
Lidice
-
Fall of the Innocent
Drama / Válečný / Historický
Česko / Slovensko, 2011, 121 min
Režie:
Petr NikolaevPředloha:
Zdeněk Mahler (kniha)Scénář:
Zdeněk MahlerKamera:
Antonio RiestraHudba:
Michal HrůzaHrají:
Karel Roden, Zuzana Fialová, Roman Luknár, Zuzana Bydžovská, Ondřej Novák, Norbert Lichý, Veronika Kubařová, Václav Jiráček, Jan Budař, Joachim Paul Assböck, Sabina Remundová, Milan Kňažko, Pavlína Štorková, Marek Adamczyk, Jiří Vobecký, Jiří Ployhar ml., Karel Zima, Bořík Procházka, Adam Kubišta, Ludmila Šafářová, Ondřej Havel, Marika Šoposká, Jan Vondráček, Miroslav Hanuš, Mariusz Osmelak, Anna Kratochvílová, Šárka Teplíková, Robert Nebřenský, Michaela Mrvíková, Michal Zelenka, Petr Srna, Detlef Bothe, Thomas Zielinski, Jakub Zindulka, Ondřej Malý, Radoslav Šopík, Lucie Kožinová, Petr Stach, Věra Víchová, Jindřich Světnica, Zdeněk Dušek, Petr Bucháček, Marcela Nohýnková, Tomáš Havlík, Stanislav Davídek, Jiří Hovorka, Alena Mihulová, Pavel Štoll, Jitka Jirsová, Václav Knop, Jiří Vymětal, Filip Kaňkovský, Martin Donutil, Jolana Běhounková, Zuzana Čapková, Kateřina Vinická, Vladislav Georgiev, Antonín Hardt, Iveta Pavlíková, Roman Slovák, Martin Kubačák, Jan Vaši, Kryštof Mende, Jaroslav Achab Heidler, Michaela Hráská, Zdeněk Pecha, Radek Balcárek, Zdeněk Fator, Patrik Staněk, Jiří Staněk, Oldřich VlachProducenti:
Adam DvořákStřih:
Adam DvořákScénografie:
Jan VlčekMasky:
Jana Radilová, Ivana ChlostováKostýmy:
Simona RybákováPlakáty
Obsah
-
Příběh Lidic, je příběhem obyčejných lidí, kteří se absurdní shodou náhod připletli do cesty dějinám. Podle scénáře Zdeňka Mahlera, oceněného cenou Sazky v r. 2007, nabízí pohled na tragický osud Lidic za 2. světové války z neobvyklé perspektivy. Přibližuje osudy obyvatel Lidic skrz mezilidské vztahy, a to zejména lásku, která stojí na začátku celého příběhu. Jde o velkofilm plný emocí, který poukazuje na to, jak zdánlivé maličkosti mohou změnit chod dějin a způsobit tragédii. Rok 1942 – německá propaganda úzkostlivě tají genocidu páchanou na civilním obyvatelstvu. Po atentátu na druhého muže třetí říše Reinharda Heydricha však udělá výjimku. Po vypálení malé české vesnice Lidice, vše vyhlásí do světa. Jako záminka k vypálení obce stačí jeden milostný dopis. V době svého tragického konce, v červnu 1942, měly Lidice za sebou dějiny trvající nejméně šest staletí. Nacisté chladně popravili všechny lidické muže, ženy a děti nechali převézt do koncentračního tábora. Některé děti dali na převýchovu. Celková bilance – 192 popravených mužů, 58 žen zemřelo v koncentračních táborech a 88 dětí bylo posláno do plynu. Obec Lidice byla vymazána z map a srovnána se zemí. Výpravný velkofilm Lidice je natočen podle skutečné události.(oficiální text distributora)
-
Legendární český režisér Martin Frič chtěl tragédii Lidic zpracovat jako svůj majstrštyk. Miloš Forman, jehož oba rodiče zahynuli v koncentračních táborech, chtěl celé téma pojednat provokativním způsobem jako propagandistický nacistický film. Lidice ale byly zakleté. Mimo jiné i proto, že se po válce staly mocným nástrojem propagandy. Ostatně stačí si vzpomenout na Sokolovo (1974) režiséra Otakara Vávry, v němž lidičtí muži před popravčí četou křičí: „Ať žije komunistická strana!"
