Kde je scéna, kdyb byly rakve na místním hřbitově exhumovány a rozvezeny na neznámá místa? Místo toho jsme dostali pouze záběr na 2 hořící baráky, přičemž jednomu spadne střecha a v druhém se nám dostane snad 3 minutového záběru na hořící židli. To raději nemluvím o bílých králíčcích na hřbitově (WTF!), které tam před vypálením přivezli samotní Němci. A to je všechno! Kam se poděla brutalita, která tuto událost ve skutečnosti provázela – pokud si myslíte, že ji znázorníte jedním záběrem na dětské ručičky v plynové komoře (což je jediná scéna, které s člověkem skutečně může zacloumat) a zbitím 2 osob, tak je to pak smutné. Navíc dělat z někoho při popravě hrdinu za doprovodu hudby, tak jako kdyby to byl člověk, který provedl atentát na samotného Hitlera, není dojemné, ale bohužel úsměvné! Nicméně, dost už bylo kritiky z historického zpracování. Za co si film zaslouží pochválit je především standardně výborný K. Roden (+ z dalších hereckých výkonů též J. Budaře a R. Luknára), na české poměry zde prezentován dobrý instrumentální soundtrack (i když je neskutečně tlačený na city a aby hudba hrála ze 126min. celých 120min. se taky často neslyší!) a též za několik vizuálních nápadů, včetně kamerových pohledů. Ovšem největší chválu musím připsat historickým rekvizitám a kostýmům, na nichž je 70-ti miliónový rozpočet vskutku vidět. Toť vše! Je to škoda, převeliká škoda. Tento snímek měl obrovský potencionál, aby se přiradil k mrazivým a legendárním snímkům, vedle nichž by vytvořil další národní filmový památník. Bohužel se však tato látka přetavila v národní filmový kýč, z kterého člověku utkví v paměti pouze Šímův (Rodenův) “návrat“ domů a jeho následné vyškrtnutí z dějin. V závěru už mohu pouze konstatovat, že je mi líto dětí ze základních škol, které si budou „Vypálení Lidic – jeden ze symbolů nacistické hrůzovlády“ spojovat s tímto "velkofilmem". () (méně) (více)

MilesTeg

Velmi komorní film o velké tragédii, o které jsme se učili jen základní školní osekanou verzi. Jsem moc rád, že jsem si doplnil slepá místa a konečně to začalo dávat lidsky větší smysl. Žádná spolupráce s odbojem, jen klukovina s šílenými následky, to mě rozhodně mrazilo mnohem víc než oddělování dětí na árijské a ty ostatní. Poslední přeživší muž, který se nehodí do oficiálních dějin - super. Všechno ostatní je známé a tvoří jen kulisu jednotlivých osobních tragédií. ()

bianca19

Pro mě to byl velmi dobře natočený a věrohodně zahraný film o strašné tragédii a osudech obyčejných lidí. Roden zahrál moc dobře, snad jedna z jeho nejlepších rolí. Myslím, že tvorba takových filmů je důležitá i pro další generace, aby si uvědomili, co se tady ne před zas tak dlouhou dobou odehrávalo. Film byl pojat tak citlivě, jak jen to bylo možné. ()

