Sedm světel (TV film)

Dokumentární

Česko, 2008, 57 min

Olga Sommerová

Ano, velmi, nesmírně silný dokument. Chvílemi se mi nedařilo udržovat si citový odstup (kdybych ho vůbec neměla "zapnutý", nesnesla bych víc než 5 minut). V závěru jedna z žen, které TO přežily, sleduje v TV záběry z průvodu neonacistů - a typicky jej tvoří 99 procent mužů. Pak zapochybuje, zda se lidstvo někdy vůbec může už konečně poučit ze své historie, ze svých vlastních průserů - a nevidí moc nadějí. Já také ne, jediná a zcela nerealistická cesta je - oslabení mužského a posílení ženského principu. Zrušení aspoň těch nejhorších forem "chlapismu". Protože dějiny válek, dějiny krutosti jsou vaše dílo, že, hoši... Neumíte si vážit života, protože ho neumíte vytvořit.(29.1.2012)

Jedním slovem velmi silný dokument! Obří práce nashromáždit veškerou faktografii. Je zde, v některých příspěvcích kritizována jistá klasičnost dokumentu. Já jsem ji naopak velmi oceňoval. Olga Sommerová je pokorně v pozadí a nechává mluvit především ony ženy a jejich zkušenosti s vraždící nacistickou mašinérií. Jakékoliv přemýšlení nad nějakou ozvláštňující formou by zde nebylo na místě. Pro mne je to dokumentární práce v nejčistší formě.(25.2.2014)

• raroh

Tak vysoká hodnocení snímku, který kýčovitě klouže po povrchu? Ta omšelá symbolika může být ráda za ty silné osobnosti, které jsou silné samy o sobě, Sommerová sama je slabá, až to hezké není (vedle svého manžela Špáty, Heleny Třeštíkové nebo třeba i Lukáše Přibyla). Nehledě na to, že do filmu zařadila jako autentické záběry z Radokovy Daleké cesty.(19.7.2014)

Dokument svědčí z první ruky o krutosti nelidské mašinérie, která člověka dohnala na kraj smrti, kdy vážil 25 kilo, v koncentračním táboře polehával téměř jako v márnici, spal během pochodu smrti a kradl chleba pro hladové dítě. Svědčí i o nezdolnosti těch, kteří dokázali přežít nebo se postavit na odpor „vyhlazení“. Pro takové lidi není příjemné vidět opětovný vzestup podporovatelů nacizmu.(28.1.2012)

Myslím, že tohle je jeden z nejlépe natočených dokumentů o šoa. Viděla jsem ho několikrát a působí pořád stejně silně. Je skvělé, že něco takového vzniklo, i když práce s orální historií není vždy nejlehčí. Všechny ty ženy byly silné a mohly vypovědět svoje příběhy. Chtěla bych je slyšet naživo. Pár možností vyslechnout si pamětníky Terezína, Osvětimi apod. jsem již měla, ale tyhle dámy měly příběhy opravdu zapamatování hodné,i když příběhy slyšené na vlastní uši nikdy nevymažu z hlavy.(9.5.2012)

• - Alice Herz-Sommerová, která v dokumentu účinkovala, je nejstarší Češka přeživší holokaust. (..Lucas..)