Sedm světel (TV film)

Dokumentární

Česko, 2008, 57 min

Olga Sommerová
  • raroh

Tak vysoká hodnocení snímku, který kýčovitě klouže po povrchu? Ta omšelá symbolika může být ráda za ty silné osobnosti, které jsou silné samy o sobě, Sommerová sama je slabá, až to hezké není (vedle svého manžela Špáty, Heleny Třeštíkové nebo třeba i Lukáše Přibyla). Nehledě na to, že do filmu zařadila jako autentické záběry z Radokovy Daleké cesty.(19.7.2014)

Myslím, že tohle je jeden z nejlépe natočených dokumentů o šoa. Viděla jsem ho několikrát a působí pořád stejně silně. Je skvělé, že něco takového vzniklo, i když práce s orální historií není vždy nejlehčí. Všechny ty ženy byly silné a mohly vypovědět svoje příběhy. Chtěla bych je slyšet naživo. Pár možností vyslechnout si pamětníky Terezína, Osvětimi apod. jsem již měla, ale tyhle dámy měly příběhy opravdu zapamatování hodné,i když příběhy slyšené na vlastní uši nikdy nevymažu z hlavy.(9.5.2012)

Ukazuje ako je ľudská rasa zvrátená, čoho je schopná a na druhej strane vidieť tú životnú silu tých, ktorý si to prežili. Slová tých žien ma neskutočne zasiahli a budem si na ne pamätať ešte dlho. Neviem, nedokážem a nechcem pochopiť tých, čo boli schopný akceptovať a robiť peklo na zemi. A tento dokument by som povinne ukázala tým čo sa teraz priznávajú k "uctievaniu" tohto zverstva ale aj tým, čo pochybujú, že sa to vôbec stalo. Ostáva len dúfať, že ľudstvo sa už poučilo z chýb, a uvedomilo si pravú podstatu žitia na zemy. A výpovede tých žien, my pomohli si začať neskutočne vážiť každú maličkosť. Kto si, že si dovoľuješ rozhodovať, kto sem patrí a kto nie?... Žiaľ, či už je to boj za mocou, územím, prestýžou, peniazmi alebo inými !banalitami!, končí sa to zbytočnými obeťami nevinných ľudí. The world peace♥(29.1.2012)

Jedním slovem velmi silný dokument! Obří práce nashromáždit veškerou faktografii. Je zde, v některých příspěvcích kritizována jistá klasičnost dokumentu. Já jsem ji naopak velmi oceňoval. Olga Sommerová je pokorně v pozadí a nechává mluvit především ony ženy a jejich zkušenosti s vraždící nacistickou mašinérií. Jakékoliv přemýšlení nad nějakou ozvláštňující formou by zde nebylo na místě. Pro mne je to dokumentární práce v nejčistší formě.(25.2.2014)

Velmi zajímavý a dobře natočený dokument o těžkých osudech židovských žen za druhé světové války. Jsou to všechno docela známé věci, ale nikdy není od věci si připomenout, že se něco takového mohlo na naší planetě stát. Tentokrát to je alespoň trochu obměněno tím, že se díváme z ženského pohledu, čili ten úhel pohledu je trochu jiný než u klasických dokumentů o holocaustu. Rozhodně doporučuji zhlédnout.(1.5.2008)

• - Alice Herz-Sommerová, která v dokumentu účinkovala, je nejstarší Češka přeživší holokaust. (..Lucas..)