Prázdný dům (TV film)

Prázdny dom

Krimi / Mysteriózní

Velká Británie, 1986, 51 min

Howard Baker

Holmes je zpět... A na rozdíl třeba od ruského zpracování této povídky je skvělé, že se na něj dlouho nečeká, a když se čeká, čekání nevadí, protože ho Watson hravě utáhne sám. Shledání je dojemné, radost obou hrdinů přímo hmatatelná, a že doktora hraje jiný herec, bych si vůbec nevšiml, kdybych to nevěděl předem.(5.3.2017)

Sherlock Holmes se vrací v nové sérii detektivního cyklu. A jak jinak než na výbornou, tahle epizoda mě totiž bavila víc než povídka. Brett je opět geniální a jako Watson se poprvé představí Edward Hardwricke, který mi oproti Burkeovi připadá o dost lepší. Přesto se mi zdá, že v té scéně, kdy popisuje Sherlock svůj příběh stojí na tom šutru ještě Burke. Nebo ne? Příběh sice nic moc, ale v tomto případě to vůbec nevadí. Pro mě to je jedna z nejlepších sherlokovských epizod. Jeden z nejlepších filmových návratů. Jak já jsem se tlemil, když tam byl za toho knihkupce!(22.12.2011)

Návrat Sherlocka Holmesa vo veľkom štýle.:)(28.7.2008)

Další ze skvělých povídek převedená na plátno. I když jsem věděl, že se Holmes objeví stejně jsem měl ohromnou radost, když se poprvé setkal s Watsonem. Brett je prostě nepřekonatelný.(3.9.2010)

Když si chci pustit něco starosvětsky milého a chytrého, něco co neurazí a u čeho si člověk příjemně odpočine, sáhnu po Sherlockovi. Mladý muž v tomto příběhu je sice brutálně zavražden, ale oku diváka není ukázána ani kapka krve, což je příjemná změna oproti současné kinematografii, kdy chtějí tvůrci ukázat pořád víc a víc.. Příběh je tentokrát vážně slabý, ale to nevadí. Jak Jeremy Brett sám řekl, příběhy s Sherlockem Holmesem jsou hlavně příběhy o velkém přátelství. A právě vztah Holmese a Watsona se v tomhle dílu dost řeší, takže i bez větší zápletky je docela fajn. Nový Watson není až takový problém, protože vypadá hodně podobně jako Watson starý. Hardwicke je navíc v této roli možná ještě trochu lepší.(20.6.2008)

• - V roce 1927 časopis "Strand", ve kterém vycházely příběhy Sherlocka Holmese, položil svým čtenářům anketní otázku, která povídka se slavným detektivem je jejich nejoblíbenější. Stejnou otázku pak redaktoři položili Holmesovu stvořiteli Arthuru Conanu Doyleovi. Tak vznikl seznam dvanácti nejoblíbenějších Doyleových holmesovských příběhů, ke kterým autor později ještě přidal sedm, a celkový počet se tak ustálil na čísle 19. Povídka „Prázdný dům“ se v tomto seznamu nachází na 6. místě. (PhillM.)