Nils Holgersson

Nils Holgerssons underbara resa

Wonderful Adventure of Nils, The

Dobrodružný / Rodinný

Švédsko, 1962, 81 min

Tohle neni Animovaný. Fail(17.1.2014)

Velmi pěkná a zajímavá pohádka. Myslím, že se na ní může koukat jakákoliv věková generace (včetně mě). Jen se zemí původu jsem nějak v rozpacích, všude jsem se dočetl že je ze Švédska a tuším, že to říkají i v českém překladu na začátku filmu. 70%(10.5.2008)

Vzpomínka z dětství na to, jak jsem byl hrdý, že jsem přečetl tak tlustou knihu. Pěkná dobová verze známého příběhu, která zřejmě měla fungovat i jako reklama na Švédsko. Těch leteckých záběrů hrdě ukazující přírodní krásy, historické památky, ale i dýmající fabriky je tolik, že zabírají dobrou polovinu filmu, aniž by to zase nějak vadilo, neb základní dějová linka je zachována. Celým filmem táhne se motiv, kdy svými starostmi všedních dní obtížení lidé (školáci prchající ze školy, dělníci opouštějící fabriku, slečny uzavřené v kancelářích předimenzovaných administrativních budov a dokonce i král Gustav VI. Adolf úřadující u stolu) se zastaví, když zaslechnou kejhání hejna divokých husí. Všichni se tak trochu toužebně podívají na to véčko brázdící oblohu, všechny tak trochu ovane ten závan touhy svobodně letět s sebou. --- Oficiální text distributora tu hlásá bludy, verze není animovaná, a Nils neobletí celý svět, procestuje Švédsko od jihu k severu a zpět.(11.6.2015)

Teď jsem trochu zmatená, protože nevím, jestli je tohle stránka toho animovaného, nebo toho hraného filmu, protože obsazení tu je toho hraného, ale v žánrech máte že je to animovaný, tak nevím. Každopádně já jsem viděla ten hraný z dvaašedesátýho, a dost se mi to líbilo. Je to pěkná pohádka, samozřejmě ne už pro můj věk, ale je to taková trochu poučná věc pro zlobivý chlapečky... :-D Líbí se mi ten nápad, ale knihu jsem nečetla. Taky je to krásné atmosférou, ty krajiny a tak, Švédsko je nádherná země. A Max von Sydow co chytá husu pobavil, takže 5*_______________ :-D(21.2.2014)

• d-fens

ocenenia : MFF Moskva 1963 - nominácia na 1. cenu(25.11.2010)