poster

Lidice

 • Velká Británie

  Fall of the Innocent

Drama / Válečný / Historický

Česko / Slovensko, 2011, 121 min

Režie:

Petr Nikolaev

Předloha:

Zdeněk Mahler (kniha)

Scénář:

Zdeněk Mahler

Kamera:

Antonio Riestra

Hudba:

Michal Hrůza

Hrají:

Karel Roden, Zuzana Fialová, Roman Luknár, Zuzana Bydžovská, Ondřej Novák, Norbert Lichý, Veronika Kubařová, Václav Jiráček, Jan Budař, Joachim Paul Assböck, Sabina Remundová, Milan Kňažko, Pavlína Štorková, Marek Adamczyk, Jiří Vobecký, Jiří Ployhar ml., Karel Zima, Bořík Procházka, Adam Kubišta, Ludmila Šafářová, Ondřej Havel, Marika Šoposká, Jan Vondráček, Miroslav Hanuš, Mariusz Osmelak, Anna Kratochvílová, Šárka Teplíková, Robert Nebřenský, Michaela Mrvíková, Michal Zelenka, Petr Srna, Detlef Bothe, Thomas Zielinski, Jakub Zindulka, Ondřej Malý, Radoslav Šopík, Lucie Kožinová, Petr Stach, Věra Víchová, Jindřich Světnica, Zdeněk Dušek, Petr Bucháček, Marcela Nohýnková, Tomáš Havlík, Stanislav Davídek, Jiří Hovorka, Alena Mihulová, Pavel Štoll, Jitka Jirsová, Václav Knop, Jiří Vymětal, Filip Kaňkovský, Martin Donutil, Jolana Běhounková, Zuzana Čapková, Kateřina Vinická, Vladislav Georgiev, Antonín Hardt, Iveta Pavlíková, Roman Slovák, Martin Kubačák, Jan Vaši, Kryštof Mende, Jaroslav Achab Heidler, Michaela Hráská, Zdeněk Pecha, Radek Balcárek, Zdeněk Fator, Patrik Staněk, Jiří Staněk, Oldřich Vlach

Producenti:

Adam Dvořák

Střih:

Adam Dvořák

Scénografie:

Jan Vlček

Kostýmy:

Simona Rybáková
(další profese)

Zajímavosti k filmu (49)

 • - Motiv lidického rodáka, který je během vyhlazení obce ve vězení a pak se do vsi vrací, se objevuje i v knize Bohumila Hrabala "Obsluhoval jsem anglického krále" z roku 1971, kde měl však jen epizodní roli. (ricky4)

 • - Celostátní premiéra filmu Lidice se po dohodě s produkcí filmu uskutečnila dne 9. června 2011 od 21:30 hodin v zahradě za Lidickou galerií. S ohledem na omezený prostor hlediště a velikost promítacího plátna byla určena zejména pro přeživší lidické tragédie, jejich potomky a příbuzné a lidické občany. (warhammer)

 • - Film vidělo za první čtyři dny od uvedení neuvěřitelných téměř 45 000 diváků a stal se tak v českých kinech nejnavštěvovanějším filmem víkendu. (dinamit_1)

 • - Vlček (Roman Luknár) je jediná postava ve filmu, která neexistovala a je smyšlená. (Sufferer)

 • - Potřebu natočit film o této tragické události shrnul režisér Petr Nikolaev slovy: „Podle mě je důležité, aby národ a zejména mladí lidé věděli, co se tehdy odehrálo." (Sufferer)

 • - Jména v seznamech popravených na plakátech jsou skutečná. Na prvním archu, který je ve filmu vylepen, jsou na prvních třech místech občané Chropyně, jenž byli popraveni ve Vídni. Cyril Rozsypal, Filomena Rozsypalová a jejich dcera Marie Sochorová pomáhali svému příbuznému, parašutistovi Vojtěchu Lukaštíkovi, z výsadkové skupiny Intransitive. Marie Sochorová měla 31 let a zanechala po sobě dvě děti. (Karlas)

