The Lost City

Sci-Fi

USA, 1935, 240 min

Edward Linden

Dával-li bych guilty pleasure extra velkou váhu, bylo by hodnocení daleko vyšší. Co do děje se mi film/seriál stále ještě zdál méně třeskutý než typický Republic seriál, například tento. Musím ale uznat, že si nepomáhal špinavými triky (tj. cliffhanger na konci dílu, kdy třeba auto v plné rychlosti najede do stěny a nikdo nemohl přežít... a na začátku další epizody je to ukázané znovu, natočené jinak). Kostra děje mi hodně připomíná druhořadé Verneovky (konkrétně Výpravu Barsacovu). Nicméně hlavní díl zápletky se vyplýtvá kolem první hodiny a člověk si tak říká, o čem ty další 3/4 budou. Zde přichází, nebudete tomu věřit, docela pěkně podaná myšlenka. Šílený vládce města (na konci je šílenost podpořena nefalšovanou opilostí herce) má celé dva dobrovolné pomocníky krom otroků - hrbáče, zabloudivšího z Richarda III., který mu byl věrný z mindráku, a Apolona v trikotu, který mu byl věrný z neheterosexuální lásky. Zbytek, na kterém měl postavený plán na ovládnutí světa, bylo asi 7 otroků, polozombie vytvořené z černochů. A hlavně má v držení geniálního doktora, kterého drží v šachu svou vřískající dcerou. No a zápletka celého zbytku sestává z toho, že se zapojují neustále další a další skupiny, které se občas rozbíjejí na jednotlivce, a všichni bojují každý proti každému o to, aby doktora získali do své moci a jeho pomocí ovládli svět. Až na hrdinu, samozřejmě. Rekvizity a výprava stojí zato, byly vzaty zřejmě ze studií široko daleko. Co našli, to použili. Laboratoř má slušně funkční Teslovy cívky z Frankensteina (a moderní televizi a radiolokaci), jedna skupina divochů má kostýmy z Kingkonga, zamotá se nám tam výpravná sada dekorací z Orientu s dvěma arabskými tlupami, Indie s šintoistickou kněžkou (včetně tygra v Africe - takové trochu montypythonovské), atd. Obsazením tu máme kompletně první dva Indiana Jonesy minus nacisty. ... Neříkám, že to bylo veledílo, ale kupodivu jsem dokoukal přes poměrně mizernou kvalitu zvuku i obrazu.(9.12.2018)