Svátost manželství

• Česko Svátost manželství - Matrimonium
všechny plakáty
Poetický
Česko, 1994, 99 min

Druhý celovečerní hraný film Studia Velehrad Olomouc. Filmová meditace, obrazová poéma-esej. Dějiny Boží milosti a Lásky v našich srdcích od stvoření světa a člověka. Věrnost jako dar poznání, Láska jako dar oddání a svatba jako svědectví o nutnosti přítomnosti Boha mezi lidmi. Celovečerní filmová esej o základních duchovních vztazích vyvěrajících z křesťanské spirituality a týkajících se existence člověka jako duchovního principu muže + ženy. (oficiální text distributora)

sestrad

Podle mě velmi záleží na podmínkách, ve kterých se člověk na tenhle film dívá a na určité "nastavenosti". V mém případě byly ideální: půl dne stráveného v tichu a vstřebáváním vůní a barev předjaří, přátelská a otevřená společnost, navíc s uvedením do filmu od samotného autora. Výsledný vjem: dramatičtější než by se podle avizované formy zdálo (ale dramatičnost tam neleží v příběhu), film vyžadující naprostou pozornost, ale nikoliv analytickou. Vyplatí se nechat na sebe působit jednotlivé obrazy, nesnažit se jeden po druhém dešifrovat, ale pobýt v nich a jejich prostřednictvím zkusit porozumět, proč zrovna svátost. ()