poster

Lidice

 • Velká Británie

  Fall of the Innocent

Drama / Válečný / Historický

Česko / Slovensko, 2011, 121 min

Režie:

Petr Nikolaev

Předloha:

Zdeněk Mahler (kniha)

Scénář:

Zdeněk Mahler

Kamera:

Antonio Riestra

Hudba:

Michal Hrůza

Hrají:

Karel Roden, Zuzana Fialová, Roman Luknár, Zuzana Bydžovská, Ondřej Novák, Norbert Lichý, Veronika Kubařová, Václav Jiráček, Jan Budař, Joachim Paul Assböck, Sabina Remundová, Milan Kňažko, Pavlína Štorková, Marek Adamczyk, Jiří Vobecký, Jiří Ployhar ml., Karel Zima, Bořík Procházka, Adam Kubišta, Ludmila Šafářová, Ondřej Havel, Marika Šoposká, Jan Vondráček, Miroslav Hanuš, Mariusz Osmelak, Anna Kratochvílová, Šárka Teplíková, Robert Nebřenský, Michaela Mrvíková, Michal Zelenka, Petr Srna, Detlef Bothe, Thomas Zielinski, Jakub Zindulka, Ondřej Malý, Radoslav Šopík, Lucie Kožinová, Petr Stach, Věra Víchová, Jindřich Světnica, Zdeněk Dušek, Petr Bucháček, Marcela Nohýnková, Tomáš Havlík, Stanislav Davídek, Jiří Hovorka, Alena Mihulová, Pavel Štoll, Jitka Jirsová, Václav Knop, Jiří Vymětal, Filip Kaňkovský, Martin Donutil, Jolana Běhounková, Zuzana Čapková, Kateřina Vinická, Vladislav Georgiev, Antonín Hardt, Iveta Pavlíková, Roman Slovák, Martin Kubačák, Jan Vaši, Kryštof Mende, Jaroslav Achab Heidler, Michaela Hráská, Zdeněk Pecha, Radek Balcárek, Zdeněk Fator, Patrik Staněk, Jiří Staněk, Oldřich Vlach

Producenti:

Adam Dvořák

Střih:

Adam Dvořák

Scénografie:

Jan Vlček

Kostýmy:

Simona Rybáková
(další profese)

Externí recenze k filmu (19)

 • Aktuálně.cz (Kamil Fila) ***

  "U Lidic je i přes velkou snahu nepochopitelné, čím mají být přínosné. Tento film neměl vzniknout buď vůbec, nebo by rozhodně měl být pojaty úplně jinak než jako banální selanka, kterou budou mučeny děti na povinných školních představeních." (více)

 • Alenaprokopova.blogspot.com (Alena Prokopová) **

  "Lidice jsou opravdu především čímsi jako názornou a poctivě udělanou školní pomůckou, která se stará o to, aby jí nešlo nic vytknout. Takže nabízí všechno všem tím "nejvhodnějším" způsobem, měníc se v cosi jako v divácký hypermarket, kde nesmí chybět žádný typ základního zboží" (více)

 • BestFilm.cz (Štěpán Stahl) ****

  "Dějové linky jsou zajímavé a dobře napsané, co je však hlavní, jsou i zručně převedeny na plátno. Uvidíme zde moc hezkou práci kamery, která je doplňována střihem a je zde vidět i práce s kamerovým filtrem (ovšem ta mě tolik neuchvátila). Záběry ničivých, smutných plamenů jsou chvilkami srovnatelné…" (více)

 • Blisty.cz (Jan Čulík)

  "Bohužel, Nikolaevův film Lidice právě takovýto nemyslivý stereotyp potvrzuje a prohlubuje. Samozřejmě netvrdím, že na likvidaci Lidic nacisty měli vinu Češi - jenže tím, že si režisér vybral zrovna tento, jakkoliv pravdivý, příběh, a proměnil ho v hollywoodskou limonádu, vytvořil obecný výrok,…" (více)

 • FFFilm.name (František Fuka) **

  "Petr Nikolaev režíroval filmy ...a bude hůř nebo Kousek nebe, které se mi velmi líbily (a třeba také Báječná léta pod psa, která jsem neviděl). Oba vypadaly jako práce velmi zkušeného režiséra (až překvapivě, vzhledem k tomu, jak málo toho celkově natočil). Lidice naopak působí jako dílo někoho,…" (více)

 • Filmpress.sk (Nina Hradiská)

  "Jednoducho – sú to scény – klišé, na aké si divák už zvykol, a teda nevyvolávajú emotívny účinok. Najmä kvôli neúčinným masovým scénam nesúhlasím s označením „výpravný veľkofilm“, ktorý sa používa v propagačných materiáloch, ak pod tým nerozumieme iba viac ako dvetisíc komparzistov." (více)

 • Filmserver.cz (Jan Jaroš) ***

  "Lidice jsou filmem vypravěčsky nevyrovnaným a zdlouhavým nikoli jen pro konvenčnost a místy neumělost režijního přístupu, nýbrž kvůli dramaturgicky spornému rozvržení hlavních záchytných bodů. Stěží se stanou něčím jiným nežli ilustrativní učební pomůckou, která přibližuje jednu z hrůzných epizod…" (více)