Pověst zakletého projektu provázela Lidice také vloni. Kvůli zdravotním problémům musela od filmu pár měsíců před první klapkou odstoupit režisérka Alice Nellis. Nevděčné role náhradníka, který přebíral film takřka kompletně připravený někým jiným, se nakonec ujal Petr Nikolaev (Báječná léta pod psa, 1997, ...a bude hůř, 2007). Ve scénáři, štábu i obsazení provedl velmi málo změn. Například kameramana Vladimíra Smutného nahradil Antonio Riestra, Lenku Vlasákovou Zuzana Fialová a Marthu Issovou Veronika Kubařová. Prakticky z „voleje" se pustil do natáčení.
Opřel se o scénář Zdeňka Mahlera, jehož podpis najdeme pod takovými skvosty české kinematografie, jakými jsou Svatba jako řemen (1967), Nebeští jezdci (1968) či Božská Ema (1979). Mimochodem byl to právě Mahler, kdo tehdy s Formanem připravoval film o Lidicích. „Zatímco mě zajímal příběh vraha vlastního syna, Miloš logicky tíhl k příběhu užvaněného svůdce a jeho naivní milenky, tenhle ženatej chlap si hrál bokem a odnesla to celá vesnice," vzpomíná Mahler. V Lidicích jsou nakonec příběhy oba, přičemž vyprávění lze zhruba rozdělit na tři části.
V první se tvůrci věnují otázce viny, trestu a odpuštění. František Šíma zabil vlastního syna. Nešťastnou náhodou, v sebeobraně, ale zabil. A byl za to odsouzen. Mezitím ovšem začíná 2. světová válka, doba je stále těžší a mladší Šímův sny Karel cítí, že jedinou šancí pro všechny zúčastněné je cesta ke smíření a odpuštění.
Ve druhé části, která vrcholí vypálením Lidic, vystupuje do popředí příběh nenapravitelného sukničkáře Václava Fialy, jenž se velmi nepříjemně zaplete do jedné zdánlivě milosrdné lži.
A třetí část představuje epilog. Ti kteří přežili, hledají důvod a sílu žít dál. Je to ale vůbec možné? - Jaroslav Sedláček(Letní filmová škola) - „Opravdu si myslíte, že znáte příběh Lidic?“ táže se motto dramatu, které bylo natočeno na základě jedné z největších tragédií druhé světové války. Příběh vísky Lidice, která byla vypálena v odezvě na pražský atentát na říšského protektora Heydricha, je známý celému světu. Stejnojmenný snímek však vstupuje za oponu této události a nabízí možnost ztotožnění s jednotlivými osudy s vesnicí spojenými, stejně jako ukazuje, jak nadčasové jsou lidské kvality i nedostatky. Protože i za nepředstavitelnými tragédiemi vždy stojí velice konkrétní rozhodnutí, jež má své přesně pojmenovatelné příčiny. S vědomím důležitosti tématu snímek postupně odhaluje jednak to, jak malicherné impulzy vedly k vypálení obce, ale i co stálo za osudem jediného lidického muže, který přežil, avšak jen díky jiné smutné události. V prolínání těchto příběhů vykresluje odstíny lidských povah, jejich motivace i nedozírné následky, jaké může mít zdánlivě banální rozhodnutí.(MFF Karlovy Vary)
- Krátce poté, kdy začátkem června 1942 došlo v rámci Operace Anthropoid k atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha, se malá obec nedaleko Prahy stala symbolem nacistické represe. Pod záminkou, že se zde skrývají atentátníci, si nacisté jako odvetu zvolili totální likvidaci vesnice s pěti stovkami obyvatel. Doslova ji srovnali se zemí a vymazali z mapy, když všechny muže z Lidic popravili, ženy odvlekli do koncentračních táborů a stejně tak děti, z nichž některé skončily na převýchově v Německu. K této hrůzné události z druhé světové války se ve svém emocemi skrz na skrz prostoupeném velkofilmu realizovaném podle scénáře Zdeňka Mahlera vrátil režisér Petr Nikolaev. Na její tragičnost nahlíží očima muže, který byl během vypálení vesnice ve vězení a náhlou absenci rodinných návštěv si interpretoval po svém. Poté, co se vyrovnal s vinou z neúmyslného zabití, za které byl po právu odsouzen, musí kromě ztráty celé rodiny po propuštění překonat trauma další – válečný syndrom přeživšího.(Kino na hranici)