terx

Film o jedné z nejbolestivějších etap české historie. I přesto to nevyznívá tak, že je tragédie snad nějak zneužita jako prostředek k vydělávání peněz. Nejlepší na tom je, že film nemá hlavní postavu. Zaměřuje se na celou vesnici a z ní se pak rýsují jednotlivé lidské osudy. Beru jako velké plus, že se v českém filmu začínají objevovat také nové mladé tváře. Na něčem se ale stavět musí, takže Roden, Bydžovská, Fialová - ústřední trojúhelník - role jim dost sedly a podle toho to také vypadalo. Nejvíc mi vadila postava Aničky, tak děsivě nepřesvědčivý výkon, to se jen tak nevidí. Za zmínku stojí i kamera. Nemůžu si pomoct, ale záběr na kolo v pohybu mi připomněl Protektora. Občas to bylo dosti překombinované - zaostřování, záběr zdola, třesoucí se kamera (což už ale fakt obtěžuje chvílema) atd... Někdo si asi nemohl vybrat, takže se tam snažil nacpat co se dá. Nicméně záběry, které se zaostřovaly se mi líbily dost, škoda že nezůstalo jen u nich. Nejvíc mi v hlavě utkvěla scéna, kdy Šíma běží přes zasněženou pláň - dokonalé. Někdo tu píše o neustále hrající hudbě, což osobně za škodu nepovažuju. Všude být nemusela, ale i tak z toho udělala tu správnou atmosféru. Celkově hodnotím 4*, prostě povedené. Jen si tak představuju, jak by to asi podali amíci :) ()

vinie

Lidice jsou film, který bych nejraději hodnotila jako dva celky. První „nástupová“ část, která ukazuje život před samotným vypálením Lidic, mi přišla místy nevěrohodná a přehrávaná, zvlášť u mladých herců. Když se ale dostaneme do druhé poloviny, režisér nám nabídne strhující příběh, který u diváka vyvolá mnoho nenucených emocí a osvětluje i mírnou nepřirozenost první části. Výborně volené kostýmy a obsazení. ()

vojtylla

To se příliš nepovedlo. Roden, jako vždy, skvělej, ale ostatní herecké výkony slabší. První hodina filmu je nuda a dala by se o půlku zkrátit. Po shlédnutí filmu, jenž se týká lidické tragédie bych očekával, že budu celý večer po návratu z kina přemýšlet, jak hrozná událost to byla, ne dumat nad tím, co všechno šlo ve filmu udělat lépe. Kdybych nebyl čech, dal bych pravděpodobně o hvězdičku míň. ()

Markinho

Kdo tady napíše, že ho film nenadchnul,nedokázal se do něj vžít...a jen ho v kině schroustnul spolu s popcornem, tak je lhář. Lidice jsou filmem dojemným, pravdivým svou krutostí. Obdivuji, že se do tohoto českého historického boláku Petr Nikolaev pustil. Této role se totiž zhostil velmi dobře. Myslím, že pokud se máme koukat na českou filmovou scénu současnosti, tak tento film ji překračuje o parník. A komentáře tetsuo, imf, Marigold - docela bych s Vámi podiskutoval. ()

Martin79

Příběh Lidic obyčejných lidí, kteří se připletou dějinám do cesty není vůbec špatný. Film má dokonce řadu silných momentů a především Karel Roden hraje výborně i hudba je dobrá, přesto všechno na mně působí snímek v globále nic moc ...prostě jsem se příliš nebavil. Je sice poučný, ale dle mého názoru není příliš nadčasový a já osobně na něj rychle zapomenu. ()

haroska

Opravdu poutavý příběh Lidic,který už asi nechci nikdy vidět.A to z jednoho důvodu -rozerval mé křehké nitro na dvě půlky.Jedna z nejdrsnějších etap české historie je zpracována něžně,pomalu plyne a odkrývá hrůzy toho všeho.Nikdy nesklouzne k přehnanému patosu.Poslední půlhodina slzy jen kanuly.Kdo říká,že je toto brak a český kýč dle mého nemá srdce v těle. ()