 • - V roce 2010 byly na filmovém festivalu v Karlových Varech představeny první plakáty Tomáše Vaverky, na kterých ještě byla v roli Aničky původně obsazená Marta Issová. Ta se ale s tvůrci nedohodla na výši honoráře a termínech natáčení. (Olík)

 • - Scénář k filmu napsal Zdeněk Mahler na námět své vlastní knihy „Nokturno“. (Olík)

 • - Scénárista Zdeněk Mahler se začátkem 60. let osobně setkal s jediným mužem, který přežil vyhlazení Lidic, Františkem Saidlem. Postava byla ve filmu ztvárněna pod jménem František Šíma (Karel Roden). (Olík)

 • - Osudy Lidic měl v plánu se Zdeňkem Mahlerem natočit už Miloš Forman. Ten však chtěl jako hlavní linii vylíčit osud Josefa Fialy, díky čemuž k realizaci nedošlo. (Olík)

 • - Jednoho ze zastřelených lidických mužů hrál Jiří Besser, tehdejší ministr kultury a především bývalý starosta Berouna. V době, kdy se na film sháněly finance, na něj přispělo několik měst ze svých rozpočů. Záměrem filmařů bylo, aby se symbolicky někdo z těchto měst zůčastnil natáčení. Stejně tak se ve filmu objevil i primátor Liberce Jiří Kittner. [Zdroj : dokina.tiscali.cz] (DecentFellow)

 • - Poprava lidických mužů byla natočen v obci Chcebuz - Štětí, poblíž Mělníka. Scény ze školy, kam byly nahnány ženy a děti, byla nafilmována v tělocvičně v Sokole Libeň v Praze. (DecentFellow)

 • - Webové stránky filmu připomínají filmový plakát, který se stal součástí učebnic dějepisu devátých tříd. (dinamit_1)

 • - Film se od svého počátku potýkal s nedostatkem financí, který ohrožoval jeho realizaci. Producent filmu Adam Dvořák se proto rozhodl spustit celonárodní sbírku na jeho natočení. (dinamit_1)

 • - Natáčení filmu skončilo v pondělí 20. září, kdy padla poslední, neuvěřitelná 1733. klapka. Po téměř dvouměsíčním natáčení se tak práce na filmu přesunula do střižny, kde se z více než 55 hodin natočeného materiálu tvořila finální podoba filmu. (Beastmaster4)

 • - O historický film Lidice je ve světě velký zájem. Nejenže se uchází o "evropského Oscara", ale zaujal i členy nejvyšších politických kruhů. První výlisek DVD si vyžádal sám izraelský premiér Benjamin Netanjahu. A další poputuje do Japonska. Druhou osobou, která "stojí ve frontě" na Lidice, je český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Ten však snímek nechce pro sebe; poveze ho jako dar pro svůj politický protějšek na služební cestu do Japonska. Jde prý totiž o velkého filmového fanouška. "Je nám samozřejmě velkou ctí, že film může posloužit reprezentaci naší republiky na té nejvyšší úrovni," komentuje situaci producent filmu. (Beastmaster4)

 • - Pro Michala Hrůzu je to jeho první hudba pro film vůbec. Navíc vznikl i speciální hudební projekt k filmu Lidice, na kterém spolupracují i Xindl X, Jan Budař, Dan Bárta, Divokej Bill, Tara Fuki či Jana Lota. (Beastmaster4)

 • - Tehdejší ministr zahraničních věcí České republiky Karel Schwarzenberg při své návštěvě Japonska předal DVD s filmem jako oficiální dar japonskému ministru zahraničí. (Mr.Hudson)

 • - O film projevilo zájem Velvyslanectví státu Izrael v České republice pro svého předsedu vlády, který si osobně DVD vyžádal. Dalším zájemcem byla česká ambasáda ve Washingtonu, která si film přála pro naše krajany. (Mr.Hudson)

 • - Původně měl být kameramanem Vladimír Smutný, nakonec pozici zastal Antonio Riestra. (Filcooper)

<< předchozí 1 2
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace