Dobryňa Nikitič a tříhlavý drak

• Česko Bohatýr a drak (více)
Animovaný / Dobrodružný / Komedie
Rusko, 2006, 68 min

O statečném chlapíkovi, který zachránil princeznu. Před dávnými časy, ale zas ne tak dávno, žil na Rusi udatný bohatýr. Byl urostlý a vysoký, slovem a písmem řeči znalý, bojovník smělý a hodovník veselý. Třásli se nepřátelé, sotva zaslechli jeho slavné jméno Dobryňa Nikitič. Žil v těch dobách bohatý kupec jménem Kolyvan, syn Berendějův. Byl po pravdě řečeno dost nesnesitelný. Byl zlý, protože byl tak bohatý, nebo možná z jiného důvodu. Ale dobrým lidem nic dobrého neudělal. A ještě při něm prý stály temné síly v různých hazardních hrách. A právě Kolyvan se rozhodl získat za ženu sličnou princeznu. Ovšem to by se mu nesměl do cesty připlést Dobryňa... (oficiální text distributora)

Pacco

„Proboha živého, co všechno je k vidění v Rusi..“ říká jedna babka ve filmu, ve chvíli, kdy vidí draka napájet velblouda – a sám film si tak dává otázku a zároveň na ni i odpovídá. V dnešním ruském animovaném filmu valí světový kulturní tok naplno (jakožto všude, ale zde je to povíce kontrastní) . Nebylo to snad ještě zjevné v tematicky podobném (a o dva roky starším) animáku Aljoša Popovič a Tugarin Zmej, ale ruskou klasickou pohádku ovládly síly kosmopolitního ducha. V Aljošovi se mírně paroduje syžet a dogmata pohádek, nic se tu nevykrádá, nevyužívá jen pro atraktivní fasádu a děj zůstává poeticky naivní a klasický (+/- sem tam dokonalé žvásty bohatýrského oře). Dobryňa je už ryze západní (či spíše interkulturní). A popravdě i narativně prázdnější ve své vizuálně atraktivní plnosti fetišů. Co to znamená česky? – že vypadá jako ruský Shrek. Jenže jako Shrek, který se rozhodl upustit od příběhu a paradovat scény a filmy (chaloupka na kuřích nohách je nezbytnost, přátelství mezi bohatýrem a drakem čekané), a tak jeho dějovost spočívá v poletování mezi narativními místy, kde čichá potenciál cokoliv vizuálně zparodovat a jen prodlužuje primitivní (a někdy velmi podivně logickou) fabuli. Opět platí, že aktualizace dříve automatizovaného a postavení známé věci v jiný kontext je novátorské. Tak tu jezdí tříhlavý drak na velbloudovi, v mongolském pokladu je soška Oscara, matriošky tančí jako Madonna (a navíc ve videoklipové montáži) a bohatýr si rád zkouší scény z Matrixu. Jenže jak moc je novátorské, když zdejší novátorskost spočívá aplikaci klišé do dalšího klišé (viz všude možně v současných filmech (nejen animácích) nacpaná ona flow motion z Matrixu)? Popravdě ne moc. Je smutné pro takového rusofila jako mne říci, že film není dost ujetý (rozumněj originální/ozvláštněný nebo brutálně vykrádačsky prázdný) na to, aby mohl být za svoji ujetost náležitě oceněn (buď 5* nebo odpad!). Takže odpověď na otázku, co je k vidění v dnešní animované Rusi je – to samé co jinde u Disneyho. Průměrnost. :( ()

Radko

Bohatierska predloha - povesť o udatnom Dobryňovi Nikitičovi - je natoľko silná, že znesie i eklektické spojenie s disneyovsko akčným videním sveta. Výsledkom je plnokrvná zábavná story, a pokiaľ nie ste príliš upätí tradicionalisti, tak si podarený prienik so západným rozprávkovo- animovaným svetom bez problémov užijete. Okrem toho, osoba Kňaza dokonale stelesňuje typickú črtu ruských vládcov, tiahnucu sa dejinami východnej veľmoci. Mám na mysli bezproblémové porušenie a zradu akéhokoľvek predtým vyrieknutého slova či sľubu - len ak to prospeje vladárovmu osobnému prospechu alebo záľube. Veď, ako parafrázovane hovorí jedna z postáv - Preboha, v Rusku je možné vidieť ozaj všetko! ()

zdeny99

Ten obrovský bohatýr na koni mi připomíná v ledasčem Shreka, a to nejen svojí vizáží, ačkoliv není zelený. K tomu si přidejme draka, se kterým kamarádí a máme tu takovou ruskou verzi Shreka. Vedle něj stojí druhý bohatýr, takové drobátko, které spíše připomíná Viléma Tella v pubertě. Tihle dva zachrání princeznu a co dál? Nad nikterak oslnivým příběhem, nepříliš povedenou animací hlavních postav, se dá tak kladně hodnotit pouze povedeně nakreslená ruská města a vesnice se starými dřevěnými domky a překrásnými kostely. [375. hodnocení, 22. komentář, 72%] ()

Jezinka.Jezinka

Netvrdím, že to není uzpůsobené jakémusi globálnímu vkusu, ale i přes nutně komické figurky, až protivně emancipovanou krasavici, o jejíž vysvobození jde, to je milé, vtipné a stále i dostatečně osobité. Upřímně jsem se bavila a necítím potřebu to zapírat. Za mě téměř maximum a ochota si výhledově dát s tříhlavým drakem repete. ()

LeoH

Vzhledem ke zdejším dobrým ohlasům pořídil jsem před časem dětem, aby okusily taky trochu jiný druh východního větru než ten ze země pana Mijazakiho, ale odzívly to tenkrát a není divu – narážky na Matrix, Shreka nebo ETho člověk dneska potká na každém rohu i bez bohatýrů a zbytek není ani nijak extrémně vtipný (možná že český dabing tomu dodává zábavnější druh nadhledu, stejně jako třeba Mrazíkovi? no ale znovu si to kvůli tomu pouštět nebudu), ani dějově strhující, ani výtvarně nebo animátorsky mimořádný, pointy některých scén mizí do ztracena kvůli prapodivnému načasování střihů a do toho ještě to odpudivé pseudofolklórní tuc-tuc. Zlatej vlk se zajícem. ()

Související novinky

Megahity z Moskvy

Megahity z Moskvy

18.04.2009

Co takhle na chvilku odvrátit zrak od Hollywoodu? A když už, proč se nemrknout rovnou pod Ural. Rusové zase jednou stojí v dlouhých frontách před pokladnami kin. Důvod? Historický velkofilm Taras…