Dagen zonder lief

Dirk Impens

Nico Leunen

Scénografie:

Johan Van Essche

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $324,497(24.8.2010)

vynikajúci film, v poradí druhý celovečerný flámskeho režiséra Felixa Van Groeningena, je jedno z najlepších dielok, ktoré som na ARTFILME 2008 videl - výborne natočený, zahraný, skvele vybudovaný a napísaný scenár, tragikomédia, taký "belgickí samotári" vo svojom myšlienkovom jadre, ale o niekoľko tried (podľa mňa) lepší - tak režijne ako aj scenáristicky - humor je láskavý, milý a vtipný, no nejde po hláškovitosti, ale vhodne dopĺňa a odľahčuje celý príbeh; rozhodne stojí za pozornosť a ak sa to niekde niekedy dostane ku vám a vyskytne sa možnosť si to pozrieť, nepremárnite ju; herečka hrajúca Zwarte Kelly je fakt kus!(5.7.2008)

Takto si predstavujem komerčnú produkciu, ktorá nemusí urážať intelek a dokáže zabaviť ako aj poskytnúť čosi naviac. Musím sa len pridať k Jordanovi a potvrdiť, že šlo o veľmi príjemné odreagovanie sa od všetkej tej nadnesenej vážnosti a "umeleckosti" na Artfilme a utvrdil ma v tom, že stále sa dá rozprávať príbehy i širšiemu publiku, bez nutnosti znižovania nárokov, o čom svedčili i pozitívne reakcie publika v pomerne zaplnenej obrovskej sále ODA v Trenčíne. Humor tu pôsobí ako katalyzátor, ktorý nám sprostredkováva príbeh starých priateľov, ktorý sa po dlhšom čase zmenený stretávajú na miestach z minulosti, ktoré v sebe nesú veľa spomienok ale taktiež sú zrkadlom plynutia času(v tomto prípade prechod od bezstarostného dospievania k svetu zodpovednosti a vytriezvenia z ružového sna všemocnosti). To všetko na pozadí prekrásnej jazzovej hudby od Jefa Neva a zaujímavo klipovito strihaných flashbackov.(6.7.2008)

Pusobive belgicke drama o strastech party kamaradu, ktere nastanou, kdyz prijede Black Kelly po triletem pobytu v USA zpet domu.(1.5.2008)

Evropští psychologové vynalezli krizi středního věku a udělali z ní součást laického slovníku, abychom věděli, že se jí nevyhneme. Dagen zonder lief je o krizi, kterou nám takhle ještě naservírovat nestačili, o krizi okolo třicátého roku života, když se začnou zužovat horizonty a celé už to není jaksi ono. Dětství a mládí je skutečnost a všechno ostatní je podvod, napsal můj kamarád v jedné knížce. Tenhle film je o lidech, kteří se ještě z posledních sil zkouší udržet na straně skutečnosti.(19.1.2010)