Hugo a jeho velký objev

Hugo

Hugo a jeho veľký objav

Dobrodružný / Drama / Mysteriózní / Rodinný

USA, 2011, 121 min

Je to pohádka, pohádka, na kterou do kina mohou jít i dospělí a může je to bavit. Však i mě to bavilo, ale přesto jsem se neubránila jistému zklamání. Co mi chybělo? Napětí. Vypadá to pěkně, člověk by se tam až rád procházel, herci hráli, hudba fungovala (ale už si ji nepamatuju, takže to nezapomenutelný kousek není), ale nemělo to spád. Navíc smrt Hugova otce je taková prázdná věc, muselo k ní dojít, jen aby Hugo šel na nádraží, kde se potkal… Navíc proč dostal tu knihu? Proč nedostal zpět svůj zápisník? Proč v jeho snu řetízek v jednom záběru ležel v kamení a ve druhém na pražci? A proč…? Nevím, prostě mi celkový zážitek trochu kazí spousta otázek a neuspokojená tužba po napětí nebo dobrodružství, kde člověk zapomene dýchat. Nebylo ve filmu nic, na co bych nechtěla zapomenout. Je to pěkný film. Vizuálně hezky odvedený. Ale ve 3D být přece nemusí, i 2D by mu to moc slušelo (bohužel místní kino to nabízelo jen ve 3D). Odcházela jsem z kina s lehkým zklamáním, ale přesto vím, že jsem zhlédla pěkný film zaměřený na malého diváka. Je to film bez násilí a o opravování. Pro něžnou duši akorát. Kdybych měla malého prcka, klidně bych mu to pustila. Ale už bych se na to s ním nekoukala, nesedla bych si k TV - jak se mi to občas stává, když jdu kolem a jede tam něco zajímavého - to bych šla raději uklízet.(7.2.2012)

Cítím potřebu se skoro omlouvat, za tak průměrné hodnocení, protože co se čisté filmařiny týče, je Hugo opravdu vymazlený a pěkný film. Celé téma pocty prazačátkům kinematografie, všechny ty aluze, odkazy, pomrknutí, které jsou rozsypána po celém filmu; které by mě měli oslovavat více než dejme tomu průměrného návštěvníka kina mě však od začátku do konce nechali chladným - možná proto, že jsem na film nebyl přiměřeně naladěn, možná proto, že jsem film neviděl v kině a tak mě jeho nádherná forma nepohltila dostatečně... možná proto, že poslední dobou chci od filmu trošku něco jiného... Možná. Na každý mě Hugo moc nebavil a tak mu zkrátka nemůžu dát víc, než solidních 60%(3.3.2012)

Krásný film, v podstatě dokonalý po řemeslné stránce. Možná nejlepší 3D vůbec. Užíval jsem si linii počátků kinematografie, neboť jsem velkou část těch filmečků měl tu čest zhlédnout. Úžasní herci. Je tu několik hereckých es, kteří tu mají jen pár vět a přesto film oživí. Jako celek na mě ovšem působil Hugo rozpačitě, uměle a mdle. Nevím, kde je chyba, zda v pomalosti vedení příběhu, či v podstatě v jeho absenci. Příběhová linie chlapce není v ničem zajímavá (maximálně v jeho vztahu k Isabelle), v půlce filmu ji přebere ta Meliésovská, která má pro mě velkou sílu, bohužel je výsledek velmi povrchní. Nejsem také schopen plně ocenit efekt všech těch mechanických hraček na klíč, neboť úplně to samé mám již nakoukané a užité z počítačové dvojhry Syberia, kde byla tato tématika dovedena k dokonalosti. Věřím však, že ostatní to může okouzlit.(7.2.2012)

