HBO se rozhodlo převyprávět poslední dny Ježíše Krista a asi vyhnout se všemu, co bylo vytýkáno Umučení dle Mela Gibsona. A vskutku, film není tak krvavý. Dokonce bych řekl, že je to ten nejusměvavější Ježíš v dějinách filmu. A v tom je právě ten problém. Usmívá se jako kdejaký frajírek ze střední. Ježíš v tomto podání nemá potřebné kouzlo, charisma, něco kvůli čemu ho mám následovat. Film je sice dvoudílný a tedy má dost prostoru, přesto jsou postavy často šablonovité, jejich jednání málo odůvodněné. Scénarista si sice k evangeliím vymýšlí různé aktualizace, ale nedotáhne to k smysluplnému a věrohodnému příběhu. Prostě nevystihl ducha evangelií. A tak tu máme nervózního a stále křičícího Piláta, rozpačité apoštoly, kteří jen koukají, diví se a pak se mezi sebou hádají, matnou Ježíšovu matku, která má být viděna jako silná žena, ale zase ne hrdinka a třeba i velekněze, který bůhví proč tvrdí, že Judea padne, když nebude zadobře s Josefem z Arimatie. Tento film je opět důkazem, že natočit Ježíšův příběh není jen tak, že je to možná ta nejtěžší látka, jakou si může filmař vybrat. A tak oceňuji jen snahu a odvahu.(23.4.2011)

Televizní přepis evangelijního příběhu, který je nový snad jen důslednou civilností a nepatetičností. Nezvykle nepohledný Ježíš měl dostatečné charisma, James Nesbitt jako Pilát je bezchybný, ale jinak se casting moc nepovedl, obyvatelé Blízkého Východu vypadají jako z vikingské výpravy, a Josef z Arimatie jako černoch (!) je snad vrcholem přehnané politické korektnosti. Celkově film nepřekvapí, neurazí, nic nového nepřináší...(17.7.2009)

Povedené drama, které se zaobírá snad tím nejkontroverznějších tématem všech dob. Příběh posledních dnů života Ježíše Krista je poměrně zajímavě ztvárněný. Vyprávění se vesměs drží tradičního příběhu, jak jej znám i já. Myslím si, že je dobré nahlédnout na Ježíšův životní příběh, který je základem celého křesťanství.(23.5.2011)

• Zik2

Další nepříliš povedený pokus o přiblížení Bible modernímu diváku. Nevím, jak je na tom anglická verze, ale v české mluvil Ježíš tak úzkostlivě moderně a jednoduše, až se ztrácel původní význam jeho slov. Lidi nejsou tak hloupí, jak si tvůrci (překladatelé) myslí - mohli využít toho, že už v 16. století si někdo udělal tu práci za ně a kvalitně a srozumitelně přeložil Bibli - navíc Bible kralická je „freeware“.(25.4.2011)

• honajz

Tentokrát nikoliv v sugestivní režii Mela Gibsona drama o odsouzení a umučení Ježíše Krista, v produkci BBC a HBO. HBO, HBO, ano, už je mi to jasné... Já si říkal, že ten začátek nějak podezřele vypadá jako seriál Řím. Podobné kulisy, podobné zobrazení násilí, vlající červené prádlo... Asi v HBO nějak nevěděli, jak kulisy Říma využít, a tak se spojili s BBC, známé svými "neotřelými" dokumenty, která asi dodala know-how, a neštěstí bylo hotovo. BBC totiž už delší dobu čelí kritice v nekorektnosti při dokumentech týkajících se křesťanství. Ani ne tak ze strany křesťanů, jako historiků a archeologů, kteří se snaží údajné senzační objevy BBC v této oblasti vrátit zpět do patřičných mezí. Vedení BBC dokonce samo přiznalo, že křesťanství moc nakloněno není a tudíž z vlastní vůle míní do této zastaralé struktury rýt, dokud to jen jde. Žel, hodně z oné nekorektnosti se přeneslo i do tohoto filmu. To, že Ježíš vypadá jak bezďák z Hlavního nádraží, chvílemi dokonce jako Pavel Zedníček, kdyby si ke kníru nechal přirůst bradku, ale ani náhodou jako charismatická osobnost, no budiž. Že by jeho matka Marie měla mít tak kolem 45 - 50 let, ale zde je o 15 let starší, tak řekněme. Ale že apoštolové, velekněz a vlastně všichni Židé vypadají jako vikingové z Bronských vršků (světlé vlasy, modré oči, protáhlý tvar obličeje), to už je poněkud na pováženou. Josef z Arimatie, jeden z židovských kněží, je dokonce černoch! (Těžko zde říct Afroameričan, když Amerika ještě nebyla v době příběhu objevena.). Černošský Žid v té době mi přijde jako hodně přehnaná snaha o politickou korektnost. Tyhle věci udeří do očí o to víc, nakolik se tvůrci snaží o syrovou realističnost. Snímek je totiž v podstatě bez hudby, kamera se kýve jako kdyby byla upevněna na ruské kolo na Matějské pouti, což má dodat zdání dokumentarismu, Pokud čekáte na některé známé "špeky", citáty, rovněž si nechejte zajít chuť. dokonce ani pořádně nedojde na známou modlitbu Ježíše v getsemanské zahradě, ani Pilát nepronese některé oblíbené špílce, natolik populární od dob Jesus Christ Superstar. Protože se nepodařilo sehnat moc komparsistů, tak davy čítají zhruba třicet hlav. Jo, a víte, proč nikdo nepozná vzkříšeného Ježíše? Protože nejspíš zašel ke kadeřníkovi a nechal se ostříhat a vousy strojkem vzít na takových 5 milimetrů... Prostě celé je to blábol, který vyznívá spíše jako parodie. Škoda, že někdo nezačal zpívat alespoň Always Look on the Bright Side of Life... Fakt škoda. U DVD hned naběhne menu, což je fajn. Protože se jedná o minisérii, najdeme zde dva celovečerní díly po 87 minutách, ale pochopitelně již žádný bonus navíc. Publikováno: 10.03.2010(19.8.2020)