Sedm světel (TV film)

Dokumentární

Česko, 2008, 57 min

Olga Sommerová

Ukazuje ako je ľudská rasa zvrátená, čoho je schopná a na druhej strane vidieť tú životnú silu tých, ktorý si to prežili. Slová tých žien ma neskutočne zasiahli a budem si na ne pamätať ešte dlho. Neviem, nedokážem a nechcem pochopiť tých, čo boli schopný akceptovať a robiť peklo na zemi. A tento dokument by som povinne ukázala tým čo sa teraz priznávajú k "uctievaniu" tohto zverstva ale aj tým, čo pochybujú, že sa to vôbec stalo. Ostáva len dúfať, že ľudstvo sa už poučilo z chýb, a uvedomilo si pravú podstatu žitia na zemy. A výpovede tých žien, my pomohli si začať neskutočne vážiť každú maličkosť. Kto si, že si dovoľuješ rozhodovať, kto sem patrí a kto nie?... Žiaľ, či už je to boj za mocou, územím, prestýžou, peniazmi alebo inými !banalitami!, končí sa to zbytočnými obeťami nevinných ľudí. The world peace♥(29.1.2012)

Ano, velmi, nesmírně silný dokument. Chvílemi se mi nedařilo udržovat si citový odstup (kdybych ho vůbec neměla "zapnutý", nesnesla bych víc než 5 minut). V závěru jedna z žen, které TO přežily, sleduje v TV záběry z průvodu neonacistů - a typicky jej tvoří 99 procent mužů. Pak zapochybuje, zda se lidstvo někdy vůbec může už konečně poučit ze své historie, ze svých vlastních průserů - a nevidí moc nadějí. Já také ne, jediná a zcela nerealistická cesta je - oslabení mužského a posílení ženského principu. Zrušení aspoň těch nejhorších forem "chlapismu". Protože dějiny válek, dějiny krutosti jsou vaše dílo, že, hoši... Neumíte si vážit života, protože ho neumíte vytvořit.(29.1.2012)

Zážitek z tohoto filmu je u mě umocněn tím, že film jsem zhlédnul v přítomnosti jak režisérky Olgy Sommerové, která nejen mě ale i ostatním posluchačům, uvedla film a poté i po konci okomentovala filmový materiál, ale hlavně také v přítomnosti osoby, jež sama prožila, co bylo ve filmu. Měl jsem tu čest poznat paní Martu Kottovou, stále vitální ženu narozenou v roce 1929, která nám po skončení filmu sdělila mnoho zajímavého o životě v holocaustu. Samotný film nám pouze nastínil situaci, jež zažili 4 ženy, ale i to je samozřejmě velice poutavé. Ve snímku na nás dýchne atmosféra doby. Bohužel strašné útrapy židů si nejvíce uvědomíme snad jen z fotografií z koncentráků. Plusem určitě je, že režisérce se podařilo zveřejnit propagační materiál nacistů pro idilické mětečko v Terezíně, kde si židé žijí v krásném prostředí, děti si spokojeně hrají...ale realita je poté v jiných koncentračních táborech bohužel zcela jiná......film je ukončen větou 105 ti leté pamětnice, která nám řekne i po svém strastiplném osudu, jak život a dlohověkost je nádherná a stojí za to žít....(19.11.2008)

• raroh

Tak vysoká hodnocení snímku, který kýčovitě klouže po povrchu? Ta omšelá symbolika může být ráda za ty silné osobnosti, které jsou silné samy o sobě, Sommerová sama je slabá, až to hezké není (vedle svého manžela Špáty, Heleny Třeštíkové nebo třeba i Lukáše Přibyla). Nehledě na to, že do filmu zařadila jako autentické záběry z Radokovy Daleké cesty.(19.7.2014)

Jak na mě celý dokument působil? Velmi silně. A takový má přesně dokument být. Konkrétně dokument o holokaustu. Jen ti, jenž ho zažili, mohou takhle surově vylíčit události, podat své zkušenosti, nastínit člověku, který doposud viděl jen fotky či videa, jak to vlastně bylo. Výrazy v obličejích, kdy neradi vzpomínají, ale přesto si dokáží života užívat dále krásně a brát si z něj jen to nejlepší, je tou nejupřímnější výpovědí. Z filmařského hlediska si troufám tvrdit, že se jedná o vysoce nadprůměrné dílo, které chytne za srdce jak toho, kdo se o tuhle tématiku zajímá, tak i toho, kdo je k ní lhostejný.(19.11.2008)

• - Alice Herz-Sommerová, která v dokumentu účinkovala, je nejstarší Češka přeživší holokaust. (..Lucas..)