Ked sa tak divam na filmografiu Martina Scorseseho, nikdy by som nepovedal, ze by som sa dockal od neho na tak krasny film, akym je prave tento, mimochodom film produkoval aj Johnny Depp. Podla traileru to sice posobi, ako detsky film, ale nie je tak uplne len pre deti, skor vdaka mnohim dialogom by sa mohli deti chvilkami aj nudit, ale mne to ubehlo ako po masle. Musim pochvalit aj 3D kameru, pretoze to tentokrat bolo krasne natocene a 3D zabery boli krasne vyuzite, kamera si lietala vo vzduchu alebo cez okna, ako aj animovana VIANOCNA KOLEDA (2009) od Roberta Zemeckisa. Hudba Howarda Shorea taktiez splnila svoj ucel a aj dobry vyber hercov, predovsetkym maleho Asa Butterfielda, ktory svojho Huga zahral velmi presvedcivo, hlavne v emotivnych scenach, akoby ten mechanicky robot bol jeho skutocnym vlastnym robotom. Mimochodom zahral si i vo vojnovej drama CHLAPEC V PRUHOVANOM PYZAME (2008) syna nacistickeho dostojnika, ktory pomahal zidovskemu chlapcovi za plotom koncentracneho tabora. Vidiet Judea Lawa, ako slubuje svojmu synovi, ze opravi mechanickeho robota mi hned pripomenulo Spielbergovu sci-fi A.I. UMELU INTELIGENCIU (2001), kde si sam zahral robota :-) U mna ma Hugo 100%, jednoducho pre mna velke prekvapenie a potesenie ukazok zo starsich filmov v kine. ________ Asa Butterfield - (Hugo Cabret) +++ Ben Kingsley - (Georges Méliès) +++ Sacha Baron Cohen - (Staničný inšpektor) +++ Chloë Grace Moretz - (Isabelle) +++ Ray Winstone - (Strýko Claude) +++ Emily Mortimer - (Lisette) +++ Christopher Lee - (Monsieur Labisse) +++ Helen McCrory - (Mama Jeanne) +++ Jude Law - (Hugov otec) +++ Martin Scorsese - (Fotograf) +++ Produkcia: Martin Scorsese, Johnny Depp +++ (Videl v 3D kine 18.02.2012) +++(21.2.2012)

2009 - Pandora. 2010 - TRON kyberprostor. 2011 - pařížské nádraží. Tři rozdílné (a rozdílně) kouzelné světy a tři důvody připlatit si pár desítek korun za vstupenku na 3D. Kromě opojně magického vizuálu Hugo zaujme dvěma hlavními dětskými protagonisty (takhle sympatická drobotina se ve filmu hned tak nevidí - u Chloe už to nepřekvapí, ale Asu jsem doteď neznal) a upřímnou láskou k filmařině. Jak zaznívá snad ve všech recenzích, Hugo je opravdu krásnou oslavou počátků kinematografie a strašně lehce se jí podléhá. Za povšimnutí stojí, že právě filmy Hugo a němý černobílý The Artist jsou letos největšími oscarovými favority a získaly nejvíce nominací. Oba tematizují určité období, které pro kinematigrafii znamenalo zlom. Americký Hugo se zaměřuje na počátek století ve Francii (konkrétně na tvorbu G. Mélièse), která v tu dobu udávala směr, zlom zde znamená první světová válka, kvůli které se epicentrum filmového světa přesunulo do Ameriky. Francouzský The Artist naopak oslavuje americký němý film dvacátých let, přičemž zlomem je nástup zvuku. Oba dva (Hugo i The Artist) svůj svět otiskují do své formy, když The Artist je němá (romantická) komedie a Hugo 3D pohádka, která pomocí triků svého diváka přenáší do jiného (3D) světa (právě proto je nutné absolutně doporučit vidět Huga i ve třetím rozměru). Skoro jako ten Méliès při cestě na Měsíc, že :). Je zajímavé, že se to letos takhle sešlo...(3.2.2012)

• - Snímek byl natočen na motivy knihy "Velký objev Huga Cabreta" od Briana Selznicka. (Mr.Hudson)

• - Napriek tomu, že sa dej filmu odohráva v Paríži, tak väčšia časť natáčania prebiehala vo Veľkej Británii. (MikaelSVK)

• - V první scéně s jezevčíky je možné v pozadí slyšet stejnou píseň, kterou poslouchá postava Jeana Gabina na začátku filmu Velká iluze (1937). (Mr.Hudson)