- Karel Roden se v tomto snímku, jehož název je pro každého Čecha synonymem krutého vyhlazení této vesnice nacistickou armádou, objevuje jako odsouzený vrah Šíma. Paradoxně právě fakt, že stráví několik dní druhé světové války ve vězení, mu zachrání život. Tento snímek je ambiciózním dramatem se zaměřením na kruté osobní příběhy obyčejných lidí, jejichž život byl v této mírumilovné vesnici roku 1942 násilím ukončen.(Davies182)
- Film Lidice je postavený na troch nosných dejových líniách, ktoré sa navzájom prelínajú a ktoré sa odohrávajú na pozadí tragickej udalosti - vypálenia Lidíc. Prvá dejová línia je o nešťastnej náhode, keď otec František Šíma počas hádky neúmyselné zabije svojho syna. Je odsúdený a uväznený (čo mu vlastne ako jedinému z lidických mužov zachráni život) - no on horšie ako väzenie znáša pohŕdanie ľudí z dediny a vlastné výčitky svedomia. Druhá dejová línia zachytáva osud listu, ktorý bol zámienkou pre vypálenie Lidíc. Skrýva sa v ňom príbeh lásky, klamstva a falošného hrdinstva. Tretia dejová línia sa sústreďuje na osud lidického žandára Vlčeka, sleduje jeho strach, boj o vlastnú morálku a zodpovednosť, jeho vzťah k novému politickému zriadeniu a kladie otázku, či je naozaj výhrou prežiť, keď pri tom človek stratí dôstojnosť a svedomie.(STV)
Zajímavosti k filmu (49)
-
- Motiv lidického rodáka, který je během vyhlazení obce ve vězení a pak se do vsi vrací, se objevuje i v knize Bohumila Hrabala "Obsluhoval jsem anglického krále" z roku 1971, kde měl však jen epizodní roli. (ricky4)
-
- Celostátní premiéra filmu Lidice se po dohodě s produkcí filmu uskutečnila dne 9. června 2011 od 21:30 hodin v zahradě za Lidickou galerií. S ohledem na omezený prostor hlediště a velikost promítacího plátna byla určena zejména pro přeživší lidické tragédie, jejich potomky a příbuzné a lidické občany. (warhammer)
-
- Film vidělo za první čtyři dny od uvedení neuvěřitelných téměř 45 000 diváků a stal se tak v českých kinech nejnavštěvovanějším filmem víkendu. (dinamit_1)
-
- Vlček (Roman Luknár) je jediná postava ve filmu, která neexistovala a je smyšlená. (Sufferer)
-
- Potřebu natočit film o této tragické události shrnul režisér Petr Nikolaev slovy: „Podle mě je důležité, aby národ a zejména mladí lidé věděli, co se tehdy odehrálo." (Sufferer)
-
- Jména v seznamech popravených na plakátech jsou skutečná. Na prvním archu, který je ve filmu vylepen, jsou na prvních třech místech občané Chropyně, jenž byli popraveni ve Vídni. Cyril Rozsypal, Filomena Rozsypalová a jejich dcera Marie Sochorová pomáhali svému příbuznému, parašutistovi Vojtěchu Lukaštíkovi, z výsadkové skupiny Intransitive. Marie Sochorová měla 31 let a zanechala po sobě dvě děti. (Karlas)
-
- V roce 2010 byly na filmovém festivalu v Karlových Varech představeny první plakáty Tomáše Vaverky, na kterých ještě byla v roli Aničky původně obsazená Marta Issová. Ta se ale s tvůrci nedohodla na výši honoráře a termínech natáčení. (Olík)
-
- Scénář k filmu napsal Zdeněk Mahler na námět své vlastní knihy „Nokturno“. (Olík)
-
- Scénárista Zdeněk Mahler se začátkem 60. let osobně setkal s jediným mužem, který přežil vyhlazení Lidic, Františkem Saidlem. Postava byla ve filmu ztvárněna pod jménem František Šíma (Karel Roden). (Olík)