Bublinka6

Lidice byly první film, kdy jsem viděla celé kino sedět až do konce titulek a mně samotné se nechtělo zvednout ani poté. Bylo to neskutečně působivé, ale dávám jen čtyři hvězdičky, protože tento námět by byl působivý v jakémkoliv provedení. P.S.: Jsem ráda, že tento film vznikl, že se na něj maturanti "museli" podívat, je třeba tento příběh znát a brát ho na vědomí. ()

dessa

Při sledování tohoto filmu je třeba rozdělit dvě věci - tragédii, kterou si museli projít obyvatelé Lidic, a kvality tohoto snímku. Příběh Lidic jako takový je naprosto šílený a měl by být opakován stále dokola, aby se na něj nikdy nezapomnělo. Přesně to vystihla ve filmu postava ztvárněná Mariuszem Osmelakem: "Já věřím v boha, pane Šímo, ale vůbec mu nerozumím." Kvality filmu (a zejména scénáře) jsou ale dost pofidérní. U některých událostí by mě zajímalo, jestli se jedná o fikci nebo o historicky doložená fakta, budu to muset ještě dostudovat, už je to přeci jen nějaký ten pátek, co jsem byl v Lidicích u památníku zplynovaných dětí a v o kousek výš stojícím muzeu... Teď k těm výtkám - příběh strašně rozkouskovaně sleduje příběh až příliš mnoha postav, naopak některé postavy vůbec nedostanou prostor (Zuzana Bydžovská), jiné se najednou ve filmu objeví na efekt, jen aby publikum uronilo slzu (teď mám na mysli třeba pomocnici faráře). A klidně mě rozcupujte, ale filmem, na to jaký má námět, neprochází příliš emocí, chybí mi něco ve stylu Smolíkova:"Z vyššího principu mravního, já protestuji!" Pan Nikolaev je u mě břídil, protože Lidice si zasloužily daleko lepší filmový pomník než kýčovité záběry na Karla Rodena přemýšlejícího o synovraždě (tím ale nikterak nesnižuji herecký výkon K. Rodena, jenž hraje poslední dobou opravdu v životní formě). Konec byl děsně rozvláčněný, někdy je u obecně známých pravd lepší nechat konec volnější, kdyby se titulky (mimochodem vynikající a působivé) rozeběhly v momentě návratu Šímy (Rodena) do zasněžených plání, což byl vlastně jediný opravdu silný okamžik filmu, možná bych šel s hodnocením ještě o kousek výš. Jo a ještě jedna věc, aby bylo v titulcích poděkování Zbrojovce Brno považuji za absurdní přehmat... /// Cinestar Anděl, původní znění :) ()

Valkyria

Příběh Lidic jsem znala - kdo za co mohl a kdo přežil... atd atd... Ale rozhodně bych se obešla i bez shlédnutí... Smutné, depresivní, věrohodné a brutální... Režie se mi velice líbila i scénář! Takže pro mě 5/5... Jen to není film pro mě... ;) ()

dodona

Lidice prichádzajú v čase, keď stále viac ľudí popiera zločiny nacizmu, existenciu pracovných a koncentrašných táborov. Tento film nemá byť dokumentom o Lidiciach, ale príbehom obyčajných ľudí, ktorí v Lidiciach žili, príbehom toho ako jedna udalosť v tých neistých časoch mohla spôsobiť tragédiu neskutočného rozmeru. Na to, aby som mohla Lidice po obsahovej a faktografickej stránke súdiť by som si musela poriadne naštudovať danú udalosť, resp, všetky dostupné dokumenty (nemecké hlásenia), preto hodnotím výlučne na základe svojich pocitov a dojmov. Posolstvo pri tomto filme prebíja formu i všetky nedostatky. Prvá polovica filmu je trošku chaotická (a na môj vkus aj naťahaná), keďže sa vo veľkom predstavujú postavy a vykresľujú sa medzi nimi vzťahy. Hlavne druhá polovica filmu je silno emotívna a samotné vypálenie Lidíc, poprava všetkých mužov a splynovanie detí vo mne vyvolali pocit neskutočného žiaľu, bezmocnosti a márnosti. Najlepší herecký výkon: Roman Luknár, Zuzana Bydžovská, Karel Roden. ()

Zemřel herec Norbert Lichý

Zemřel herec Norbert Lichý

18.01.2024

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

20.02.2012