 • Filmweb.cz (Iva Přivřelová) **

  "Nikoleaovo dílo poutá svým silným tématem. Ale poněkud se dusí vlastní šlechetností, humanismem a patosem, veškerou tou snahou proměnit v podstatě osobní komorní drama o lidech žijících si své životy v závětří, dokud je nesmete válka, v hollywoodský epický doják. V příběhu není nic nedořečeného,…" (více)

 • Houser.cz (Aleš Mečíř) ***

  "Osud filmu Lidice tak svým způsobem následuje příklad Habermannova mlýna, který nedávno natočil Juraj Herz o méně známé kapitole našich moderních dějin, totiž vyhnání Němců. K tématu se postavil opět značně akademicky a bez výraznějšího přesahu. Také Lidice mají celkem nevyvážené tempo, například…" (více)

 • iDnes.cz (Tereza Spáčilová) ****

  "Nikolaevův film má schopnost promlouvat k divákovi naléhavě, ale nenásilně, což je jeho obrovská výhra. Škoda jen, že to není výhra stoprocentní. Jako by se tvůrci zalekli, že by je někdo mohl podezřívat z neúčasti, a tak občas – tu v hudbě, tu v trikové postprodukci – přitlačí na pilu. Zbytečně.…" (více)

 • IHNED.cz (Irena Zemanová)

  "Lidice nejsou snadno stravitelným filmem. Možná se vyplatí vidět je opakovaně. Už teď lze ale Nikolaevovi zcela uznale přiznat, že se v nebývale náročném historickém tématu z nedávné paměti československých moderních dějin neztratil. Spíš naopak - v Lidicích se režisér Báječných let pod psa opět…" (více)

 • Kritiky.cz (Karolína Černá)

  "Film využil hodně informace o podložených skutečnostech, ale celkově ho nesmíme brát jako dokument. Pro vyznění celého příběhu Lidic bylo nutné zachytit co nejvíce z dobové atmosféry a současně je scénář postaven na zachycení osudu několika jednotlivců. Myslím, že ve filmu je od všeho trochu. Jako…" (více)

 • Kultura21.cz (Eliška Stodolová)

  "Nejen zájem diváků dokazuje důležitost filmu. Snímek se postavil před nejdůležitější zkoušku a to v podobě promítání v samotném místě tragédie, kterého se zúčastnilo i několik pamětníků a příbuzných obětí. Tuto zkoušku však úspěšně překonal. Názory pamětníků se vesměs shodovaly v tom, že film je…" (více)

 • MovieMania.sk (Zuzana Kožaková) *****

  "Lidice sú po emocionálnej stránke veľmi silným príbehom. Aj z tohto dôvodu by ste mali byť o návšteve kina rozhodnutí vopred. Odnesiete si so sebou niečo, čo vo Vás ostane po veľmi dlhú dobu, ak nie aj po celý život. Ja Vám k takémuto zážitku zaprajem len to, čo sa stalo mne po premietaní, a čo sa…" (více)

 • MovieScreen.cz (Adam Fiala) ***

  "Ze všeho nejvíc jsou Lidice jednou velkou skládačkou českého filmu, v níž hádáte jednotlivé tituly, ale za odhalení všech indicií nic nedostanete, jenom výčet jmen všech lidí po celém světě, kteří byli symbolicky pojmenováni po nacisty zničené vesnici." (více)

 • MovieZone.cz (Václav Rybář) **

  "Atentát je natočen bez dynamiky a štávy, se střihem, který evokuje první prvorepublikové pokusy o hraný film (ovšem i pecky Charlieho Chaplina jsou akčnější), vypálení spočívá v tom, že je asi dvě minuty zabírána smutně hořící židle uvnitř hořícího domu, načež vidíme pár prostřihů na bortící se…" (více)

 • Topzine.cz (Tereza Janíková) ***

  "Je jasné, že když po masáži vygradovaných scén střílí lidické muže za zvuků tragické hudby, přičemž nám v hlavě neustále běhá představa naprosto nekompromisní historické reality, tak to s emocemi trochu zahoupe. Za zneužívání diváka by ale tvůrci spíš zasloužili naplácat na zadek." (více)

 • Velkaepocha.sk (Milan Kajínek) ****

  "Snímek je velmi osobní a divákovi se snaží zavrtat pod kůži. K silným emocím přispívá také jeho schopnost propojit minulost se současností a vtáhnout diváka do víru událostí.Všechny prvky filmu, kostýmy, výprava, hudba i herecké výkony, se dobře doplňují a udržují si poměrně vysokou laťku. Lidice…" (více)

 • 25fps.cz (Jiří Vladimír Matýsek) ***

  "Z Nikolaevových Lidic nelze skákat do stropu nadšením. Jako rekonstrukce tragické historické události fungují jen částečně a divák si při odchodu z kina musí, chtě nechtě, odnést smíšené pocity." (více)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace