The Escapist

Krimi / Drama / Thriller

Velká Británie / Irsko, 2008, 99 min

Z Prison Breaku jsem viděl všeho všudy 20 minut a tak jsem neprorovnával. Nicméně Escapist mě docela potěšilo jednak netradičním zpracováním, která de facto vyplynulo až z velmi zvláštního vlastně i originálního konce a jednak hereckým obsazením. Brian Cox je třída a Joseph Fiennes umí i kriminálníky, ale nejlepší byl extraslizký Damien Lewis, jako buzna-kápo vězeňského křídla. 80%(6.1.2010)

Nalepka thriller neni zrovna na miste, necekejte napeti. Titulek v nazvu: The Escapist takes the Prision break movie to a new level. je presny. Brilantne zpracovany snimek, kde dve dejove linie se tak dejem propletaji, az nam splynou v jednu. I kdyz z jedne dejove linie uz vite jak to v te dalsi bude pokracovat, presto vas pan reziser udrzuje v jistem napeti. Ví presne kdy byt zticha a presne vi kdy promluvit. A vsechno to okorenuje vytecny hudebni doprovod. Navic nas na konci ceka nejake to prekvapeni, coz je vzdycky lahodne zakonceni dobreho filmu. Herecke obsazeni, neprekypuje haldou zvucnych jmen a je to mozna i dobre, protoze tahle skvadra byla dobre namichana.(15.3.2009)

Mám opravdu ráda vězeňské téma a snažím se s ničím nesrovnávat, protože filmů postavených na tomto nápadu je několik. Ale tenhle film, se netváří jako Vykoupení z věznice Shawshank nebo Zelená míle a přitom stále dokáže zaujmout. Jenže zmlsaná zmiňovanými dramaty, si jako zatvrzelý divák troufám tvrdit, že by mi asi více sedlo, pokud by sled událostí šel postupně, tedy od plánu, po přípravy až po útěk. Ale to není mínus, tím lépe…nehraje si to na něco kultovního a taky nechce být zaškatulkován, jiný nápad, jiný film… Herci skvěle vybráni, Damion Lewis, sice v menší roli, ale jako obvykle perfektní. Překvapil mě Dominic Cooper a hlavní postavu Franka snad ani nemusím zmiňovat. Propojení na konci… se mi moc líbilo a tudíž byla poslední scéna víc než krásná myšlenka. Imagination, that´s what keep us alive… I am too old, to die young…(8.10.2011)

Ostrovní tvorbu poslední dobou žeru a nevynechám jediný britský film, o kterém uslyším. Tento mě příliš nepotěšil. V dnešní době už takový neoriginální, ničím zásadním nepřekvapujícím dějem a docela nezajímavými postavami. Dva staříci, vzteklý Fiennes, vezeňský dealer a newbík, kterému hoří koudel u zadku, utíkají z vězení. Závěrečné vyústění jsem nijak zvlášť nečekal, ale oproti tomu mě nechalo naprosto chladným. "You´re to old to die young"(9.2.2009)

Frank (Brian Cox) je na doživotí odsouzený trestanec. Žije ve vězení už tak dlouho, že téměř zapomněl, jak vypadá jeho dcera - připomíná mu ji jen fotografie. Ale jednoho dne mu dojde dopis - jeho dcera se stala feťačkou, a drogy ji vážně ohrožují na životě. Frank musí vymyslet plán, jak se z vězení co nejdříve dostat a svoji dceru zachránit. To samozřejmě nemůže zvládnout sám, ale jak zjistit komu může a nemůže důvěřovat? Nebude to mít lehké ... Filmy o útěcích z vězení mají vždycky úspěch - to dokázal i nedávný veleúspěšný seriál Prison Break (že by se divák potencionálně viděl také ve vězení a tak čerpal inspiraci?). Escapist není o ničem jiném, než o jednom útěku z jednoho obyčejného vězení. Ale čím je film výjimečný, je hlavně samotné zpracování. Rupert Wyatt skvěle kombinuje samotný útěk s vlastní přípravou, ale obě linie jsou dostatečně poutavé, i když jedna z nich (ta utíkací) vlastně prozrazuje, jak ta druhá (přípravná) vlastně dopadne. Ale i tak jsem byl takřka celý film napjatý, a držel trestancům palce (vím, není to zrovna fér). Celý film jsem si ale kladl jednu otázku (kdo viděl pochopí), a až poslední záběr všechno zajímavě vysvětlil - to opravdu se povedlo. Jinak jde o tuctový film, kde kromě obtloustlého Briana Coxe nikdo moc nevyniká ...(15.3.2009)

• - Snímka bola vydaná aj pod názvom Prison Escape. (MikaelSVK)

• - Filmovanie snímky prebiehalo v britskej metropole Londýn a írskej metropole Dublin. (MikaelSVK)