-
- Osudy Lidic měl v plánu se Zdeňkem Mahlerem natočit už Miloš Forman. Ten však chtěl jako hlavní linii vylíčit osud Josefa Fialy, díky čemuž k realizaci nedošlo. (Olík)
-
- Jednoho ze zastřelených lidických mužů hrál Jiří Besser, tehdejší ministr kultury a především bývalý starosta Berouna. V době, kdy se na film sháněly finance, na něj přispělo několik měst ze svých rozpočů. Záměrem filmařů bylo, aby se symbolicky někdo z těchto měst zůčastnil natáčení. Stejně tak se ve filmu objevil i primátor Liberce Jiří Kittner. [Zdroj : dokina.tiscali.cz] (DecentFellow)
-
- Poprava lidických mužů byla natočen v obci Chcebuz - Štětí, poblíž Mělníka. Scény ze školy, kam byly nahnány ženy a děti, byla nafilmována v tělocvičně v Sokole Libeň v Praze. (DecentFellow)
-
- Webové stránky filmu připomínají filmový plakát, který se stal součástí učebnic dějepisu devátých tříd. (dinamit_1)
-
- Film se od svého počátku potýkal s nedostatkem financí, který ohrožoval jeho realizaci. Producent filmu Adam Dvořák se proto rozhodl spustit celonárodní sbírku na jeho natočení. (dinamit_1)
-
- Natáčení filmu skončilo v pondělí 20. září, kdy padla poslední, neuvěřitelná 1733. klapka. Po téměř dvouměsíčním natáčení se tak práce na filmu přesunula do střižny, kde se z více než 55 hodin natočeného materiálu tvořila finální podoba filmu. (Beastmaster4)
-
- O historický film Lidice je ve světě velký zájem. Nejenže se uchází o "evropského Oscara", ale zaujal i členy nejvyšších politických kruhů. První výlisek DVD si vyžádal sám izraelský premiér Benjamin Netanjahu. A další poputuje do Japonska. Druhou osobou, která "stojí ve frontě" na Lidice, je český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Ten však snímek nechce pro sebe; poveze ho jako dar pro svůj politický protějšek na služební cestu do Japonska. Jde prý totiž o velkého filmového fanouška. "Je nám samozřejmě velkou ctí, že film může posloužit reprezentaci naší republiky na té nejvyšší úrovni," komentuje situaci producent filmu. (Beastmaster4)
-
- Pro Michala Hrůzu je to jeho první hudba pro film vůbec. Navíc vznikl i speciální hudební projekt k filmu Lidice, na kterém spolupracují i Xindl X, Jan Budař, Dan Bárta, Divokej Bill, Tara Fuki či Jana Lota. (Beastmaster4)
-
- Tehdejší ministr zahraničních věcí České republiky Karel Schwarzenberg při své návštěvě Japonska předal DVD s filmem jako oficiální dar japonskému ministru zahraničí. (Mr.Hudson)
-
- O film projevilo zájem Velvyslanectví státu Izrael v České republice pro svého předsedu vlády, který si osobně DVD vyžádal. Dalším zájemcem byla česká ambasáda ve Washingtonu, která si film přála pro naše krajany. (Mr.Hudson)
-
- Původně měl být kameramanem Vladimír Smutný, nakonec pozici zastal Antonio Riestra. (Filcooper)
72%
Hodnocení uživatelů
Fanklub filmu
Premiéry
Nevhodný mládeži do 12 let
![]() |
02.06.2011 Bioscop |
---|---|
![]() |
04.08.2011 Magic Box |
![]() |
26.10.2011 Magic Box |
![]() |
31.10.2011 Magic Box |
![]() |
26.10.2011 Magic Box |
![]() |
05.08.2015 Magic Box |
Podobné
- Smrtihlav (2017)
- Anthropoid (2016)
- České století - Kulka pro Heydricha … (2013)
- Atentát na Heydricha - Príbeh Jozefa … (2013)
- Habermannův mlýn (2010)
- Operace Silver A (TV film) (2007)
- Katyň (2007)
- Tři králové (TV seriál) (1998)
- Operace "Daybreak" (1975)
- Atentát (1964)
- Smrt si říká Engelchen (1963)
- Smrť sa volá Engelchen (TV film) (1960)
- Vyšší princip (1960)
- Hitler's Madman (1943)
- I katové umírají! (1943)